KRAKOW-s kosmonauty

9. dubna 2011 v 22:06 | spacedaniel |  Z akcí
Trochu zvláštní název vyprávění,které vám chci nyní vyložit. Nicméně aktéři příběhu patrně budou vědět o co jde, resp. o co šlo. A co se dělo dne 6.4.2011 v Polsku:-))

KRAKOW-nádherné,ale veliké město královské-Polské. Město králů polských a spousty,spousty lidí. Místo které jsem ostatně nenavštívil sám,ale se svým kolegou., pak také mnoho studentů. Nepředbíhejme však. ,a tedy trochu popořádku. Počátek všeho byl dohledatelný někde cca před měsícem. V korespondenci s polskými kolegy padla informace,že se snad někde v polsku chystá návštěva kosmonauta-kosmonautů. Krásná jména padla...Tereškovová,Klimuk,Hermaszewski,Savinych.........Jak šel čas a já jsem se snažil získat dovolenou na nějaký termín,který měl "plovoucí" datum, tak se měnila i jména lidí VIP návštěvy. Ostatně mnoho jsem nevěřil,že se mi podaří skutečně získat dovolenou na již pevný termín,ale podařilo se. Nakonec jsem se s kolegou dověděl,že místo konání je KRAKOW a přesněji Auditorium University Pedagogicnej v KRAKOWě. Začaly rychlé přípravy na cestu.,výměna peněz,příprava materiálů k podpisu a výběr a přesněji konzultace trasy ,kterou se pojede. Ještě musím dodat, že nakonec se jména ustálila na dvou-Hermaszewski a Manarov. Někdo asi řekne,že tyto kosmonauty už viděl ,a tedy je jejich přítomnost tolik nezajímá. Nechám tyto jednotlivce i s jejich tvrzením. Mít příležitost se s nimi setkat je pro mne poctou vždy. Podle těchto jmen se odvíjely i přípravy materiálů k podpisu.........kdo je připraven, není vy....n. Stejné přípravy tak činil i můj kolega Jaroslav. V poslední chvíli jen tak trochu vypověděla techniky-tiskárna dotiskla-nebylo na čem vytisknout mapu-ale situaci zachránil Jarda:-) a mapu vytiskl na své tiskárně. V pravdě měli jsme sebou i navigaci,ale i ona měla háček-hák. Naposledy byla aktualizována tak před 7 roky. Cesty necesty jsou v polsku, a tu někde cesty dobré ,avšak povětšinou řekněme problematické. Nezdálo se mi ani trochu,že si domorodí řidiči dělají starosti s dodržováním přednosti v jízdě,rychlostí a předbíháním přes plnou čáru:-)) . Polští kolegové Waldemar a Jacek na nás čekali v KRAKOWĚ-sraz byl u obchodního domu v nákupním středisku(nenapíšu z důvodů mi nezaplacené reklamy). Díky Waldemarovi a ženě Jacka jsme v KRAKOVSKých cestách nezústali tupě viset-a to doslova. V těsném závěsu jsme jeli naokolo a obchvaty až k Universitě. Nedovedu si představit jet na vlasní pěst-asi bychom sami těžko dojeli na místo včas.
Na místním universitním parkovišti nás již čekal Jacek Kruk-druhý náš polský kolega,který se také staral o naší celou přítomnost na tomto setkání s kosmonauty.
krakow01
A tady se díváte na jednu z prvních fotografií před Universitou pedagogiky v Krakowě. Zleva doprava-J.Navara a naší polští hostitelé ,průvodci a organizátoři celé akce Waldemar Zwierzchlejski a Jacek Kruk. Snímek vznikl jako vzpomínka na toto setkání-jako piervsza grupa entuziastuw z Czech-jak nás nazval Waldemar:-))
Po vstupu do prostor university-auditoria vznikl na přání Jacka další snímek:
krakow02

.............tentokrát už místo konání celé akce nebylo tak daleko, spíše naopak-na dosah ruky. Na snímku jsou stejní lidé,až na jednoho. Je jím (doktor)Bogdan Wszolek-svým zaměřením astronom. Na této akci byl také a bylo tam vůbec dost významných osobností z Ruska a Polského veřejného života. Snímek jak jsem psal byl v dosahu ruky hlavního místa konání setkání s kosmonauty. Pořadatelé akce měli vše velmi dobře promyšlené. U stolu před vstupem do sálu se každý zájemce zaregistroval na listinu hostů a dostal na pamětnou pěkný velký odznak . Ještě připomenu, že celá akce byla pojata jako součást 50.výročí letu prvního kosmonauta planety J.A.Gagarina.
odznak01


odznak02

A že bylo zájemců,převážně studenti. Našli se zde i zájemci o kosmonautiku mimo "osazenstvo" university,byli zde i sběratelé z Polska a my z Česka :-)). Pokud jsem se při zahájení akce podíval za sebe (díky pořadatelům jsme seděli jako hosté v předních řadách) pak musím konstatovat,že tak plný sál jsem ani nepředpokládál sám. Zájemci této akce postávali i na okraji schodiště. Troufám si tvrdit,že tolik zájemců si vyslechnout fakta o kosmonautice nebylo ani v roce 2009 na ASE kongresu v Praze. Tedy klobouk dolů. V pravdě přítomnost kosmonauta Hermaszewského ,velmi přitahuje. ,a lze až závidět jak jsou Poláci hrdí na tento historický okamžik své země. A to prsím bez ohledu na věkový rozdíl ( včetně toho politického!) -tady je stále u nás co dohánět.krakow03
A bylo na čase se také podívat po okolí ..........na stěnách visely zvětšené historické fotografie z letu Gagarina,Tereškovové, ale i Hermaszewského. Instalovány byly i vitríny s exponáty stále připomínající výročí Gagarina a pojmutí výročí letu kosmonauta prvního Poláka vesmíru Miroslawa Hermaszewského. Následující snímky pak zachycují nepříklad osobní věci pana Hermaszewského.
krakow01x


Osobní vojenská uniforma letce, brigadýrka-čepice,letecká přilba,vzorky kosmické stravy,vlaječka se státním symbolem Polského orla a filmová kamera,kterou kosmonaut Hermaszewski pořizoval záběry Země a interiéru stanice Saljut 6. Pro mne osobně byla zajímavá vojenská uniforma s detaily na insignie. Zvláště na řetízku věšený orel letectva-jako letec první třídy. Mimo jiné také přezdívaný jako GAPA :-))
A tady je na snímku tak trochu na detail.

insigniaPolHerm
Až tak trochu později jsem si všiml jednoho detailu. Ona GAPA má "havárii" .Všimněte si orla na řetízku. Ve svých spárech nese věnec. V jeho středu původně bylo pole,které neslo třídu značení odbornosti. A abych vám to dokázal začal jsem hledat patřičný důkaz. A zase díky polskému kolegovi Waldemarovi jsem se dopátral cíle.
gapakrakowska
"Waldemare díky za pomoc. Takže nějakým způsobem z Gapy vypadla třída odbornosti. Jen tak na okraj už jsem takový velký odznak i s řetízkem viděl na burze kuriozit v Olomouci., ale zpátky. Tato vitrína nebyla osamocena. Návštěvníci si mohli prohlédnout také vystavené knihy a propagační materiály doby letu Gagarina a polského kosmonauta Hermaszewského.
vitrinaKrakowska
Leckteré materiály potěšily srdce sběratelovo. Nechyběly také dobové knížky v polském jazyce,pohlednice a jiný propagační materiál. Lze jen velmi kladně ocenit, že vzpomínka na Gagarina je jednak stále i po letech živá,ale také budí zaslouženou pozornost . Zvláště pak při podobných akcích,kdy o vzpomínkách na tohoto prvního člověka planety ve vesmíru vzpomínají také kosmonauti. V čase mezi registrací hostů,kteří se stále trousili a přibývali jak v sále tak v předsálí....se vše ještě připravuje technika a organizační detaily. Pro upoutání pozornosti se také promítá na velké plátno dobový dokument o prvních letech do vesmíru.
krakowiacispaniali
Tady se díváte na organizátory setkání s kosmonauty . Komunitě kolem naší kosmonautiky jsou zde známí Jako Jacek Kruk a Wldemar Zwierzchlejski. Další osobou na snímku je prolektor university. Za nedlouho se však události významně pohly dopředu. Téměř přeplněný sál během chvíle zpozorněl a stichl,vzápětí všichni tleskají a to je znamení, že již přicházejí ti na které se tolik čeká...........
Jako první přichází ruský kosmonaut Musa Manarov a krátce za ním i první polský kosmonaut Miroslav Hermaszewski.Oba dva VIP hosté jsou doprovázeni zástupci lektorátu university a výzmanými zástupci veřejného života v Krakowě. Přítomen je tisk,rozhlas a televize.......mnozí fotografují.

manarov

miroslawH
Takže hlavní aktéři s doprovodem lektorátu university a VIP hostů jsou na místě.
dvavKrakowie
Významného přivítání a úvodního slova se zhostil lektor university Krakowské-pedagogiky................
showkrakow
.....................a pak se už vzpomínalo, a také vyprávělo. Veselé,vážné a zajímavé vzpomínky z životní poutě za hvězdami v podobě kosmického letu . Nezapomnělo se ani na prvního člověka vesmíru J.A.Gagarina ,ptali se studenti,ale i dospěláci...Tady trochu předbíhám......v programu tohoto dne bylo také poděkování organizátorům a studentům zapojených do aktivit kolem kosmonautiky. A po zásluze "potrestání" byli i naší přátelé.Blahopřejeme a tady je doklad o tom, že za své úsilí si zaslouží odměnu.
odměna
Svým osobitým humorem a přístupem k posluchačům přistoupili kosmonauti oba. Ikdyž kosmonaut M.Manarov hovořil Rusky rozumněli všichni. Tady zase klobouk dolů-mnoho z nich totiž ruštinu studuje.
masam
Pan Hermaszewski má skutečně osobitý způsob humoru a vyprávění. Stále bylo slyšet v sále spousta smíchu,a všichni se bavili. Blíží se setkání nadšenců kosmonautiky v lázních Bohdaneč-a kdo bude chtít mohu povyprávět sám ,některé věci se tady prostě nedají komentovat,natož převyprávět:-))
mirosavH
6.4.2011 v polském Krakowě to vám byl den. Jeden z těch krásných a velice příjemně strávených. Organizátoři nezapomněli ani na to vyhovět místním a vůbec přítomným sběratelům autogramů. Byly již připravené materiály s podpisy obou hlavních hostů,které se podle zájmu rozdávaly. Nakonec však ,ale bylo zapotřebí na své vlastní materiály autogramy tak trochu vybojovat. Kosmonauti nám prchli so prostor lektorátu se občerstit. Takže všichni zájemci se přesunuli před vstup a trpělivě čekali, až bude ta správná příležitost. A kdo čeká ten se dočká. V příštím příspěvku se seznámíte s "úlovky" ,které se podařilo získat do sbírky+ nějaký komentář. A co se chcystá ještě na tento blog?......necháte se překvapit? Ruský kolega pro vás nachystal ukázku jedinečné sbírky vstupenek na mezinárodní aerosalón MAKS+nějaké fotografie. Fotoreport jak dopadl raketoplán Buran v Gorkého parku v Moskvě........a jiné zajímavosti. A jelikož také ve sbírce něco málo přibylo,také i s tímto faktem budete seznámeni.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama