Září 2013

Voschod 1 odznak

22. září 2013 v 11:43 | spacedaniel |  MEMORABILIA

Po delší době., po odmlce zase na chvíli jsem zde. Tak trochu povinností doma-jako je výměna oken za plastové, nyní malování a pokládání podlah.......uf už to nechci dlouho zažít. Po této odmlce a resp. v jakési odmlce-časové díře jsem alespoň připravil další odznáček. Jeho cenu si nepamatuji, ale jistě vím, že pochází z burzy kuriozit v Ostravě. Jistě jej seženete i na jiné blešině. Vztah-první tzv. mnohačlenný kosmický let-Voschod 1. Poprvé se do kabiny modifikovaného Vostoku posadili a svůj kosmický let absolvovali, tři lidí jako posádka. Prvenstvím posádky mělo být i fakticky stvrzeno i tím, že nebyly použity skafandry. Bylo to spíše z praktických důvodů prostě málo.nedostatek místa-a tím pádem i veliký risk.
Pěkné ne ?
I když na tomto vyobrazení vidíte tři hlavy kosmonautů a patřičně oblečených v přilbách.....pak vězte, že jde pouze o dobovou propagaci a o nic více. Pokud bychom se bavili o Voschodu 2 a jeho posádce pak ano zde by byla řeč o něčem jiném.

Odznak Sojuz 9

5. září 2013 v 12:01 | spacedaniel |  MEMORABILIA
A jsme tady zase s odznakem. Tentokráte s odkazem na kosmický let Sojuzu 9 a jeho posádku.

Malý ,asi 1 cm v průměru měřící "odznáček" jistě udělá radost každému sběrateli. Doporučuji., je to sice něco jiného než autogram,ale podobné věcičky si jistě najdou svoje místečko i ve vaších sbírkách.


Gagarin odznak

4. září 2013 v 11:14 | spacedaniel |  MEMORABILIA
A máme tady další odznak. Tentokrát tak trochu z jiného letu-toho prvního- Vostok 1- Jurij Alexejevič Gagarin.
Podle údaje 1934-1984 jde o výročí narození-a tedy 50 tiny. Bohužel se Gagarin dožil jen 34 let.
"Pervyj kosmonavt planety zemlji"-První kosmonaut planety Země.
Jde o pěknou výroční vzpomínku na tohoto prvního vyslance-kosmonauta.
Odznak Voschod 2/Leonov

3. září 2013 v 11:41 | spacedaniel |  MEMORABILIA
A jsme zase tady. Tentokráte se po delší době přihlašujeme s odznakem. Položka 10ti korunová a tedy radostná.....a sbírku posiluje . Odznaky svou existencí připomínají historii, výročí a události. Tímto odznakem si připomínáme historickou událost-první volný výstup mimo kosmickou loď. Let kosmické lodě Voschod 2 s posádkou kosmonautů Beljajeva a Leonova . Posledně jmenovaný uskutečnil sen mnoha konstruktérů a vědců - volný pohyb ve vesmíru. Ne sice tak docela volný a nevázaný., kosmonaut byl připoután ke své mateřské lodi……Přesto vše se tato událost zapsala nesmazatelně do dějin pilotované kosmonautiky.