Září 2014

Sojuz TMA -14M

30. září 2014 v 10:50 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
Nejdúležitějšího-a vlastně nejatraktívnějšího člena posádky Sojuz TMA 14M, jsme tady díky kosmonautce Serové již viděli. A nyní celá posádka .
Díval jsem se na přímý přenos ze startu. Je to vždy krásná podívaná. Asi na 10 minut bylo "vymeteno" a celá trojice se ocitla na oběžné dráze. Na záběrech z vnitřku lodě bylo znát narůstající přetížení a dokonce i jednotlivé oddělování stupňů nosiče Sojuzu TMA M-posádky. Na jinak velmi hladkém průběhu letu se přeci jen stala jedna technická závada. Lze předpokládat, že na podobné události je připravována každá posádka, a tak i Sojuz TMA 14M ji zdatně zvládla. Došlo k nevyklopení jednoho ze dvou solárních panelů napájející palubní systémy (+ dodávky energie do palubních zdrojů). Byla zvolena varianta,že touto záležitostí se budou kosmonauti věnovat již z paluby mezinárodní stanice ISS. Došlo k neuvolnění poutacích zámkú výklopu panelú .
Vzniklou situaci paradoxně vyřešila událost vlastního spojení-dokování. Při jemném nárazu mechanizmu stykovacího zařízení se zámky "naučily" poslušnosti a panely se podařilo úspěšně rozvinout. Dodávka potřebné energie byla obnovena a situace se vrátila k předpokládanému normálu.
:-) dnes je pátek 3.10.2014 a návštěva u mého kolegy mne vede k nepatrnému, ale významnému připomenutí ke snímku podepsané posádky Sojuzu TMA 14M. Je to puntičkář ten múj kolega. Sdělil mi ,že posádku Sojuzu TMA 14M mám a nemám....:-)
Skladba posádky souhlasí Wilmore-Samokutajev-Serova., podpisy také :-)) ,ale.. ale na rukávech skafandrú mají logo předcházející posádky. A taky ,že ano. Záložní posádka tvoří pak hlavní posádku.....Takže nepatrný detail,ale dúležitý