Říjen 2016

Mukai Chiaki-NAITO

31. října 2016 v 22:25 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Za podepsání konkrétně této fotografie děkuji své kolegyni Janě T. Byla tak laskavá a ochotná, že mi na ASE 2016 ve Vídni fotografii astronautky Japonska nechala podepsat. JANO-Děkuji velice.
Není to jediný "zářez" ve sbírce. Je zde i kartička podepsaná :


Remek Vladimír

31. října 2016 v 21:11 | spacedaniel |  COSMONAUT

Ve sbírce je několik podob autogramů "našeho" kosmonauta. Nutno podotknout, že při podpisu má tzv. vyšvihanou ruku. Jeden podpis jako druhý :-) pěkně vypsaná ruka, a navyklá. To se jen tak hned nevidí. Pravda nějaké maličké odlišnosti se najdou,ale je to tak. Sám jsem byl svědkem toho jak vzniklo cca 200 kusů autogramů za sebou a to se mnou a mým kolegou pan Remek vedl rozhovor :-)
Bylo to za účelem výročí jeho letu a přesněji, když jsme s kolegou zorganizovali výstavu kolem tohoto tématu. Poskytl nám lví službu a zároveň ulehčil a usnadnil požadavky "sběratelů a zájemců " o autogram na rychlo improvizované autogramiády. Postupem času zde budu presentovat jeho autogram na rúzných materiálech. To vše pro Váš přehled.
Vždy tedy půjde jen a jen o jeho autogram. Pokud se jedná o další materiál z kosmického letu Sojuzu 28 ,pak je najdete tzv. přilepeny u komentáře fotografie a materiálu společně podepsané posádky.
Podle datumky na dobové pohlednici, na kterou se díváte 28.5.2006. Ano skutečně nejde o přetisk a neboli retro pohlednici. Taková se dala běžně koupit ve stáncích tzv. PNS. No a proč jí nemít podepsanou, když byla příležitost-a stalo se ............A příležitostí bylo více a stále jsou :-)
postupně přibývaly i další materiály a fotografie připravené k podpisu.

Toto fotografie pochází z osobního fotoarchívu pana Ing. Oldřicha Pelčáka. Byl tak ochotný a vstřícný (ostatně stále je a díky bohu za to -Velice děkuji pane Pelčáku), že uvedenou fotografii poskytl za účelem vyhotovení konání výstav věnovaných k výročí Sojuzu 28. Sám se nikdy neúčastnil ,ať už z nedostatku času a nebo skromnosti. Výstavu v rúzném odstupu k danému výročí jsme společně s mým kolegou vždy "spáchali" :-) a jako hosty pozvali Jak pana Remka tak i samozřejmě pana Pelčáka. Pan Remek z toho dvakrát výstavu otevřel-a zahájil . Došlo jak jinak i na improvizovanou autogramiádu. Na fotografii, kterou jsem tady uveřejnil jsou podepsáni oba naši kosmonauti., a jejich podpisy vznikly v rúzném časovém rozestupu. Ve sbírce jsou na čestném místě a velice si jich vážím-je to jedna z čitelných stop historie kosmonautiky.
Tuto fotografii jsem si vyhotovil sám, a pro jasný účel. Získat autogramy kosmonautů Remka a Jahna (Německý kosmonaut bývalé Německé demokratické republiky). Setkání se událo v rámci pravidelného "SLETU" s názvem Kosmos News Party v roce 2006. Byl to báječný den, se setkáním s báječnými lidmi, a především vydařená akce.
:-) kancelářská obálka z dob dávno minulých. Mnoho z Vás mladších si to nemůže pamatovat, aby ne, vždyť je z roku 1980.
Představovaný materiál jsem získal na burze kuriozit v Ostravě, za zcela směšnou částku :-.), cca 20 korun českých. Takovou nostalgii nemá ani můj kolega, který na této šachtě pracoval jako střelmistr., nicméně tu návštěvu pamatuje osobně :-)
Pan Remek v rámci tzv. soudružských návštěv a propagace navštívil tuto šachtu a zašel i mezi hornictvo. Předpokládám, že z těchto dob také vznikl tento autogram-podotýkám není to fdc, ale kancelářská běžná obálka šachty dnes FRANTIŠEK.
........a dalším materiálem je pozvánka.
to , aby nebylo líto Pardubickým :-)
Taky koupeno za srandovní částku, ale tady si nepamatuji přesně,ale více jak 20 korun to jistě nebylo. Pozvánka pro dva lidi-do kulturního domu ROH (Rada odborového hnutí-opět pro později rozené :-)
Dukla-Pardubice-Divadelní sál. Akce tehdy konaná 25.října 1978 v 19.00 hodin. Zbytek si asi přečtete sami, ale tady vidíte sami kolegové na čem všem se dá získat a vypátrat autogram osobnosti vašeho zájmu, třeba kosmonauta :-)
Jednička a dvojka v červené barvě- to je jen rozlišení pohledu , tedy přední a zadní strana pozvánky .

A pro změnu dvě FDC obálky-Československé :-)
Obě podepsané při rúzných událostech a opět při osobním setkání., s tím, že druhá nese podpis o naše druhého kosmonauta pana ing.Oldřicha Pelčáka. Obě obálky se také staly později tím co bylo vystaveno na jedné z výstav výročí letu SOJUZU 28.
S touto fotografií-resp. pohlednicový formát, jste se mohli setkat , když pan Remek púsobil jako europoslanec v Bruselu. Byl to zároveň propagační materiál-tehdy europoslance. Podpis je vedený stříbrnou fixou a jde o autentický autogram. Na tento materiál se mám ve prospěch konané výstavy pan Remek pocepsal cca 200x,aby se odlehčilo autogramiádě. Přesto si lidé jako vzpomínku na něj přinesli vesměs materiál k podpisu svůj :-)
Díval jsem se jak autogramy vznikaly, totiž já a můj kolega jsme byli při tom ! Vznikly v restauraci kulturního domu P.Bezruče v Havířově., a také........při kávě a nealku :-) Mohu sám potvrdit, že byly všechny jeden jako druhý a minimálními odchylkami v tažených linkách. Klobouk dolů jak je ruka vypsaná a naučena :-) Vězte, že pokud doma něco takového máte pak s 99.99 procent máte doma originál !!!!!!!!!!!!
Navštívenka naše kosmonauta a bývalého europoslance, nyní velvyslance v Ruské federaci.

Materiál, který vznikl za účelem výstavy, ale na ní také podepsaný :-) v den otevření.

A další stejně zaměřený a podepsaný materiál. Sojuz 28 po přistání a těsně před otevřením. Tady došlo ke vzpomínce kosmonauta na okamžiky po přistání........:"bylo to docela drsné, pořádně to s námi praštilo o zem".
Dobová pohlednice. Jde vlastně o jednu z mnoha.........vlastně ani nevím kolik podobných pohlednic bylo. Tato je jako karta-maxima. Nalepená dobová poštovní známka a razítko........a autogramy vedené rukou panů Remka (horní pravý roh), a Pelčáka (uprostřed ve spodní části. Materiál zakoupený na burze kuriozit cca do 100 korunek českých.
A díváte se na další dobovou pohlednici., tentokrát z kapitána povýšeného na majora letectva.Tato pohlednice má svůj příběh, kdy jsem v roce 1978 žádal pana Remka o autogram. Stále mi z výzkumného ústavu Kraha-Kbely chodila odpověď od sekretářky. Po cca třetí odpovědi, že pan Remek nemá čas, jsem tentokrát odvětil paní sekretářce , že až budu plnoletý.....a s vydělám si první peníze.......pozvu jí na kafe,ale zatím si s ní nechci moc dopisovat. Požádal jsem,aby mou žádost podstoupila příjemci. No a do 14 dní byla konečně odpověd doma. A taky ta správná radost k tomu. To jsem ještě nevěděl.....že se jednou s panem Remkem skutečně setkám a budu si moci svobodně popovídat.
Nad touto fotografií se také vzpomínalo, resp. náš kosmonaut. Divil se odkud tu fotografii mám :-) Nebyl to zrovna nejpříjemnější zážitek z tréninku. Simulované přistání na vodní hladině. Vzpomínám si také když pan Pelčák hovořil skoro o tomtéž. O tom jak se to na moři houpe a jak je možné si rychle prohlídnout obsah vlastního žaludku :-)
Ona fotografie pochází z knížky. Chtělo to jen scaner a hupsnout do fotolabu. Fotografii jste mohli také vidět na výstavě k výročí letu Sojuzu 28.
Tak trochu s humorem to jde líp. Stejně tomu bylo i na zmiňované výstavě s výročím letu. I tam jste mohli vidět fotografii pohlednicového formátu. Stejná a podepsaná existuje už jen u mého kolegy jako extra vzpomínka.
V rámci i jakési snahy propagace byly vyhotoveny neformální obálky k 30. výročí kosmického letu Sojuzu 28.
a předněji ty s emblémem tohoto kosmického letu. Obálka s motivem odznaku letec-kosmonaut CSSR jsem dostal od jistého kolegy filatelisty Juliuse :-) V rámci výstavy bylo zaplaceno z kapes vystavovatelů jak výroba obálky, dodání známek, tak i výroba tak zvaných R nálepek. R nálepek 30. výročí letu Vladimíra Remka-73601 Havířov 1. Oba vystavovatelé měli právo získat zajímavá čísla R nálepek. Tyto 4 obálky zústaly v majetku sbírky a tak to bude na furt :-)
Při příležitosti byly obálky vystavovatelů také podepsány. Na oplátku byl určitý počet obálek věnován panu Remkovi a jeho sekretáři Voldánovi.
.............a trochu detailu na R nálepky a razítka. Ty byly získány na Havířovské poště, a data Vám vše jistě něco napoví.
Pohlednicový formát a startující raketa Sojuz . Podpisy kosmonautů -Remek a Jahn. Tato záležitost vznikla na KNP.
A autogram na následující fotografii shodného formátu také.
............jen doufám, že se mi podaří jednou způsob jak dosáhnout podpisu pana Lovella a ostatních z fotografie-to bude majsterštyk !