Červen 2012

Sojuz TMA 20

30. června 2012 v 23:53 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
Je ještě trocha drobností:
S paní astronautkou Colemanovou jsem měl tu čest se setkat. Protože já neumím anglicky,pokusil jsem se rusky:-) Kupodivu to zabralo. Nebyl to však rozhovor plnohodnotný,ale jen zdvořilostní fráze s dodatkem......žádostí o autogram. Velmi ráda vyhověla,přestože pilně pracovala na nejakém textu své pozdější přednášky ve svém notebooku. Velmi příjemná a milá dáma, tak púsobila na mne. Touto cestou bych jí snad i chtěl poděkovat,že vyhověla mojí žádosti o autogram. Dovedu si představit kolik takových žádostí podstupovala a musela podstoupit. Dohledám ještě fotografii z místa setkání-ASE 2009 Praha. Jakmile to v archívu najdu, dám zde fotografie k nahlédnutí.
S kosmonautem Kondratěvem jsem se doposud neviděl. Takže vám zatím nemohu sdělit dojem se setkání s ním. Pana Nespoli jsem viděl a poslouchal na veřejném setkání Paříž/Le Bourget . Tady jsem se ještě sběratelsky neodvážil jej oslovit o autogram. Byl docela dobře hlídán organizátory,a nedalo se k němu dostat. Fotografi se taky pokusím dohledat. Snad jednou taky dojde na osobnější setkání s tímto člověkem. Podle toho co jsem četl jde o urostlého chlapíka a docela vstřícného.
....zatím jsem našel "stopu" Nespoli fotografii z LeBourgetu
Tady Nespoli byl "jen" kandidát., ale to byl krůček k první kosmickým letem na palubě raketoplánu STS 120 Discovery dne
23.10.2007. Trochu času uteklo ,aby sedl tentokrát do sedačky ruského stroje Kazbek letu Sojuz TMA 20.
.......................a paní Coleman na ASE 2009 konané v Praze

Kelly Scott Joseph

29. června 2012 v 11:29 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Sojuz TM 22 na footgrafii

23. června 2012 v 0:31 | spacedaniel |  My Soyuz TM


Sojuz TM 25 na fotografii

21. června 2012 v 20:47 | spacedaniel |  My Soyuz TM
V celku nedávno a tedy dnes se do "sítě" spacedaniel lapila rybka :-)) Komplet posádky Sojuz Tm 25 na fotografii. Na posádku bylo políčeno dlouho. Nakonec přišla výhodná koupě této posádky. A proč ne......Je pravda ,že podobná fotografie je ve stádiu rozpracovanosti. V tomto "stádiu" jsou na fotografii jen dva podpisy-Ciblijev a Ewalda. S oběma kosmonauty jsem se viděl osobně. V případě Ciblijeva to byla návštěva v městečku MorgeRotheKranz, pana Ewalda jsem měl možnost potkat na ASE kongeresu v Praze-rok 2009. Aby se mi podařilo dokompletovat rozpracovanou fotografii "musím" ulovit ještě Lazutkina. Čeká se tedy na okamžik.,možnost či příležitost jak jeho autogram na zmíněné foto dodat. Pak vznikne materiál s jistou časovou osou sběratele.,pro jiné zase jen podepsaný komplet. Osud takovéhoto materiálu může být rúzný. Pokud se podaří záměr pak bude nejspíše vyměněn za jinou posádku,a já doufám,že ku spokojenosti obou zúčastněných stran.
Nyní se ,ale díváte na komplet,který skončil aktuálně ve sbírce. Měli jste příležitost se seznámit i s materiálem jiným,přesto podepsaným stenou posádkou . FDC obálka:

Jako vždy se představuji i detaily autogramů.
............a uvádím i další odkazy z mé sbírky. Vše se vztahuje k tomuto letu.

ManakovGennadij Michajlovič

18. června 2012 v 17:17 | spacedaniel |  COSMONAUT
:-) Musím se smát. To je úlovek z dnešní pošty. Ráno jsem zjistil,že ve schránce je hvozen dopis v obálce s razítkem Hvězdného městečka. Dal jsem jej zpět, protože jsem musel ve městě něco vyřídit a koupit. Tento záměr otevřít jej jsem si nechal před obědem. Stejně i tak mi to nadalo a stále jsem uvažoval a typoval kdo že to mohl odepsat ? Spekulace a odhady--------přišel čas návratu a tedy vyzdvižení dopisu a následovné otevření doma. Vyprskl jsem smíchy. Na představované fotografii sice není čemu se zasmát,ale.... Ale kdybych tohoto kosmonauta neoslovil v roce 2007 o jeho podpis. Nezapomněl,a toho si vážím. I to se vážení kolegové stává......trpělivost rúže přináší

Kanadský astronaut Hadfield

12. června 2012 v 11:15 | spacedaniel |  My Shuttle
Fotografii made in NASA se mi podařilo získat výměnou. Až později jsem zjistil ,že je doplněna autogramem kanadského astronauta Hadfielda :-)
Autogram je veden černou fixou a tričku astronauta,který je také tmavší barvy. Právě z techto důvodů jsem si autogramu všiml později. Astronauta jste měli možnost vidět v naší republice v roce 2009 ASE Praha.


Sojuz TMA 03M

10. června 2012 v 21:16 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
Celkem nedávno se mi podařilo získat do sbírky tuto podepsanou fotografii. Vyhotovení a "podpisy" vznikly jistě s podstatným předstihem před startem této posádky. Autogramy jsou skutečné., a zdroj ověřený-blízský Hvězdnému mětečku také :-)
Celá skupinka-posádka je stále ještě ve vesmíru. Doposud se mi nepodařilo získat posádku,která plní své pracovní povinosti na oběžné dráze-až nyní. Jelikož posádka podle původních plánú měla být de fakto již na Zemi (přistání mělo proběhnout 15.6.2012),ale dohledal jsem nové datum. 1.7.2012 tedy prodloužení a doufejme,že posádka také v tomto termínu bezpečně přistane.

Walker David Mathieson

7. června 2012 v 22:10 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Spacelab 1-Palubní specialisté

3. června 2012 v 0:41 | spacedaniel |  My Shuttle
Tato litografie byla ve sbírce delší dobu.,ale bez autogramu. Původem z NASA Marshall Space Flight Center/ ESA european space agency. Fotografii pro tyto propagační záměr tohoto letu pořídil fotograf Rod Whited. Její oficiální značení je MSCF 83-1. Zachycuje dva palubní specialisty letu raketoplánu STS 9 Columbia v okamžicích výcviku uvnitř makety laboratoře Spacelab.
Nyní se naskytla příležitost získat od jiného kolegy tuto litografii ,ale již podepsanou. No proč ne,proč nechytit tuto příležitost za pačesy:-). A stalo se ,a je tady. Nyní se na ní mužete také podívat. Cílem je také sehnat podepsanou celou posádku do sbírky -STS 9. Bude to v jistém slova smyslu výzva, ale pokusím se .
Závěrem tohoto příspěvku ještě trochu odkazú a také detaily:

RNDr. Jiří Grygar, CSc.

1. června 2012 v 11:54 | spacedaniel |  Celebrity
................vyjímečná osobnost české astronomie. Známý generacím starších,ale stejně tak dobře mladým. Dokáže velmi poutavě vyprávět a vysvětlovat události a dění ve vesmíru. Nejsem astronom a ani amaterským,leč jeho vyprávění mne vždy na nějaký zpúsob přitahuje. Dokáže lidem neznalým věci obeznámit jevy vzniku hvězd, jejich pozorování a vůbec vše na co se "zvědavci" ptají. Jeho vzácnost se vyznačuje také tím,že tak činí vrpělivě pro každého a zábavnou formou.
Autogram byl "uloven" na setkání příznivců kosmonautiky v Pardubicích tohoto roku.
Bližší informace o jeho osobě se můžete dočíst na internetovém odkazu: