Yardley John Finley-náměstek ředitele NASA

21. listopadu 2010 v 22:10 | spacedaniel |  Celebrity
Yardley, John F. (1925-2001) zemřel ve svých 76ti letech.
Narodil se v Chesterfield, Missouri-USA. Yardley byl veteránem 2.světové války., a své vzdělání zakončil jako bakalář na Iowské universitě jako letecký inženýr. Mistrovský titul inženýra letectví získal na Washingtonské universitě . Jeho vědecká dráha v tomto oboru začala působením jako profesor pro nepředvídané události-krizové situace v průběhu letu letadlem u McDonnell Douglas Aeronautics. Zhruba v 1950 se jeho "osud" začíná zpočátku nepatrně, ale později výrazně propojovat s vesmírným programem. Ten výraznější moment nastal v roce 1958 kdy se stal šéf projektantem
první kosmické lodě USA,která měla vyvézt prvního Američana do vesmíru-A.B.Sheparda.
Yardley zastával také funkci technického ředitele programu Gemini, a byl zapojen také do programu Apollo.
Byl jednou z vůdčí osobností v počátcích kosmických letů USA. Celým jménem ,pan John Finley Yardley "sloužil" v NASA co by jako první náměstek generálního ředitele NASA. V dějinách historie kosmonautiky USA jej lze znatelně zpozorovat v letu ASTP/EPAS-chcete-li jako Sojuz Apollo,Spacelab a nyní "dosluhujícím" programu Space Shuttle. V programu STS-Space Shuttle byl za svého působení přímo zodpovědný za technický vývoj tohoto programu a zvláště za zdárný vývoj motorových jednotek SSME. Po prvních zkušebních kosmických letech STS se však vrátil do privátního sektoru., ale kosmonautice se nevzdálil-byl opět velice blízko. Stal se presidentem společnosti McDonnell Douglas Aeronautics. Mimo jiné ve své době to byla jedna z dodavatelských firem programu Space Shuttle.
Za svou službu v NASA byl oceněn medailí NASA za veřejné služby a lidský přínos v programech Mercury a Gemini (1963-1966).
U firmy McDonnell Douglas Aeronautics pracoval od roku 1946, a zde si také budoval svou kariéru jako projekční inženýr. Stal se vedoucím projekčního týmu,které projektovala Mercury kapsli.Do funkce byl jmenován a potvrzen také jako tzv. operační šéf týmu pro Mercury a Gemini.
Později se stává technickým ředitelem programu GEMINI.. Yardley byl schopen za velmi silného nasazení svých sil vždy řešit jak technické tak organizační problémy kosmického programu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama