Říjen 2012

Boesen Dennis Lee "Denny"

21. října 2012 v 12:21 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Americký inženýr , kandidát na palubního specialistu a astronauta. Vzděláním bakalář vědy a technických věd vystudoval vojenskou akademii v roce 1964. Mistrem věd v oboru strojírenství a fyzice ukončil v roce 1974 na vojenském institutu technologie. Je plukovníkem USAF ve výslužbě. V roce 1987 byl vybrán jako vojenský odborník v programu SDI -STARLAB. Zařazen byl do funkce palubního specialisty a do posádky byl zařazen pro kosmický let STS-50, který však byl později zrušený.

100 Geroev Kosmosa

14. října 2012 v 21:48 | spacedaniel |  Knihy a publikace
Nyní vás chci seznámit s další součástí sbírky. Jsou to knihy a ty také se snažím řadit do této rubriky. Jednou z nich je nyní představovaný "kousek", který do sbírky doputoval jako dar. Je to vlastně brožůrka ruské produkce. Jmenuje se "100 Geroev Kosmosa". Tato maličkost má rozměry : na délku 22cm.,na šířku : 15 cm a svou tlouštku má pouhých 7mm. Přesto stojí za to!!!!!!!!!!!
Vše drží pohromadě kroužková vazba.
100 Hrdinů vesmíru. Mnohým asi napoví tento název o čem tato brožůrka je. Je to velmi pěkně ucelený seznam - publikace o prvních lidech letících do vesmíru.
A také , aby jste rozuměli , je to publikace zachycující jen kosmonautiku ruskou a tedy kosmonauty made in Ruska. Je to jistá a účelová propagace, ale jistě pokud si zapamatujete titulní stranu pak silně doporučuji.
. Svým obsahem představuje ucelený přehled o první stovce ruských kosmonautů. Vždy je přiložená fotografie a u kosmonautů,kteří již nežijí je přetištěn podpis. Znamená to ,že například pokud jste také sběratel můžete například do této knihy doplňovat autogramy těch kteří žijí a se kterými se setkáte na svých cestách za kosmonautikou .
a několika stránkami-skeny vás alespon stručně provedu touto knihou.
Sami vidíte, že příležitostí kam se podepsat....je mnoho. Jen prostě využít příležitosti:-)
Záznamem o kosmonautovi Kotovovi první stovka končí-proč? Protože publikace vyšla v roce 2008 v nákladu cca 3000 kusů. Snad možná vašla rozšířená verze ?
Pro vaší představu jak je brožůrka útlá
.......................a černá stránka na závěr..............černá je ta barva vesmíru a nekonečna. Brzo Vám představím další knihu z mé sbírky.

.......z osobního setkání

11. října 2012 v 22:39 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
...........Podařilo se. A díky mému Slovenskému kolegovi Josefovi. Josef moooooc děkuji za ochotu, velmi si toho cením. Tato fotografie vznikla při akci pravidelného semináře kosmonautiky konaného ve Valašském Meziříčí. Vedení hvězdárny v roce 2011 přichystala pro účastníky pravideného semináře setkání-mimořádně zajímavé. Také jim patří veliké díky. Fotografie vznikla na mém fotoaparátu, jen si již nepamatuji fotografa,kterému jsem přístroj zapújčil. Takto vznikla fotografie,a nyní je i podepsaná prvním a zatím také jediným kosmonautem Slovenské republiky Ivanem Bellou.