Listopad 2012

KIKUCHI Ryoko

17. listopadu 2012 v 10:53 | spacedaniel |  COSMONAUT
Ryoko Kikuchi je narozena 15.09.1964 v městečku Zama.,provincie Kanagawa v Japonsku. Byla vybrána jako kandidát na kosmický let 17.8.1989. Do týmu kosmonautů TBS-Tokyo Broadcasting Systém-televizní společnost.,byla vybrána společně se svým kolegou ze "zaměstnání" Akiyamou Toyohiro. Ten jak dnes známe a víme z historie tohoto letu nakonec jako jediný kosmický let absolvoval jako člen kosmické posádky Sojuzu TM 11. Tehdy oba dva kandidáti byli zařazeni do funkcí kosmonaut výzkumník. 10.12.1990 odešla z výcviku .
Ryoko vystudovala universitu v Tokyu. Studium čínského jazyka., své zkušenosti uplatnila jako překladatelka a pracovnice zpravodajské skupiny televizní společnosti TBS-Tokyo Broadcasting Systém. Má ráda rekreační jízdu na kole.,lyžování,basketbal , plavání a horolezectví.

Sojuz 38 záložní posádka

4. listopadu 2012 v 14:11 | spacedaniel |  My Soyuz

Tento "kousek" jsem získal docela nedávno. Zatím se vyskytly jisté potíže s tímto blogem a tak jsem začal spíše uvažovat o založení nového....Psal jsem své připomínky a žádost o technickou radu-avšak pomoc,která mi byla nabídnuta byla shrnuta do jedné věty a tečka. Trochu mne to zarazilo.......ale zpět.
Takže v síti rozhozené kolem a dokola se lapila položka, která potěší. Na první pohled se dá konstatovat.....no normální směska,ale jen na první pohled. Do střehu!
Od vlastní realizace kosmického letu Sojuzu 38 uběhlo 32 let. Stejně tak jako u většiny těchto internacionálních kosmických letů byli známi hlavní aktéři a tedy posádky, jež absolvovaly kosmické lety k orbitální stanici Saljut. Jen málo se však hovoří a nebo ví se o tzv. záložních posádkách. Kosmonauti a také astronauti se netají obdivem a morální podporou právě těch, kteří byli v roli náhradníků. A právem, si jich váží. Byli a jsou to jejich kolegové, připravovali se stejnou měrou na kosmický let a jejich příprava byla zcela rovnoměrná s tou jejich. Náhradníci jsou stavěni do pozic rovných s těmi,kteří let absolvovali.
Jednou z osobností "záloh" byl i letec-kosmonaut-kandidát a záložník na kosmický let Sojuzu 38 José Armando López Falcón . Pamatuji si ,jak v časopise Letectví a kosmonautika vedle kratičkého životopisu kosmonauta T.A.Mendéze , byl vytištěn stejně stručný životopis Lópeze Falcóna. Tečka a dost. To byla jediná zmínka o tomto člověku. Po letu se o něm nehovořilo, prostě jako by zmizel z povrchu zemského. Marná snaha moje byla se dostat na kontakt přes prvního kubánského kosmonauta, a už vůbec jsem nepochodil přes Info středisko kubánského velvyslanectví v Praze. Příchodem Internetu jsem si myslel , že se situace změní a , že nebude problém. Internet přeci jen svět sbližuje,,,,,,,,,,a také se nepodařilo. Podařilo se alespoň najít, kde tento člověk byl a jak vypadá dnes.
Nyní se do sbírky ,a to zcela náhodou podařilo získat autogram této osobnosti kosmonautiky. Jistým obchodováním, a výměnou se ke mne dostala obálka na které mne upoutal autogram,který prostě neznám. Jen napovídal ve spojitosti s jmény jako Mendéz-Chrunov a ………jen jsem zatím tušil., ale nevěděl na 100 procent. Začalo velké pátrání na Internetu a byl jsem vcelku úspěšný., a začal jsem porovnávat. Jojojojojojojojo, je to on jo, huráááááááááááááááá. Při srovnání na jedné fotografii jsem si svou domněnku ověřil. José Armando López Falcón.,není to tak docela plný autogram, ale jeho zkrácená verze-parafa. Přesto jsem vděčný i za ni .
Nyní se tedy můžete i vy potěšit s mým úlovkem sbírky. Připomeňme si krátce životní dráhu tohoto letce pilota a kandidáta na kosmonauta Kuby. Zdrojem informací se stal časopis Letectví a kosmonautika . Poděkování patří i mému kolegovi,kterého jsem požádal o vyhledání patřičných informací.
José Armando López Falcón ., celým jménem. Narodil se 8.2.1950 v hlavním Kubánském městě-Havaně. Ve svých 16ti letech (1966).,v době docházky na střední školu se přihlásil na výzvu revoluční armády ke studiu na školu vojenské. Velmi mu imponovalo tehdejší letectvo a tak přihláška směrovala ke studiu na tehdejší školu stíhacího letectva Carlose Ulloa. O rok později a tedy v roce 1967 , přesněji 5.června mu byla udělena hodnost podporučíka . Po vyřazení z leteckého učiliště odchází v hodnosti vojenský pilot-instruktor. Hovoří se také, že v této funkci púsobil i na leteckém učilišti.
Za vynikající výsledky byl vyslán v roce 1968 do tehdejšího SSSR k dalšímu studiu na letecko technickém učilišti . Zde studoval a osvojoval si pilotáž na moderních stíhacích letounech. Po ukončení tohoto studia se vrátil na Kubu co by velitel letky stíhacího pluku. Do SSSR se však vrátil ještě jednou a to opět ze studijních důvodů , to se psal rok 1974. Vraťme se však o nějaký ten rok zpátky.
1971-povýšen na poručíka.,1974 na nadporučíka a v roce 1978 na kapitána-pilota 1. Třídy. 1979-rok vstupu do komunistické strany Kuby.,Falcón je ženat a má dceru.
1977 byl vybrán po výběrovém řízení mezi kandidáty na kosmický let za stát KUBA. V březnu 1978 byl zařazen do výcviku ve Hvězdném městečku. Prošel úplnou přípravou a výcvikem pro let na kosmické lodi typu Sojuz a na Stanici Saljut. Soubežně s přípravou na kosmický let pokračoval ve studiu na fakultě elektromechaniky vysoké školy polytechnické José Antonia Echevarií.
Dámy a pánové představuji vám kubánského žáložníka José Armando López Falcóna
.............no a nakonec Celá záložní posádka Sojuzu 38 CHRUNOV-FALCÓN