Sojuz TMA -14M

30. září 2014 v 10:50 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
Nejdúležitějšího-a vlastně nejatraktívnějšího člena posádky Sojuz TMA 14M, jsme tady díky kosmonautce Serové již viděli. A nyní celá posádka .
Díval jsem se na přímý přenos ze startu. Je to vždy krásná podívaná. Asi na 10 minut bylo "vymeteno" a celá trojice se ocitla na oběžné dráze. Na záběrech z vnitřku lodě bylo znát narůstající přetížení a dokonce i jednotlivé oddělování stupňů nosiče Sojuzu TMA M-posádky. Na jinak velmi hladkém průběhu letu se přeci jen stala jedna technická závada. Lze předpokládat, že na podobné události je připravována každá posádka, a tak i Sojuz TMA 14M ji zdatně zvládla. Došlo k nevyklopení jednoho ze dvou solárních panelů napájející palubní systémy (+ dodávky energie do palubních zdrojů). Byla zvolena varianta,že touto záležitostí se budou kosmonauti věnovat již z paluby mezinárodní stanice ISS. Došlo k neuvolnění poutacích zámkú výklopu panelú .
Vzniklou situaci paradoxně vyřešila událost vlastního spojení-dokování. Při jemném nárazu mechanizmu stykovacího zařízení se zámky "naučily" poslušnosti a panely se podařilo úspěšně rozvinout. Dodávka potřebné energie byla obnovena a situace se vrátila k předpokládanému normálu.
:-) dnes je pátek 3.10.2014 a návštěva u mého kolegy mne vede k nepatrnému, ale významnému připomenutí ke snímku podepsané posádky Sojuzu TMA 14M. Je to puntičkář ten múj kolega. Sdělil mi ,že posádku Sojuzu TMA 14M mám a nemám....:-)
Skladba posádky souhlasí Wilmore-Samokutajev-Serova., podpisy také :-)) ,ale.. ale na rukávech skafandrú mají logo předcházející posádky. A taky ,že ano. Záložní posádka tvoří pak hlavní posádku.....Takže nepatrný detail,ale dúležitý

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama