Červen 2011

Schweickart Russell Louis, "RUSTY"

29. června 2011 v 22:53 | spacedaniel |  ASTRONAUT
schweickart
Tak a máme zde další příklad....jak rozpoznat známou tvář v "davu":-))
Další astronaut a pamětník velkého kusu historie světové kosmonautiky. Člen posádky Apollo 9,která odzkoušela kompletní sestavu hardwaru pro let na Měsíc. Vlevo vidíte pohled na mladíka výběru NASA-3 z roku 1963. Portrét v "civilu". Vpravo se můžete podívat na o dost staršího muže v letech z roku 2009 ASE/Praha. Tak trochu v pozadí vidíte i kosmonauta Interkosmosu-Maďarska B.Farkase. Astronaut na ASE většinou telefonoval a komunikoval přes svůj mobil. Čas od času se dal do řeči s O.Garriottem,který seděl povětšinou vedle něj. Neznám sběratele, který v sále-posluchárně získal jeho autogram-vytrvale odmítal. Podařilo se mi s ním a s O.Garriottem vyfotografovat. S tímto faktem jsem se mohl spokojit., a .....tečka. Nevím kolika lidem se podařilo jej "ulovit" mimo sál, a za jakým záměrem",ale o jednom přeci jen vím.:-))

Solovjeva Irina Bajanovna

29. června 2011 v 22:36 | spacedaniel |  COSMONAUT
dablsolovjeva
V hodnosti plukovníka sovětského letectva je nyní v zaslouženém důchodu-a ve výslužbě. Vystudovala polytechnický institut v oboru všestranného strojírenství, v roce 1959 složila zkoušky z výcviku parašutisty. 3. 3. 1962 byla vybrána pro let na kosmické lodi Vostok za vojenské vzdušné sily-vojsko. Od dubna 1962-29.111962 prošla intenzívním základním výcvikem na kosmonauta kandidáta. Irina Solovjeva je absolventskou Šukovské letecko inženýrské akademie v Moninu (1967).
Byť měla tato kandidátka mimořádné znalosti a zkušennosti,se vzděláním cčetně........víme dnes jak vše nakonec dopadlo. Do vesmíru vzlétla Valentina N.Těreškovová .
irinadnes

A nakonec tohoto vyprávění je tady porovnání...spíše další ukázka jak ten čas letí. Z leva do prava stárnoucí paní Irina.

Leonov Alexej Archipovič

28. června 2011 v 23:40 | spacedaniel |  COSMONAUT
leonow
Jako nejlepší příklad,kde by se dalo tvrdit ,že se čas zasekl-zpomalil a nebo zapomněl běžet podle svých zákonů:-)) je zářný příklad legendy kosmonautiky. V tomto našem případě Legendy s velkým L. Leonov. Ano ten kdo jej sleduje,zprávy kolem něm.....pk mi jistě dá za pravdu. Viděl jsem a fotografoval jsem jej v Praze na ASE 2009. Velmi vitální a veselá persona.

Clervoy Jean Francois., jak ten čas letí

26. června 2011 v 21:52 | spacedaniel |  COSMONAUT
Dalším koho bych chtěl přiblížit, jak stárne je francouzský kosmonaut Clervoy. Na levém snímku co by kandidát z výběru evropských kosmonautů.,pak kousek časový posun.....................a je tu trochu starší pan Clervoy z roku 2009 ASE/Praha. Nejspíše by jste jej ,ale poznali pokud by to bylo někde v sále. Horší by to už bylo potkat jej na ulici-poznali by jste jej?
Nezoufejte., jsou lidé kosmonautiky u kterých se doslova zastavil čas. Jejich vzhled a obličej se nám nesmazatelně vryl do paměti. Jsou tací,které potkáte v davu a poznáte je zcela neomylně. Nyní se pracuje na tom,abych vám to dokázal., a jistě mi dáte za pravdu.

Vance DeVoe Brand

25. června 2011 v 23:08 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Vance
...........a dnes si připomeneme tak trochu stárnutí s astronautem americkým Vance DeVoe Brandem. Jedna z legend kosmonautiky a pamětník programu Apollo,Skylab a také Space Shuttle. Posuďte sami, jakým mladíkem švihákem byl a jaký je nyní. Resp., z roku 2009 ASE/Praha. Působil ctihodným dojmem a vzbuzoval respekt a úctu zároveň. Nepamatuji si, že by kdy dříve byl tento astronaut na "našem" území. Dokonce bych řekl, že to byla jeho první návštěva vůbec u nás. Nevím, zda si to uvědomoval sám,a jak jsem dříve psal, nedával autogramy,ani s velkým prosením. Nechával se pouze fotografovat, a tak vznikla alespoň tato fotografie.

Manarov -jak ten čas letí

23. června 2011 v 14:13 | spacedaniel |  COSMONAUT
manarovdnes

Tentokrát se můžete podívat na kosmonauta Manarova-jak vypadal kdysi-v období výběru a pak tedy z poslední doby. Fotografie černobílá pochází z internetu-vygooglováno., a je to ta starší. Barevná pochází již ode mne,a pořídil jsem ji ze setkání s kosmonauty Hermaszewským a Manarovem v roce 2011 v polském Krakově. Ostatně o tomto setkání jste již mohli zde číst:

Pravda Manarov je podobný svému vzhledu skoro odpovídající na púvodní černobílé fotografii. Ano jistě i on je starší a "opotřebovaný" úměrně věkem :-)) .,trochu přibral na váze,ubylo vlasů. Zústal zřetelný knír a dobré a laskavé srdce vyjít každému vstříc. V poslední době a tedy od roku 2007 je členem ruské dumy-dal se na dráhu politiky. Snadno rozpoznatelný na obdobných setkáních,na jakém jsem byl i já. Pravda trochu se straní,ale s podepisováním nedělal žádné problémy,pokud se vše ubírá v rámci jistých hranic slušného chování.


Jak ten čas letí pane Hermaszewski

21. června 2011 v 22:42 | spacedaniel |  COSMONAUT
hermPolski

.........................o ano jak ten čas letí..................už jednou jsem zde psal ,že nás čas a věk po svém "deformuje". Stárneme,to není nic tak převratného a není to novinka. Přesto by nebylo na škodu ukázat naše populární obličeje-kosmonautů a astronautů.......Jací byli a jací jsou. Čas od času jací byli. Pevně doufám, že vám obrázky pomohou., hlavně s tím rozpoznat osobnosti o kterých zde píšu a představuji. Přiznejte si sami,kdo a kolik kosmonautů a astronautů jste schopni poznat, při snaze získat jejich autogram do své sbírky-pravda je ta,že je to leckdy velký oříšek-ba spíše přímo ořech kokosový.
No a tak tedy dnes se podíváme na to jak vypadal kdys- kosmonauta Polski-Rzeczi pospolitej ludovej pan Miroslaw Hermaszewski. Vrchní obrázek černobílý pochází z internetu. Mladík ,že ....? Další snímky už ukazují jednu a tu samou osobnosti v roce 2009. Někteří z Vás ví, že takto jej bylo možné vyfotografovat v Praze 2009 ASE. A přesněji to je ta barevná fotografie umístněná vlevo. Vpravo je fotografie-resp. její výřez z roku tohoto a tedy 2011 . Pořídil jsem jí v Polském městě Krakow, ale o tom jsem už tady psal.
Snad již jen poznámka na konec...Obličej tohoto svérázného kosmonauta lze poznat vcelku jednoduše a nemělo by dělat problémy jej poznat například zasedlého v sále popsluchačů.,pravda trochu přibral ,avšak svůj humor si ponechal :-))

Džanibekov Vladimír Alexandrovič

16. června 2011 v 23:36 | spacedaniel |  COSMONAUT
fžani

Aubakirov Toktar Ongarbajevič

16. června 2011 v 8:51 | spacedaniel |  COSMONAUT
aubakirov

Akiyama Toyohiro

10. června 2011 v 23:00 | spacedaniel |  COSMONAUT
akiyma
Tento autogram se shání docela obtížně. V mojí sbírce byl doposud autogram na FDC:
a to s návratovou posádkou Sojuz TM 10. Můžete tedy oba tyto autogramy porovnat.
Musím upozornit,že tento kosmonaut??????užívá až dva různé autogramy. Ten na který se díváte je v japonském jazyce-kaligrafii-tedy tak jak se jako "občan" podepisuje. V užívání této osoby je ještě jeden. Lze jej občas vidět ve sbírkách,a zde se tato osoba podepisuje v ruštině. Zde je ukázka:
Nejdříve zde je odkaz na jednoho kolegu-a tedy také sběratele:
..............a zde je sken
ruskýAkiyama
Zatím tento autogram není ve sbírce ale nadále se na tomto pracuje. Zhora uvedený autogram je vedený na kartičce a podle datumace-s udaným pouze rokem pochází z roku 1990. A nyní proč píši kosmonaut :???????? a nebo občan. Já sám jej moc ani za kosmonauta nepovažuji-spíše se kloním k přirovnání sponzorovaného turisty-pozorovatele. Jeho púvodní zaměstnání je reportér japonské televizní společnosti TBC-Tokyo Broadcasting System. V této společnosti se jednalo o reportéra požívající své výsadní postavení díky "nadstandartním" vztahům s vedením a šéfem . Jednodušejí veliký kamarádšoft:-)) Dabl kosmonauta a tedy náhradníka plnila paní Ryoko Kikuči., ta však neměla ty správné známosti.....Ale zpět k osobě pana Akiyamy. Pracoval také i jako reporter pro brické BBC v Londýně 1967-1971. Později se stal náměstkem ředitele TBS pro aktuální zpravodajství. Z této pozice odstoupil v roce 1995, a věnuje se soukromým aktivitám. Jeho koníčkem jsou plachtění-bezmotorové létání, pěší turistika, plavání, aktívní balónové létání. Jeho skuteční "kolegové" kosmonauti si jej budou pamatovat jako nedisciplinovaného "kolegu". Malá odpovědnost a chabý přístup ke svému plnění v letovém programu kosmického letu. Zkráceně-ošizené tréninkové aktivity, a díky tomu se jeho posádka stále musela starat o jeho uspokojivý zdravotní stav a celý pobyt na stanici.

Volkov Sergej Alexandrovič -podruhé

8. června 2011 v 19:50 | spacedaniel |  COSMONAUT
volkovMladý

Kononěnko Oleg Dmitrijevič

7. června 2011 v 22:24 | spacedaniel |  COSMONAUT
kononěnko

Sojuz TMA 18

1. června 2011 v 23:39 | spacedaniel |  My Soyuz TMA


Bakalář věd v oboru chemie na Kalifornské státní universitě ve Fullertonu-1993. Doktor vět v témže oboru na University of California v Davis-1997. Zde na této pozici působí až do doby svého výběru 4.6.1998. Záliby: Běh, celkové posilování těla,softbal,basketbal., opravy auta a jejich údržba. Tento koníček je dosti vzácný a námi muži ceněný:-)) Astronautka Caldwellová ráda tráví čas v rodiném kruhu a také má ráda svého domácího mazlíčka-psa. Je schopná se perfektně dohovořit v americké znakové řeči ASL, konverzuje ve španělštině a ruštině plunule.

Absolvent moskevského leteckého učiliště z roku 1987. Po absolvování působil jako inženýr v KBOM. Tato instituce byla později převedena pod "křídla" RKK. 24.02.1998 .,byl vybrán do nového oddílu -výcvik kosmonauta; OKP (kosmonaut základní výcvik) absolvoval až do listopadu 1999. Mezi jeho hlavní zálibu patří horolezectví. V roce 2007 vystoupil na Kilimandžáro.

Syn kosmonauta Aleksandr Skvortsova staršího (nikdy neletěl do vesmíru), Skvorcov Aleksandr Aleksandrovič, ml. je absolvent Vyšší Stavropolské letecké inženýrské školy protivzdušné obrany- 1987. Absolvoval Akademii protivzdušné obranyv městečku Tver -1997. V hodnosti plukovník, ruského letectva, byl vybrán jako kosmonaut v 28.07.1997 (TsPK-12 -oddíl kosmonautů). Základní výcvik kosmonauta absolvoval v listopadu 1999.