HERMES

22. ledna 2017 v 16:09 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
HERMES
Dnes na stejnou notu. Tentokrát vzpomeneme jistý kosmický program, který nedošel finále-realizaci. Bohužel , z mého pohledu dnes by se nesmírně hodil.
Tuto pohlednici jsem dostal z ESA co by propagaci, ale to je již dávno tomu :-)
Velmi jsem se těšil, že i Evropa se osamostatní v letech lidí do vesmíru. Popravdě zatím tomu nikdy nedošlo.
Klasický rozměr barevné pohlednice 10.5x15 cm ., zachycuje malířskou představu - koncepci z atelieru Chougnoz.
Zachycuje spojení miniraketoplánu Evropy znaveného jako HERMES a orbitální laborateře také made in Evropa s názvem COLUMBUS.
Rubová strana pohlednice:
Projekt HERMES., mini raketoplán made in ESA.
ESA dodnes nemá svou vlastní pilotovanou kosmickou loď.
Pokud si představíme a nebo resp. připomeneme raketový nosič Ariane 5 pak vyplyne na povrch jistý fakt. Ten vypovídá, že konstrukce tohoto nosiče nebyla koncipována pouze pro lety a vynášení těles na oběžnou dráhu v podobě satelitů a sond. Autoři konstrukčního týmu mysleli take I na variantu s vynášením kosmické lodě pilotovanou posádkou. Ha záblesk naděje J
Proč té myšlenky Evropa nikdy nevyužila a nešla svou cestou vývoje pilotované kosmické lodě…..pak zde se vede docela rozdílná diskuze všech diskutujících, všech ,kteří mají ať už amaterský a nebo zasvěcený názor. To však tady řešit nechci. Jen sám za sebe mohu pouze nevěřícně kroutit hlavou sem a tam, a pevně doufat, že na to Evropa má, včetně capacity……snad někdy.
Prvním počinem jít vlastní"cestou byl v 80tých letech minulého století . Byl to projekt miniraketoplánu HERMES. Ambiciozní project, který byť ve zmenšených rozměrech chtěl svým způsobem konkurovat raketoplánu USA a kosmické lodi SOJUZ. Alespon svým nápadem a koncepcí. Ve svých "malých" prostorech mohl "svézt" tři astronauty-tedy stejně co dnes Sojuz ve své modifikaci a take ještě cca 3 tuny nákladu. Nosičem HERMESU měl být právě ARIANE 5. K dispozici byl také a dodnes je kosmodrom v Kourou. Po svém startu a pohybu po orbitě se měl Hermes zabývat vědeckým výzkumem co by vědecká laboratoř. Před návratem do atmosféry měl odhodit kuželovitý obslužný modul a přistát jako kluzák buď opět v Kourou, či na některém větším letišti v západní Evropě. Při startu se počítalo s hmotností asi 21 t a na délku měl stroj měřit 19 m.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama