Březen 2012

Obálka Sojuz TM 29 jinak

18. března 2012 v 20:15 | spacedaniel |  My Soyuz TM
Ve sbírce je delší dobu "ukořistěná" jistá obálka. Jde o obyčejnou kancelářskou obálku. Lapena "ukořistěna" bala jistého dne a roku na burze kuriozit konané v městě Ostrava. Na první pohled nevapadala ničím přitažlivá,ale přeci jen zajímavá byla. Razítka a 4x vedený autogram. Rytec Michal Činovský.,grafik a výtvarník Dušan nágel,který je tvůrce slovenských známek a konečně autogram prvního kosmonauta I.Belly a jeho dublera-náhradníka M.Fuliera.
......a ještě jedna zajímavost., někdo na obálce jednu známku nalepil hlavou dolú. Asi se spěchalo:-))

GUIDO-Steve BALES

17. března 2012 v 23:57 | spacedaniel |  Celebrity
Osoba s tímto jménem se nesmazatelně zapsala do dějin americké astronautiky. Tentokráte nejde o "hrdinu" vesmíru-astronauta. Tento člověk se přesto významně podílel na kosmických letech jako bylo Gemini 10 a Apollo 11.
Pan Bales je bývalým inženýrem NASA a letovým kontrolorem-chcete-li jeden z týmu významných letových kontrolorů. Nejvíce znám je však právě díky jeho !lví" práci na letu Apollo 11., zvláště ve fázích přímého přistání prvních lidí na Měsíčním povrchu.
Připoměňme si tedy blíže tohoto pozoruhodného člověka .
Jeho otec byl zaměstnán jako školník ., a matka pracovala v kosmetickém salónu. Od útlého věku měl zájem o vesmír. Ve věku 13ti let byl velmi ovlivněn Disneyovým diskuzním pořadem ,kde se hovořilo o výzkumu a využití vesmíru. Bales sám později přiznal, že to byl právě tento pořad,který jej více jak cokoliv jiného přínutil k studiu leteckého inženýrství.
Vystudoval Iowa State University a stal se z něj bakalář leteckého inženýrství, v roce 1964 v prosince se stal řádným zaměstnancem NASA. Byl zařazen na práci tzv. Letové dynamiky jako řídící důstojník. Měl na starosti řízení letu družic,určování jejich polohy ve vesmíru a sledovat jejich systémové funkce na palubě. Stal se záložním letovým dynamikem pro let Gemini 3+4. Jeho skutečné "nasazení" se konalo až při letu Gemini 10-bylo mu 23 roků.
Své kvality mohl ,a také poskytl při svém posledním operačním nasazení-případ Apollo 11. Operační dústojník- letový kontrolor zvaný jako GUIDO. Jako jeden z týmu letových ředitelú -letové dynamiky, měl ve své pravomoci - na starosti osobně rozhodovat v momentech hlášení programových alarmú při přistání na Měsíčním povrchu. Sledoval Lunární Modul, jeho pozici,orientaci,rychlest letu,přibližování . Správně vyhodnotil včas když došlo k chybám a výpadkům navigace LM. Byl to právě on, který na základě vyhodnocených dat a faktů dále povolil finální první přistání lidí na Měsíci.
Bales se může pochlubit dlouhou kariérou v NASA. Stal se zástupcem ředitele letových operací v Johnson Space Center/NASA. V roce 1996 opustil na vlastní žádost NASA a stal se menegerem chemické firmy Amspec v New Jersey.
(volně přeloženo z internetové encyklopedie Wikipedia
Spacedaniel sbírka obsahuje celkem 3 autogramy na rúzných fotografiích-historických okamžicích

Wiseman Gregory Reid

11. března 2012 v 23:10 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Chappell Charles Richard

8. března 2012 v 19:39 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Kornijenko Michail Borisovič

5. března 2012 v 18:12 | spacedaniel |  COSMONAUT
Dnes přišlo poštou ranní..........Na obálce znělo počta liotčikov kosmonavtov-Zvezdnoiy gorodok-zkuste a napište. Držím palce.,a nezapomente na slušné vychování :-))

Pettit Donald Roy

3. března 2012 v 11:59 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Kuipers André

2. března 2012 v 23:48 | spacedaniel |  COSMONAUT
Nemohu se ubránit jistému tvrzení. Autogram pana Kuiperse se naráz změnil. Možná pro někoho to není novinkou,ale možná ano. Dost dobře možná jste si moji kolegové tohoto faktu již všimli sami. Ostatně výrazných odlišností lze pozorovat nejen u tohoto kosmonauta. Stejně tak jako pan Kuipers, tak i jeho různí kolegové dělají totéž.,astronauti nejsou vyjímkou. Výše podepsanou fotografii vydíte již s autogramem z období před startem Sojuzu TMA 03M (21.12.2012) .,a věřte je zcela odlišný od autogramu,který posílal zájemcům z období kdy byl "pouze" jako adept na kosmonauta. 05.10.1998-datum výběru.
Sami porovnejte. Níže publikovaná fotografie je právě z těch let výběru a zařazení do výcviku kosmonautů ESA.