Prosinec 2010

Fisher William Frederick

20. prosince 2010 v 23:03 | spacedaniel |  ASTRONAUT
...........a také bych neměl zapomenout alespoň na koníčky. Astronaut W.F.Fisher se rád plaví lodí po moři. Neměli bychom zapomenout také na jeho manželku Annu Fisherovou,které je stále vedena jako aktivní astronaut. Již jsem vám jí tady představil. Nyní připomínám. Nyní se na vás bude dívat očima z doby kdy byla vybrána jako kandidátka na astronautku USA.
Koníčky a záliby A.Fisherové jsou pravda rozmanité. Ráda lyžuje jak na sněhu tak na vodě-rekreační sport.Ráda běhá a kondičně také létá. Potápí se,čte knihy ,velmi ráda fotografuje. Jak jsem již napsal po narození své druhé dcery ji lze dohledat v různých funkcích oddělení NASA.

Caldeiro Fernando "FRANK"

19. prosince 2010 v 22:29 | spacedaniel |  ASTRONAUT
caldeiro

Bakalář věd v oboru všeobecného strojírenství. Tuto vysokou školu absolvoval na University of Arizona v roce 1984. V roce 1995 působil jako mistr věd a inženýrství v managementu University of Central Florida. 1.5.1996 byl vybrán do týmu astronautů kandidátů 16 skupiny výběru. V této skupině byl jeho výcvik veden se specializací na Mission Spacialist. Mezi jeho záliby patřilo létání, stavba a konstrukce letounů,kutilství., dále potápění bez dýchacích přístrojů
a radioamatérství . Tento astronaut 3.10.2009 však zemřel na rakovinový nádor na mozku. Nikdy se mu nesplnil jeho cíl vidět naší planetu z vesmíru.

Magie čtyřech autogramů

17. prosince 2010 v 22:48 | spacedaniel |  MULTISIGNED
Mezi absolutními novinkami sbírky je fotografie pohlednicového formátu. "Zabírá" jeden z fantastických momentů tahu motorů mnoha miliónů koňských sil......motorů ,které mnozí příznivci kosmonautiky znají pod zkratkou SSME Space Shuttle Main Engine. /arádní záběr-plný technické atmosféry a ohromující svou sílou. Právě takový snímek jsem si vybral jako reprezentatívní a vybízející k autogramu právě těch,kteří se na takových motorech "svezli" do vesmíru. Popravdě řečeno ,když jsem nejprve posílal tuto fotografii R.Cabanovi -ani jsem nepočítal v návratnost s autogramem,ale stalo se. Pokušení na sebe nedalo dlouho čekat ,a vzešel další nápad...poslet to dál a pokusit se o další autogram. A zase to vyšlo hurá. Pak došla řada na astronauta D.Gardnera a zase to vyšlo....zatím posledním kdo na mojí žádost o autogram ..odpověděl tímto způsobem byl S.Parazynski....a nyní uvažuji co dál a komu to poslat...aby se to bezpečně vrátilo. Zatím vybírám a astronaut na této fotografii bude poslední a tedy pátý., více místa zde není .
Pokud se podaří dalšího získat pak se to tady dovíte pokud možno co nejdříve. Pak pokud by se někdo zabýval jak dlouho jsem tyto autogramy sháněl na tento kousek...pak je to celý rok 2010. Takže také je to o velikém kusu trpělivosti a nervech, aby se to vrátilo do sbírky.

Sojuz TMA/ MIX

12. prosince 2010 v 21:58 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
tma/mix
(komentář  se připravuje)

ředitel Kennedy Space Center/NASA -Lt.Gen.Forrest S.McCartney

8. prosince 2010 v 22:33 | spacedaniel |  Celebrity
Nominace osoby Forresta S. McCartneye (Lt Gen USAF, v důchodu), na funkci ředitele KSC
John F. NASA Kennedy Space Center
byla oznámena 31 srpnu 1987, tehdejším generálním ředitelem NASA Dr. J. C. Fletcherem. Svůj úřad oficiálně převzal 1.září roku 1987. McCartner přešel do této vedoucí pozice NASA z místa velitele vzdušných a kosmických sil USA.
Narozený 23. března 1931, v Ft. Payne, Alabama, USA.
McCartney vystudoval vojenskou akademii Gulfcoast v roce 1949. Získal titul bakaláře věd v elektrotechnice z Alabamy Polytechnic Institute, Auburn, (v roce 1952). McCartney získal magisterský titul v oboru jaderného inženýrství letectva Institute of Technology, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, v roce 1955. Po promoci působil jako vedoucí projektu pro různé speciální zbraňové systémy, a pro výrobu jaderných zbraní- studium bezpečnostních systémů . Kirtland Air Force Base, NM., také vystudoval Staff vysokou školu ozbrojených síl USA v Norfolku, v roce 1967.
Ve své funkci ředitele KSC vydržel až do 31.prosince 1991

Glynn S. Lunney-letový ředitel

8. prosince 2010 v 9:39 | spacedaniel |  Celebrity
lunneyFotodnes
Glynn Lunney se narodil 27.listopadu 1936 v městečku Old Forge/Pennsylvania-USA. By bývalý inženýr NASA,ale v této instituci byl zaměstnán o jejího počátku 1958. Glynn Lunney byl letovým ředitelem v průběhu letů programů Gemini a Apollo. Byl tak nejen svědkem při mnoho historických momentech Americké kosmonautiky ,které se znatelně zapsaly do historie.Stal se tak jednou z klíčových postav. Byl ve "službě" ,když přistávalo Apollo 11 na Měsíci., a nebo také při krizových situacích Apollo 13. Po skončení "Měsíčního" programu Apollo se stal ředitelem projektu společného kosmického letu Sojuz Apollo ., a po jeho úspěšném zakončení se stal ředitelem nově vznikajícího programu Space Shuttle. V letech 1975-1981 plnil svou funkci v NASA Headquarters jako jeden z vyšších technických náměstků pro řízení této instituce. Glynn Lunney byl externí programovým ředitelem NASA až do odchodu do důchodu v roce 1999 . V roce 1985 Lunney opustil NASA ,aby se stal vicepresidentem společnosti United Space Alliance.
Za svou práci a zásluhy získal také mnohé ocenění. Můžeme zde například připomenout National Space Trophy . Tuto cenu mu udělil Rotary Club v roce 2005.
Chris Craft, první letový ředitel NASA popsal Lunneyho jako "pravého hrdinu kosmického věku" a také o něm řekl, že byl "jedním z největších přispěvatelů k výzkumu kosmu v posledních čtyřiceti letech".
glynn01
Toto je černobílá fotografie s autogramem této osobnosti . Jak vlastní autogram napovídá snímek zabírá atmosféru dramatických okamžiků za letu Apollo 13-porada šéfů letových kontrolorů-ředitelů.
glenn02
Překvapení pro mne bylo,už jen ten fakt, že jsem získal autogram této osobnosti . Další překvapení na mne čekalo na druhé straně této věnované fotografie. Nyní se i na druhou stranu můžete podívat i vy......takže pomyslně otáčíme fotografii a .....
glynyn03

Ředitel Lyndon B.Johnson Space Center -Gerald Griffin

7. prosince 2010 v 9:58 | spacedaniel |  Celebrity

Gerald D."Gerry"Griffin -

Se narodil v roce 1934 v městečku Atheny v Texasu-USA. Jde o bývalého letového ředitele NASA a později také ředitele Lyndon B.Johnson Space Center Houston/Texas. Griffin navštěvoval Texas A & M University a zde studoval letecké inženýrství. V roce 1960 byl zaměstnán v NASA
s funkcí řídícího letu a specializací v oboru technického poradenství a navigačních systémech. V roce 1967 se stal ředitelem kosmických letů.Jmenovitě byl vedoucím letového ředitele pro let Apollo 12.,15 a Apollo 17. Stejně tak hrál důležitou roli v případě krizového kosmického letu Apollo 13.
Funkci ředitele Lyndon B.Johnson Center zastával v období od 1982-1986. Griffin byl také technickým poradcem při natáčení filmů Apollo 13,Kontakt a Deep Impact. Také při natáčení pro HBO v miniserii Ze Země na Měsíc.

Mgr.Antonín Vítek,CSc.,-česká celebrita kosmonautiky

3. prosince 2010 v 21:21 | spacedaniel |  Celebrity
Vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy obor organická chemie. Známý je však zejména svým zájmem o kosmonautiku, ve které patří mezi nejpřednější české znalce a popularizátory, často vystupuje nebo je citován ve sdělovacích prostředcích.
Ke 40. výročí vypuštění první umělé družice Země založil specializovanou encyklopedii kosmonautiky SPACE 40. Spolupracoval na několika encyklopedických projektech v češtině, např. Technický slovník naučný, 2. vyd., Encyklopedie Diderot, encyklopedické projekty Ottova nakladatelství aj. Publikace v oboru organické chemie, fyzikální chemie, výpočetní techniky, astronomie a kosmonautiky.
Zejména v letech 2005-2006 se výrazně účastnil tvorby české jazykové verze internetové encyklopedie Wikipedie, do jejích článků vložil (podle celkových statistik k začátku roku 2008) nejvíce textu ze všech účastníků projektu, téměř 4× více než druhý podle tohoto kritéria nejaktivnější účastník projektu.[1]
Jako expert, komentátor a poskytovatel odborného výkladu vystupoval v řadě rozhlasových a televizních pořadů.

Cagle Yvonne Darlene

3. prosince 2010 v 20:35 | spacedaniel |  ASTRONAUT
cagle
Astronaut kandidát-stále neletící. a nebo jen prozatím neletící astronaut. Tyto vlastnosti si získala tato houževnatá žena-Astronautka Y.Cagle. Ač vybrána v roce 1996, prozatím se na svojí příležitost připravuje. Pokud nestihne nominaci na STS 135 pak tedy raketoplány skončí, a její příležitost se naskytne pouze na palubě jednoho z některých Sojuzú. A je skutečně taky snad-možná. Osobně astronautce velice fandím, ale zřejmě mnoho možností nebude mít. Astronaut Cagle je v hodnosti plukovníka amerického letectva.
Bakalář v oblasti biochemie.,apsolventka státní university v San Francisco -1981.
V roce 1985 složila úspěšné zkoušky z medicíny na Universitě ve Washingtonu -doktorát.
1.5.1996 vybrána do 16 výběru astronautů kandidátů NASA. 12.8.1996 začal oficiální výcvik. Jejími kolegy v tréninku byli:

Astronautka Cagle má ráda hudbu, ráda bruslí,ve volném čase se věnuje také turistice, psaním a vystupováním na veřejnosti. Jejím koníčkem je také čtení historických románů.
Uvidíme jak s jejím profesionálním osudem "zacvičí" čas a souběh náhod.

Boe Eric Allen

1. prosince 2010 v 20:54 | spacedaniel |  ASTRONAUT