Leden 2014

Buran-tepelná ochrana

12. ledna 2014 v 12:22 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Psal se rok 1999. S kolegou jsem poprvé navštívil mezinárodní aerosalón Le Bourget. A připadal jsem si doslova jako příslovečná "Alenka v říši divů". Nikdy předtím jsem totiž na žádné takové kosmonautické a leteckéakci nebyl. Krátce po roce 1991 jsem jako počítačový fanda navštívil mezinárodní počítačový veletrh CeBit v německém Hanoveru - a pocity jsem měl tehdy obdobné. A to přitom v Hannoveru měli tehdy pouze jeden jeden jediný kosmonautický exponát, navíc spíše pouhý poutač firmy, která produkovala a distribuovala počítačové hry - model marsovského vozítka Sojourner v měřítku 1 : 1. Do dé doby jsem ho viděl pouze na fotografiích nebo na kresbách, tady poprvé na vlastní oči, třebaže jen ve zdařilém modelu, a to si už nepamatuji, zda model byl propracovaný do všech podrobností. Působil však impozantně a setkání s ním bylo úžasným zážitkem. Před rokem 1989 jsem měl možnost vidět ruské (tehdy sovětské) letadlo An 225 Mrija, také velice působivé, zejména, když se jednalo o letoun pro přepravu raketoplánu Buran. Zůstala mi hluboká vzpomínka a několik černobílých fotografií - ale o tom někdy příště. Zpět totiž k mojí návštěvě v LeBourget v roce 1999. V ohromujícím lidském mraveništi spousty návštěvníků jsem se prodral k vystaveným letadlům a především ke kosmické technice, a především jsem se dostal ke stánku NPO Molnija, kde vystavovali modely svého raketoplánu Buran, bylo možné si koupit publikace v ruštině, také pohlednice i stavebnice... Jenže já uviděl vzorek tepelné ochrany pro raketoplán Buran! A hned jsem věděl, co si rozhodně musím koupit. Vylovil jsem z peněženky tehdy ještě franky, celých pětatřicet, a za pár okamžiků jsem odcházel náramně spokojený a s úžasným pocitem, že jsem získal cennou součást jednoho velkého kosmického projektu. Celodenní únava z rozlehlého výstaviště byla rázem pryč. Dovolte mi proto, abych vás s tímto svým cenným úlovkem seznámil. Na fotografiích je vzorek tepelné ochrany v původním obalu, jak jsem ho tehdy koupil. Chystám se vše nyní upravit, tak aby vznikl "sběratelsky display", tedy obraz, který si budu moci pověsit na zeď jako osobní vzpomínku i jako unikátní sběratelský kousek. Určitě zde o tom napíšu.

Zatím pouze v úpravě pro tento blog a pro představu popsaného vzorku.
Obal vzorku mne u stánku NPO Molnija přitáhl jako příslovečnou "mouchu na lep" - dodnes ho pečlivě uchovávám.
Školní pravítko ukazuje velikost vzorku.
Tlouštka vzorku je asi 1 cm. A vzorek má černou barvu.
Pohled na vzorek z boku..
Na rubu obalu je kancelářskými svorkami přichycený sáček se vzorkem, doplněným ruským a anglickým popisem.
NPO Molnija - tepelná ochrana Buranu - žáruvzdorná keramika z čistého křemíku - ohřev během letu do + 1500 stupňů Celsia.


Buran-odznak

10. ledna 2014 v 11:46 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Propagace nezapomněla ani na úspěch kosmického letu raketoplánu BURAN. Raketoplánu made in SSSR. Jeho jeden let dokázal, technickou a technologickou vyrovnanost se svým odvěkým rivalem na poli kosmonautiky - USA. Mnozí podotýkají, že jej rusové zkopírovali. Ti ,kteří se kosmonautikou zabývalí ví o opaku. Jednoduše jiný stroj s těmito charakteristikami a požadavky prostě nepostavíte. A nebo také ,při stejném zadání zatím jic jiného není a také zatím nebude k dispozici. Na adresu raketoplánu Buran bylo sepsáno a nadiskutováno v rúzných úrovních mnoho. Tímto odznakem si jedinečnost projektu Buran připomínáme.


Sojuz TMA 11M

2. ledna 2014 v 21:54 | spacedaniel |  My Soyuz TMA