Únor 2017

Ráno na MARSU

26. února 2017 v 13:55 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
A máme tady další pohlednici ve sbírce. Má název, protože pochází jako reprodukce pro všechny milovníky umění ve formě poštovní pohlednice. Tu jste v jistých letech mohl odeslat někomu pro radost a nebo jen tak jako inspiraci.
Na rubové straně pohlednice najdete zhruba tento komentář:
Skončila chladná noc na MARSU. Právě vyšlo nepatrně a ostýchavě jarní Slunce. První paprsky osvítily skulptury na povrchu planety. Světlo a teplo je probouzí k životu.
Dva jména a dva umělci. Jednoho jistě znáte A.Leonov......ano to je ten stejný Alexej Archipovič Leonov., první člověk, který se pohyboval ve volném a otevřeném vesmíru. Ten stejný velitel v kosmickém letu Sojuz Apollo. Několikrát jste jej měli možnost vidět jak v naší České republice, stejně tak i na Slovensku. Velmi populární a přístupný člověk planety. Legenda vesmírných letů,,,,,a,,,,,,,,malíř umělec. Malování je jeho velké hobby, a mezi kosmonauty a astronauty není tak docela sám !


Mayo Itzhak

16. února 2017 v 11:10 | spacedaniel |  ASTRONAUT


Mayo, Itzhak
Se narodil 14.9. roku 1954 v Kfar Hittim/severní část státu Izrael. Je ženatý se svou ženou Mayo Rinat. Společně mají tři děti. K jeho zálibám patří plavání, vaření a čtení knih ve volných chvílích. Dnes podniká .
Je podplukovník Israelských vzdušných sil - Israel Air Force.
Jeho vzdělání :
  • [střední škola] /Izrael [ISR]/ - ukonč. 1972
  • Ben Gurion Univ., Be'er Sheva /Izrael [ISR]/ [fyzika] BS - ukonč. 1986
  • Ben Gurion Univ., Be'er Sheva /Izrael [ISR]/ [fyzika] MS - ukonč. 1988
Zaměstnání
  • IAF Academy /Izrael [ISR]/, posluchač - 1972-1974
  • IAF, F-4 Sq. /Izrael [ISR]/, operátor zbraňových systémů - 1974-1979
  • IAF, F-16D Sq. /Izrael [ISR]/, pilot - 1988-1989
  • obdržel Bachelor of Science a Master of Science - ve fyzice, která se specializuje ve spektroskopii a chemických laserů, z Ben Gurion University, Beer Sheva, Izrael, v roce 1986 a 1988 příslušně
  • IAF Flight Test Center /Izrael [ISR]/, vedoucí sekce avioniky - 1989-1998
  • NASA-JSC, Houston, TX /Spojené státy americké [USA]/, astronaut (PS) candidate - 1998
Do týmu výcviku astronautů v NASA byl zařazen v roce 1997-2000, zařazení do skupiny tzv. Payload specialist-Palubní specialisté.
V roce 1972-1974 byl odveden do Israelských ozbrojených sil, a odtud šel dobrovolně k Israel Air Force-Israelské vzdušné síly, resp. Do akademie ,kde se kvalifikoval jako specialista-operátor-navigátor pro zbraňové systémy WSO. 1974-1979 sloužil jako operátor WSO ve F4 Squadron. V roce 1989-1998 byl přeškolen na nové zbraně F-16D, kde již pracoval na testování těchto zařízení co by vedoucí řídící avioniky. Podplukovník MAYO nalétal cca 3250 mletových hodin většinou na letounech F-4 a F16D, ale také na letounech typu F-15 v modelové verzi D,I F/ A-18D a také na vrtulnících.
V roce 1997 byl vybrán jako Palubní specialista. Trénoval jako záložní-náhradní astronaut státu Israel na let raketoplánem Space Shuttle. Mělo jít o kosmický let , kde jeden z experimentů obsahoval-representoval jeho vědeckou odbornost a tedy multispektrální kameru, která měla snímat pouštní aerosoly. V červenci roku 1998 se hlásil k výcviku v Johnson Space Center v Houstonu. Před koncem roku 2001 přerušil výcvik a rezignoval na svou účast v kosmickém programu. Po katastrofě raketoplánu STS 107 se vrátil zpět do práce v Israelských vzdušných silách.
*****
Není vcelku jednoduché sehnat tohoto náhradníka. Díky mému kolegovi Leonovi se to podařilo. Když mi slíbil, že mi s tím sháněním pomůže. Rád jsem tomu věřil, ale na druhé straně zase ani ne neboť vím jak je těžké jej sehnat., resp. Ani jsem nedoufal, že se mu to podaří. Uplynul čas, která dává velké šance na to zapomenout na předcházející slib, a jaksi se smířit s faktem, že podpis pana Mayo nikdy nebude J
……………a stalo se Leon nezapomněl a já měl důvod se velmi radovat. Přesto vše hledám příležitost jak přijít k autogramu Astronauta státu Israel Illana RAMONA……., který ve sbírce chybí a nestihl jsem jej do sbírky získat. Můj Israelský kolega mne však naučil jisté zásadě sběratele, která se stále potvrzuje-TRPĚLIVOST-neboť ta i růže přináší.