Září 2011

20 let kosmické éry

20. září 2011 v 21:12 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
Nyní vás seznámím ve zkratce s další dobovou pohlednicí-propagační. Věnována prvnímu kosmickému letu a 20 let kosmické éry. Ta začala rokem 1957 vypuštěním Sputniku . Vydána pohlednice byla v roce 1977 ministerstvem svazu SSSR a její hodnota byla závratná :-)) 10 kopějek , tedy pokud se nemýlím,ale je to možné-naší jednu korunu. Na zadní straně pohlednice je také upozornění: Dla Kartmaximuna-Pro kartuMaximu. Podlednici se podařilo ulovit opět na burze kuriozit za cca 15 korun a je ve vemi zachovalém stavu-řekněme asi tak jako by se prodávala dnes-jako nová. Co zbývá ještě dodat......hmmm snad koho z kosmonautů na tento materiál příležitostně nechat podepsat:-))

3D pohlednice

19. září 2011 v 21:32 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
Na Ostravvské burze kuriozit se mi podařilo ukořistit tuto pohlednici. Patří k pohlednicím,které se dají nazvat jako měňavky-3D. Zachycuje fantazii kosmické vycházky EVA astronautů z futuristického kosmického objektu. Na druhé straně sice byly natisknuté linky a čtvereček pro uvedení adresy a nalepení známky., avšak výrobce-vydavatel nikoli. Mohu zde jen napsat to , že pohlednice byla poslána do naší republiky z Arabských emirátů. , jako přátelským pozdrav. Nemohu tvrdit,že byla tamtéž koupena a potažmo vyrobena. Možná ji někdo koupil někde na letišti.......Každopádně je jednou z věcí mojí sbírky a pro radost sbírku vhodně doplnuje. Tak tedy hurá.....

"Utržený" astronaut

17. září 2011 v 10:31 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
¨Do sbírky doputovala i tato humorná pohlednice s názvem "Den Nezávislosti". , a neb nespoutaná radost. Ten druhý název je natištěn na druhé straně této pohlednice. Vyrobit jej nechala firma BoomerangMedia, ale bližší autog není uveden. Nezískal jsem jej ani na stránkách této firmy,mimojiné mají velmi chaotické stránky. S nadsázkou a s humorem lze přiřadit pohlednici ke svátku USA-Den Nezávislosti, ale stejně tak dobře vystihuje jistou svobodu člověka.,a to kdekoliv. Tedy at je to na matičce Zemi a nebo ve vesmíru. Sám jsem si tuto pohlednici pojmenoval jako utržený astronaut ,ale to si přeberte sami. Materiál se mi hodí a líbí, stal se doplňkem sbírky. Cením si také dobrého nápadu,a je to zase něco jiného., něco co pobaví :-))

Postcard-Přistání na Měsíci

13. září 2011 v 9:37 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
A máme tady další moc pěknou pohlednici. Dobovou a autentickou. Již z koláže je znám autor této původně kresby., ano opět kosmonaut legenda Sovětské kosmonautiky-Alexej Archipovič Leonov. Datum vydání neznám, ale předpokládám , že je možno se orientovat tiskem na druhé a tedy rubové straně pohlednice. Je to tedy "Sovetskij chudožnik" Moskva 1968 - Sovětský umělec Moskva 1968. Nutno podotknout, že tato pohlednice se prodávala pravděpodobně jako jeden kus, ale také jako jeden soubor pohlednic. Na popisce je 7.posadka na Lunu.........a text :
Měsíc nemá atmosféru, proto náklady-tělesa, přistání na něm-stejně tak jako na většině planet, se musí použít reaktivních motorů. Díky působení vycházejících plynů z motorů dojde k odhalení přímého povrchu Měsíce. Několik sekund bude trvat měkké přistání na povrchu., a kosmická loď dosedne na svých teleskopických nohách.
Sami vidíte, jak docela detailně věděli, co se bude dít při přistání na povrchu Měsíce, báječné. A to vše rok před přistáním lidí na Měsíce v roce 1969.

Přistání na Veněře

10. září 2011 v 21:38 | spacedaniel |  POSTcard+filatelie
Tímto prvním příspěvkem se otevírá další rubrika tohoto blogu. Podporuje tezi,že sběratel a nadšenec kosmonautiky nemusí sbírat pouze autogramy. V záchvatu šílenství sběratelského ,lze se upnout a radosti si udělati také tzv. dopňkovým sbíráním všeho možného co se kosmonautiky týče. Jednou z cest je třeba právě sbírání pohlednic. Není to náročné,není to ani toliko nákladné a radost to udělá také. Co více můžete získat zajímavý dokumnetační materiál. Nikde není psáno ,že musí být v podobě takové v jakém jste jej objevili například na burze kuriozit , a nebo na inzerát. Bezpochyby jde o materiál atraktívní a velmi vhodný na získání autogramu osobnosti kosmonautiky. Pohlednice je malá a tedy skladná-potažmo dobře se i archivuje. Vždy se k ní rádi vrátíte a můžete se pokochat skutečně námětem. Náíměty jsou pro příznivce kosmonautiky vždy přívětivé. Může jít o osobnost,kosmonauta,astronauta,raketu,kosmickou loď, technický detail kosmické lodě, malbu,karikaturu a kdo ví co ještě. Není pravdou,že pohlednice vydává instituce,organizace a nebo pouze firma. Dnes jsou možnosti,že si pohlednici můžete pořídit a vyrobit sami........možnosti jsou veliké. Kvalita může být také různá,a ovlivní ji také doba a stáří-zachovalost. Dnes představovaná pohlednice "přistání nákladní rakety na Veněře" je dílem kosmonauta A.Leonova a A.Sokolova. Není tajemstvím, že A.Leonov maluje své obrazy ve většině s námětem kosmonautiky a je tím znám po celém světě a zvláště v komunitě příznivců kosmonautiky. Pohlednici jsem zakoupil do sbírky na burze kuriozit v městě Ostrava za úžasných 20 korun českých. Je ve velmi zachovalém stavu a dělá mi radost ,kdykoliv se na ní podívám. Není podepsaná autory a ani jedním z nich. Nevadí. Pokud se rozhodnu a nějaká příležitost bude-no já se bránit nebudu-budu jen rád.
:-))

ASE2009-Prunariu D.Dorin

5. září 2011 v 19:24 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
Dnes se v poštovní schránce objevila poštovní zásilka. Vlastně nic nového,mimořádného to se stává každým dnem mnoha z Vás. Také jsem tento dopis i přijal . Doma mi pomaličku začalo docházet co v obálce bude......:)
Poštovní razítko a známka hodně napověděla.

.....................odesláno 010911.....c14888-Bucuresti.....známka-Romanien. Ha z Rumunska odpověď.,protože jsem získal mou obálku-resp. odpověď v mé obálce. Vysvětlím. Pokud posílám vlastní fotografii na podpis posílám ji ve velké obálce,a uvnitř s nadepsanou obálkou. Přesněji na místo odesílatele je moje adresa., na místě adresáta je mnou-rukou nadepsaná adresa také-takže obálka již nikde podle všech pravidel by neměla zabloudit. No ta se mi vrátila zpátky.,takto s obsahem,který jsem již tušil.
Po otevření jsem si jen povzdechl ,ale jsem spokojený uf uf uf. V obálce jsem našel právě předem poslaný a popisovaný obsah. Po návštěvě z ASE 2009 jsem vytahal jednotlivé fotografie z pamětové karty fotoaparátu . Hovořím o záběrech, kde jsem se po předchozím souhlasu s osloveným kosmonautem vyfotografoval. Mezi těmito momentkami byl i Rumunské kosmonaut-interkosmonaut Dumitru Dorin Prunariu.
To, že nyní odpověď přišla,přikládám tomu, že kosmonaut se ocitl konečně doma, a začal vyřizovat svou korespondenci. V současné době se tento kosmonaut pohybuje po Moskvě v Rusku. Koná se tam od 5-9.92011 nový ASE kongres 2011, a patronem tohoto setkání v Ruské federaci, stejně tak jak tomu bylo u nás, kde patronát vedl náš kosmonaut V.Remek. Ostatně i tento kosmonaut je na tomto setkání.
V mé žádosti o autogram byla ještě jedna fotografie . Podpisem kosmonauta Prunariu tak byl dán základ vzniku nového multisignetu-tedy mnohapodpisu na tomto materiálu. Jde o pohled do kokpitu kosmické lodě Sojuz T-6 z letecko-kosmického musea na Le Bourget /Paříž-Francie. Zvolen byl záběr tohoto druhu,protože je neutrální a velmi dobře se zde budou hromadit autogramy kosmonautů a snad i astronautů,kteří na jakémkoliv Sojuzu vzlétli do vesmíru.
Obě fotografie byly podepsány 22.08.2011.,odeslány 1.9.2011 z pošty v Bukurešti a žádost o autogram poslána v roce 2009. :-)) tedy jistý pokrok v čase na odpověď, na jedné z uvedených fotografií jsem našel nalepený i lísteček se vzkazem:
.................a to hovoří za vše,ale jsem rád tomu,že uvedené materiály mám.

Stimate domn.,
Va doresc o zi minunata. Ea aparţine să vă mulţumesc pentru marea mea bunătate şi dorinţa. Apreciez un autograf, un moment al reuniunii noastre de la Praga.
Noroc, sănătate şi mult succes
Daniel