Listopad 2011

Sojuz TM-9 na fotografii

30. listopadu 2011 v 13:25 | spacedaniel |  My Soyuz TM
V celku nedávno se podařilo lapit posádku Sojuzu TM 9. Již dříve jste jí mohli vidět na FDC obálce:

Tedy jedna a tatáž posádka,ale na dva zpúsoby. Porovnejte a posudte sami co je pěknější. Já jsem jednoznačně pro oba exponáty ve sbírce.

PostCard Dumitru D.Prunariu

28. listopadu 2011 v 19:54 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
Dnes ještě jeden příspěvek do krásy pohlednic. Nyní jde o dokumentární pohlednici z výcviku posádky Sojuz 40. Sběratelé jistě pocitují sami jak je stále těžší a těžší sehnat dobový originální materiál z období kosmických letů. Pravda hodně záleží na štěstí, a ten kdo jí má může být rád. Proto doporučuji prošňupat antikvariáty,burzy kuriozit a ptát se kolegů. Tak tedy hodně štěstí při lovu

Cassidy Christopher John "Chris"

28. listopadu 2011 v 19:47 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Jednou z možností jak jde autogram získat je dohodnutá výměna. Jedna taková se uskutečnila i na každoroční akci na Valašské hvězdárně při semináři kosmonautiky. Jde o tradičně velmi kvalitní akci,kde se setkává velké spektrum lidí kolem kosmonautiky se pohybující. ......a také i sběratelé a nadšenci kosmonautiky. Se svou koleginí jsem uskutečnil několik výměn a díky tomu se zase budete mici dívat na další příspěvky v mé sbírce. Dnes je to papírová karta s tiskem na inkoustové tiskárně+a podpisem astronauta Cassidy. Každý sbíráme a tvoříme sbírku podle svého, a tato nás pak oslovuje. Jde nepochybně o vyhotovení vlastního materiálu k podpisu., a to se také cení.

Sojuz TM 10 na foto

21. listopadu 2011 v 10:57 | spacedaniel |  My Soyuz TM
Sojuz TM 10 za podepsané fotografii. Již dříve se mi podařilo získat tuto posádku na FDC obálce,ale tak nějak jsem uvážil,že atraktivita posádky by byla i na fotografii. Podařilo se a tak se díváte nyní jak na fotografii jako na čerstvý !úlovek" tak i na FDC dříve sehnanou.
ještě detaily na autogramy podepsané fotografie:

Sojuz TM 7 .....skoro celá

19. listopadu 2011 v 15:17 | spacedaniel |  My Soyuz TM
V celku nedávno se podařilo lapit tuto fotografii. Hlavní a záložní posádka Sojuzu TM 7. Tedy rep. je skoro kompletní :-)) no to už tak bývá.......Do úplnosti chybí autogram jednoho člena posádky a sice té hlavní- chybí "pouze" S.Krikaljov. No snad se časem podaří ulovit a doplnit autogram na správné místo -na tuto fotografii. Přesto jsem rád, že se dobrá věc podařila . Černobílá fotografie hlavní a záložní posádky....a podepsaná. Co více v záložní posádce je mimo Tignini-Franc.kosmonauta , vlastně posádka Sojuzu TM 8- Viktorenko a Serebrov.

Tolbojev Magomed Omarovič

15. listopadu 2011 v 11:17 | spacedaniel |  COSMONAUT
.................aaaaaaaaaaaaaaaaaaa je to tady poslední člen z výběru LII-2 ., pan Magomed O.Tolbojev. Zkušební pilot a tzv- test kosmonaut.
Major ruského letectva. Absolvent Jejské vyšší letecké školy-po absolvování působí jako stíhací pilot. Od roku 1973-1984 působí v Moskevském leteckém institutu. Zde je zkušebním pilotem pro civilní a vojenské letouny LI (LII-2). V roce 1983 9. Března byl vybrán a zařazen jako kosmonaut se zaměřením na lety tehdy nového kosmického transportního systému BURAN. Tedy obdoby amerického Space Shuttle. Skupina výběru LI-2 byla skupinka, a tedy přesněji dva lidé-kosmonauti ze stejného "pracoviště". LII-2 znamená vlastně zkratku LI-Letecko-výzkumného ústavu .,a číslovka 2-prostě šlo o druhý výběr v pořadí z tohoto pracoviště. OKP-je školení základního kosmonautického výcviku. Tento zrychlený trénink realizoval v letech 9/85-1987. Dodatečně ke skupince LII-2 přibyl kosmonaut Oleg J.Aťkov., a z dvou byli nakonec tři. Aťkov pocházel z "pracoviště" AMN-Akademie lékařských věd.
Pan Tolbojev po ukončení programu BURAN., a jistých politických změnách, dal se na politickou dráhu. Stal se jako jeden z prvních členem státní dumy Ruské federace., a později od roku 1996-1998 zastával funkci šéfa rady bezpečnosti Republiky Dagestán /v hlavním městě Machačkala.

Sultanov Ural N.

12. listopadu 2011 v 11:52 | spacedaniel |  COSMONAUT
Není od věci si připomenout kosmický program BURAN. Reakce na plně realizovaný americký Space Shuttle. I zde se připravovali lidé a trénovali na svůj kosmický let na zcela novém kosmickém prostředku. Neměli bychom je zapomenout, spíše naopak-připomenout. Také oni si zaslouží obdiv a úctu.,ikdyž nevzlétli mnozí z nich . Dnes představuji jednoho z výběru LII-2 tzv. test kosmonauta,který se připravoval ke svému kosmickému letu právě na palubě raketoplánu BURAN .
Ural Nazibovič Sultanov.
Pan Sultanov je absolventem ročníku 1971 -vyšší vojenské školy v Charkově. Působil jako zkušební pilot pro civilní a vojenské letadla, dále absolvoval v roce 1981 Moskevský letecký institut.
3.9.1983 byl vybrán a posléze zařazen do speciálního oddílu kosmonautů,připravující se k letu na palubě raketoplánu. Oddíl takto vybraných kosmonautů nese název pod zkratkou výběru LII-2. OKP-tedy základní výcvik kosmonauta absolvoval od září roku 1985-1987. Po ukončení programu BURAN byly oddíly kosmonautů rozpuštěny, a jejich členové našli jiná uplatnění. Pan Sultanov se od roku 2002 zabývá pracemi ve vývojové kanceláři firmy Žukovskij.
Ve výběru LII-2 dále byli zařazeni muži-osoby se jmény:
Oleg J.Aťkov -Ural N.Sultanov-Magomed O.Tolbojev
Také o tyto "odvážné" muže tak trochu "zavadíme" . Jediným, kdo se z trojice tohoto výběru dostal do vesmíru byl později kosmonaut Oleg J.Aťkov.
...................a Magomed Tolboev ????????
:-))
už je tady. Je to poslední člen z výběru LII-2.
Samozřejmě skupina LII-2 byla pouze jednou ze skupin výběru kosmonautů,kteří se ve svém čase trénovali na pilotovaný kosmický let raketoplánem BURAN. Pokud se podaří získat další osobnosti kolem programu BURAN a tedy kosmonauty., pak budete o nich vědět.