ČSSR kosmonaut

5. března 2013 v 22:19 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Jestliže máte kosmonautiku pilotovaných letů jako koníček., pak není pravidlem sbírat jen autogramy. Sbírat lze fotografie ,které v době aktuálnosti vycházely a nebo se různě distribuovaly. Pravda dnes mají i jakousi okouzlující patinu té doby propagandy. Ostatně nejen fotografie a tedy již zmíněné autogramy…….pak dají se sbírat pohlednice, knihy. Stejně tak do sbírek kolem tématu kosmonautiky mohou patřit filmy ( na různých nosičích) ,ale i například odznaky.,medaile a mince. Je toho asi ještě více, snad asi vše co se kolem kosmonautiky točí jako na kolotoči. Napadá mne třeba sbírání emblémů,nálepek , dobového tisku ,známek a podobně. Nyní však příležitostně budu se věnovat tak trochu na téma odznaky. Věřte je jich požehnaně. Sem tam si udělám radost, ale tak jako autogramům se jim nevěnuji. Nicméně radost z nich je, a jistě významně doplňuje sbírku jako takovou. Jak k nim přijít …..:-) ., třeba navštivte blešák-sběratelské burzy kuriozit a podobně……..
Nyní Vám chci představit oznak, který dnes a spíše do dnešních dní mají právo nosit hrdě dva muži tohoto státu. 2. 3. 2013 mají 35. výročí . Výročí okamžiku historického letu-první let mezinárodní posádky Sojuzu 28. Jejími protagonisty jsou za tehdejší Československou "stranu" pánové Vladimír Remek a Oldřich Pelčák .
Díváte se na repliku odznaku Letec-kosmonaut ČSSR. Jde o čestný titul , který propůjčoval president republiky tehdejším československým občanům a příslušníkům jiných států k ocenění úspěšného zvládnutí úkolů při kosmickém letu. Titul byl zřízen zákonným opatřením předsednictva Federálního shromáždění č. 15/1978 sb. ze dne 23. února 1978. Autorem výtvarného návrhu čestného odznaku letec kosmonaut ČSSR je Ing. František Heřman. Odznak má tvar nepravidelného víceúhelníku o Ø 35 mm. Podle údajů Kanceláře prezidenta republiky vydala mincovna Kremnica pouze 20 kusů číslovaných odznaků Letec kosmonaut ČSSR. Čísla 19 a 20 jsou uložena ve Vojenském muzeu v Praze. Na zadní straně se nachází číslo 21.
Mimo jiné tento odznak resp. jeho repliku lze dohledat a koupit u prodejce na síti Internet.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama