Leden 2014

Pesquet Thomas

29. ledna 2014 v 20:31 | spacedaniel |  COSMONAUT


................zatím, zatím jen jako kandidát na kosmický let. Nikdy však neříkej nikdy., anebo co když ......Záměrně jsem tohoto kandidáta "založil" tady do Sojuzu TMA. Je spíše velká pravděpodobnost, že se právě na palobě Sojuzu TMA dopraví na palubu ISS. Doufejme, že tomu tak bude brzo-už jeho jméno "prosvítá" do letového programu na stanici.
Pan Pesquet získal magisterský diplom na Ecole Nationale Supérieure de l'Aéronautique et de l'Espace v Toulouse, Francie. Pracoval ve francouzské kosmické agentuře CNES na postu významného inženýra . Stal se také pilotem státní dopravní firmy AIR FRANCE, kde také donedávna létal na strojích Airbus A 320. Pesquet rád plave,hraje squash, dělá rekreačně judo. (Zde pozor dotěrní sběratelé pokud nechcete přijít k úhoně :-))
Má velké zkušenosti v potápění a paraglaidinku. Držme palce, aby se mu vše dařilo. Čas ukáže kolik bude mít příležitostí , a jak zasáhne do historie kosmických letů.

odznak ASTP-EPAS

27. ledna 2014 v 20:09 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Trochu okurková sezona :-)
Nevadí sbírka obsahuje, i jiné materiály, které se mi zdály pěknými, doplňujícími prvky. A vracím se zase k propagaci, a opět zase k odznakům. Pokud se pamatuji pak asi tak dvakrát jste si mohli odznakem připomenout kosmický let Sojuz Apollo.
Jednoduchá záležitost, ale to neznamená, že vše bylo odbyto. Naopak i po mnoha letech je stále barevný a pro našince atraktivní.


Buran-tepelná ochrana

12. ledna 2014 v 12:22 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Psal se rok 1999. S kolegou jsem poprvé navštívil mezinárodní aerosalón Le Bourget. A připadal jsem si doslova jako příslovečná "Alenka v říši divů". Nikdy předtím jsem totiž na žádné takové kosmonautické a leteckéakci nebyl. Krátce po roce 1991 jsem jako počítačový fanda navštívil mezinárodní počítačový veletrh CeBit v německém Hanoveru - a pocity jsem měl tehdy obdobné. A to přitom v Hannoveru měli tehdy pouze jeden jeden jediný kosmonautický exponát, navíc spíše pouhý poutač firmy, která produkovala a distribuovala počítačové hry - model marsovského vozítka Sojourner v měřítku 1 : 1. Do dé doby jsem ho viděl pouze na fotografiích nebo na kresbách, tady poprvé na vlastní oči, třebaže jen ve zdařilém modelu, a to si už nepamatuji, zda model byl propracovaný do všech podrobností. Působil však impozantně a setkání s ním bylo úžasným zážitkem. Před rokem 1989 jsem měl možnost vidět ruské (tehdy sovětské) letadlo An 225 Mrija, také velice působivé, zejména, když se jednalo o letoun pro přepravu raketoplánu Buran. Zůstala mi hluboká vzpomínka a několik černobílých fotografií - ale o tom někdy příště. Zpět totiž k mojí návštěvě v LeBourget v roce 1999. V ohromujícím lidském mraveništi spousty návštěvníků jsem se prodral k vystaveným letadlům a především ke kosmické technice, a především jsem se dostal ke stánku NPO Molnija, kde vystavovali modely svého raketoplánu Buran, bylo možné si koupit publikace v ruštině, také pohlednice i stavebnice... Jenže já uviděl vzorek tepelné ochrany pro raketoplán Buran! A hned jsem věděl, co si rozhodně musím koupit. Vylovil jsem z peněženky tehdy ještě franky, celých pětatřicet, a za pár okamžiků jsem odcházel náramně spokojený a s úžasným pocitem, že jsem získal cennou součást jednoho velkého kosmického projektu. Celodenní únava z rozlehlého výstaviště byla rázem pryč. Dovolte mi proto, abych vás s tímto svým cenným úlovkem seznámil. Na fotografiích je vzorek tepelné ochrany v původním obalu, jak jsem ho tehdy koupil. Chystám se vše nyní upravit, tak aby vznikl "sběratelsky display", tedy obraz, který si budu moci pověsit na zeď jako osobní vzpomínku i jako unikátní sběratelský kousek. Určitě zde o tom napíšu.

Zatím pouze v úpravě pro tento blog a pro představu popsaného vzorku.
Obal vzorku mne u stánku NPO Molnija přitáhl jako příslovečnou "mouchu na lep" - dodnes ho pečlivě uchovávám.
Školní pravítko ukazuje velikost vzorku.
Tlouštka vzorku je asi 1 cm. A vzorek má černou barvu.
Pohled na vzorek z boku..
Na rubu obalu je kancelářskými svorkami přichycený sáček se vzorkem, doplněným ruským a anglickým popisem.
NPO Molnija - tepelná ochrana Buranu - žáruvzdorná keramika z čistého křemíku - ohřev během letu do + 1500 stupňů Celsia.


Buran-odznak

10. ledna 2014 v 11:46 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Propagace nezapomněla ani na úspěch kosmického letu raketoplánu BURAN. Raketoplánu made in SSSR. Jeho jeden let dokázal, technickou a technologickou vyrovnanost se svým odvěkým rivalem na poli kosmonautiky - USA. Mnozí podotýkají, že jej rusové zkopírovali. Ti ,kteří se kosmonautikou zabývalí ví o opaku. Jednoduše jiný stroj s těmito charakteristikami a požadavky prostě nepostavíte. A nebo také ,při stejném zadání zatím jic jiného není a také zatím nebude k dispozici. Na adresu raketoplánu Buran bylo sepsáno a nadiskutováno v rúzných úrovních mnoho. Tímto odznakem si jedinečnost projektu Buran připomínáme.


Tjurin Michail Vladislavovič

4. ledna 2014 v 21:28 | spacedaniel |  COSMONAUT
Vlastně prvně astronaut., protože své ostruhy získal letem na palubě raketoplánu STS 105 Discovery. Až po této první své zkušennosti ,absolvoval další kosmický let na palubě Sojuzu TMA.
Tjurin vystudoval Moskevský letecký institut v oboru strojírenství. Studium se specializací na vytváření matematických modelů spojených s mechanikou-vlastnostmi letu -1984. Pracoval v NPO Energia, a 1.4.1994 byl vybrán do výcviku ruských kosmonautú. Skupina výběru RKKE-11-OPK-základní výcvik. K jeho velkým zálibám patří rekreační jachtaření.

Wakata Koiči

4. ledna 2014 v 16:54 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Další veterán z Space Shuttle, stejně tak zakusil jiné techniky-let na platformě SOJUZ TMA. Každá zkušennost dobrá, a to co umíte vám vesměs už nikdo nevezme. Pana Wakatu jsme měli možnost vidět i v naších končinách . V roce 2009 jej bylo možné vidět v Praze., a ta možnost-to byl ASE . Zde na těchto stránkách si múžete dohledat také.

Pan Wakata je bakalářem věd z oboru leteckého inženýrství-rok 1987. Mistrem věd z aplikované mechaniky se stal v roce 1989-Kyushu University. Doktorát z leteckého inženýrství obhájil na Kyushu University v roce 2004., byl zaměstnán na vysokém postu managera v JAL Japonské aerolinie. Ríd létá na rogalově křídle, hraje basetbal.,tenis., také rád lyžuje.
Jeho autogram vypadá stejně provedený jako u Marstracchio-tedy jednoduše. Jedna źajímavost a poznatek z 2009 ASE Praha-ldyž jsem krkolomně požádal pana Wakatu o autogram,pak jsem jej požádal o tradiční autogram v Japonské kaligrafii. Velmi jej to potěšilo a vyhověl mi. Také jsem byl rád :-)Mastracchio Richard Alan, "Rick"

4. ledna 2014 v 16:33 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Tento astronaut má jeden z několika tzv. velmi zkrácený autogram. Jednoduchý,rychlý a tím i snadno napodobnitelný-zneužitelný...... No doufejme, že se tak nestane. Také doufám,že se mi podaří zajistit pro potřeby sbírky "pěknější" a tedy i kompletnější autogram. Pak pokud si všimnete, tento astronaut je veterán z letú raketoplánu Space Shuttle . Atlantis,Endeavour a Discovery...........a také stroj výrazně odlišný-raketový nosič-jednorázového použití SOJUZ TMA. Mastracchio je bakalář věd z oboru elektrotechniky a informatiky University of Connecticut (1982).,mistr věd elektrotechniky Rensselaer Polytechnic Institute(1987).,mistr věd v oboru fyziky University of Houston-Clear Lake(1991). Patří do 15 skupiny výběru na astonauta. Jeho koníčkem je létání,basketbal,plavání., práce se dřevem. Nejvíce si však cení volného času stráveného s rodinou.


Sojuz TMA 11M

2. ledna 2014 v 21:54 | spacedaniel |  My Soyuz TMA