Březen 2013

Sojuz TM 11

29. března 2013 v 21:24 | spacedaniel |  My Soyuz TM
Zatím poslední "úlovek" sbírka. Odměna sladká........po dlouhém pátrání se podařilo tuto komplení posádku získat. Věřte není to jednoduché. Získat autogram pana kosmonauta Afanasjeva a Manarova není tak složité a nemožné získat. Pana Akijamu však ano. Zdá se ,že si tento kosmonaut japonského púvodu zachovává nedostupnost korespondenčně jej získat. Pokoušel jsem se hodněkrát na hodně adres až po tu poslední-jistou universitu. Protože posílám takovýmto kosmonautúm dopis s prosbou o autogram doporučeně,do vlastních rukou a s tzv. dodejkou, kterou musí podepsat při převzetí.......... Uvedená dodejka se vrací jako dúkaz,že vaše zásilka byla dotyčnou osobou přijata :-) Místo autogramu byl na dodejce otisk minipidi razítka. Alespoň vím,že mou žádost obdržel , a to buďto skončila v koši na odpadky a nebo se někde založila a čeká na to štěstí být žádosti učiněno za dost. Nezbyla jiná volba než uvedenou obálku s autogramy vyhandlovat., a podařilo se. Nyní se tedy díváte na komplet podepsané posádky Sojuzu TM 11. Autogram pana Akijamy jste si již měli možnost prohléhnout-již jsem vás s ním seznámil. Uvedený autogram dříve získaný je na malé kartičce ,a tak když jsem se díval jak na obálku tak na kartičku pocítil jsem potřebu vás seznámit s jistou zajímavostí autogramu právě kosmonauta Akijamy.
Tedy-pokud se podíváte na obálku pak v autogramu kosmonauta Akijamy vydíte tah propisovací tužkou a rovnou v Azbuce. Autogram jako Toižiro-jméno v azbude a hned za ním v japonském písmu-zkráceně-autogram není plný a chybí dále Akijama. Je známo,že se podepisoval hned na dva způsoby Azbuka a Jakonské znakové písmo. Stejně tak lze dohledat rozsah autogramu buď jen Tojohiro a nebo Tojohiro Akijama, tedy celým jménem. Pravděpodobně záleželo na rozpoložení a náladě :-) Menší srovnání jsem si pro vás připravil.
Obálka se mi samozřejmě líbí a jsem i spokojen, ale........................................i fotografie by se hodila:-)

Odznak Apollo program

10. března 2013 v 21:48 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Poznáváte ? Emblém programu legendy kosmických programů-Apollo. Přenesený emblém programu na "placku" odznaku. Její pořízení na bleším trhu je cca 10-20 korunek českých. Který nadšenec by si neudělal radost., no řekněte sami. Stále tak budete mít na očích něco co vám bude připomínat velký kus historie kosmonautiky Apollo a přistání lidí na Měsíci. .......................já už jej mám :-)

ČSSR kosmonaut

5. března 2013 v 22:19 | spacedaniel |  MEMORABILIA
Jestliže máte kosmonautiku pilotovaných letů jako koníček., pak není pravidlem sbírat jen autogramy. Sbírat lze fotografie ,které v době aktuálnosti vycházely a nebo se různě distribuovaly. Pravda dnes mají i jakousi okouzlující patinu té doby propagandy. Ostatně nejen fotografie a tedy již zmíněné autogramy…….pak dají se sbírat pohlednice, knihy. Stejně tak do sbírek kolem tématu kosmonautiky mohou patřit filmy ( na různých nosičích) ,ale i například odznaky.,medaile a mince. Je toho asi ještě více, snad asi vše co se kolem kosmonautiky točí jako na kolotoči. Napadá mne třeba sbírání emblémů,nálepek , dobového tisku ,známek a podobně. Nyní však příležitostně budu se věnovat tak trochu na téma odznaky. Věřte je jich požehnaně. Sem tam si udělám radost, ale tak jako autogramům se jim nevěnuji. Nicméně radost z nich je, a jistě významně doplňuje sbírku jako takovou. Jak k nim přijít …..:-) ., třeba navštivte blešák-sběratelské burzy kuriozit a podobně……..
Nyní Vám chci představit oznak, který dnes a spíše do dnešních dní mají právo nosit hrdě dva muži tohoto státu. 2. 3. 2013 mají 35. výročí . Výročí okamžiku historického letu-první let mezinárodní posádky Sojuzu 28. Jejími protagonisty jsou za tehdejší Československou "stranu" pánové Vladimír Remek a Oldřich Pelčák .
Díváte se na repliku odznaku Letec-kosmonaut ČSSR. Jde o čestný titul , který propůjčoval president republiky tehdejším československým občanům a příslušníkům jiných států k ocenění úspěšného zvládnutí úkolů při kosmickém letu. Titul byl zřízen zákonným opatřením předsednictva Federálního shromáždění č. 15/1978 sb. ze dne 23. února 1978. Autorem výtvarného návrhu čestného odznaku letec kosmonaut ČSSR je Ing. František Heřman. Odznak má tvar nepravidelného víceúhelníku o Ø 35 mm. Podle údajů Kanceláře prezidenta republiky vydala mincovna Kremnica pouze 20 kusů číslovaných odznaků Letec kosmonaut ČSSR. Čísla 19 a 20 jsou uložena ve Vojenském muzeu v Praze. Na zadní straně se nachází číslo 21.
Mimo jiné tento odznak resp. jeho repliku lze dohledat a koupit u prodejce na síti Internet.