Září 2013

Cobb, M. Geraldyn ("Jerrie")

30. září 2013 v 10:06 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Zajímavá osoba-osobobnost progamu Mercury. Kosmického programu., který zahájil pilotovanou historii kosmonautiky USA. Zároveň se tak nesmazatelně zapsal i do historie světové kosmonautiky,vývoje a výroby nových technologií......Program o kterém bylo a doposud je mnoho lidí přesvědčeno,že byl dominantou mužské populace. V imaginární knize historie tohoto programu se najde nejedna stránka,která informuje a přímo poukazuje,že nevždy tomu tak bylo. Nyní-dnes Vás chci seznámit s dalším "úlovkem" sbírky, a zároveň s jedním jménem v historii již zmíněného program Mercury.

Cobb, M. Geraldyn ("Jerrie")
Žena. Tato osoba patří do "klubu" odvážných Žen patriotek.
..............detail autogramu najdete zde


Cobb Geraldyne Menor "Jerrie" ., se narodila 5.3. roku 1931 v městečku Norman, stát Oklahoma USA.

Patřila do tzv . ženské skupiny astronautek., resp kandidátek na kosmický let jako protiváha prvenství kosmonautky Valentíny Těreškovové. Jako jedna z první skupiny NASA astronautek prošla velmi náročnými testy na obsazení tohoto místa…….Jerrie Cobb je dcerou Williama Harveye Cobb,který byl důstojníkem letectva USA., a matky Helene Butler Cobb.,která byla učitelkou. Od roku 1947 se stala tzv. licencovanou pilotkou, a bylo ji teprve 16 let . V letech 1956-1960 ustavila několik leteckých rekordů . V únoru 1960 prodělala úspěšně testy v NASA, a zároveň zastávala i funkci technického poradce (1960-1962).

Jerrie založila přepravní firmu v Amazonii, v roce 1964 svou nadaci a v roce 1981 byla nominována na Nobelovou cenu míru. Když se dověděla,že Glenn se ve svých 77mi vydá opět do vesmíru., vyvinula iniciativu a odjela z Amazonie za účelem účastnit se také letu do vesmíru., když jí to nevyšlo v programu Mercury. NASA jí však tak jako v případě výběru ignorovala a k letu již nebyla brána v úvahu. Let Glenna má své pozadí a zde se k tomu vracet nebudeme, pokud k tomu nebude vhodná příležitost. Přesto vše se dalo na internetu dohledat několik fotografií púvodního tzv. ženského týmu po ixtech letech na Mysu Canaveral.

Cobbová hrála poloprofesionální softball v týmu Oklahoma City Queens. Za peníze z gáže a výhru si zakoupila z válečných přebytků letoun Fairchild PT 23. Za plat se stala leteckou hlídkou ropovodů ze vzduchu a stala se leteckou instruktorkou-oficiální certifikát získala ve svých 21 letech. Pokud se podíváte na její život pak zde vydíte nádech dobrodruha., ano skutečně tomu tak bylo a jak se zdá takový život jí i vyhovoval pavahově.

1953., v tomto roce se nechala najmout na velmi riskantní práci, ve které měli co dělat obstát i protřelí chlapíci. Přesto vše i ona obstála. Šlo o převoz letounú pro peruánské letectvo . Hodně vysilující cesta s palivem na taktak,lety nad džunglí plné dravců.,žraloků v oceánu a nebezpečné a nevyspitatelné počasí andských vrcholů. Dokonce jednou byla zatčena pro podezření ze špionáže při jedné ze zastávek v Ekvádoru.

1955 se vrátila i s rodinou do Ponta City.,při svých letech se jí podařilo překonat jak rychlostní rekordy tak i co do dálky-dálkové lety-pokaždé na dvojmotorovém Aero Commanderu. Ucházela se o zaměstnání v Aero Design a Engineering Co. V Oklahomě co by zkušební pilot. Nebyla přijata díky odmítavé politice této firmy najímat ženy do těchto funkcí. Létá na kluzácích ,balónech a stíhacích letounech . Získala světové rekordy v rychlosti, nadmořské výšce a vzdálenosti. V roce 1960 měla 10 000 letových hodin, v porovnání s John Glennem, tento astronaut měl na kontě pouze 5000 letových hodin.

Cobbová vstoupila do programu Mercury cca asi 6 měsíců po J.Glennovi. Byla "vláčena " v cca 75 ti velmi náročných testech a velmi brzo překvapila. Její psychická odolnost, technické a praktické znalosti, odolnost,schopnost řešit krizové situace…….byla více jak vynikající a mnohdy lepší něž v případě mužských kandidátů. Právě díky svým kvalitám se stala jako jedna z vážných kandidátek v týmu 20ti žen zařazena do výcviku astronautů. Po různých kvalifikacích se z 20 členného týmu stala skupina 13ti žen. Záhy se zjistilo ,že právě jejich kvality-ženských kandidátek- se stala týmu osudovou kapitolou. NASA něvěděla doslova co si s nimi má počít., ženy se staly nepotřebnými. Zrušení ženského týmu zapříčinilo i to, že žádná z žen nebyla profesionální vojenský pilot na proudových letounech……………

Tato skutečnost a série oficiálních prohlášení vyvolalo demonstraci,která skončila jistým úspěchem. Problém se "zbavit" ženského týmu skončila na půdě kongresu. Zdá se to neuvěřitelné , ale jistá osoba zalobovala a zastínila problém ženských astronautek s tím, že působí v programu jako zpomalující a nepřirozený element. Tou osobou byl John Glenn.

Na počátku osmdesátých let byla nominována Nobelovu cenu míru za práci, kterou udělala především jako sólového pilota.FDC ASTP/EPAS-Vance DeVoe Brand

25. září 2013 v 22:24 | spacedaniel |  ASTRONAUT

........co to frnklo kolem mne ,,,,,??? Aáááááá FDC a pěkná,kašety potěší a ještě něco tam je-ooooooooooooo člen posádky ASTP/EPAS. Tedy za americkou stranu Vance DeVoe Brand. V roce 2009 jste jej mohli sami vidět a poslechnout na ASE v Praze. Zajímavá osoba-docela těžko přístupný a co vím na ASE v Praze nepodepisoval. Ku škodě hlavně sběratelú, kteří na něj čekali. Nebylo až tak často ve srovnání s Německem, že by Československo a nyní Česko, že by se zde pohyboval "Apollák". Asi si to sám neuvědomoval,že to byla i jeho premiéra. Spousta z nás ,kteří tady byli se museli spokojit jej alespon pozorovat ...............a fotografovat. Sám jsem pořídil několik záběrú jeho odměřené povahy.


Voschod 1 odznak

22. září 2013 v 11:43 | spacedaniel |  MEMORABILIA

Po delší době., po odmlce zase na chvíli jsem zde. Tak trochu povinností doma-jako je výměna oken za plastové, nyní malování a pokládání podlah.......uf už to nechci dlouho zažít. Po této odmlce a resp. v jakési odmlce-časové díře jsem alespoň připravil další odznáček. Jeho cenu si nepamatuji, ale jistě vím, že pochází z burzy kuriozit v Ostravě. Jistě jej seženete i na jiné blešině. Vztah-první tzv. mnohačlenný kosmický let-Voschod 1. Poprvé se do kabiny modifikovaného Vostoku posadili a svůj kosmický let absolvovali, tři lidí jako posádka. Prvenstvím posádky mělo být i fakticky stvrzeno i tím, že nebyly použity skafandry. Bylo to spíše z praktických důvodů prostě málo.nedostatek místa-a tím pádem i veliký risk.
Pěkné ne ?
I když na tomto vyobrazení vidíte tři hlavy kosmonautů a patřičně oblečených v přilbách.....pak vězte, že jde pouze o dobovou propagaci a o nic více. Pokud bychom se bavili o Voschodu 2 a jeho posádce pak ano zde by byla řeč o něčem jiném.

Odznak Sojuz 9

5. září 2013 v 12:01 | spacedaniel |  MEMORABILIA
A jsme tady zase s odznakem. Tentokráte s odkazem na kosmický let Sojuzu 9 a jeho posádku.

Malý ,asi 1 cm v průměru měřící "odznáček" jistě udělá radost každému sběrateli. Doporučuji., je to sice něco jiného než autogram,ale podobné věcičky si jistě najdou svoje místečko i ve vaších sbírkách.


Gagarin odznak

4. září 2013 v 11:14 | spacedaniel |  MEMORABILIA
A máme tady další odznak. Tentokrát tak trochu z jiného letu-toho prvního- Vostok 1- Jurij Alexejevič Gagarin.
Podle údaje 1934-1984 jde o výročí narození-a tedy 50 tiny. Bohužel se Gagarin dožil jen 34 let.
"Pervyj kosmonavt planety zemlji"-První kosmonaut planety Země.
Jde o pěknou výroční vzpomínku na tohoto prvního vyslance-kosmonauta.
Odznak Voschod 2/Leonov

3. září 2013 v 11:41 | spacedaniel |  MEMORABILIA
A jsme zase tady. Tentokráte se po delší době přihlašujeme s odznakem. Položka 10ti korunová a tedy radostná.....a sbírku posiluje . Odznaky svou existencí připomínají historii, výročí a události. Tímto odznakem si připomínáme historickou událost-první volný výstup mimo kosmickou loď. Let kosmické lodě Voschod 2 s posádkou kosmonautů Beljajeva a Leonova . Posledně jmenovaný uskutečnil sen mnoha konstruktérů a vědců - volný pohyb ve vesmíru. Ne sice tak docela volný a nevázaný., kosmonaut byl připoután ke své mateřské lodi……Přesto vše se tato událost zapsala nesmazatelně do dějin pilotované kosmonautiky.