Říjen 2014

FDC Multisigned +5autogram

19. října 2014 v 10:57 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Dalším "úlovkem" je tato FDC obálka s podpisy 5ti kosmonautú. Vlastně 4x kosmonaut a 1x Astronaut/kosmonautky USA.
Tak jako i u ostatních podobných záležitostí předpokládám do budoucna "doplnit" další autogramy. Místa je tu dost :-)

bankovní šek astronauta Cunninghama

16. října 2014 v 18:25 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Podařilo se získat dva kousky do sbírky. Jsou jimi bankovní šeky. Tento šek pochází svým vyplněním a podpisem astronautovi Cunningham R.W.
Jak si sami múžete přečíst samotný šek pochází z roku 1995 a zní na částku 65,45 dolar. Je to sice kousek papírku z banky, ale taky potěší jalo rarita-na takovém materiálu prostě nelze použít autopen ., ale skutečný podpis..........jinak od banky dostanete prd a ne peníze. Takže pokud někdo máte autogram na nějakém materiálu doma múžete porovnat odchylnosti a podobu tohoto druhu autogramu.
Druhý šek je ..................,ale o tom zvlášt :-)


Kosmonaut Gidzenko a já

15. října 2014 v 20:24 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
6 let trvalo, než jsem tuto fotografii získal podepsanou od osoby, na které jsem vyfutografován. Pan kosmonaut Jurij Pavlovič Gidzenko :-)
Snímek jsem posílal do Hvězdného městečka asi tak 3x., a pokaždé odpověď nikde. Předpokládám, že s mým dopisem byla zaplněna jedna z popelnic určená k sběru odpadu. Kolik takových žádostí končí si snad ani nepřejte znát. Ne všechny- ale většina-tento fakt mi potvrdila spousta domácích tak i zahraničních kolegú. Nezbývá než stále doufat a zkoušet., a nebo ...........A nebo se uchálit k fintě. Požádat svého ruského kolegu o pomoc. Požádal jsem a ten mi pomohl., musím se mu revanžovat. Takže i díky němu múžete tuto fotografii znovu vidět,ale tentokráte s podpisem.


DOUBLE Sojuz TMA 7

11. října 2014 v 22:46 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
Díváte se nyní na záložní skladbu posádky Sojuzu TMA 7. V "dobrých" časech kosmické turistiky se tak do křesla turisky chtěl usadit Sergej Kostěnko., který zastává dodnes šéfa firmy zprostředkující právě turistické lety do vesmíru ., dále do kokpitu Sojuzu už měli zasednout profíci. Ty zastupovali kosmonaut Tjurin a astronaut Williams Jeffrey. Záložní posádka- tedy posádka ,která nikdy v této sestavě neletěla., protože se uskutečnil let Sojuzu TMA 7 v sestavě tzv. hlavní posádky a s mezinárodním označením 2005-039A. Úspěšně vystartovala1.10.2005 a stejně tak se vrátila 10.2.2006.
V hlavní posádce zasedl také kosmický turista-jen měl plně zaplaceno a byl dosazen do hlavní posádky -Olsen Gregory Hammond-Americký raketový konstruktér. Ten se od hlavní posádky po 9 dnech 21hodinách 14 minutách vrátil na Zemi, a na palubě ISS zústali pracovat jeho dva kolegové se kterými startoval-Tokarev a McArthur.
Hlavní posádku múžete najít zde :


FDC 50 let prvního letu člověka do vesmíriu

9. října 2014 v 11:08 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Dalším úlovkem do sbírky je další tzv. multisigned. Made in Russia ., a obálka-FDC je věnována 50 let výročí prvního letu člověka do vesmíru. Bývávaly to časy,kdy se i u nás daly koupit takového obálky made in Československo. Byli grafici jejichž práce byla ve světě ceněna a vážena. Je škoda, že se k výročím kosmonautiky u nás již nic neděje a všeobecná neochota naší tzv. České pošty je mizivá. Jaksi ono to politicky není recht............připomenout Gagarina.,Těreškovovou,Leonova.......nebo Sheparda,Armstronga.,Lovella.....Cernana a jiné.
Proč se nepokračuje v práci,kde jsme prostě byli světoví? Pravděpodobně je na úřadě Pošty mnoho managerú spíše úředníkú,kteří k poště mají jen vztah přes peníze....nedovedu si to jinak představit. Jen skupinky filatelistú se zoufale snaží tu a tam situaci zachránit ze svých prostředkú a možností. Ale tento blog není zde abych si já a nebo kdokoliv vylil srdíčko. Přesněji lze to udělat u www.spaceautogram.blog.cz
Sovětský svaz dříve a dnes Rusko na své významné lidi a výročí nezapomíná a představovaná FDC obálka je tím dalším dúkazem na jaké z mnoha výročí jsou rusové právem hrdi.
Pro tentokrát doufám,že jsem se v identifikaci nespletl, a všechny autogramy sedí jak mají. Jistě by mne některý z kolegú brzo upozornil :-)
Mimo autogramy mne zaujaly také razítka., posudte sami :
Také Hvězdné městečko mělo razítko k výročí., ale jak se dostalo palubní razítko ISS na tuto obálku skutečně nevím. Budu se muset stejně zeptat kolegy na kosmickou filatelii co si o tom myslí .


BURAN exponát je hotov

7. října 2014 v 19:32 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Vzpomínáte ?......už jste tady mohli vidět........tepelnou ochranu z ruského raketoplánu BURAN. Resp. jen jeho vzorek, získaný -zakoupený na aerosalonu LeBourget v roce 1999. Jsem rád ,že jsem tak učinil. Dnes je to neodolatelná rarita takový kousek mít ve sbírce. Trvalo to sice dlouho, než jsem se odhodlal a exponát si vyrobil. Pořád jsem nesehnal ingradience na výrobu tak jak jsem si představoval :-)
To už tak bývá, že se hledá stále optimální řešení..... no a stále to není ono. Až jednoho dne se stane,že vše do sebe tak nějak zapadne :-)
Na vyobrazení chybí ještě púvodní igelitový sáček, ale jinak je balení zcela originální a existuje vlastně i zmíněný sáček. Takže je vše. Tady vydíte vzorek-doprovodný text a přední část púvodního obalu.
Dvěma kancelářskými sponami ze sešívačky byl umístěn vzorek k přednímu obalu.
.........a ještě jeden pohled na púvodní balení i s ruským textem.
A toto je dnešní podoba. Vlastní výroba tak poteší. Dalo by se ještě doplnit o fdc obálku s Bajkonurským razítkem, ale bylo by potřeba většího rámečku a mám pocut,že by bylo poněkud přeplácáno. Je to tak akorát co by tam mohlo být. Prozradím,že rámeček jsem koupil v prodejně Ikea,kousek pletiva v železářství a extra lepidla v místním papírnictví. Chystám také podrobný popis jak tento exponát vznikal,ale z jistých dúvodú jej dám na jiné stránky. Stránky pro nás všechny sberatelské,které se slušně rozjely ,ale dnes trochu více pokulhávají pro nezájem přispívajících. Tyto stránky najdete zde :
www.spaceautogram.blog.cz
Takže trochu času mi dejte a zde na těchto stránkách najdete to jak exponát-displey vznikal.
.................a ještě vyleštit přední sklo. Prostě trochu okeny a ubrousek, do dvou minut je vše hotovo a zbývá ještě pověsit na zeť.
A na zdi ., už je to hotovo.
A hotový je i popis jak tento exponát vznikal. Najdete jej na této adrese: