odznak Vostoku 3 a 4

30. června 2013 v 22:09 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Tímto skenem se dostáváme zpět k odznakům propagace kosmických letú do vesmíru. Díváte se na jeden takový ,věnuje se letu Vostoku 3 a 4. Legendární kosmický let ságy Vostoku.
Vostok 3 a 4 vykonal první tzv. skupinový kosmický let. Oba Vostoky byly za tímto účelem vyneseny na téměř shodné oběžné dráhy. Vostok 4 tak svým pozdějším startem už v průběhu prvního obletu "doháněl" Vostok 3. Za určitý čas bylo možné rádiové spojení jak s řídícím střediskem, tak i samotná komunikace mezi Vostokem 3 a 4. Protože obě kosmické lodě nedysponovaly dostatečnými prostředky pro další orientaci podařilo se lodě vzájemně přiblížit na vzdálenost cca 6 km od sebe. Ne na dlouho rozdílnost rychlostí záhy zpúsobila opačný jev a lodě se zase od sebe začaly vzdalovat.
Nikolajev-a to je náš hrdina v případě letu Vostoku 3 se během letu odpoutal od své sedačky a volně se pohyboval v prostorách kabiny. Pocitoval velmi příjemné pocity a let si užíval. Přistání proběhlo hladce a dle zvyklostí v řadě Vostoku se z kabiny katapultoval-takže přistání na padáku.,přesně tak jak probíhal trénink :-) Nikolajev si svůj kosmický křest užil v době 3 dní 22 hodin a 22 minut, od á do zet.................a co jeho kolega z 6km vzdálenosti ?
Tím byl kosmonaut Popovič. Stejně jako Nikolajev vojenský pilot,stejného vzrústu a podobně střižených vlasú-říkali jim kosmická dvojčata-tak trochu parafrázovali na jejich skupinový let. Let probíhal defakto programově identicky s Vostokem 3 . Přistání Popoviče nastalo cca 6 minut po Nikolajevovi., a i Popovič se katapultoval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama