Září 2012

sovětský šéfkonstruktér Mišin Vasilij Pavlovič

30. září 2012 v 21:16 | spacedaniel |  Celebrity

Mishin, Vasilij Pavlovič
Narozen :. 5.01.1917 Zemřel : 10.10.2001.
Na konci druhé světové války byl jedním z prvních, kteří se podíleli na stavbě prvního sovětského raketového nosiče R-1. Jako jeden z mála v zastoupení ruské armády navštívil továrny a zkušební laboratoře německých tzv. tajných zbraní odvety V-2. Měl značné znalosti, vědomosti a důvěrně informace, ke kterým v této době měla přístup jen hrstka lidí důkladně prověřených. Aktivně se účastnil konstrukčních prací na legendární R-7 Semijkorka a konstrukci prvního umělého kosmického tělesa Sputnik.
Sovětský šéfkonstruktér,nahradil ve své funkci tehdejšího legendárního předchůdce S.Koroljova. Vedl konstrukční kancelář OKB-1 v letech 1966-1974. Tato konstrukční kancelář se zabývala vývojem a letovými zkouškami nosičů a kosmických lodí pro tzv. lunární program (Vedl vývoj R-7 a R-9 ICBMS a N-1 měsíční rakety) . Konkrétněji obsažené v projektech kosmické lodě typu Sojuz a orbitální laboratoře Saljut. Po nezdarech v těchto kosmických programech , které ve své podstatě znamenaly citelnou ztrátu v "závodě" o dobytí Měsíce , byl Mišin nahrazen. Připomeňme si nezdar v podobě havárie kosmické lodě Sojuz a úmrtím kosmonauta Komarova., ztráta v podobě tří kosmonautů při přistání v posádce Sojuzu 11. Paradoxně nahrazen největším odpůrcem Koroljova a jeho práce konstruktérem Valentinem Petrovičem Gluškem. Po svém odvolání v roce 1974 působil v Moskevském leteckém institutu MAI. Přesněji 2.května 1974 před dalším neúspěšným zkušebním leten nosiče N1.
Po svém odvolání byl Mišin zavázán k mlčenlivosti o svém životním příběhu a jeho práci v OKB 1. Teprve v roce 1991, v letech Glasnosti dostal svolení odhalit své životní tajemství.

stopa k Ciolkovskému

18. září 2012 v 22:52 | spacedaniel |  Celebrity
Jak už to tak někdy bývá, čas od času se každému sběrateli přiblíží nějaká ta rarita. Řekněme, že díky jistému kolegovi z Ruské Federatívní republiky se to podařilo. KONSTANTINE mnohokrát děkuji za váš dárek.
Nebudu Vás tedy příliž dlouze a zbytečně napínat. Jak už nadpis napovídá.......vcelku blízko k otci zakladateli kosmonautiky- Konstantina Eduardoviče Ciolkovskovského (Константин Эдуардович Циолковский). Resp. jeho potomci žijí "mezi" námi dodnes. Jednou z nich je i jeho pravnučka:
Timošenkova Elena Aleksejevna. (Ciolkovskij )
Pravnučka zakladatele kosmonautiky E.K.Ciolkovského- Timošenkova Elena Aleksejevna. Ciolkovskij měl dceru Marii , ta se provdala za muže Kostina Viniamina . Z tohoto manželského svazku se narodil syn Alexej Kostin, který se stal ředitelem musea kosmonautiky E.K.Ciolkovského. Zde na obálce je autogram jeho dcery za svobodna Elena Kostina., a po manželovi Timošenkova.Sojuz TMA 22

15. září 2012 v 12:16 | spacedaniel |  My Soyuz TMA

Komarov Vladimír Michajlovič

13. září 2012 v 4:07 | spacedaniel |  COSMONAUT

Richards Paul William

3. září 2012 v 23:04 | spacedaniel |  ASTRONAUT