Březen 2015

Spolek Sojuzu TMA 13M a 14M

29. března 2015 v 18:19 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
V pátek lapeno do sítě spacedaniel :-) Fotografie pózujících kosmonautů a astronautů v posádkách Sojuzu TMA 13M a 14M. Nebylo to hned,ale s přesdtihem asi 1 měsíce. V pátek to přinesl pošták...........a už ani nevím kolikrát to zvonil. Všeobecně se říká ,že dvakrát :-) Stejně jsem si mohl zásilku prohlédnout až když jsem přišel z práce na odpolední směně. WOW to vám byla radost-další kousek ve sbírce.
Takových podepsaných fotografií není zase až tak moc, a našinci se také nepodaří narazit na takový materiál každý den.
A tady je ještě inentifikace:
.........a zařazeno do sbírky. Vyhlížím další příležitost polapit další materiál......vlastně už tomu tak je. Je na cestě a jak to tak vypadá příští týden bude pošťák doufejme zase zvonit dvakrát.


Šatalov a Já

4. března 2015 v 11:06 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
Připravil jsem druhou fotografii a vzpomínku na setkání s kosmonauty v roce 2009.............a někteří tuší . Ano ASE kongres v Praze . Tentokrát společná fotografie s legendou kosmonautiky :kosmonautem Šatalovem Vladimírem Alexandrovičem. Výčet letů v programu Sojuz si můžete přečíst na představené koláži. V případě letu Sojuzu 4 to bylo 1.spojojení a přestupkosmonautú z lodě do lodě (se Sojuzem 5). Druhý let byl letem skupinovým až tří kosmických lodí typu Sojuz 6+7+8., a konečně posledním letem tohoto kosmonauta byl let na Sojuzu 10. Byl to tak trochu smolný kosmický let. Let se záměrem letět k orbitální stanici Saljut . KOnečné spojení se stanicí "dopilotoval" sám Šatalov. Posádku tvořili jako velitel Šatalov., funkci palubního inženýra zastával kosmonaut Jelisejev a kosmonaut výzkumník -Rukavišnikov. Souhrnem : spojení se podařilo, ale ....ale spojení se stanicí trvalo jen 5,5 hodiny., zde nastal problém. Nedošlo k otevření prúlezu mezi stanicí a Sojuzem. Resp. nepodařilo se . Vyšlo mnoho oficiálních zpráv, ale žádné nebyly 100 procent přesvědčivé. Let tohoto Sojuzu tiše předznamenával blížící se tragédii letu Sojuzu 11-kde posádka při přistání zahynula. Osud přál, že kosmonaut Šatalov je stále mezi námi , a stále v dobré kondici. Stále dobře naladěn a přátelský. Poznámkou bych chtěl napsat, že vázanku ,kterou ná na fotografii používá často. Lze ji dohledat na mnohých fotografiích. Je pletená a asi jí má velmi rád :-)