Cobb, M. Geraldyn ("Jerrie")

30. září 2013 v 10:06 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Zajímavá osoba-osobobnost progamu Mercury. Kosmického programu., který zahájil pilotovanou historii kosmonautiky USA. Zároveň se tak nesmazatelně zapsal i do historie světové kosmonautiky,vývoje a výroby nových technologií......Program o kterém bylo a doposud je mnoho lidí přesvědčeno,že byl dominantou mužské populace. V imaginární knize historie tohoto programu se najde nejedna stránka,která informuje a přímo poukazuje,že nevždy tomu tak bylo. Nyní-dnes Vás chci seznámit s dalším "úlovkem" sbírky, a zároveň s jedním jménem v historii již zmíněného program Mercury.

Cobb, M. Geraldyn ("Jerrie")
Žena. Tato osoba patří do "klubu" odvážných Žen patriotek.
..............detail autogramu najdete zde


Cobb Geraldyne Menor "Jerrie" ., se narodila 5.3. roku 1931 v městečku Norman, stát Oklahoma USA.

Patřila do tzv . ženské skupiny astronautek., resp kandidátek na kosmický let jako protiváha prvenství kosmonautky Valentíny Těreškovové. Jako jedna z první skupiny NASA astronautek prošla velmi náročnými testy na obsazení tohoto místa…….Jerrie Cobb je dcerou Williama Harveye Cobb,který byl důstojníkem letectva USA., a matky Helene Butler Cobb.,která byla učitelkou. Od roku 1947 se stala tzv. licencovanou pilotkou, a bylo ji teprve 16 let . V letech 1956-1960 ustavila několik leteckých rekordů . V únoru 1960 prodělala úspěšně testy v NASA, a zároveň zastávala i funkci technického poradce (1960-1962).

Jerrie založila přepravní firmu v Amazonii, v roce 1964 svou nadaci a v roce 1981 byla nominována na Nobelovou cenu míru. Když se dověděla,že Glenn se ve svých 77mi vydá opět do vesmíru., vyvinula iniciativu a odjela z Amazonie za účelem účastnit se také letu do vesmíru., když jí to nevyšlo v programu Mercury. NASA jí však tak jako v případě výběru ignorovala a k letu již nebyla brána v úvahu. Let Glenna má své pozadí a zde se k tomu vracet nebudeme, pokud k tomu nebude vhodná příležitost. Přesto vše se dalo na internetu dohledat několik fotografií púvodního tzv. ženského týmu po ixtech letech na Mysu Canaveral.

Cobbová hrála poloprofesionální softball v týmu Oklahoma City Queens. Za peníze z gáže a výhru si zakoupila z válečných přebytků letoun Fairchild PT 23. Za plat se stala leteckou hlídkou ropovodů ze vzduchu a stala se leteckou instruktorkou-oficiální certifikát získala ve svých 21 letech. Pokud se podíváte na její život pak zde vydíte nádech dobrodruha., ano skutečně tomu tak bylo a jak se zdá takový život jí i vyhovoval pavahově.

1953., v tomto roce se nechala najmout na velmi riskantní práci, ve které měli co dělat obstát i protřelí chlapíci. Přesto vše i ona obstála. Šlo o převoz letounú pro peruánské letectvo . Hodně vysilující cesta s palivem na taktak,lety nad džunglí plné dravců.,žraloků v oceánu a nebezpečné a nevyspitatelné počasí andských vrcholů. Dokonce jednou byla zatčena pro podezření ze špionáže při jedné ze zastávek v Ekvádoru.

1955 se vrátila i s rodinou do Ponta City.,při svých letech se jí podařilo překonat jak rychlostní rekordy tak i co do dálky-dálkové lety-pokaždé na dvojmotorovém Aero Commanderu. Ucházela se o zaměstnání v Aero Design a Engineering Co. V Oklahomě co by zkušební pilot. Nebyla přijata díky odmítavé politice této firmy najímat ženy do těchto funkcí. Létá na kluzácích ,balónech a stíhacích letounech . Získala světové rekordy v rychlosti, nadmořské výšce a vzdálenosti. V roce 1960 měla 10 000 letových hodin, v porovnání s John Glennem, tento astronaut měl na kontě pouze 5000 letových hodin.

Cobbová vstoupila do programu Mercury cca asi 6 měsíců po J.Glennovi. Byla "vláčena " v cca 75 ti velmi náročných testech a velmi brzo překvapila. Její psychická odolnost, technické a praktické znalosti, odolnost,schopnost řešit krizové situace…….byla více jak vynikající a mnohdy lepší něž v případě mužských kandidátů. Právě díky svým kvalitám se stala jako jedna z vážných kandidátek v týmu 20ti žen zařazena do výcviku astronautů. Po různých kvalifikacích se z 20 členného týmu stala skupina 13ti žen. Záhy se zjistilo ,že právě jejich kvality-ženských kandidátek- se stala týmu osudovou kapitolou. NASA něvěděla doslova co si s nimi má počít., ženy se staly nepotřebnými. Zrušení ženského týmu zapříčinilo i to, že žádná z žen nebyla profesionální vojenský pilot na proudových letounech……………

Tato skutečnost a série oficiálních prohlášení vyvolalo demonstraci,která skončila jistým úspěchem. Problém se "zbavit" ženského týmu skončila na půdě kongresu. Zdá se to neuvěřitelné , ale jistá osoba zalobovala a zastínila problém ženských astronautek s tím, že působí v programu jako zpomalující a nepřirozený element. Tou osobou byl John Glenn.

Na počátku osmdesátých let byla nominována Nobelovu cenu míru za práci, kterou udělala především jako sólového pilota.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama