Luna 2

21. ledna 2017 v 23:22 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie


Tímto příspěvkem se vracím také i k rubrice Poštovní materiál a pohlednice. Obojí jako nástroj presentace a nebo propagyce oborů v široké škále lidského púsobení, přírody a kdo ví čeho ještě. Nedílnou součástí je také propagace kosmických letů. Nejvíce se to projevovalo ve vydávání pohlednic a jak jsem vzpomenul také rúzné filatelie. Dnes tedy pohlednice, kterou jsem zakoupil na "nějaké" burze kuriozit. Záměrně píši "nějaké"., nebot jaksi už napamatuji zda to bylo v Ostravě.,Olomouci, a nebo snad jinde a nebo jsem na ní narazil v antikvariátu ?
Běžný formát pohlednice a na zcela obyčejném papíře-dobová a jak sami vydíte barevná pohlednice k 14. sentjabrja 1959 roku.
Toto datum by odpovídalo :

Luna 212.09.1959 -start1959-009B234 kg- první dopad na MěsícJenže, jenže-

Luna 2-sonda- s tímto názvem uskutečnila svůj start 12.září roku 1959 z kosmodromu Bajkonur. Nosná raketa s názvem LUNA 8K72 .
13. září 1959 v 21:02:24 UT dopadla sonda po 33.5 hodinách letu jako první těleso vyrobené lidskou rukou na měsíční povrch. Sonda zasáhla Měsíc takřka ve středu přivrácené strany asi 800 km severně od rovníku. Dopad se uskutečnil rychlostí 3.3 km/s pod úhlem asi 60°. Místo zásahu (1° z.d., 30° s.š., podle Marka Wadea - Encyclopedia Astronautica 0.00° v.d., 29.10° s.š.) leží v oblasti Palus Putredinis {=Bažina Hniloby}, východně od Mare Serenitatis {=Moře Jasu} poblíž kráterů Aristides, Archimedes a Autolycus. Asi půl hodiny poté dopadl na měsíční povrch také poslední stupeň nosné rakety. Sonda byla před dopadem postříkána desinfekční látkou.

Takže na pohlednici je datum 14. Září rok 1959. Buď to se autor této propagace spletl a cenzura si toho nevšimla. A nebo jde o záměr., kdy 14.září měli tehdy sověti vypozorováno a oficiálně potvrzeno jak sonda dopadla a co získala. Zatím mi není známo., ale pokud se dovím něco zajímavého jistě to tady najdete :-).
pohled na rubovou část pohlednice:
na spodní straně napsáno kdo to nakreslil a kde se to tisklo :-)
Všimněte si také tužkou psaný údaj 1.- za tuto částku jsem tento pohled koupil, jo přesně tak jedna koruna česká. Cena útěchy ,když nic neulovíte :-) i tak je to pro radost ze sbírání k tématu kosmické lety.
A ještě detaily:
Značka tiskárny., chudožnik-umělec A.Belov. Dále můžete vyčíst, že se tento pohled prodával za 20 kopějek, a že jej vytiskl Poligrafkombinat v městě Kalinin


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama