Leden 2017

HERMES

22. ledna 2017 v 16:09 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
HERMES
Dnes na stejnou notu. Tentokrát vzpomeneme jistý kosmický program, který nedošel finále-realizaci. Bohužel , z mého pohledu dnes by se nesmírně hodil.
Tuto pohlednici jsem dostal z ESA co by propagaci, ale to je již dávno tomu :-)
Velmi jsem se těšil, že i Evropa se osamostatní v letech lidí do vesmíru. Popravdě zatím tomu nikdy nedošlo.
Klasický rozměr barevné pohlednice 10.5x15 cm ., zachycuje malířskou představu - koncepci z atelieru Chougnoz.
Zachycuje spojení miniraketoplánu Evropy znaveného jako HERMES a orbitální laborateře také made in Evropa s názvem COLUMBUS.
Rubová strana pohlednice:
Projekt HERMES., mini raketoplán made in ESA.
ESA dodnes nemá svou vlastní pilotovanou kosmickou loď.
Pokud si představíme a nebo resp. připomeneme raketový nosič Ariane 5 pak vyplyne na povrch jistý fakt. Ten vypovídá, že konstrukce tohoto nosiče nebyla koncipována pouze pro lety a vynášení těles na oběžnou dráhu v podobě satelitů a sond. Autoři konstrukčního týmu mysleli take I na variantu s vynášením kosmické lodě pilotovanou posádkou. Ha záblesk naděje J
Proč té myšlenky Evropa nikdy nevyužila a nešla svou cestou vývoje pilotované kosmické lodě…..pak zde se vede docela rozdílná diskuze všech diskutujících, všech ,kteří mají ať už amaterský a nebo zasvěcený názor. To však tady řešit nechci. Jen sám za sebe mohu pouze nevěřícně kroutit hlavou sem a tam, a pevně doufat, že na to Evropa má, včetně capacity……snad někdy.
Prvním počinem jít vlastní"cestou byl v 80tých letech minulého století . Byl to projekt miniraketoplánu HERMES. Ambiciozní project, který byť ve zmenšených rozměrech chtěl svým způsobem konkurovat raketoplánu USA a kosmické lodi SOJUZ. Alespon svým nápadem a koncepcí. Ve svých "malých" prostorech mohl "svézt" tři astronauty-tedy stejně co dnes Sojuz ve své modifikaci a take ještě cca 3 tuny nákladu. Nosičem HERMESU měl být právě ARIANE 5. K dispozici byl také a dodnes je kosmodrom v Kourou. Po svém startu a pohybu po orbitě se měl Hermes zabývat vědeckým výzkumem co by vědecká laboratoř. Před návratem do atmosféry měl odhodit kuželovitý obslužný modul a přistát jako kluzák buď opět v Kourou, či na některém větším letišti v západní Evropě. Při startu se počítalo s hmotností asi 21 t a na délku měl stroj měřit 19 m.

Luna 2

21. ledna 2017 v 23:22 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie


Tímto příspěvkem se vracím také i k rubrice Poštovní materiál a pohlednice. Obojí jako nástroj presentace a nebo propagyce oborů v široké škále lidského púsobení, přírody a kdo ví čeho ještě. Nedílnou součástí je také propagace kosmických letů. Nejvíce se to projevovalo ve vydávání pohlednic a jak jsem vzpomenul také rúzné filatelie. Dnes tedy pohlednice, kterou jsem zakoupil na "nějaké" burze kuriozit. Záměrně píši "nějaké"., nebot jaksi už napamatuji zda to bylo v Ostravě.,Olomouci, a nebo snad jinde a nebo jsem na ní narazil v antikvariátu ?
Běžný formát pohlednice a na zcela obyčejném papíře-dobová a jak sami vydíte barevná pohlednice k 14. sentjabrja 1959 roku.
Toto datum by odpovídalo :

Luna 212.09.1959 -start1959-009B234 kg- první dopad na MěsícJenže, jenže-

Luna 2-sonda- s tímto názvem uskutečnila svůj start 12.září roku 1959 z kosmodromu Bajkonur. Nosná raketa s názvem LUNA 8K72 .
13. září 1959 v 21:02:24 UT dopadla sonda po 33.5 hodinách letu jako první těleso vyrobené lidskou rukou na měsíční povrch. Sonda zasáhla Měsíc takřka ve středu přivrácené strany asi 800 km severně od rovníku. Dopad se uskutečnil rychlostí 3.3 km/s pod úhlem asi 60°. Místo zásahu (1° z.d., 30° s.š., podle Marka Wadea - Encyclopedia Astronautica 0.00° v.d., 29.10° s.š.) leží v oblasti Palus Putredinis {=Bažina Hniloby}, východně od Mare Serenitatis {=Moře Jasu} poblíž kráterů Aristides, Archimedes a Autolycus. Asi půl hodiny poté dopadl na měsíční povrch také poslední stupeň nosné rakety. Sonda byla před dopadem postříkána desinfekční látkou.

Takže na pohlednici je datum 14. Září rok 1959. Buď to se autor této propagace spletl a cenzura si toho nevšimla. A nebo jde o záměr., kdy 14.září měli tehdy sověti vypozorováno a oficiálně potvrzeno jak sonda dopadla a co získala. Zatím mi není známo., ale pokud se dovím něco zajímavého jistě to tady najdete :-).
pohled na rubovou část pohlednice:
na spodní straně napsáno kdo to nakreslil a kde se to tisklo :-)
Všimněte si také tužkou psaný údaj 1.- za tuto částku jsem tento pohled koupil, jo přesně tak jedna koruna česká. Cena útěchy ,když nic neulovíte :-) i tak je to pro radost ze sbírání k tématu kosmické lety.
A ještě detaily:
Značka tiskárny., chudožnik-umělec A.Belov. Dále můžete vyčíst, že se tento pohled prodával za 20 kopějek, a že jej vytiskl Poligrafkombinat v městě KalininHaigneré Jean-Piere a moje maličkost

6. ledna 2017 v 16:49 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
LeBourget 2001, moje setkání s tímto kosmonautem probíhalo jako jeden velký zážitek. Poznal jsem jej hned a
dokonce mezi spousty lidí mi padl do oka jako první. Musel jsem však za ním do prostor výstavního stánku CNES.
Po krátkém pozdravení a podání ruky jsem jej oslovil raději v rušťině :-)
A ejhle vskutku to zabralo. Báječný hovor., který zdaleka v ten den nebyl poslední.
Jak vidíte došlo i na společnou fotografii., na kterou jsem pyšný-netajím se s tím.,ale zároven nikoho zde přítomných nechci naštvat.
Druhé setkání v týž den, se náhodně odehrálo na parkovišti před LeBourget. Haignere byl opřený o svůj skůtr a čekal na svou ženu Claudii :-) ...a pokuřoval viržinko. Což mne a kolegu překvapilo, ale v dobrém slova smyslu. Tady jsme prohodili už jen několik vět ,abychom neobtěžovali. V rozhovoru s ním, jme měli pozdravit Československo a všechny zájemce o kosmonautiku. Ocenil naše pivko a ženy.... to víte stouplo nám sebevědomí :-) Prostě příjemný den se zážitkem s velkým Z.
Něco jiného bylo však získat jeho autogram. Totiž už jsem nevěděl spolehlivou adresu kde mu napsat. Pokus poslat fotografii do CNES selhal-zásilka se nevrátila, a ESA vrátila zásilku zpět jako nedoručitelnou. Takže se čekalo na příležitost, a tak přišla v rokem 2016. Díky mé kolegini Janě se vše realizovalo, a znovu touto cestou jí má velké díky !!!!
2016 se konalo ASE ve Vídni, a kolegyně co by odvážná žena, se rozjela "lovit" do své sbírky a mi tímto způsobem několikrát pomohla !!!!!