"Úlovky" z Krakowa

14. dubna 2011 v 16:27 | spacedaniel |  Z akcí
Obym niezapomniel. Musze podzienkovacz polskim studentom a dziecakom polskim za vizite na tych stronicach-websaijczie. A tym bardziej ludziam i Krakowa lub Krakowskiej universyty pedagogicznej a lektoratu takze. Bardzo tego czeniem, a jestem rad. Zavszie mi bendzi milo vas tu gosczicz-a prepraszam za muj polski :-))

Na mém blogu jste si mohli přečíst o setkání s kosmonauty Hermaszewským a Manarovem v polském městě Krakow. Nyní třešnička na dortu tohoto setkání, a neb to co sbírka získala tímto setkání s kosmonauty. Rozhodně jsem já a také můj kolega, byli rozhodnuti získat na své připravené materiály autogramy obou kosmonautů . Bylo potřeba se také vyzbrojit jistou dávkou trpělivosti, a především odhadnout správnou chvíli k požádání o autogram. Prvního,kterého jsem oslovil a požádal o autogram byl ruský kosmonaut Musa Manarov. Oslovení v ruštině mu udělalo evidentní radost, a také se poprvé podařilo s ním prohodit několik málo slov. A stejně tak to dopadlo u polského kosmonauta Miroslawa Hermaszewského-osloven v polštině. V našem kraji není problém s tímto jazykem,do Polska je to co by kamenem dohodil. Vše v pohodě, a poklidu. Materiály seřazeny a nachystány k podpisu. :-))
Měl jsem materiály nachystány a připravený modrý fix,kterým se píše na CD. Je to záruka, že autogram na fotografii a nebo jiném materiálu skutečně zůstane a neztratí se. Dá se s ním psát po čemkoliv.........
Díky laskavosti obou kosmonautů tak vznikly autogramy na fotografiích,obálce a dokonce knize,kterou jsem sebou vzal.

Tento snímek byl podepsán skoro jako první. Již jsem na mých stránkách ukázal,že společný snímek tohoto formátu mám a je dokonce kompletně podepsaný celou posádkou,ale.... Ale komplet podepsané posádky jsem získal handlem. Předpokládal jsem, že kde bude na takovém významném setkání pan Hermaszewski- tak tak bude i jeho velitel Klimuk. Zase ALE...ale nebyl. Nevadí, přece to je také kus sběratelova srdce-čekat na další vhodnou příležitost ,a až bude pan Klimuk v dosahu a bude příležitost, pak jistě se mi jej podaří "ulovit" na tuto fotografii posádky. Vznikne tak komplet autogramů,které mi doslova a do písmene vznikaly před očima. Pan Harmaszewski se podepisuje výhradně svými psacími potřebami , a sice stříbrným fixem. Proto po malé zkušenosti-pokud nemá své pero nachystáno k podpisu už v ruce ,můžete mu dát své-přesto Vás odmítne a učiní po svém . Pokud zachováte jisté hranice a míru slušnosti,což by měl být jakýsi nepsaný kodex každého sběratele, pak vám rád podepíše co předložíte a bude se vztahovat ke kosmonautice.

Další můj snímek,na kterém jsem si doplnil autogram kosmonauta Polska Hermaszewského a Ruského kosmonauta Manarova. Víte tak trochu stříbrné fixy na autogramech nemám rád. Nejsou na takových fotografiích zřetelné a téměř se ztrácení na pozadí. Tady se mi pan M.Hermaszewski podepsal přímo na ovládací páku v kokpitu kosmické lodě Sojuz. Není vidět. Pan M.Manarov se mi podepsal modrou fixu,kterou jsem mu předložil. Ten neprotestuje a laskavě podepisuje. Na tomto snímku jsou autogramy kosmonautů: B.Farkase.,S.Jahna.,V.Savinycha.,G.Ivanova.,M.Manarova a M.Hermaszewského. Další autogramy samozřejmě ještě časem a příležitostí přibudou také. Chce to trpělivost a čas. Pod tímto textem se můžete podívat na výřez autogramu kosmonauta Hermaszewského-stříbrné pero.

Další můj snímek,na kterém jsem si doplnil autogram kosmonauta Polska Hermaszewského a Ruského kosmonauta Manarova. Víte tak trochu stříbrné fixy na autogramech nemám rád. Nejsou na takových fotografiích zřetelné a téměř se ztrácení na pozadí. Tady se mi pan M.Hermaszewski podepsal přímo na ovládací páku v kokpitu kosmické lodě Sojuz. Není vidět. Pan M.Manarov se mi podepsal modrou fixou,kterou jsem mu předložil. Ten neprotestuje a laskavě podepisuje. Na tomto snímku jsou autogramy kosmonautů: B.Farkase.,S.Jahna.,V.Savinycha.,G.Ivanova.,M.Manarova a M.Hermaszewského. Další autogramy samozřejmě ještě časem a příležitostí přibudou také. Chce to trpělivost a čas. Pod tímto textem se můžete podívat na výřez autogramu kosmonauta Hermaszewského-stříbrné pero.

...................těžce viditelný ,že ? Nu ale co se dá dělat. Proto pokud si budete nechávat tohoto kosmonauta podepisovat-pak jej požádejte a nebo mu předložte materiál trochu tmavší-pak vám autogram bude zřetelnější.

Tuto poštovní obálku jsem vezl speciálně za účelem "ulovit" kosmonauta Manarova. Nyní se na ní díváte a je umístněna na fotografii posádky,která přistávala v kosmické lodi Sojuzu TM 3. S podpisem Manarova se podařilo dokompletovat posádku, které v uvedené kosmické lodi přistála na Zemi. Jak víme za nedlouho kosmonaut Levčenko zemřel. Nezemřel však na rakovinový nádor mozku jak se uvádí v mnoha pramenech. Ve skutečnosti zemřel na vnitřní zranění hlavy-komplikace tzv. vnitřního krvácení do mozku. Vše v důsledku nedokonalého usazení v sedačce KAZBEK. Podrobně se neví zda ke zranění došlo při otevření-trhnutí padáky a nebo při finálním dopadu na Zem, nicméně je to tak.
...........a ještě trochu vysvětlivek k podpisům obálky. Obálka však ještě jde vylepšit., a taky s na tom bude pracovat. Na obálce chybí autogram kosmonauta Titov Vladimír Georgijevič .,...a v té chvíli se i této obálky stane komplet. Komplet,který se jen tak nevidí-totiž posádka startující Sojuzu TM 4 a přistávající na Sojuzu TM 3-no špica ne. No pokusím se, a patřičnou persónu kosmonauta budu hlídat.,vždyť za pokus to stojí.
Osobu kosmonauta Manarova jsem využil ještě několikrát. Nějaké autogramy získal jsem pro přátele,kteří to ještě neví,že dostanou jeho autogram,ale brzo tomu tak bude-jejich narozeniny byly tím důvodem :-))
A pro sebe jsem získal další dva podpisy na fotografiích. Obě dvě fotografie jsou černobílé. Jedna se opět vztahuje k posádce Sojuzu TM 4-je tu ,ale problém. A pochopitelný, na té fotografii je kosmonaut Manarov,bude s trocha štěstím kosmonaut Titov Vladimír Georgijevič ,ale už tam nebude Levčenko Anatolij Semjonovič . Takže fotografie bude sloužit pouze jako doplněk ve sbírce. Nicméně druhá zachycuje posádku Sojuzu TM 11. Kosmonaut Manarov již na fotografii je, měl by tam být kosmonaut Afanasjev a kontroverzní kosmonaut-novinář-turista? Akiyama. Takže tento problém potřeba vyřešit-a snad se to i podaří.
...pěkná ,že? Proto jsem si jí zvolil.....jen škoda ,že ten Levčenko tady nebude., ikdyž už i tak ve sbírce je,ale na jiném materiálu. http://spacedaniel.blog.cz/1011/sojuz-tm-4 Tady je odkaz pro Vás ,kdo se chcete podívat.

....taky dobrý,ale spousta práce přede mnou. Nyní zbývá Vás seznámit ještě se dvěma autogramy kosmonautů Manarova a Hermaszewského. Tyto zůstanou ve sbírce a stanou se součástí většího rozsahu autogramů-multisignetů. Na závěr reportu o "úlovcích" si povíme o aršíku poštovních známek s námětem Jurije A.GAGARINA . Respektíve vydané k 75. výročí narození tohoto vyjímečného člověka planety. A druhým a posledním "přírústkem" sbírky je kniha s názvem :"SYN ROSSII".
....................................a tak v Krakowě stali se kosmonauti Manarov a Hermaszewski ,prvními,kteří se na tento exponát podepsali. Místa je tu dost,zatím......a kdo bude další ? To se dovíta,jakmile tady něco nového přibude !

A takto vypadá kniha. Ve sbírce skončila více méně velkou náhodou. Pořízena byla za 50 korun českých na burze kuriozit v Ostravě. Nějak zvláště nezaujme, jsou to částečně pohádky ,skazky a básně o kosmu,kosmonautice,kosmonautech a hlavně o Gagarinovi. Malůvky bohatýrů typicky ruských. Kniha ,ale přeci jen měla nedefinovatelné kouzlo patiny doby tzv. totalitní-věnované dětem. Bylo to jako koupit dřevěné matriošky....asi znáte., jen tak na památku. Od té doby jsem kniho několikrát listoval a četl....a smál se- je to skutečně výtisk poplatný své době. Přeci jen jsem si řekl,že jí nebude na škodu tak trochu vylepšit.Svou grafickou "uměleckou" formou odpovídá potřebám sběratele. Tedy přesněji mnoho stránek vhodných na autogram. Takže jsem si řekl ,že z knihy udělám velmi dlouhodobou záležitost. Jakmile potkám kosmonauta,astronauta....prostě jej tam nechám zvěčnit. Už nyní jsem zvědavý kolik lidí se mi tam podaří přesvědčit na autogram.

Kvalita tisku je však i po jistých letech velmi dobrá,a formát velký,desky obalu pevné....a ještě vložené do papírové obálky. A uvnitř hned první příležitost v podobě dvou autogramů kosmonautů jejichž jména zde již několikrát padla.
.............to je místa co? A příležitostí......kdo bude další ?
Tak ,touto knihou uzavírám report o tom co bylo "uloveno" na setkání s kosmonauty v polském městě KRAKOW. Byl to skutku podařený a pěkně strávený den-hurá. A také díky našim kolegům Waldemarovi a Jackowi-Bardzo dzienkuje,ale bylo fajnie-revelacia!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama