Září 2016

Melroy Pamela Ann

29. září 2016 v 12:38 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Vostok 3-Nikolajev

3. září 2016 v 18:05 | spacedaniel |  My Vostok
VOSTOK 3- Nikolajev Andrijan Grigorjevič
*
5.9.1929 - 3.7.2004
Kosmonaut číslo 5. Pátý člověk ve vesmíru, tedy stale v první desítce., jeden z prúkopníků pilotovaných letů do vesmíru. Kosmonaut, který absolvoval svůj první kosmický let na stroji Vostok 3., a druhý a zároveň poslední kosmický let na Sojuzu 9.
V případě letu Vostoku 3 to byl první tzv. skupinový kosmický let dvou lodí a tedy společně s kosmickou lodí Vostok 4. Neberte prosím, že obě kosmické lodě letěly hned tak blízko sebe. Uvádí se, že vzdálenost mezi nimi v krátkodobé formaci činila cca 6 km. nejméně. Nikolajev se poprvé take volně pohyboval v prostoru kosmické lodě., doposud byli kosmonauti připoutáni (Gagarin a Titov). Na poprvé Nikolajev strávil ve vesmíru 3 dny.,22 hodin a 22 minut. Druhým kosmickým letem byl Sojuz 9.
Let na Sojuzu 9 byl take delším letem ve vesmíru.,a to podstatně. V letu trvajícím 17 dní 16 hodin a 59 minut letěl se svým kolegou kosmonautem Sevasťanovem.
Asi se budu opakovat, ale i Nikolajev byl v pohodě co se týče odepisování s žádostí o autogram. Znám sice několik kosmonautů, kteří až zase tak neodepisovali, ale skutečně to byly vyjímky a také spíše záleželo na štěstí a smůle jednotlivce žadatele o autogram.
Kosmonaut Nikolajev je také bývalým manželem první ženy ve vesmíru Valentiny Těreškovové, avšak jejich manželství bylo později rozvedeno. Dvojici kosmonautů Nikolajev a Popovič se přezdívalo jako kosmická dvojčata. Kosmonauti ve své době byli tak trochu podobní vzhledem , a vyhovovalo to i propagandě skupinového letu.
Všechny uvedené autogramy, které zde uvidíte, byly získany korespondenčně a žádný z nich nebyl získán co by zakoupen.


Na věnování je i dobré to, že víte,kdy autogram na materiálu vznikl :-)
20.7.1981., a pokud si dobře pamatuji bylo to z posledního oslovení tohoto kosmonauta o jeho autogram. Všechny autogramy od něj zústavají ve sbírce do dnešních dní.
Nyní se díváte na parádní věc, jistě záleží na Vašem pohledu. Jedná se o dobový materiál, který se dal zakoupit třeba u nás v Ostravě, konkretně tzv. obchodu Ruská kniha. Bohužel ta prodejna již neexistuje. Dal se koupit representativní soubor fotografií-ruských litografií, tehdy ruských kosmonautů a to včetně již nežijicích. Na přední straně velmi pěkný portrét a na druhé straně důležité informace o kosmonautovi a jeho kosmických letech v ruštině. Skutečně nádherná věc. Pokud někdo v nějakém antikvariátu na to narazíte -doporučuji. Samozřejmě autogram tam nebyl:-) Ten jsem získal až na písemnou žádost a tento materiál jsem do Hvězdného poslal k podpisu. No a hurá podařilo se a nyní se mohu pochlubit.
Toto je dobová pohlednice, i zde jsem obdržel na písemnou žádost. Přišlo tak jak se na ní díváte. Tyto dobové pohlednice měly také své kouzlo a dalo se na ní dohledat práci propagandy. Totiž skoro ve všech případech byl originál-předloha ručně retušována, než šla do tisku a poté do distribuce trafik-poštovně novinových stánků......
A tady se uzavírá to co se získalo korespondencí. Dále se ve sbírce nalézá materiál po různu vyhandlován kus za kus a nebo i koupený :-)

Bloček poštovní známky, která ve své době vyšla v bývalém tzv. Východním německu-Německé demokratické republice.,NDR :-) to si asi budou pamatovat trochu starší ročníky,ale dnešní mládežníci asi sotva.........ledaže by se z učebnic dověděli o sjednocení Německa. No ale tady o tom nebudu psát. Pro nás je důležité a resp. Vám vzkázat na čem všem se mohl a doposud může autogram nacházet. Autogramy kosmonautů Nikolajeva a Popoviče. Obou kosmonautů a aktérů tzv. skupinového letu. Známka byla darována jiným sběratelem z Německa.


Také německá záležitost. FDC obálka ke skupinovému letu Vostoku 3+4. Ostatně Německo vyhávalo takových materiálu spoustu. Také se podařilo najít tuto podepsanou obálku s oběma kosmonauty. Obálka koupena cca za 250 korun českých na Ostravské burze a opět od filatelisty. Po ty roky přežila bez úhony a to také světčí o tom, jak se filatelista k tomuto materiálu choval slušně a opatroval ji. Já doufám, že se mi ji podaří zachovat ve stejné kvalitě.


Podobná záležitost jen na obyčejné kancelářské obálce. Jak málo stačí. Na obálku nalepit dobovou známku,orazit razítkem a nechat podepsat kosmonauty, kteří tématicky patří na takto vytvořený materiál :-) Obálka mi byla věnována zdarma od spolužáka.
Kubánská záležitost v podobě FDC. Tu věc jsem koupil od filatelisty z Brna. A jsem rád, že jí mám. Na kubánské filatelii jsem toho mnoho neviděl.
Tak a to je také poslední podobný autogram Nikolajev a také Popovič ve sbírce. Postupně budu představovat i materiály tzv. dobové, které nejsou "postiženy" autogramem a byly poplatné propagaci kosmonautiky. Vyšlo mnoho pohlednic, propagace pro školy,obchody,knihy a brožury. Letům se věnovali v časopisech a běžný denní tisk se snažil ve své době a také po svém vše popsat a hodnotit.
(NA TOMTO PŘÍSPĚVKU SE NYNÍ PRACUJE)


Vostok 2-Titov

3. září 2016 v 14:03 | spacedaniel |  My Vostok
VOSTOK 2- Titov German Stěpanovič
*
11.9.1935 - 20.9.2000

6.8.1961 startuje do vesmíru druhý člověk planety . Na stejné lodi řady Vostok, ale jen s číselným označením 2. Po 1 dnu.,1 hodině a 18ti minutách přistává úspěšně, a svět se snadno naučí vyslovovat a skloňovat i jeho jméno. Druhý člověk planety úspěšně absolvoval kosmický let, což bylo stejně jako v případě J.A.Gagarina patřičně a s úspěchem propagačně využito.
Fakticky jsem autogramy začal sbírat někdy před rokem 1979. Jelikož kosmonaut číslo 2 stále žil a těšil se nejen dobrému zdraví, ale i vážnosti a popularitě……podařilo se složit školní ruštinou (neboť tu jsme se povinně učili) jednu z prvních žádostí o vlastnoruční autogram. Dopis měl krkolomnou adresu v tom smyslu jako SSSR.,Hvězdné městečko,výcvikové cetrum pro kosmonauty-Moskva. Jako klučina jsem neznal jinou., nicméně poštou to šlo a měl jsem za to , že je vše v pořádku. A bylo, prostě musím pochválit i pošťáky v důchodu jak v tehdejším Československu tak SSSR. Prostě to došlo . Asi do měsíce jsem ve schránce našel jeden z prvních autogramů sbírky. Dovedete si představit klučinu, který ze schránky vybírá dopis s obálkou počta liotčikov kosmonavtov. Jak mu jisřily oči radostí ? J Mlaďochovi kterému vyšel jeho záměr získat autogram ? Jaká to byla obr radost, kdy jsem se musel hned pochlubit nejbližšímu okolí J . To byly krásné časy. Já to považuji za zlatý věk fanouška a sběratele kosmonautiky. Autogramy chodily pravidelně a tedy co žádost to odpověď a to se sbírka plnila. Podobně to bylo do USA, kdy žádost jsem si nechal přeložit od angličtináře a vzor jsem pak používal dlouho. Nicméně ještě jsem nevěděl o pojmu autopen a tak to co chodilo zpočátku z USA jsem choval v bavlnce každý autogram a tedy i autopen co přišel. Zklamání pak přišlo o trochu později, nicméně pojem autopenu přišlo ještě ke mně před rokem 1989. Zpět ke kosmonautovi planety č.2.
Ve valné většině jsem autogram G.S.Titova získal korespondenčně, tedy na základě písemné žádosti. Přesto ve sbírce je i materiál koupený na třeba ostravské burze kuriozit. Podívejme se tedy nejdříve co se podařilo získat tzv. korespondenčně-a tedy na písemnou žádost. Mimo jiné pan Titov byl velmi ochotný "odepisovatel" a neznám nikoho, kdo by byl odmítnutý s žádostí o autogram :-)

Tak tady je ukázka právě z korespondenční žádosti o autogram. Pokud si dobře vzpomínám, krátce na to přišel i druhý autogram. To se někdy stávalo, že prostě žádost byla "uspokojena dvakrát, protože zřejmě dopis ještě nebyl vyhozen ., ale prostě jen odložen :-) tedy prošel jakýmsi druhým procesem a v zápětí na to přišla stejná fotografie na mou adresu .
Pro srovnání tady se můžete podívat sami jak to dopadlo. Každý autogram vypadá stejně, ale přeci jen malé odlišnosti tam vidět jsou. Pak také jeden autogram je veden modrou propiskou a dryhý černou.

Materiál, který běžně chodil z adresy Hvězdného městečka v poštovní obálce s předtiskem Počta liotčikov-kosmonavtov.
Jak šel čas, dostalo se mi do rukou dalších autogramů tohoto kosmonauta. K jejich nybytí došlo buďto výměnou a nebo koupi za docela dnes sysmbolickou částku:-) Doba byla jiná a přístup sběratelů také. Dnes bych to řekl, že je to také hodně o vidině zisku a vychcanosti (omlouvám se za tento výraz) ,protože pokud se podíváte dnes na aukce ebay, a jim podobných pak nevím,nevím........fandím mladým sběratelům,kteří se do tohoto koníčku chtějí pustit, ale bude je to finančně dost vyčerpávat. Ony zlaté časy o kterých jsem se zmínil jsou skutečně ty tam !
Zpět k Titovi. Materiál ,který jsem vyměnil , autogram kosmonauta na poštovní obálce tzv. prvního dne FDC.

Prostě materiál se mi zalíbil a za jiný vyměnil :-) FDC obálky tehdy sovětské "výroby" měly po grafické stránce hodně do sebe. Jistě poplatné době propagace,přizvukující režimu dané doby......Mají nějaké kouzlo, a doporučuji je mít s takové sbírce od všeho tak nějak trochu., no alespon u mne to tak zapúsobilo :-)

Od stejného filatelisty, od kterého jsem získal autogram Gagarina, a tedy z města Brno......pochází i tento kousek. Už Vám však neřeknu kolik mne stál. Nemyslím si však, že mnoho. Dotyčný filatelista byl dobrého srdce a chápavý ve směru mého hobby :-) , což se vidí také málokdy. Vážím si také jeho ochoty se osobně domluvit. Jak vidíte nejedná se o FDC obálku. Obálka je obyčejná poštovní, s dobovou známkou a otiskem razítka svazové republiky tehdejšího SSSR. Doplněny jsou vidět i otisky razítka k letu S.G.Titova červené barvy. Červenou propiskou je na této obálce vedený vlastnoruční autogram Titova.


FDC obálka Moskva-Meždunarodnaiya poczta. Tak to lze číst na otisku červeného razítka se dnem 12.4. roku 1974. Tentokrát jde o docela líbivou záležitost. Na obálce jsou vedeny autogramy S.G.Titova tedy člověka vesmíru s číslem 2, a pak A.G.Nikolajeva (bývalého manžela první ženy planety ve vesmíru Těreškovové), který má pořadí co by 5 člověk ve vesmíru. Jak to nějak souvisí s Titovem ? Společný autogram na jednom materiálu, a pak Nikolajev uskutečnil svůj let hned po letu Titova na Vostoku 3. Tento kosmický let byl prvním letem ztv . skupinovým společně s letem a kosmickou lodí Vostok 4.

A toto je také záležitost koupě. Vím a pamatuji se ,že tento materiál koupil jsem na burze kuriozit v Olomouci. Jde o jednu z fotografií alba, které se prodávaly jako celek. Tento celek se jmenoval prvních deset a prodával se v plastovém obale. Uvnitř byly vloženy fotografie prvních deseti kosmonautu a astronautu planety. Prostě propagace. Nyní se díváte ja jednu z těchto fotografií. Je doplněna autogramem G.S.Titova a dobovou Kubánskou známkou+otisk modrého razítka.
No a to je poslední autogram G.S.Titova ve sbírce. Musel by se objevit super materiál, abych ho do sbírky zařadil., jistě každý máme jiné kriteria. Já jsem si vždy ale zakládal na sbírání ne na množství ,ale na kvalitu. Snad se něco ještě objeví, ale bude potřeba dát možnost i dalším kolegům - prostě jim dát šanci mít také tento atraktivní autogram v jejich sbírkách.
Takže přeji Vám všem ,aby se Vám to v pohodě podařilo.Vostok 1-Gagarin

3. září 2016 v 11:39 | spacedaniel |  My Vostok
VOSTOK 1- Jurij Alexejevič GAGARIN
"PAJÉCHALI" !
*
9.3.1934 - 27.3.1967

12.4.1961 ., Vostok 1., první let člověka do vesmíru. Let trval 1 hodinu a 48 minut…..
Tak to všechno začalo. Jistý nenápadný, mladý ,ale velice odvážný mladý muž z tehdejšího Sovětského svazu a dnešního Ruska, pozývá symbolicky všechny pozemšťany do vesmíru. V zápětí po jeho startu se celý svět dovídá i jeho jméno. Stejně jako jeho kosmická loď obíhá jméno Jurij Alexejevič Gagarin kolem naší planety skloňováno v mnoha pádech. První člověk vesmíru...........
Otevírá tak pomyslnou bránu do vesmíru pro všechny z nás. Naskýtají se nové možnosti a obzory pro lidské působení a poznání v mnoha směrech vědy a techniky. Od této chvíle se začínají lidé učit žít a pracovat ve vesmíru. Od 12.4.1961 si také každým rokem připomínáme "narůstající" tendenci-výročí od doby prvního letu člověka do vesmíru. Mnozí z později narozených obdivují na jakých strojích se létalo poprvé a jaký pokrok v této oblasti byl dosažen. A vývoj kosmonautiky s stupňuje a ukazuje na další možnosti ……..a co by asi dnes pan Gagarin na naší dobu a plány do budoucna řekl? Bohužel není mezi námi , paradoxně zahynul při výcvikovém letu, kdy se připravoval na let tehdy nové generace kosmické lodě s názvem SOJUZ. Dnes známe historii této koncepce hned v několika verzích jako Sojuz.,Sojuz T., Sojuz TM.,Sojuz TMA a nově Sojuz MS. Zde jsme u koncepce tzv. Ruských kos. Lodí a to ještě ne všech, a proto nebudu připomínat další stroje kosmonautiky.
Autogram prvního člověka ve vesmíru Jurije Alexejeviče Gagarina. Neměl by chybět v žádné sbírce, ale není lehké jej sehnat-přesto se to tu a tak daří. Mým prvním autogramem J.A.Gagarina je právě představovaný materiál. Velká černobílá fotografie, kterou jsem získal, kdy ještě internet v té podobě jak jej znáte dnes neexistoval. Nebyl bazar,aukční síň u nás a ani tedy ebay J a nebo aukro J
Záleželo pouze na známých,kamarádech u nás a v Rusku a nebo šťastnější měli kamarády a přátelé v USA . Já jsem měl to štěstí, že jsem kamaráda měl,ale v bývalé SSSR a nyní Rusku. Byl jím vyjímečný a dobrý člověk, dobrého srdce a kamarád s vekým "K". Vadim Molčanov. Bydlící v městě TULA a se zájmem o kosmonautiku celosvětově. Znal ruskou kosmonautiku s velkým přehledem, a s velkým respektem byl i takto brán v zahraničí. Popularizátor kosmických letů a se styky na mnohé lidi kosmonautiky a tedy i na kosmonauty. Měl jsem tu čest a radost s ním vest písemnou korespondenci a dokonce se s ním osobně se setkat v Moskvě…….kde jsme si měli o čem povídat. Velmi rád na setkání s ním vzpomínám a bude to tak už navždy. V jeho korespondenci s ním mi přišel jako překvapení a asi i dárek k Vánocům podpis J.A.Gagarina a nejen jeho. Posuďte sami zde je:
Poznámka: Tento sken byl použit v jiném příspěvku tohoto blogu, a proto je tam i graf. úprava
50. výročí Gagarinského letu do vesmíru !Takže navíc ještě Popovič a Nikolajev. Dodnes opatruji jako oko v hlavě,to byl megadárek. Za poslední leta se ozvali i lidé, kteří zpochybnují autogram tohoto tzv. typu od Gagarina. Já sám jsem v mnoha originálních dokumentech z ruských museí viděl podobné ,a také na oficiálních listinách a dokumentech. Já sám za sebe s tím problém nemám, a pevně jsem přesvědčen o pravosti. Troufám si o sobě tvrdit, že tento autogram mám dobře nastudován i z rukopisu původního majitele.
Celé fotografi s detaily jak vypadá a je součástí sbírky+ její grafická úprava pro tento blog


Z přiloženého detailu na autogramy fotografie jde i třeba zjistit, že kosmonaut Gagarin a Popovič se podepisovali totožnými pery-stejná barva inkoustu, zatímco Nikolajev měl pero s černým inkoustem.

Podruhé jsem na autogram Gagarina narazil u sběratele z Brna.
Právě u filatelistů, máte vcelku dle mého mínění velké šance autogram této legendy světové kosmonautiky získat. A bude záležet na štěstí a samozřejmě i kontaktech na ně. Filatelisté na svých exponátech a tedy FDC obálkách mají rádi známky,náměty a razítka. Co vím, však co nemají rádi ( většina z filatelistů) .,a to jsem slyšel od mnohých nemají rádi autogramy :-)
To je úsměvné , že ? :-) No a ty autogramy zase máme rádi my sběratelé třeba kolem kosmonautiky, protože na nich nemusí být jen kosmonauti a astronauti, ale také i sportovci,vědci a nebo politici a co já vím kdo ještě taky. No a to mají rádi zase jiní :-)
Zpět k autogramu J.A.Gagarina. Jak jsem se zmínil a tedy již dopředu prozradil druhým autogramem Gagarina ve sbírce je ten. který je vedený právě na filatelistickém materiálu. Přesněji na FDC obálce.


Autogram je vedený tentokrát modrou propisovací tužkou. Polská dobová poštovní známka a příležitostní razítko 12.04.1962+vlastnoruční autogram. Gagarin za svůj život velmi ochotně rozdal nespočet autogramů, které skončily búh ví kde. Podepisoval se na papírek,účtenky,fotografie,památníky,knihy, dobové propag. plakáty........prostě na vše možné co mu kdo podstrčil, a on ochotně podepsal. Přesto vše, lze počítat s faktem ,že autogramů je mnoho....jsou tyto dobře schované co by památka na něj. Je velmi vážen celosvětovou komunitou, sběratelé i nesběratelé často předávají autogram svým dětem co by památku a přiznejme si i jako finanční jistotu :-)
Osud všech jeho autogramů, může být rúzný co jen fantazie připustí. Proto není vyloučeno, že Váš náhodný nález bude pro Vás nové majitele o to větším překvapením ,než cokoli co jste si byli schopni připustit.
Autogram na který se díváte a je "veden" na FDC obálce jsem od filatelisty zakoupil za částku 1200 korunek českých. Byl jsem uchvácen ,že jsem získal dalšího Gagarina a na materiálu, který si i představuji ve své sbírce mít. Ostatně nebyl jsem sám, "Gagarini" byli dva na prodej ve stejný den a od stejného filatelisty. Druhý skončil v rukách a tedy ve sbírce Brněnského kolegy, kterého jistě zná mnoho lidí v komunitě fandů a sběratelů kosmonautiky- asi to bude vědět a pamatovat si i on sám-že Tome ? :-) Jen si už asi nevzpomenu který rok to bylo. Tak odhadem asi tak 1998 ?, a vlastně je to asi jedno.
Čas plynul, a uteklo dost vody.......a našla se příležitost s jiným ruským kolegou vyměnit podpis za podpis. Přesněji podpis za podpisy. A zase to byla možnost sehnat Gagarina., tentokrát na dobové pohlednici v barevnom provedení . Samotná dohoda výměny trvala asi měsíc, než se dojednal tento obchod. Navíc jsem žádal skeny ve velkém rozlišení, abych věděl na čem jsem, ikdyž vím z jak spolehlivého zdroje Gagarinský podpis pochází. A stalo se :


Zatím se jedná o poslední příspěvek ala J.A.Gagarin. Tedy třetí autogram sbírky. Pokud se mi podaří narazit na dalšího a na zajímavém materiálu, asi dlouho váhat nebudu-to se ještě uvidí co osud přihraje :-)