Červen 2013

odznak Vostoku 3 a 4

30. června 2013 v 22:09 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Tímto skenem se dostáváme zpět k odznakům propagace kosmických letú do vesmíru. Díváte se na jeden takový ,věnuje se letu Vostoku 3 a 4. Legendární kosmický let ságy Vostoku.
Vostok 3 a 4 vykonal první tzv. skupinový kosmický let. Oba Vostoky byly za tímto účelem vyneseny na téměř shodné oběžné dráhy. Vostok 4 tak svým pozdějším startem už v průběhu prvního obletu "doháněl" Vostok 3. Za určitý čas bylo možné rádiové spojení jak s řídícím střediskem, tak i samotná komunikace mezi Vostokem 3 a 4. Protože obě kosmické lodě nedysponovaly dostatečnými prostředky pro další orientaci podařilo se lodě vzájemně přiblížit na vzdálenost cca 6 km od sebe. Ne na dlouho rozdílnost rychlostí záhy zpúsobila opačný jev a lodě se zase od sebe začaly vzdalovat.
Nikolajev-a to je náš hrdina v případě letu Vostoku 3 se během letu odpoutal od své sedačky a volně se pohyboval v prostorách kabiny. Pocitoval velmi příjemné pocity a let si užíval. Přistání proběhlo hladce a dle zvyklostí v řadě Vostoku se z kabiny katapultoval-takže přistání na padáku.,přesně tak jak probíhal trénink :-) Nikolajev si svůj kosmický křest užil v době 3 dní 22 hodin a 22 minut, od á do zet.................a co jeho kolega z 6km vzdálenosti ?
Tím byl kosmonaut Popovič. Stejně jako Nikolajev vojenský pilot,stejného vzrústu a podobně střižených vlasú-říkali jim kosmická dvojčata-tak trochu parafrázovali na jejich skupinový let. Let probíhal defakto programově identicky s Vostokem 3 . Přistání Popoviče nastalo cca 6 minut po Nikolajevovi., a i Popovič se katapultoval.

Sojuz TM 13

29. června 2013 v 0:36 | spacedaniel |  My Soyuz TM
Zatím poslední úlovek posádky ve sbírce. S velkou pravděpodobností jste již viděli první podobu kompletu podepsané právě touto posádkou-sběratelskou kartičku. Ta se zase podařila vyměnit s jiným kolegou-kolegyní. Tuto a takto podepsanou FDC obálku jsem "zachytil" do své sbírky i díky tomu,že se mi velmi zalíbily přítomné poštovní razítka -prostě mlsota a paráda na jednom materiálu.
...........tak co tomu říkáte. Nejsem znalec,ale rozhodně jsou líbivé :-)
A kdo že to tehdy v posádce byl ?
Ano máte pravdu jednalo se o tzv. mezinárodní kosmický let, na který budou i do budoucna všichni Rakušané hrdi. Jejich kosmonaut F.Viehbock dnes vypadá takto:
Takto jsem jej viděl já a dalších cca 50-60 lidí na ASE v Praze 2009 roce.


50 výročí letu první ženy do vesmíru

15. června 2013 v 12:26 | spacedaniel
Vážení přátelé.,
Přeji pěkný den. Na adrese www.spaceautogram,blog.cz najdete nový příspěvek. Jistě nás všechny potěší i vaše reakce,kterou na naších stránkách můžete zanechat .odznak INTERKOSMOS

1. června 2013 v 22:21 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Abychom nezapomněli i na odznaky. Tak trochu jsem pozapomněl na tuto rubriku svého blogu. Tak tedy po dlouhé době jeden z nich. V rámci tzv, programu Interkosmos vzlétka i naše země tehdejší Československá socialistická republika do vesmíru. Svého vyslance v podobě kosmonauta V.Remka tak učinila jako první. Vzniklo několik odznaků jako propagace tohoto letu a připomínku této události. Jeden z nich se mi podařilo za cca 10 korun českých získat na burze kuriozit v Ostravě. Odznak sice popravdě skončil v plechové krabičce., mimojiné mezi ostatními jinými.,ale..........Ale i tak dělá radost a doplnuje sbírku. Tak trochu zústal opomenutý v případě jisté výstavy ku příležitosti 35. výročí letu Sojuzu 28.
No nevadí,asi nebude jediná příležitost. Ostatně tento blog alespoň tak trochu vše vynahrazuje.
............a taky abych nezapomněl. Upoutávka na sběratelský blog. Blog pro všechny sběratele ,kteří jen trochu projeví svůj zájem pod přezdívkou něco a cokoliv napsat a nebo se i pochlubit. Ten blog je pro všechny z vás co tady chodíte. Nebudu dělat rozdíl jestli jste z naší republiky,Polska,Německa,Anglie,Austrálie,Koree a kdoví odkud ještě . Jestli do toho nového blogu chcete přispívat, pak jistě všichni okolo budou mít radost. Pokud chcete, a máte chuť se pochlubit a nebo napsat o svém sbírání kosmonautiky neváhejte mne kontaktovat:
....................................a kde najdete tento nový sběratelský blog? Tady na tomto odkaze přeci:

Nemusíte se stydět a nebo ostýchat., někteří vaší kolegové již tam jsou a přispěli., pokuste se je následovat a utvořme mezinárodní blog sběratelú. Sběratelů,které spojuje jejich společné hobby a zájem-jejich životní a srdeční záležitost.