GUIDO-Steve BALES

17. března 2012 v 23:57 | spacedaniel |  Celebrity
Osoba s tímto jménem se nesmazatelně zapsala do dějin americké astronautiky. Tentokráte nejde o "hrdinu" vesmíru-astronauta. Tento člověk se přesto významně podílel na kosmických letech jako bylo Gemini 10 a Apollo 11.
Pan Bales je bývalým inženýrem NASA a letovým kontrolorem-chcete-li jeden z týmu významných letových kontrolorů. Nejvíce znám je však právě díky jeho !lví" práci na letu Apollo 11., zvláště ve fázích přímého přistání prvních lidí na Měsíčním povrchu.
Připoměňme si tedy blíže tohoto pozoruhodného člověka .
Jeho otec byl zaměstnán jako školník ., a matka pracovala v kosmetickém salónu. Od útlého věku měl zájem o vesmír. Ve věku 13ti let byl velmi ovlivněn Disneyovým diskuzním pořadem ,kde se hovořilo o výzkumu a využití vesmíru. Bales sám později přiznal, že to byl právě tento pořad,který jej více jak cokoliv jiného přínutil k studiu leteckého inženýrství.
Vystudoval Iowa State University a stal se z něj bakalář leteckého inženýrství, v roce 1964 v prosince se stal řádným zaměstnancem NASA. Byl zařazen na práci tzv. Letové dynamiky jako řídící důstojník. Měl na starosti řízení letu družic,určování jejich polohy ve vesmíru a sledovat jejich systémové funkce na palubě. Stal se záložním letovým dynamikem pro let Gemini 3+4. Jeho skutečné "nasazení" se konalo až při letu Gemini 10-bylo mu 23 roků.
Své kvality mohl ,a také poskytl při svém posledním operačním nasazení-případ Apollo 11. Operační dústojník- letový kontrolor zvaný jako GUIDO. Jako jeden z týmu letových ředitelú -letové dynamiky, měl ve své pravomoci - na starosti osobně rozhodovat v momentech hlášení programových alarmú při přistání na Měsíčním povrchu. Sledoval Lunární Modul, jeho pozici,orientaci,rychlest letu,přibližování . Správně vyhodnotil včas když došlo k chybám a výpadkům navigace LM. Byl to právě on, který na základě vyhodnocených dat a faktů dále povolil finální první přistání lidí na Měsíci.
Bales se může pochlubit dlouhou kariérou v NASA. Stal se zástupcem ředitele letových operací v Johnson Space Center/NASA. V roce 1996 opustil na vlastní žádost NASA a stal se menegerem chemické firmy Amspec v New Jersey.
(volně přeloženo z internetové encyklopedie Wikipedia
Spacedaniel sbírka obsahuje celkem 3 autogramy na rúzných fotografiích-historických okamžicích
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama