Leden 2012

Sojuz 39 Záložní a hlavní posádka

31. ledna 2012 v 20:54 | spacedaniel |  My Soyuz
Hurá., podařilo se získat dobovou a co více podepsanou fotografii.
Jde o podpisy kompletní posádky Sojuzu 39. Respektive autogramy hlavní a záložní posádky . Takže de fakto mohu mohu složku s tímto kosmickým letem uzavřít.........ikdyž nemusí to být pravda. Vždy se něco najde :-)) co by do sbírky mohlo náležitě zapadnout. Nebo se také říká nikdy neříkej nikdy, co když ...............................Pokud se něco objeví pak jistě se o radost podělím s vámi. Připravil jsem ještě identifikaci autogramů na fotografii.

A.Šternfeld-Od umělých družic k meziplanetárním letům

25. ledna 2012 v 20:02 | spacedaniel |  Knihy a publikace
Do sbírky kosmonautiky "doplula" i mimo jiné knížečka. Útlá, stará ,leč zachovalá a obsahem zajímavá. Co více od autora zvučného jména.
Tiskovina-brožurečka vznikla v pražském nakladatelství - Státní nakladatelství technické literatury v roce 1958. Pro vaší orientaci je celá tato záležitost-11,7cm x 16,5cm veliká a jen 6 mm široká . Jde o český překlad z originálu " Ot iskusstvěnnnych sputnikov k mežduplanetnym poletam". Originál vydal Gostechizdat,Moskva v roce 1957. Pro české čtenáře publikaci přeložil z originálu ing. Josef Landau. Podle zadních informací si můžete dále přečíst, že grafickou úpravu obalu navrhl pan Stanislav Odvárko. V mém případě jde o 2863 publikaci z 15 200 výtisků. Cena brožurky by nás dnes velmi nadchla J) 4 koruny a 35 halířů.
Přiznávám, že jsem tuto literaturu zatím z nedostatku času nečetl, ale jen pouze tu a tam při přelistování začetl. Nutno podotknout, že byla psána jazykem své doby, ale přesto zaujme svými myšlenkami vedenými správným směrem vývoje a teorie kosmických letů. Rozhodně jde o zajímavost, kterou si po svém považuji ve své sbírce. Brožuru jsem získal vydražením v aukčním portálu AUKRO za neskutečných 30 korun českých. Myslím si, že ve velkých antikvariátech města Prahy,Brno,Budějovice…….můžete mít štěstí a tuto zvláštnost lapit . Přeji hodně štěstí. Mimo jiné na cestě je další podobná literatura ,ale o tom až příště.

Trinh Eugene Huu-Chau

12. ledna 2012 v 11:49 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Další koláž z podlouhlé kancelářské obálky. Autogram a kašet je součástí obálky., zbytek je součástí koláže. Pokud si pozorně přestudujete stručná data z životopisu tohoto astronauta,pak zjistíte jednu zajímavost.......narodil se ve Vietnamu. De fakto tedy jde o 2 Vietnamce-rodáka,který se dostal do vesmíru :-))

Vinogradov Pavel Vladimirovič -Ruský kosmonaut

10. ledna 2012 v 20:18 | spacedaniel |  COSMONAUT
Poznáváte ? No je to jednoduché,tohoto kosmonauta musíte poznat aj kdyby jste nechtěli :-))

Viktor D.Blagov

10. ledna 2012 v 20:10 | spacedaniel |  Celebrity
Victor D. Blagov

Jeden z šéfů letové skupiny a systémové integrace tzv. pracovní skupiny RKA Energija. Tato skupina vyvinula a rozpracovala jednotlivé tzv . letové fáze kosmického letu. , a k nim odpovídající pracovní programy -postupy posádek a jednotlivců pro různé okolnosti . K činnosti této skupiny patří i vypracování postupů řízení ,komunikace a integrace systémů kosmických těles. Osoba Viktora Blagova zastávala místo náměstka ředitele letu při řízení orbitální stanice MIR. Vystudoval Moskevský letecký institut v roce 1959 poté, co se specializovat na letecké motory. V prvních letech své kariéry navrhl záchranné prostředky , a podílel se co by mladý konstruktér na kosmických programech Vostok a Voskhod.
Dnes je pan Blagov na "technickém" důchoděJ) Tedy na důchodě,ale stále je technickým poradcem při řízení ruských segmentů a celků stanice ISS

Bowersox Kenneth Duane

10. ledna 2012 v 18:55 | spacedaniel |  ASTRONAUT
.................Americký astronaut Bowersox, a je v letovém skafandru typu Sokol made in Russia ,???? Ano to je správně,přestože tento astronaut mnohokrát usedal do kokpitu trenažeru kosmické lodě Sojuz.....pak ke hvězdám blíže dostal se na palubách raketoplánů. Přesněji Columbia,Endeavour a Discovery. Na fotografii jej vidíte v ruském letovém skafandru proto, že byl v tzv náhradní dublerské posádce pro let Sojuzu TM 31. A nyní už to víte, pravda trochu pomíchané avšak do cíle a tedy potažmo do mé sbírky doputoval také. Zatím jen v této podobě,ale již nyní se pracuje na tom ,aby se zde ukázala i litografie made in NASA.................vydržte.:-))

Caldwell-Dyson Tracy Ellen

4. ledna 2012 v 18:06 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Do sbírky jsem "dosadil" hned dva exempláře podpisu jedné a téže osoby. Hned vysvětlím proč. ,resp. je to jednoduché astronaut tedy paní astronaut se provdala a tak se jeí jméno tak trochu pozměnilo. Jde víceméně o raritu, a mnozí z nás se většinou spokojíme s jedním podpisem ve sbírce, a nebo nejsme až zase takové detailisti. Na obrázku-skenu litografie (nahoře) se díváte na její původní jméno a tedy je tak podepsaná. Existuje v NASA také portrét další -stejná osoba-paní Caldwell v bílém-skafandru EVA. Na této litografii je již uvedeno jméno celé.......Caldwell-Dyson......
A tady se můžete přesvědčit sami. Ostatně ještě si můžete porovnat autogramy paní Caldwell .

Barratt Michael Reed

2. ledna 2012 v 18:21 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Díváte se na "koláž" z poštovní obálky kancelářského typu-malá podlouhlá:-))
Na titulu obálky je pouze kašet v podobě emblému programu kosmických letů Space Shuttle, a .......autogram astronauta Barratta Miechaela R. Z toho jak je vyhotoven vypadá, že byl autogram pořízen v období jeho "kandidatúry" na astronauta a tedy kdy byl zařazen do výběru USA astronautů-class of 2000 Astronauti finalisté z roku 2000. Trochu jsem váhal zda jde o astronauta a kosmonauta-zajisté obojí. Ale první kosmický let absolvoval na palubě kosmické lodě made in Russia- a tedy prvně kosmonaut a astronaut na stroji STS 133. Nakonec jsem i na koláži udělal kompromis.......astronaut USA,ale zařadil jsem jej do letů Sojuzu TMA.

Malančenko Jurij Ivanovič

1. ledna 2012 v 15:13 | spacedaniel |  COSMONAUT