Duben 2012

Durrance Samuel Thornton

22. dubna 2012 v 11:14 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Druhý "úlovek" od Belgického kolegy je autogram na velké fotografii. Tím jediným, kdo je podepsaný je astronaut USA Samuel Thornton Durrance. Zajímavý kousek, když jsem viděl jen pár kousků podepsaných na NASA litografiích. Zmíněná fotografie s autogramem astronauta zachycuje skupinku výběru-trojici astronautů ve výběru s označením ASTRO 1-palubní specialisté. Zde se "sešli" ve výcviku astronauti: zmíněný Durrance, dále Ronald A. Paris a Kenneth H.Nordsieck. Výběr tak stanovené trojice byl uskutečněn oficiálně 20. 06. 1984. Durrance se zaměřením na astrofyziku, astronauti Paris a Nordsieck jako astronomové. Havárií raketoplánu Challecner 51L v roce 28. 01. 1986 byla tato trojice rozpuštěna a později zařazena jinak. Podepsaný astronaut Durrance,má za sebou dva úspěšné starty a lety raketoplánů. Mise raketoplánu STS 35 (02.12. - 11. 12. 1990) a STS 67(02.03. - 18. 03. 1995)., v obou případech plnil úlohu palubního specialisty.
Jméno astronauta Durranceho můžeme ještě zaznamenat v dalším ustanoveném výběru astronautů-vědců. Po uklidnění situace s havárií raketoplánu Challenger se objevuje v také tří členné skupině Astro 2-palubní specialisté. Jeho kolegy se stali Ronald A.Parise a Scott A.Vangen. Jejich výběr a trénink začal v květnu roku 1993. Durrance opět jako astrofyzik,Ron Paris jako astronom a nováček Vagen jako elektroinženýr. Poslední jmenovaný opouští NASA 18. 03. 1995.,jediný,který nikdy neabsolvoval kosmický let.

Sojuz TM 7-a neb těsně vedle

21. dubna 2012 v 11:52 | spacedaniel |  My Soyuz TM
Těsně vedle mne minula a nebo neminula a zachycena byla posádka kosmického letu Sojuzu TM-7. Koupil jsem jí od svého Belgického kolegy za slušnou cenu. S vědomím ,že fotografie obsahuje dva autogramy jsem si jí pořídil do sbírky s tím, "co kdyby"-jsem potkal zbývajícího třetího člena posádky. Překvapení bylo,že jsem zjistil malou rošádu na fotografii.
Mojí kolegové doma ,ale i ve světě již asi budou vědět co se "děje":-))
No stává se to čas od času. Mám s tím jistou zkušenost, kdy se mi například kosmonaut Bykovskij podepsal na místo kosmonauta Jahna...........stává se to. A i v tomto případě. Podpis Krikaljova je v pořádku,ale podpis kosmonauta Volkova je už mimo požadované místo. Mi osobně to nevadí,ale těším se na reakci Chretiena až se bude podepisovat.