Prosinec 2012

Sešlost tří .....

16. prosince 2012 v 18:36 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Další úlovek. Není tak zářný jako předcházející,ale budu se snažit........aby se také stal zajímavým. Na kolik se ukáže až časem. Na kolik se naskytne příležitost se s někým setkat a oslovit , aby se "zvěčnil". Přesto vše se podívejme koho se na této obálce podařilo "zachytit". Musím podotknout,že považuji každého kdo se do vesmíru dostal za mimořádnou osobnost a nejinak je tomu i nyní.
Kosmonaut Zudov-svůj první a jediný kosmický let absolvuje na palubě Sojuzu 23. Jeho kolega v posádce Rožděstvenskij je na tom stejně. Rozdílem je jen to ,že Zudov je v současné době jediný žijící člen této posádky. Zudov dále po letu figuroval v podpůrných posádkách Sojuz 15.,21.,35 a T-4. Zajímavé je to , že vždy byl nominován do těchto posádek co by velitel. Z čehož lze usuzovat jeho schopnosti. 14. 5. 1987 odchází do důchodů a odchází z oddílu kosmonatú. Hovoří se , že to bylo spíše z politických důvodů. Působil jako technický a vědecký poradce celní zprávy. Nyní by si měl plně užívat důchodů.
Kosmonaut Popovič-veterán dvou kosmických letú,na dvou kosmických lodích. Vostok 4 a Sojuz 14. V prvním případě letěl sám, a v druhém případě byl joho partnerem v posádce kosmonaut Arťuchin. Kolega Arťuchin absolvoval pouze jeden let a to Sojuz 14. Popovič byl v tomto letu jmenován jako velitel letu. Vostok 4 patřil do speciálního experimentu letu tzv. prvního skupinového letu společně s kosmickou lodí Vostok 3, na palubě této lodi letěl kosmonaut Nikolájev(pozdější manžel 1. kosmonautky světa Těreškovové). Skupinový let ....není tomu tak ve skutečnosti, Vostok 3 a 4 byly vypuštěny v rozdílných časech a tak se pohybovaly na rozdílných orbitách. Tento skupinový let byl nazván pro nejmenší společnou blízkost letu,kdy se defakto míjeli a to cca 6 km. Druhým letem a posledním v kariéře tohoto kosmonauta byl let Sojuzu 14. Patřil do tehdy dobového kritéria-dlouhodobých. 16ti denní na palubu orbitální stanice Saljut 3. Let skončil úspěšně a byl završen vcelku přesným přistáním,které se lišilo jen asi 2mi kilometry odchylky od plánovaného místa přistání. Kosmonaut Popovič měl velmi blízko k zemědělství. Po odchodu z oddílu kosmonautú se stává ředitelem AIUS Agroresurs se sídlem v Moskvě. Svou funkci zastával velmi aktívně až do období svého skonu. 29.09.2009 umírá v městečku Gurzuv na Krimu. Příčinou smrti je krvácení do mozku.
...............a máme tady posledního z obálky -kosmonaut Ďomin. Na svých fotografiích a dobových záběrech púsobí jako dědeček kosmonaut. Těžko odhadnutený věk a púsobí spíše jako jako ten nejstarší z nejstarších :-)
Ale zpátky. 11.01.1926 -datum jeho narození,ale skutečně hovoří za sebe. Do týmu kosmonautů se dostává po zkouškách v roce 1963. Svým letem na palubě Sojuz 15 se stává 73. člověkem ve vesmíru. Jako palubní inženýr Sojuzu 15 "slouží" pod velením kosmonauta Serafanova, který je o poznání mladší . Dodnes jsem nepochopil a ani nenašel zdúvodnění v kterékoliv literatuře. Ďomin odchází z oddílu až k datu 26.01.1982. V jeho kariéře se počítalo s dlouhodobými lety (podle dobových kritériích )v programu VOSCHOD. Po odchodu púsobil jako mořský výzkumník a 18.12.1998 umírá ve Hvězdném Městečku na rakovinu.
Tak a to je příběh tří kosmonautú, které nyní znáte

"Dobrá sešlost"

11. prosince 2012 v 11:33 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Nedávno se podařilo "narazit" na zajímavou "Dobrou sešlost" . Sami se podívejte na skladbu osobností kosmonautiky. Vše na jednom exponátu-materiálu. Je to radost každé sbírky ,a musím podotknout, že pokud k tomu bude dána příležitost bude i doplnována.....ta sešlost. Nepříjdou tam jen tak ledajaké autogramy, ale ti co tam jaksi májí patřit-veteráni. Nebude to jednoduché, ale pokusím se. Mým předpokladem bude na tento materiál dostat cca 3 autogramy , a záležitost bude uzavřena . Pokud se záměr nepodaří, no co naplat i tak budu materiálu ve sbírce velmi rád.
Připravil jsem pro Vás identifikaci autogramů pro Vaší lepší orientaci. Jak mnozí příznivci asi budou tušit a vědět, pak souhlasí s tím, že mnoho autogramů je dnes od dnes nežijících kosmonautů.