Červen 2016

FRSI

25. června 2016 v 15:24 | spacedaniel |  MEMORABILIA
FRSI
FELT REUSABLE SURFACE INSULATION
(Space Shuttle)


Jiným způsobem použití tepelné izolace v místech s menší tepelnou zátěží 371-400°C, je tzv. filcové struktúry s možností několikanásobného použití FRSI. Výrobcem je firma Albany Research Company.Jednotlivé "bloky" se dají lehce zpracovat pouhým ořezem ostrého nože přímo na místě "montáže-lepením lepidlem RTV" . Jde o materál rúzné síly-tlouštky ,a svou eventualitou jsou určeny pro předem stanovené místo na konstrukci raketoplánu. Jde o Nomexový materiál-filc-aromatický poliamid, který je na konstrukci vlastního "orbiteru lepeny.
No kousek takového materiálu se podařilo získat pro sbírku. Podle zdroje od kterého tento kousek mám .....by tento měl pocházet z raketoplánu STS 114 , a přesněji z ložního prostoru tohoto raketoplánu , tedy Discovery. Je to vlastně odřezek, který se na své místo nevešel a byl odřezán pro účely přímo na místě.
a jelikož se chcete podívat o čem tady píšu, tak jsem připravil i fotodokumentaci , pro Váš přehled.na tomto detailu vidíte vrstvení nomexoné plstě a obal vystužený text. mřížkou
zakončení izolace. Vlastně spodní a vrchní část. Svědčí to o tom, že tento tvar patří do stanovené štěrbiny a nebo stanovené místo, a řeže se pouze délka., takže se upravuje z tzv. metráže.
Dobře patrné je vrstvení nomexové plsti, a částečně i její struktůra.

Velmi lehce se dá tloušťka-vrstva upravit. Prostě měkoučký materiál, a také lehký jako pírko :-)
Připravil jsem pro Vás také trochu přehledu o rozměrech. Míry jsou metrické a posuvné měřítko je koupeno v supermarketu :-) .Ale jinak vidíte sami ,že je to v milimetrech.
........a na výšku
a tento poslední rozměr dává představu jak je tento kousek velký. Budu se snažit přes své kolegy v USA zjistit přesné určení a jsem si vědom, že to múže být na dlouho. Takže pokud se něco navíc dovím bude to zase tady.


poštovní obálka STS-8 Ch/F-3

12. června 2016 v 18:32 | spacedaniel |  My Shuttle
Dalším dárkem, který jsem dostal od německého kolegy je tato obálka FDC. Podle emblému STS 8 Challenger se vztahuje právě k tomuto kosmickému letu. Napsal mi , ale to jsem již defakto věděl také., že tato obálka se tzv. prolétla v konternéru nákladního prostoru tohoto raketoplánu. Oficiálně byla pro veřejnost distribuována v jesklé složce s pařičným slovním doprovodem v angličtině .......co je tato obálka zač.
Patřičné orazené razítka na obálce v předu a vzadu tedy nasvědčují, že i tato obálka byla to, která "zažila" pobyt ve vesmíru.
Záběr na detaily razítek FDC obálka.

Oficiálně se také ví, že ne všechny obálky byt mají registrační číslo na zadni straně byly skutečně letěny v raketoplánu.
(pokračování se připravuje)
Autentický vzorek

9. června 2016 v 23:11 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Dalším materiálem z nedávné doby je kousíček drátku-vodiče z palubní elektroniky z paluby Americké orbitální stanice No.:1 SKYLAB.
Díváte se na materiál-který je vyhotoven na kartonovém podkladu s obrázkem a místem umístění .
Velikost větší vizitky, a vše vytvořeno pro sběratelské účely-tedy pro radost :-) HEROES OF SPACEFLIGHTS///SPACELAB. 4mm tlouštka.,90x64mm rozměr karty, ve které "dříme" kablík cca 3mm v průměru a 2 cm délky :-)
A nyní trochu detailu na příspěvek ve sbírce........


Neošidím Vás také o zadní pohled na tentýž materiál.
............a ješto to drobné čtení.
a ještě nakonec jednou detail na vzorek kabliku
No a to je pro dnešek vše. Připravuji pro Vás ještě jeden materiál získaný do sbírky.


Kovový vzorek Apollo

6. června 2016 v 23:34 | spacedaniel |  MEMORABILIA

Toto je vlastně nedávný úlovek. Dostal jsem jej jako bonus při výměně s jedním německým sběratelem. Jde o kovový vzorek resp. přesněji špony. Mělo by se jednat o materiál, z něhož byl vyroben tzv. základ velitelského modulu-sekce Apollo 11. Ano téže kosmické lodě, která přivezla první pozemšťany k Měsíci a zpět.
Jde jen o maličký vzorek ,uspořádaný nalepením na plošku cca 8x8 mm a asi 1mm v tloušťce.
Zvětšenina.....právě se na ní díváte. Materiál by měl pocházet z výrobních závodů a je z dobrého zdroje. Sběratele, který se specializuje jen a jen výhradně na věci ,k teré tzv. prolétly vesmírem. V jeho sbírce jsou velmi zajímavé věci, a leckterý sběratel zalapá po dechu :-)
Prostě někdo sbírá autogramy, a někdo vzorky materiálů a náhradní součástky z kosmických lodí. Pro někoho drobnost, pro jiné poklad s osobní hodnotou :-)
Ano znám lidi, kteří sbírají jen skafandry, raketové motory a jiné věci kolem kosmických letů......každý jsme jinak postižení :-)