Prosinec 2011

Sojuz T-10 na fotografii

28. prosince 2011 v 19:15 | spacedaniel |  My Soyuz T
Toto je materiál,který se podařilo ještě před Novým Rokem 2012 získat. Tentokráte jsem získal po kartě maxima,foto Miru-nyní fotografii podepsanou kompletní posádkou Sojuzu T 10. Tímto materiálem,by měla být přítomnost tohoto letu ve sbírce uzavřena . Do sbírky příjmu již jen fotografie z tohoto letu., resp. dokumentaci fotografického charakteru,který mne dokáže oslovit.

......něco k doplnění sbírky

27. prosince 2011 v 18:55 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Čas od času se podaří lapit do sbírky materiál,který není k ničemu dobrý než.......než jej zkvalitnovat do míry pokud to jde. Jeden takový materiál je zde . Poštovní FDC obálka made in Russia.
.......a ke dni kosmonautiky,podlouhlá, se známkami patřícími k tématu FDC a co více i razítkem .............Zvezdnoiy gorodok. Dobrým počátkem je i přítomnost dvou autogramů na této obálce -kosmonaut Krikaljov Sergej Konstantinovič
(Sojuz TM- 7 .,Sojuz TM-12 .,STS-60 Di/F-18 .,STS-88 En/F-13 .,Sojuz TM-31 .,Sojuz TMA-6 )., a kosmonaut Zudov Vjačeslav Dmitrijevič (Sojuz 23 ). Nezbývá než tento materiál "vláčet" verně po akcích,kde se kosmonauti budou vyskytovat a kde budou nablízsku :-)) Uvidíme kdo bude další. K zaplnění místa na obálce je zatím příležitostí dost a dost.

Na věčnou pamět Borise Čertoka

14. prosince 2011 v 19:26 | spacedaniel |  Celebrity


Snímky pochází ze sbírky spacedaniel., tex převzat z CTK-
Moskva - Ve věku 99 let dnes zemřel legendární raketový konstruktér Boris Čertok. Tento odborník na řídící systémy, jeden z nejbližších spolupracovníků Sergeje Koroljova, se jen o dva a půl měsíce nedožil 100 let. Čertok byl členem akademie věd a podle zprávy agentury AP byl příčinou úmrtí zápal plic.
Čertok se od počátku podílel na rozvoji sovětského vesmírného programu a účastnil se i příprav vyslání prvního člověka do vesmíru - Jurije Gagarina v roce 1961. Prominentní astrofyzik Nikolaj Kardašev ocenil Čertoka jako "nejvyšší autoritu" vesmírného průmyslu. Rusko v něm ztratilo skutečně velkého člověka, řekl.
"Podle dnešních bezpečnostních standardů by Gagarin nikdy nesměl letět," řekl ještě nedávno Čertok v rozhovoru s médii.
"Opustil nás poslední člověk, který nás spojoval s epochou Sergeje Koroljova. S odchodem Čertoka mizí i epocha našich velkých kosmických úspěchů," prohlásil podle serveru Newsru sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který jako první člověk vystoupil do volného kosmického prostoru.
Byl to podle něj moudrý a dobrý člověk, z nichž se málokterý dožije sta let. "Říkal jsem: natočte o něm dokumentární film, dokud je na živu. Nestihli to a přišli tak o pravdivého svědka rozkvětu velké vesmírné mocnosti," dodal Leonov.
Čertok se narodil 1. března 1912 v Lodži, která je nyní polská a tenkrát byla součástí ruské říše. V kosmonautice pracoval celý život a ještě nedávno měl přednášky v akademii. Místo a datum pohřbu Čertoka oznámí akademie později.

Sojuz TM 6+náhradní posádka

2. prosince 2011 v 18:48 | spacedaniel |  My Soyuz TM
UF, ani jsem moc nedoufal,že se mi podaří získat takový materiál do sbírky. Není to ani moc obvyklé mít hlavní a záložní posádku takto pohromadě. Jsem rád,že se mi podařilo materiál lapit. Zajímavý autogram je zejména kosmonauta záložníka Daurána (za Afghánskou stranu) .,a ruského kosmonauta a "věčného"- čekatele Arzamazova . Kosmonaut Arzamazov dnes už na svůj let nečeká-nedočká se., by "odvelen" do penze.
Připravil jsem také identifikaci jednotlivých členů posádky pro lepší orientaci.

Sojuz TM-8

1. prosince 2011 v 17:52 | spacedaniel |  My Soyuz TM