Květen 2011

Sojuz TM 16

20. května 2011 v 0:04 | spacedaniel |  My Soyuz TM
V celku nedávno se podařilo sehnat do sbírky a taky doplnit posádku Sojuzu TM 16. Posádka ve sbírce chyběla a tak došlo na příznivý handl. Jak semi vidíte trochu netrdyčně rozdělený obrázek s číslováním-vysvětlivkami. Obálka mne nezaujala pouze autogramy., přestože je tam i jeden navíc....J.P.Haignere-francouzský kosmonaut....ale také doplněnými razítky. Nejsel zažraný filatelista, ale myslím si , že takový shluk příznačných razítek se jen tak nevidí. Posuďte sami :

S číslem 1
Kosmičeskaja poiskovo-spasitelsnaja služba- to je jako kosmická vyhlédavací-záchranná služba. Tedy oddíli lidí,kteří se starají o vyhledávaní přistávací kapsle-kabiny a jejího "obsahu"potažmo kosmonauty. Zatím jsem na obálce nic podobné doposud neviděl, a ve sbírce je to de fakto "pvní""záznam" tohoto druhu.
S číslem 2
rekomando prošlé v poštovním procesu z Arkalyku a numerizací 44. Arkalyk je časté místo a nebo okolí kde ruské kosmické lodě přistávají-poblíž Arkalyku......v Kazachšské stepi. Sojuz TM 16 přistál 22.07. 1993 v 06:41:20 asi 140 km východně od Džezkazganu (KZ) v místě o souřadnicích 69.36° v.d., 47.39° s.š. Přesnost přistání byla necelé 3 km. Pravděpodobně jde o poštovní úřad v tomto městě.
S číslem 3
Cientr upravlienia poljiotom*CUP-Kaliningrad-taky jsem doposud neviděl na obálce, a tak volám hurá,že to mám.
S číslem 4
Francouzský kosmonaut Haigneré Jean-Pierre . Tento kosmonaut je na obálce doplňkovým autogramem. V této posádce neletěl. Na Stanici MIR přilétl s posádkou Sojuz TM 17 ve slovění Serebrov-Ciblijev a Haigneré. Ve skutečnosti se však s touto posádkou setkal až na palubě MIRU,kde s jejími členy strávil několik dní - Sojuzu TM 16 - 22.07.1993 přistála na Zemi.
S číslem 5
se díváte na poštovní razítko z města Arkalyk
S číslem 6
se díváte na dálší náležitost obálky-další razítko Poiskvo-spasitelnoij služby-Bort virtaliota MI-6-paluba vrtulníku MI6.
Jak to tak vypadá ta obálka má vše co k ní patří a kosmickému letu také-resp. přistání. Jistě se najde znalec poštovní filatelie,který o tom bude chtít řící více-není problém vše co napíše mu zde mohu uveřejnit. Budu rád,že se také ještě někdo jiný podílí na tomto blogu.

Reinhold Ewald

15. května 2011 v 15:56 | spacedaniel |  COSMONAUT
JáaEwald
Druhou obálkou v páteční poště byla odpověď od německého kosmonauta R.Ewalda. S tímto kosmonautem jsem se setkal na ASE kongresu v roce 2009 v Praze. Podařila se také společná fotografie po předchozím souhlase. A tak mne nenechalo dlouho klidným, a fotografii jsem mu poslal k podpisu. Dopis byl poslaný někdy v lednu tohoto roku. Jak se tak člověk navykne,že odpověď z ESA chodí vcelku spolehlivě a rychle....pak není to vždy pravda. Tento dnes již kosmonaut veterán se na asrese týmu kosmonautů ESA nezdržuje....a tak trvalo trochu dále,než se mu můj dopis dostal do ruky. Dále pak jistě měl pracovní povinnosti a jiné priority,než odpovídat ihned jednomu českému pomatenci a sběrateli v jedné osobě:-)) Vzpomněl si však-naštěstí moje žádost se mu "připletla" vhodně pod ruky. Jupí,ale už je odpověď doma, samozřejmě k velké radosti . Další fotografii,kterou jsem mu poslal je s jistým záměrem-vytvořit další multisignet a pan Ewald je prvním počinem.
Nezbývá než tady na techto stránkách poděkovat panu Ewaldovi za jeho ochotu a laskavost.
ewaldsojuzkokpit
eewwaalldd

Glenn John H.

15. května 2011 v 15:33 | spacedaniel |  ASTRONAUT
V páteční poště jsem našel 2 obálky. Jedna, která měla mnou nadepsanou adresu a natisknutou adresu razítkem. Tedy jakési zajištění ,že zásilka pro mne dojde....druhá stejná jako ta první :-))
Tušil jsem, že mi tak přišly odpovědi na žádosti o autogram. A skutečně. V jedné z obálek jsem dostal "dárek" od astronauta legendy-legendy žijící-legendy americké kosmonautiky. John Hershell Glenn. Se vší slušností jsem požádal a bylo mi laskavě vyhověno. Jako vždy jsem rád a poctěn,že se ve sbírce bude nacházet jeho autogram .

Moje velké díky přátelům.....

7. května 2011 v 10:38 | spacedaniel |  Ostatní
Moje poděkování
Také abych nezapomněl……musím poděkovat jistým lidem, za překvapení,které pro mne připravili. Tak za prvé mé poděkování patří panu Antonínu Vítkovi, za to, že byl tak ochotný a daroval mi tiskoviny z dob historie kosmonautiky. Vše psáno v ruštině….J) a tak si hodně připomenu tento jazyk,kterým jsme se zabývali v základní škole a učilišti intenzívně a povinně. Mám tedy nyní co dělat a studovat.
antonvítokDalší poděkování patří panu Pavlu Toufarovi. Spisovateli a publicistovi v jedné osobě-jistě mnozí velmi dobře znáte. Tady našly všechny materiály od pana Vítka dočasné útočiště, než se vymyslel způsob jak se dostanou ke mně. Zde byly materiály opatrovány a uloženy jako v bavlnce. Nastala doba a správný čas kdy se materiály dopravily ke mně-resp. na půl cesty-do Bohdaneče a setkání KNP2011.
toufPelčák
Tuto úlohu na sebe převzal můj kolega Luboš Novák z Prahy. Ten byl tak laskavý, že mi materiály dopravil na setkání KNP2011. Hurá.
luboNovákDodatkem mi kolega "ve zbrani" sběratelské dovezl i jakýsi bonus, Předán mi byl do rukou vlastních a pocházel opět od pana Pavla Toufara. Ten mi již o tom psal krátce,než jsem dorazil do Bohdaneče. Vše co jsem našel v předané obálce velmi velmi souvisí s laskavostí a vstřícností pánů Toufara a pana ing. Oldřicha Pelčáka . Nebudu dlouho napínat…….v obálce byla barevná fotografie s podpisem a věnováním kosmonauta -záložníka(náhradníka) Maďarského kosmonauta B.Farkase-Magyiari Bély. Já obou veleváženým pánům giganticky děkuji. Velikou radost vše způsobilo a velmi si všeho co pro mne udělali vážím.

Sojuz TMA 19

4. května 2011 v 7:30 | spacedaniel |  My Soyuz TMA

Sherlock-Currie Nancy Jane.,"Smurf"

3. května 2011 v 13:09 | spacedaniel |  ASTRONAUT
sherlockCurrie
Vcelku nedávno jsem "šel" kolem tohoto autogramu. :-)) pravda obrazně.,a přesněji v době konání Kosmos News Party. Pokud muhu jít na detail., pak vyměněný s německým kolegou T.Romisch. Velmi děkuji za jeho pochopení a vstřícnosti. Nyní se můžete dívat prostřednictvím uvedeného obrázku na dva rozdílné autogramy,ale jedné a té samé osoby-astronautky. Také je to rozdíl několika let,takže ve snímku 1, oproti snímku vpravo.....nám taky nějak tato "astronautka" zestárla. Nancy Currie se narodila co by Decker ,Sherlock. Tak byla uvedena,resp. pod tímto jménem byla zařazena do výcviku. Autogram stejné osoby jsem zde již uvedl., a tedy najdete jej na tomto odkazu :