Květen 2016

Kousek dálnopisu z paluby

25. května 2016 v 20:34 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Asi před 10ti dny mi byla učiněna nabídka materiálu. Jak jinak než vhodného do sbírky. Po docela krátkém rozmyšlení, pak vše šlo ráz naráz. Jde spíše o raritu sbírky a předpokládám, že dojde i na výrobu tzv. display. No a dotyčný display skončí na stěně obýváku :-)
Připravil jsem i scan, ale chci vysvětlit o co vlastně jde.,a co se stalo součástí sbírky.
.........a nebudu to zbytečně dramatizovat. Ten kousek, na který se nyní díváte je roh dálnopisného papíru, na kterém přišla zpráva až na palubu americké orbitální stanice SKYLAB. Něco co bylo nahoře :-)
Tedy ,aby to někdo nepochopil špatně je to jen odstřižený kousek z nepopsané části., a celku, který tady zatím nevidíte.
*
Púvodně šlo o pruh papíru palubního dálnopisu - teleprintu. Tento teleprin byl ze soukromé sbírky astronauta Pogue, který byl členem poslední posádky na stanici SKYLAB 4.
Dá se říci, že kdyby jste našli takový kousek papíru v koši tak si jej ani nepovšimnete, a tedy jak mohu argumentovat ,že jde o ten pravý kousek z teleprintu ? :-)
sami vidíte na detailu., jen nepatrné stopy po tiskařské pásce poukazuje čeho ten kousek byl součástí.
Ve skutečnosti však jak jsem již napsal byl exponát větší a jde jen o fragment-takovéto potěšení do sbírky. Na dálnopisný papír si napsal rukou astronaut Pogue nějakou poznámku-text a ten také nazávěr podepsal.
Takto vypadá text o kterém jsem psal. Avšak to není součástí mojí sbírky,ale mého rakouského kolegy. To je ten šťastlivec, který má tu podstatnou část ve své sbírce. Tak jak se díváte na text-je na stejném papíře jako dnes i múj vzorek, takto nebyl púvodně celý. Pod "formátem" textu byl ještě velký kus volného a nepopsaného pruhu papíru.

Certifikát a historie tohoto kousku

Tak tady vidíte jak to púvodně vypadalo. Jde vidět popsaný rukou text a odstřižený+celý kus s teleprintem. Ty proužky a pak rozstříhané kousty na rúžky, jsou vytvořeny z volného a tedy neposaného kusu, za účelem prodeje. Získanými prostředky pak sběratel refinancuje svojí sbírku pro další rozšíření. Pro špekulanty pak musím napsat, že pod lupou má originální papír z teleprintu specifickou strukturu !
Ještě pro zajímavost volný pruh papíru z dálnopisu po odstřižení měřil asi 21 centimetrú a byl rozstříhán na 250 dílků.
Astronaut W.R.Pogue
Posádka v kompletu Skylab SL-4/AS-208. Z leva doprava astronauti Gibson+Carr+Pogue


a to je pro dnešek vše. Zítra je také den :-)