Červen 2016

FRSI

25. června 2016 v 15:24 | spacedaniel |  MEMORABILIA
FRSI
FELT REUSABLE SURFACE INSULATION
(Space Shuttle)


Jiným způsobem použití tepelné izolace v místech s menší tepelnou zátěží 371-400°C, je tzv. filcové struktúry s možností několikanásobného použití FRSI. Výrobcem je firma Albany Research Company.Jednotlivé "bloky" se dají lehce zpracovat pouhým ořezem ostrého nože přímo na místě "montáže-lepením lepidlem RTV" . Jde o materál rúzné síly-tlouštky ,a svou eventualitou jsou určeny pro předem stanovené místo na konstrukci raketoplánu. Jde o Nomexový materiál-filc-aromatický poliamid, který je na konstrukci vlastního "orbiteru lepeny.
No kousek takového materiálu se podařilo získat pro sbírku. Podle zdroje od kterého tento kousek mám .....by tento měl pocházet z raketoplánu STS 114 , a přesněji z ložního prostoru tohoto raketoplánu , tedy Discovery. Je to vlastně odřezek, který se na své místo nevešel a byl odřezán pro účely přímo na místě.
a jelikož se chcete podívat o čem tady píšu, tak jsem připravil i fotodokumentaci , pro Váš přehled.na tomto detailu vidíte vrstvení nomexoné plstě a obal vystužený text. mřížkou
zakončení izolace. Vlastně spodní a vrchní část. Svědčí to o tom, že tento tvar patří do stanovené štěrbiny a nebo stanovené místo, a řeže se pouze délka., takže se upravuje z tzv. metráže.
Dobře patrné je vrstvení nomexové plsti, a částečně i její struktůra.

Velmi lehce se dá tloušťka-vrstva upravit. Prostě měkoučký materiál, a také lehký jako pírko :-)
Připravil jsem pro Vás také trochu přehledu o rozměrech. Míry jsou metrické a posuvné měřítko je koupeno v supermarketu :-) .Ale jinak vidíte sami ,že je to v milimetrech.
........a na výšku
a tento poslední rozměr dává představu jak je tento kousek velký. Budu se snažit přes své kolegy v USA zjistit přesné určení a jsem si vědom, že to múže být na dlouho. Takže pokud se něco navíc dovím bude to zase tady.


Autentický vzorek

9. června 2016 v 23:11 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Dalším materiálem z nedávné doby je kousíček drátku-vodiče z palubní elektroniky z paluby Americké orbitální stanice No.:1 SKYLAB.
Díváte se na materiál-který je vyhotoven na kartonovém podkladu s obrázkem a místem umístění .
Velikost větší vizitky, a vše vytvořeno pro sběratelské účely-tedy pro radost :-) HEROES OF SPACEFLIGHTS///SPACELAB. 4mm tlouštka.,90x64mm rozměr karty, ve které "dříme" kablík cca 3mm v průměru a 2 cm délky :-)
A nyní trochu detailu na příspěvek ve sbírce........


Neošidím Vás také o zadní pohled na tentýž materiál.
............a ješto to drobné čtení.
a ještě nakonec jednou detail na vzorek kabliku
No a to je pro dnešek vše. Připravuji pro Vás ještě jeden materiál získaný do sbírky.


Kovový vzorek Apollo

6. června 2016 v 23:34 | spacedaniel |  MEMORABILIA

Toto je vlastně nedávný úlovek. Dostal jsem jej jako bonus při výměně s jedním německým sběratelem. Jde o kovový vzorek resp. přesněji špony. Mělo by se jednat o materiál, z něhož byl vyroben tzv. základ velitelského modulu-sekce Apollo 11. Ano téže kosmické lodě, která přivezla první pozemšťany k Měsíci a zpět.
Jde jen o maličký vzorek ,uspořádaný nalepením na plošku cca 8x8 mm a asi 1mm v tloušťce.
Zvětšenina.....právě se na ní díváte. Materiál by měl pocházet z výrobních závodů a je z dobrého zdroje. Sběratele, který se specializuje jen a jen výhradně na věci ,k teré tzv. prolétly vesmírem. V jeho sbírce jsou velmi zajímavé věci, a leckterý sběratel zalapá po dechu :-)
Prostě někdo sbírá autogramy, a někdo vzorky materiálů a náhradní součástky z kosmických lodí. Pro někoho drobnost, pro jiné poklad s osobní hodnotou :-)
Ano znám lidi, kteří sbírají jen skafandry, raketové motory a jiné věci kolem kosmických letů......každý jsme jinak postižení :-)