Březen 2015

Prof.Eugene Sanger

30. března 2015 v 11:30 | spacedaniel |  Celebrity

(Text se připravuje)


Spolek Sojuzu TMA 13M a 14M

29. března 2015 v 18:19 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
V pátek lapeno do sítě spacedaniel :-) Fotografie pózujících kosmonautů a astronautů v posádkách Sojuzu TMA 13M a 14M. Nebylo to hned,ale s přesdtihem asi 1 měsíce. V pátek to přinesl pošták...........a už ani nevím kolikrát to zvonil. Všeobecně se říká ,že dvakrát :-) Stejně jsem si mohl zásilku prohlédnout až když jsem přišel z práce na odpolední směně. WOW to vám byla radost-další kousek ve sbírce.
Takových podepsaných fotografií není zase až tak moc, a našinci se také nepodaří narazit na takový materiál každý den.
A tady je ještě inentifikace:
.........a zařazeno do sbírky. Vyhlížím další příležitost polapit další materiál......vlastně už tomu tak je. Je na cestě a jak to tak vypadá příští týden bude pošťák doufejme zase zvonit dvakrát.


Multisigned od 9ti

20. března 2015 v 20:36 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Nový úlovek-multisigned-mnohapodpis. Tentokrát s 9ti kosmonauty resp. jejich autogramy. A zde co jméno to legenda kosmonautiky a bezesporu kus historie,které napsali. Bohužel ze zmíněných 9ti legend dnes žijí pouze dva, kteří jsou zde podepsaní. Neúprostný čas ukrajuje ze všeho. Žijící pan Bykovskij a Gorbatko., jsou již pánové v letech ,kdy kde se objeví budí zaslouženou úctu a respekt. Já jsem se měl možnost a tu čest sejít pouze s jedním-panem Bykovským. Skromný,tichý člověk. Velmi populární je například v bývalém tzv. východním Německu, ale samozžejmě i v celém Německu je rychle poznáván. Pan Gorbatko byl dokonce minulý rok hlavním hostem na výstavě potravinových produktú, kdy byly vastaveny i vzorky kosmické stravy. Podle vyprávění je také velmi vstřícný pokud vidí slušné vystupování rád se rozpovídá o všem možném. Bohužel tak tomu bylo velmi poskromnu v případě USA astronauta Ch.Dukeho v posledních dnech. Naší komunitu rozhodně bude velmi zajímat, kdo pokazil možnost se s Dukem třeba setkat a krátce pohovořit a v rámci možností jej také požádat o jeho autogram. Ale zpět k této obálce, na kterou se nyní díváte .

Popovič Pavel Romanovič
Sarafanov Gennadij Vasiljevič
Ďomin Lev Stěpanovič
Sevasťjanov Vitalij Ivanovič
Gorbatko Viktor Vasiljevič
Rukavišnikov Nikolaj Nikolajevič
Bykovskij Valerij Fjodorovič
Šonin Georgij Stěpanovič
Chrunov Jevgenij Vasiljevič

Druhým úlovkem se múže zdát stejná položka právě zde :-) Ve skutečnosti je a není to pravda. Stejní kosmonauti na stejné obálce, ale přeci malá změna. Doplněno o autogram kosmonauta Klimuka.
....to byla identifikace......a ještě náhled na originál
No a to je pro dnešek všechno. Na cestě do sbírky jsou i jiné autogramy z oblasti kosmonautiky., ale chce to čas. Kdo budete trpěliví a vrátíte se zde, pak jistě na zprávu o novince narazíte :-)


Šukor al Masrie bin Šejch Mustafa

17. března 2015 v 11:14 | spacedaniel |  COSMONAUT


Tento člověk měl skutečné štěstí………….Hned od počátku tréninku věděl,že to bude právě on,kdo bude mít již zmíněné "štěstí" a odstartovat do vesmíru a pobývat na palubě mezinárodní kosmické stanici. Nicméně není také brán jako profi kosmonauti, a nebo resp. Kosmonaut se vším všudy, byť byl vybrán v tzv. národním programu Malaysie na let do vesmíru. Obecně je uznán jako kosmonaut se statutem kosmického účastníka do vesmíru a tedy jakéhosi turistu. 10dní 21hodin a 14minut strávil ve vesmíru.
Je vystudovaným doktorem medicíny-obor ortopedie, na Universitě Kebangsaan Malajsie. Dnes pracuje a púsobí na stejné universitě. Mezi jeho koníčky jsou jóga, meditace, plavání a gymnastika.

Faiz bin Khaleed

16. března 2015 v 11:10 | spacedaniel |  COSMONAUT

Faiz Khaleed pochází z malajsijské metropole Kuala Lumpuru. Vystudovoval stomatologickou fakultu Univerzity Malaja (University Malaya), absolvoval vojenský výcvik a získal místo zubního lékaře ve Stomatologickém centru ministerstva obrany Malajsie v Kuala Lumpuru.
Roku 2003 se Malajsie a Rusko dohodly na návštěvním letu malajsijského účastníka kosmickéhjo letu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Organizací výběru budoucího UKP/SP (Rusky"Učastnik kosmiceskovo poljota / Anglicky SP-Spaceflight Participant / Česky jako účastník kosmického letu - kosmický turista ) byla pověřena ANGKASA, nově založená kosmická agentura Malajsie.Všemi koly výběru nakonec prošli dva lékaři - ortoped Sheikh Muszaphar Shukor Al Masrie a Faiz Khaleed. V září 2006 zahájili výcvik ve Středisku přípravy kosmonautů (CPK) v Hvězdném městečku.
Během přípravy byl Sheikh Muszaphar Shukor vybrán k cestě na ISS jako člen 13. návštěvní expedice a Faiz postaven na místo jeho náhradníka. Sheikhův kosmický let proběhl úspěšně ve dnech 10. - 21. října 2007.

55. let potřetí a naposled

12. března 2015 v 19:01 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Slíbil jsem , že se ještě vrátím s mnohapodpisem. Multisigned 2015., 55. let po druhé a nyní potřetí. Podpisy na obálce se stejným námětem...............a podpisy. Jak jsem již několikrát napsal : "materiál" hodící se ještě snad příležitostně doplnit o další autogramy- dle možnosti a příležitosti.
....a identifikace ještě:
Není vyloučeno, že se zde ukáže další mnohapodpis :-)
Sbírka to podporuje a sbírka to chce- sbírce se to líbí :-)
No ,ale na to je potřeba si počkat, snad se to i podaří., mnozí jistě víte-je to prostě záležitost časová a taky míry trpělivosti.


Nová směs :-)

7. března 2015 v 22:50 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Nadpisem nová směs :-)
to není mix čaje a nebo čokoláda., ikdyž mlsota to je :-) Prostě nový multisigned-mnohapodpis do sbírky.
A výčet dotyčných na obálce stojí za řeč .

Gidzenko Jurij Pavlovič
Lončakov Jurij Valentinovič
Krikaljov Sergej Konstantinovič
Tarjelkin Jevgenij Igorjevič
Romaněnko Roman Jurijevič
Baturin Jurij Michajlovič
Volkov Sergej Alexandrovič
Tjurin Michail Vladislavovič
Artěmjev Oleg Germanovič
Alexandrov Alexandr Pavlovič

Šestice na obálce

7. března 2015 v 11:06 | spacedaniel |  MULTISIGNED

Dalším úlovkem je tento multisigned na ruské FDC. Asi i na tento materiál pokud bude šance a nebo spíše příležitost bych chtěl doplnit nějaký ten autográmek. No uvidíme, je to hlavně o čase a těch příležitostech.

Šatalov Vladimír Alexandrovič
Baturin Jurij Michajlovič
Filipčenko Anatolij Vasiljevič
Zaljotin Sergej Viktorovič
Kaleri Alexandr Jurijevič
Ciblijev Vasilij Vasiljevič

Šatalov a Já

4. března 2015 v 11:06 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
Připravil jsem druhou fotografii a vzpomínku na setkání s kosmonauty v roce 2009.............a někteří tuší . Ano ASE kongres v Praze . Tentokrát společná fotografie s legendou kosmonautiky :kosmonautem Šatalovem Vladimírem Alexandrovičem. Výčet letů v programu Sojuz si můžete přečíst na představené koláži. V případě letu Sojuzu 4 to bylo 1.spojojení a přestupkosmonautú z lodě do lodě (se Sojuzem 5). Druhý let byl letem skupinovým až tří kosmických lodí typu Sojuz 6+7+8., a konečně posledním letem tohoto kosmonauta byl let na Sojuzu 10. Byl to tak trochu smolný kosmický let. Let se záměrem letět k orbitální stanici Saljut . KOnečné spojení se stanicí "dopilotoval" sám Šatalov. Posádku tvořili jako velitel Šatalov., funkci palubního inženýra zastával kosmonaut Jelisejev a kosmonaut výzkumník -Rukavišnikov. Souhrnem : spojení se podařilo, ale ....ale spojení se stanicí trvalo jen 5,5 hodiny., zde nastal problém. Nedošlo k otevření prúlezu mezi stanicí a Sojuzem. Resp. nepodařilo se . Vyšlo mnoho oficiálních zpráv, ale žádné nebyly 100 procent přesvědčivé. Let tohoto Sojuzu tiše předznamenával blížící se tragédii letu Sojuzu 11-kde posádka při přistání zahynula. Osud přál, že kosmonaut Šatalov je stále mezi námi , a stále v dobré kondici. Stále dobře naladěn a přátelský. Poznámkou bych chtěl napsat, že vázanku ,kterou ná na fotografii používá často. Lze ji dohledat na mnohých fotografiích. Je pletená a asi jí má velmi rád :-)