Srpen 2012

Skupina kosmonautů SSSR

4. srpna 2012 v 16:48 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Nedávno se podařilo do sbírky získat "mlsotu". Skutečnou mlsotu , kterou si považuji. Zachycuje elitu sovětské kosmonautiky. Blíže ,a nebo spíše časově, datově neznačená fotografie nese ve své polituře fotopapíru autogramy většiny tehdy známých kosmonautů SSSR. Sami můžete posoudit, že představovaná fotografie a konfigurace autogramů se nevidí jen tak hned.
12 autogramů,jeden z nich se opakuje hned 2x :-)) .,poznáte který ? Dovedu si představit,že snímek vznikl od neznámého fotografa, který zachytil unikátní skupinku SSSR kosmonautů. Příležitost je vyfotografovat ve slavnostních uniformách byla také jistě jedinečná.....a nechat všechny podepsat.....to byl báječný nápad. Podpisy však podle mého odhadu nevznikly ve stejné době,ale postupně. Z čeho tak usuzuji? Všimněte si jedné věci. Barvy tažených autogramú, také to , že něco je propisovací tužkou, něco perem., a také fixou. Pokud by pro jednotlivce vznikaly ve stejný čas, pak předpokládám, že by vše bylo "taženo" jednou psací potřebou. Sám to také tak dělám. Jen v případě pokud doplnuji autogramy na stejný materiál používám jiný fix a nebo propisku. Zminovaná fotografie však není ta samá co by jste pořídili ve fotolabu. Je to fotografie vyrobena tzv. mokrou cestou-klasika. Také její ořez je nedbalý-amaterský-a to je také jakási historická patina tohoto exponátu. Do lesku-politury fotografie jsou tak vytlačeny zřetelně autogramy hlavně propisovací tužkou. Ta totiž na tomto povrchu obtížně píše., pero a fixa se snadno rozmazává-což je vlastně taky vidět. Zacházení s tímto "exponátem" je tedy hnavně opatrnost a pečlivé archivování. Jsem si toho vědom,ale vlastně už tak postupuji hodně dlouho ke všem autogramům sbírky.
Při pozornějším prozkomání však zjistíte jednu chybu. Jinak by se sice dalo říci to nemá chybu,ale má :-)
Ta chyby je v tom,že na fotografii přebývá autogram kosmonauta Popoviče-ten je na fotografii 2x. To co chybí za autogram je autogram kosmonauta Lazareva. Bohužel. Tady se už nedá nic dělat, kosmonaut Lazarev už není mezi námi
Malý identikit fotografie :
1 Gubarev Alexej Alexandrovič
2 Popovič Pavel Romanovič - úmrtí 29.09.2009
3 Žolobov Vitalij Michajlovič
4 Bykovskij Valerij Fjodorovič
5 Klimuk Pjotr Iljič
6 Chrunov Jevgenij Vasiljevič- úmrtí 19.05.2000
7 Arťuchin Jurij Petrovič- úmrtí 04.08.1998
8 Leonov Alexej Archipovič
9 Nikolajev Andrijan Grigorjevič-úmrtí 03.07.2004
10 Volynov Boris Valentinovič
11 Šonin Georgij Stěpanovič-úmrtí 07.04.1997
12 Lazarev Vasilij Grigorjevič-chybějící autogram -úmrtí 31.12.1990