Duben 2014

Sponzorský dar do sbírky SpaceDaniel

20. dubna 2014 v 14:01 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Chci Vás seznámit s událostí, která se "udála" ve prospěch rozšíření sbírky SpaceDaniel.
A tak hlavní poděkování patří mému kolegovi a příteli z USA-"Jerry" Gerald Louviere .
Je také sběratel a nadšený fanoušek pilotovaných kosmických letú s lidskou posádkou . Svojí sbírku orientuje na profesionální úrovni národního kosmického programu USA. Velmi děkuji za jeho počin a ochotu takto pomoci svému zahraničnímu kolegovi. Jerry moje veliké díky!!!!!!!!!!!JERRY THANK YOU VERY MUCH!!!!!!!!!!!!!!
Od jistých dob si vedu záznam kdo a asi kolik lidí se na tento můj blog chodí dívat. Hodně Vám může napovědět i přání k Novému roku, kde je spousta vlaječek právě států lidí, kteří mne takto navštěvují. Velmi si toho vážím a také mne potěší, když mi někdo z vás zanechá i zprávu. Mezi návštěvníky se ukazují i kolegové a nadšenci z USA. A právě jeden z těchto kolegů se rozhodl mojí sbírku velmi významně rozšířit a obohatit. Ještě se nestalo, že by jiný kolega jen tak pro radost a pochopení ve věci sběratelství podpořil jiného a tedy potažmo mne.
Musím zde napsat, že se stále dost vzpamatovávám z tohoto činu. Je však věcný důkaz a tím je právě ten, na který se díváte. Má velkou spojitost s kosmickým letem Apollo 11 a tedy s přistáním prvních lidí na Měsíci. První vrchní snímky zachycují předmět, tak jak přišel v poště. Balíček však přišel z území Německa . Přesněji od obchodníka s kosmickými artefakty a autogramy kosmonautů a astronautů. Najdete jej na www.spaceflori.com
Dotyčný kolega z USA vše zaplatil a nechal z této firmy odeslat na mojí adresu. Napsal pouze, že mi posílá překvapení a příspěvek do sbírky.........., a abych mu také napsal ,až to bude vše doručeno. Bylo, bezpečně a neporušené . Ikdyž jsem stále nechápal co se děje , pak ještě více jsem byl překvapen a to mne také velmi uzemnilo,když jsem vybalil něco co jsem myslel, že je pro mne nedostupné stejně tak jako dostat se na palubu ISS.
Posádka Apollo 11 a jejich "lod"., resp. vše co z kosmické lodě Apollo 11 zústalo-přistávací-velitelský modul.

A nyní se již díváte na zmíněný sponzorský dar a obsah balíčku od kolegy z USA.
A na co se vlasně díváte ?
Artefakt z kosmického letu Apollo 11-letěný kus. Znamená to , že se díváte na kousíček něčeho co se skutečně "prolétlo" kosmickým prostorem. Přesněji ze Zěmě k Měsíci a zpět. Upřesnuji , že ne na povrch Měsíce. A to je dost daleko Usmívající se
Fragment pochází z Apollo 11 velitelské sekce-toho Apolla, které dopravilo první lidi na Měsíc a zpátky domú. Jedná se o tzv. Kaptonovou fólii, kterou byla pokryta návratová-velitelská sekce Apollo 11 a take další. Fólie je velmi tenká . Jde o potah hliníku a oxidu křemíku-uhlíku. Tato vrstvička pomáhala významně chránit kosmickou loď a tím I posádku při extrémních teplotách ve fázi návratu. Valná část povrchu z této fólie shoří. Členové týmu,,kteří se věnovali poletovým prohlídkám a kontrole přistávacího modulu byli samotní nadšenci a sběratelé. Odejmuli části této fólie, která žár přežily.
Bohužel, je velké a až překvapující množství kaptonové fólie na trhu s "letěnými" artefakty, které se prodávají jako zaručeně z Apollo 11. Mnohé z nich nemají potvrzený púvod a detail nabytí a hodnověrnosti odkud pochází.
Tento konkrétní kousek kaptonu je zalit v akrylátové hmotě čiré struktúry. Jeho velikost je 3x2x1 mm a pochází z povrchové tepelné úpravy velitelské sekce Apollo 11. Konkrétní kousíček pochází z většího kusu stejného material, kterou púvodně odejmul z povrchu lodě inženýr NASA Terry Slezak. O tomto pracovníkovi je všeobecně známo, že dlouho pracoval v NASA a poletových control se účastnil asi na 5ti letech Apollo. Jeho osoba byla konkrétně take jako první ,která se dotýkala vybavení a material,které Měsíční mise-lety přivezly zpět na Zem. Byl to take člověk,který strávil s prvními "Měsíčňany" karanténní pobyt, byl to on, který vyjímal naexponovaný film se snímky, které pořídil Neil Armstrong.Dále praoval v tzv. Dekontaminačním týmu. Zaměstnanost T.Slezaka je velmi dobře zdokumentována NASA . Tento člověk se take jaksi náhodou stal jistou Měsíční celebritou, když se mu podařilo potřísnit měsíčním prachem-musel tak zústat s Apollo 11 v karanténě. Také Vám to jméno zní tak nějak česky ? Není divu.

Osoba Terry Slezak skutečně existoval a jde o konkrétní osobu. Byl také pořízen nejeden snímek NASA. Jeden z nich najdete ,pokud si vygooglujete například snímek NASA ID: S69-40054 a nebo na konkrétní adrese: http://images.jsc.nasa.gov/luceneweb/fullimage.jsp?photoId=S69-40054. Zde ukazuje pan Slezak jak si ušpinil prsty od Měsíčního prachu. Vratme se však zpět.
Připravil jsem "výlovem" snímek kde se múžete podívat kde se tato fólie zachovala-ukazovala po letu-přistání. Ten kdo viděl záběry v televizi jistě si všiml zlatavé folie jak se třpytí na povrchu velitelské sekce-a právě tím je kousíček zalitý v akrylátu.

Slezak prodal velký kus kaptonové f=olie z Apollo 11 v aukci v roce 2001, jako součást několika položek z kosmických letú Apollo. Slezak vydražil velký kus folie a další artefakty v ceně cca mezi 35 000 až 50 000 amerických dolarú. Vydražil je známý obchodník a německý sběratel Florian Noller. Toto osoba je uznávaným sběratelem,znalcem kosmickýck artefaktú . Je znám jako renomovaný prodejce a znalec.

Připravil jsem pro Vás všechny také trochu detailněji pohled na zmíněný kousíček kaptonu.

A co praví certifikát spaceflori ? Jde o kus 8 z vyhotovených 40ti kusú. Jde o dvojlist a certifikaci potvrdil Ken L.Havekotte.
Ve sbírce se tak díky laskavosti
"Jerry" Gerald Louviere
objevil velmi ceněný artefakt. Zachycená litografie má sice autogramy posádky,ale jedná se o autopeny a co se týká emblému-nášivky pak to je vzpomínka na LeBourget 2007 ,kde jsem jej koupil.


Mince 25 let přistání prvních lidí na Měsíci

6. dubna 2014 v 20:16 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Jak jsem již několikrát napsal na těchto stránkách.......pak ve sbírce nejsou jen pouze autogramy. Je v ní i několik originálních fotogafií,najde se tu a tam i zajímavost..... Jednou z těchto zajímavostí je i můj dárek, který jsem dostal kdysi k narozeninám od svých rodičů. Je jím dle přiloženého skenu mince k 25 výročí přistání prvních lidí na Měsíci.
Tuto zajímavost mám uloženou v plastovém pouzdře-samotné plaketa pak "dřímá" ve vatovém obalu. Občas si ji prohlédnu a zavzpomínám si. S povděkem si prohlédnu a s dobrým pocitem uložím zpět.
1993 - "25 Jahre Mondlandung" (25. výročí přistání na Měsíci)

mince je velká v průměru 2 palce (50 mm) . Hmotnost 1,6 unce (50 gramů). Mince je pozlacená, a symbolický kráter obsahuje minerál., který veřejnost zná pod názvem Vltavín.
Trochu objasnění co to ten vltavín je.
Vltavín je označení pro tektit, který se nachází v okolí řeky Vltavy.
Podle nejpravděpodobnější teorie vznikly vltavíny společně se vznikem Rieského kráteru,[4] který nalezneme mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem a ve kterém se nachází středověké městečko Nördlingen. Celý kráter má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Středem Rieského kráteru prochází Švábská tektonická linie, která je v jeho západní části velmi dobře patrná. Průměr kráteru je 24 kilometrů. Odhaduje se, že Rieský meteorit měřil v průměru asi 1 kilometr. Podobně jako u jiných míst dopadu není tento kráter v okolí jediný (36 kilometrů na jihozápad se nalézá Steinheimský kráter o průměru 3,8 kilometru, což svědčí o rozpadu jednoho tělesa při průletu atmosférou na dvě, případně o vlétnutí dvou těles do atmosféry).
V bezprostřední době po dopadu musela být celá oblast pokryta vltavíny.
Tedy jde o jakýsi meteorit -sklo.
Mince je tzv. německou záležitostí.
Stažil jsem se při fotografování mince alespon tuto trochu nasvítit. Záměrem bylo ukázat strukturu Vltavínu.
A na dalších skenech si múžete udělat představu jak je Vltavínek asi velký.
Takže sbírejte přátelé vše co se vám líbí a zdá,že Vaší sbírku obohatí. Přeji vám všem hodně štěstí. Mějte na pamětí také i to, že ne všechny sbírky u nás doma a nebo ve světě musí být stejné a podobat se jako vejce vejci. To , že je rúznorodá, a sbíráte svým cítěním.........je to co sbírku dělá sbírkou jedinečnou a poutavou. Přestože všichni sbíráme zajímavosti ,které obsahuje tento vědní obor není sbírka stejná a není sbírka jako sbírka. Nedovedu si představit někdy v budoucnu všechny sbírky na Zemi a tedy této planetě spojit................tak silný potenciál si ani asi nelze představit.
s pozdravem
SpaceDaniel collection