Prosinec 2012

Jesco Hans Heinrich Max Freiherr von Puttkamer

30. prosince 2012 v 0:06 | spacedaniel |  Celebrity
Zpráva ze dne 27. 12. 2012
Zemřel Jesco von Puttkamer. Skonal doma na komplikace v průběhu těžké chřipky.
Celým jménem Jesco Hans Heinrich Max Freiherr von Puttkamer , se narodil 22.září roku 1933 v Lipsku-Německo. Narodil se do prostředí německé šlechtické rodiny.
V roce 1962 odjel z Německa do USA. Zde se svým vzděláním uplatnil ve skupině spolupracující s W.von Braunem.Rokem 1967 přijal americké občanství. Púsobí v rúzných významných funkcích hlavních inženýrú, menegerských vedoucích funkcích pro dlouhodobé plánování. Byl velikým zastáncem americké pilotované kosmonautiky a programu SETI.
Stopu jeho práce lze zaznamenat na programu Apollo-věnoval se výpočtúm správných a tzv. Efektívním trejektoriím při letech k Měsíci. Dále po skončení Apollo,pracoval i na progreamu Skylab.,Space Shuttle a také mezinárodní orbitální stanice ISS.
Od roku 1974, vedl výzkumnou skupinu pro strategické plánování v ústředí NASA ve Washingtonu. V roce 2004 zastával úřad dlouhodobého výzkumu Měsíce a Marsu, který zahájil bývalý president George W.Bush.
2007 zastával vedoucí funkci v úřadě pro vesmírné operace OSO, tento úřad byl spojen úzce s děním na dnešní mezinárodní orbitální stanici ISS.
V letech 1978 do 1980 působil jako technický poradce pro natáčení filmu Star Trek - The Movie. Byl také spisovatelem Sci-fi leteratury.
Od roku 2009, a prakticky až do své smrti, se Puttkamer podílel na řízení několika oddělení ve vedení NASA pro program ISS. Zastával speciální odpovědnou funkci managera každodenních provozních operací ISS.

Sešlost tří .....

16. prosince 2012 v 18:36 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Další úlovek. Není tak zářný jako předcházející,ale budu se snažit........aby se také stal zajímavým. Na kolik se ukáže až časem. Na kolik se naskytne příležitost se s někým setkat a oslovit , aby se "zvěčnil". Přesto vše se podívejme koho se na této obálce podařilo "zachytit". Musím podotknout,že považuji každého kdo se do vesmíru dostal za mimořádnou osobnost a nejinak je tomu i nyní.
Kosmonaut Zudov-svůj první a jediný kosmický let absolvuje na palubě Sojuzu 23. Jeho kolega v posádce Rožděstvenskij je na tom stejně. Rozdílem je jen to ,že Zudov je v současné době jediný žijící člen této posádky. Zudov dále po letu figuroval v podpůrných posádkách Sojuz 15.,21.,35 a T-4. Zajímavé je to , že vždy byl nominován do těchto posádek co by velitel. Z čehož lze usuzovat jeho schopnosti. 14. 5. 1987 odchází do důchodů a odchází z oddílu kosmonatú. Hovoří se , že to bylo spíše z politických důvodů. Působil jako technický a vědecký poradce celní zprávy. Nyní by si měl plně užívat důchodů.
Kosmonaut Popovič-veterán dvou kosmických letú,na dvou kosmických lodích. Vostok 4 a Sojuz 14. V prvním případě letěl sám, a v druhém případě byl joho partnerem v posádce kosmonaut Arťuchin. Kolega Arťuchin absolvoval pouze jeden let a to Sojuz 14. Popovič byl v tomto letu jmenován jako velitel letu. Vostok 4 patřil do speciálního experimentu letu tzv. prvního skupinového letu společně s kosmickou lodí Vostok 3, na palubě této lodi letěl kosmonaut Nikolájev(pozdější manžel 1. kosmonautky světa Těreškovové). Skupinový let ....není tomu tak ve skutečnosti, Vostok 3 a 4 byly vypuštěny v rozdílných časech a tak se pohybovaly na rozdílných orbitách. Tento skupinový let byl nazván pro nejmenší společnou blízkost letu,kdy se defakto míjeli a to cca 6 km. Druhým letem a posledním v kariéře tohoto kosmonauta byl let Sojuzu 14. Patřil do tehdy dobového kritéria-dlouhodobých. 16ti denní na palubu orbitální stanice Saljut 3. Let skončil úspěšně a byl završen vcelku přesným přistáním,které se lišilo jen asi 2mi kilometry odchylky od plánovaného místa přistání. Kosmonaut Popovič měl velmi blízko k zemědělství. Po odchodu z oddílu kosmonautú se stává ředitelem AIUS Agroresurs se sídlem v Moskvě. Svou funkci zastával velmi aktívně až do období svého skonu. 29.09.2009 umírá v městečku Gurzuv na Krimu. Příčinou smrti je krvácení do mozku.
...............a máme tady posledního z obálky -kosmonaut Ďomin. Na svých fotografiích a dobových záběrech púsobí jako dědeček kosmonaut. Těžko odhadnutený věk a púsobí spíše jako jako ten nejstarší z nejstarších :-)
Ale zpátky. 11.01.1926 -datum jeho narození,ale skutečně hovoří za sebe. Do týmu kosmonautů se dostává po zkouškách v roce 1963. Svým letem na palubě Sojuz 15 se stává 73. člověkem ve vesmíru. Jako palubní inženýr Sojuzu 15 "slouží" pod velením kosmonauta Serafanova, který je o poznání mladší . Dodnes jsem nepochopil a ani nenašel zdúvodnění v kterékoliv literatuře. Ďomin odchází z oddílu až k datu 26.01.1982. V jeho kariéře se počítalo s dlouhodobými lety (podle dobových kritériích )v programu VOSCHOD. Po odchodu púsobil jako mořský výzkumník a 18.12.1998 umírá ve Hvězdném Městečku na rakovinu.
Tak a to je příběh tří kosmonautú, které nyní znáte

"Dobrá sešlost"

11. prosince 2012 v 11:33 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Nedávno se podařilo "narazit" na zajímavou "Dobrou sešlost" . Sami se podívejte na skladbu osobností kosmonautiky. Vše na jednom exponátu-materiálu. Je to radost každé sbírky ,a musím podotknout, že pokud k tomu bude dána příležitost bude i doplnována.....ta sešlost. Nepříjdou tam jen tak ledajaké autogramy, ale ti co tam jaksi májí patřit-veteráni. Nebude to jednoduché, ale pokusím se. Mým předpokladem bude na tento materiál dostat cca 3 autogramy , a záležitost bude uzavřena . Pokud se záměr nepodaří, no co naplat i tak budu materiálu ve sbírce velmi rád.
Připravil jsem pro Vás identifikaci autogramů pro Vaší lepší orientaci. Jak mnozí příznivci asi budou tušit a vědět, pak souhlasí s tím, že mnoho autogramů je dnes od dnes nežijících kosmonautů.