Duben 2014

Sponzorský dar do sbírky SpaceDaniel

20. dubna 2014 v 14:01 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Chci Vás seznámit s událostí, která se "udála" ve prospěch rozšíření sbírky SpaceDaniel.
A tak hlavní poděkování patří mému kolegovi a příteli z USA-"Jerry" Gerald Louviere .
Je také sběratel a nadšený fanoušek pilotovaných kosmických letú s lidskou posádkou . Svojí sbírku orientuje na profesionální úrovni národního kosmického programu USA. Velmi děkuji za jeho počin a ochotu takto pomoci svému zahraničnímu kolegovi. Jerry moje veliké díky!!!!!!!!!!!JERRY THANK YOU VERY MUCH!!!!!!!!!!!!!!
Od jistých dob si vedu záznam kdo a asi kolik lidí se na tento můj blog chodí dívat. Hodně Vám může napovědět i přání k Novému roku, kde je spousta vlaječek právě států lidí, kteří mne takto navštěvují. Velmi si toho vážím a také mne potěší, když mi někdo z vás zanechá i zprávu. Mezi návštěvníky se ukazují i kolegové a nadšenci z USA. A právě jeden z těchto kolegů se rozhodl mojí sbírku velmi významně rozšířit a obohatit. Ještě se nestalo, že by jiný kolega jen tak pro radost a pochopení ve věci sběratelství podpořil jiného a tedy potažmo mne.
Musím zde napsat, že se stále dost vzpamatovávám z tohoto činu. Je však věcný důkaz a tím je právě ten, na který se díváte. Má velkou spojitost s kosmickým letem Apollo 11 a tedy s přistáním prvních lidí na Měsíci. První vrchní snímky zachycují předmět, tak jak přišel v poště. Balíček však přišel z území Německa . Přesněji od obchodníka s kosmickými artefakty a autogramy kosmonautů a astronautů. Najdete jej na www.spaceflori.com
Dotyčný kolega z USA vše zaplatil a nechal z této firmy odeslat na mojí adresu. Napsal pouze, že mi posílá překvapení a příspěvek do sbírky.........., a abych mu také napsal ,až to bude vše doručeno. Bylo, bezpečně a neporušené . Ikdyž jsem stále nechápal co se děje , pak ještě více jsem byl překvapen a to mne také velmi uzemnilo,když jsem vybalil něco co jsem myslel, že je pro mne nedostupné stejně tak jako dostat se na palubu ISS.
Posádka Apollo 11 a jejich "lod"., resp. vše co z kosmické lodě Apollo 11 zústalo-přistávací-velitelský modul.

A nyní se již díváte na zmíněný sponzorský dar a obsah balíčku od kolegy z USA.
A na co se vlasně díváte ?
Artefakt z kosmického letu Apollo 11-letěný kus. Znamená to , že se díváte na kousíček něčeho co se skutečně "prolétlo" kosmickým prostorem. Přesněji ze Zěmě k Měsíci a zpět. Upřesnuji , že ne na povrch Měsíce. A to je dost daleko Usmívající se
Fragment pochází z Apollo 11 velitelské sekce-toho Apolla, které dopravilo první lidi na Měsíc a zpátky domú. Jedná se o tzv. Kaptonovou fólii, kterou byla pokryta návratová-velitelská sekce Apollo 11 a take další. Fólie je velmi tenká . Jde o potah hliníku a oxidu křemíku-uhlíku. Tato vrstvička pomáhala významně chránit kosmickou loď a tím I posádku při extrémních teplotách ve fázi návratu. Valná část povrchu z této fólie shoří. Členové týmu,,kteří se věnovali poletovým prohlídkám a kontrole přistávacího modulu byli samotní nadšenci a sběratelé. Odejmuli části této fólie, která žár přežily.
Bohužel, je velké a až překvapující množství kaptonové fólie na trhu s "letěnými" artefakty, které se prodávají jako zaručeně z Apollo 11. Mnohé z nich nemají potvrzený púvod a detail nabytí a hodnověrnosti odkud pochází.
Tento konkrétní kousek kaptonu je zalit v akrylátové hmotě čiré struktúry. Jeho velikost je 3x2x1 mm a pochází z povrchové tepelné úpravy velitelské sekce Apollo 11. Konkrétní kousíček pochází z většího kusu stejného material, kterou púvodně odejmul z povrchu lodě inženýr NASA Terry Slezak. O tomto pracovníkovi je všeobecně známo, že dlouho pracoval v NASA a poletových control se účastnil asi na 5ti letech Apollo. Jeho osoba byla konkrétně take jako první ,která se dotýkala vybavení a material,které Měsíční mise-lety přivezly zpět na Zem. Byl to take člověk,který strávil s prvními "Měsíčňany" karanténní pobyt, byl to on, který vyjímal naexponovaný film se snímky, které pořídil Neil Armstrong.Dále praoval v tzv. Dekontaminačním týmu. Zaměstnanost T.Slezaka je velmi dobře zdokumentována NASA . Tento člověk se take jaksi náhodou stal jistou Měsíční celebritou, když se mu podařilo potřísnit měsíčním prachem-musel tak zústat s Apollo 11 v karanténě. Také Vám to jméno zní tak nějak česky ? Není divu.

Osoba Terry Slezak skutečně existoval a jde o konkrétní osobu. Byl také pořízen nejeden snímek NASA. Jeden z nich najdete ,pokud si vygooglujete například snímek NASA ID: S69-40054 a nebo na konkrétní adrese: http://images.jsc.nasa.gov/luceneweb/fullimage.jsp?photoId=S69-40054. Zde ukazuje pan Slezak jak si ušpinil prsty od Měsíčního prachu. Vratme se však zpět.
Připravil jsem "výlovem" snímek kde se múžete podívat kde se tato fólie zachovala-ukazovala po letu-přistání. Ten kdo viděl záběry v televizi jistě si všiml zlatavé folie jak se třpytí na povrchu velitelské sekce-a právě tím je kousíček zalitý v akrylátu.

Slezak prodal velký kus kaptonové f=olie z Apollo 11 v aukci v roce 2001, jako součást několika položek z kosmických letú Apollo. Slezak vydražil velký kus folie a další artefakty v ceně cca mezi 35 000 až 50 000 amerických dolarú. Vydražil je známý obchodník a německý sběratel Florian Noller. Toto osoba je uznávaným sběratelem,znalcem kosmickýck artefaktú . Je znám jako renomovaný prodejce a znalec.

Připravil jsem pro Vás všechny také trochu detailněji pohled na zmíněný kousíček kaptonu.

A co praví certifikát spaceflori ? Jde o kus 8 z vyhotovených 40ti kusú. Jde o dvojlist a certifikaci potvrdil Ken L.Havekotte.
Ve sbírce se tak díky laskavosti
"Jerry" Gerald Louviere
objevil velmi ceněný artefakt. Zachycená litografie má sice autogramy posádky,ale jedná se o autopeny a co se týká emblému-nášivky pak to je vzpomínka na LeBourget 2007 ,kde jsem jej koupil.


Gerst Alexander

20. dubna 2014 v 12:19 | spacedaniel |  COSMONAUT
Zatím čeká..............na kosmický let. A vede si dobře.,už byl v nominaci záložní posádky Sojuz TMA 11M. Jistě poletí a jistě mu budeme všichni držet palce i na nohách :-)
datum letu se blíží.
28.05.2014 Sojuz TMA 13M
Surávej Maxim Viktorovič Rusko Velitel
Wiseman Gregory Reid USA palubní inženýr
Gerst Alexander Německo palubní inženýr2

Mince 25 let přistání prvních lidí na Měsíci

6. dubna 2014 v 20:16 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Jak jsem již několikrát napsal na těchto stránkách.......pak ve sbírce nejsou jen pouze autogramy. Je v ní i několik originálních fotogafií,najde se tu a tam i zajímavost..... Jednou z těchto zajímavostí je i můj dárek, který jsem dostal kdysi k narozeninám od svých rodičů. Je jím dle přiloženého skenu mince k 25 výročí přistání prvních lidí na Měsíci.
Tuto zajímavost mám uloženou v plastovém pouzdře-samotné plaketa pak "dřímá" ve vatovém obalu. Občas si ji prohlédnu a zavzpomínám si. S povděkem si prohlédnu a s dobrým pocitem uložím zpět.
1993 - "25 Jahre Mondlandung" (25. výročí přistání na Měsíci)

mince je velká v průměru 2 palce (50 mm) . Hmotnost 1,6 unce (50 gramů). Mince je pozlacená, a symbolický kráter obsahuje minerál., který veřejnost zná pod názvem Vltavín.
Trochu objasnění co to ten vltavín je.
Vltavín je označení pro tektit, který se nachází v okolí řeky Vltavy.
Podle nejpravděpodobnější teorie vznikly vltavíny společně se vznikem Rieského kráteru,[4] který nalezneme mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem a ve kterém se nachází středověké městečko Nördlingen. Celý kráter má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Středem Rieského kráteru prochází Švábská tektonická linie, která je v jeho západní části velmi dobře patrná. Průměr kráteru je 24 kilometrů. Odhaduje se, že Rieský meteorit měřil v průměru asi 1 kilometr. Podobně jako u jiných míst dopadu není tento kráter v okolí jediný (36 kilometrů na jihozápad se nalézá Steinheimský kráter o průměru 3,8 kilometru, což svědčí o rozpadu jednoho tělesa při průletu atmosférou na dvě, případně o vlétnutí dvou těles do atmosféry).
V bezprostřední době po dopadu musela být celá oblast pokryta vltavíny.
Tedy jde o jakýsi meteorit -sklo.
Mince je tzv. německou záležitostí.
Stažil jsem se při fotografování mince alespon tuto trochu nasvítit. Záměrem bylo ukázat strukturu Vltavínu.
A na dalších skenech si múžete udělat představu jak je Vltavínek asi velký.
Takže sbírejte přátelé vše co se vám líbí a zdá,že Vaší sbírku obohatí. Přeji vám všem hodně štěstí. Mějte na pamětí také i to, že ne všechny sbírky u nás doma a nebo ve světě musí být stejné a podobat se jako vejce vejci. To , že je rúznorodá, a sbíráte svým cítěním.........je to co sbírku dělá sbírkou jedinečnou a poutavou. Přestože všichni sbíráme zajímavosti ,které obsahuje tento vědní obor není sbírka stejná a není sbírka jako sbírka. Nedovedu si představit někdy v budoucnu všechny sbírky na Zemi a tedy této planetě spojit................tak silný potenciál si ani asi nelze představit.
s pozdravem
SpaceDaniel collection