Listopad 2010

spacedaniel and Hadfield-Canada Chief astronaut

29. listopadu 2010 v 15:03 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
V dnešní poště jsem ve schránce objevil známou obálku made in NASA. Ha ,zaradoval jsem se a těšil co v ní bude. Mnoho napsaných dopisů do NASA mi dávalo celkem široké pole možností ,kdože to po tak dlouhé době odpověděl?????? Jáké však to bylo překvapení. V obálce se útulně usadily materiály,které jsem po skončení ASE kongresu v Praze 2009 poslal na podpis šéfastronautovi Kanady Ch.Hadfieldovi. Poslal jsem mu je však do jeho "mateřské" agentůry a odpověď nyní přišla z NASA.:-))
Podotýkám,že jsem si připravil materiály opět sám a mám z nich radosti dosti. Společná fotografie s tímto astronautem na ASE v Praze a sběratelské karta. Takže do Kanady a nebo i do USA letí moje zdejší pozdravení a velké to poděkování za poskytnutí laskavosti.

Sojuz T 12

29. listopadu 2010 v 13:58 | spacedaniel |  My Soyuz T
sojT12
Zatímco jsem se hnal vší silou za posádkou Sojuzu T7....:-)) narazil jsem na cestě za touto posádkou na Sojuz T12. Bylo to jako nesebrat dobrou a velkou houbu v lese. A tak do sbírky díky handlu s kolegou Belgie dostala se tato podepsaná fotografie do mojí sbírky celkem nedávno. Jak jinak jsem rád,že tuto posádku mám. Připravil jsem pro Vás jednotlivé výřezy z této fotografie a jednotlivé údaje ke kosmonautům také.
savickáOřez
džani
volk

Sojuz TM 4

26. listopadu 2010 v 10:36 | spacedaniel |  My Soyuz TM
sojTM4
Záběr z posledního handlu. Posádka Sojuzu TM 4 se vcelku jen tak hned nevidí. Jsem rád,že jsem sehnal tento exemplář do sbírky. Odškrtávám si další položku,kterou jsem si dal závazkem splnit-doplnit.....a jedeme dál.

Sojuz 9-podruhé

25. listopadu 2010 v 22:20 | spacedaniel |  My Soyuz
Nyní se díváte na fotografii posádky Sojuzu 9. Velká černobílá fotografie s autogramy členů posádky tohoto letu -kosmonautů Sevasťanov a Nikolajev. Vložený obrázek vlevo dole-najdete již zde ukázanou také podepsanou věc"FDC obálku" s námětem a také podepsanou stejnými osobami.
sojuz9

STS 41-G podruhé+Kanadský astronaut Garneau

24. listopadu 2010 v 10:08 | spacedaniel |  My Shuttle
41gsmall
Zde se díváte na originální litografii posádka raketoplánu s označením STS 41G(Challenger) . V posádce se nacházeli astronauti:
Robert L.Crippen., J.Andrew McBride.,Kathryn D.Sullivanová., Sally K.Ride.,David C.Leestma., PaulD.Scully-Power a Joseph J.M.M.Garneau. Na litografii můžete vidět právě zmíněného Garneaua, který však je astronautem Canady.
Tedy litografie je na doplňování!průběžné" autogramů při různých příležitostech-tedy pokud k tomu bude skutečně příležitost. Ne vždy lze získat vše a vždy. Dole pod litografii můžete vidět podepsanou obálku. Tu už jste zde vlastně mohli vidět-už jsem vás s ní seznámil. Zde je již posádka podepsaná alá komplet. Portrétová podepsaná litografie astronauta Canady Garneaua se zde také již ukázala,tedy ani o tu nejste ochuzeni.kteří se sem vracíte..............................a já Vám všem za to také děkuji.

41Gax
gharneauDD

Young Laurence Retman

23. listopadu 2010 v 9:35 | spacedaniel |  ASTRONAUT
youngAX

Bakalář v oboru fyziky. Absolvent Amherst College ročník 1957. Bakalářem technických věd v oboru elektrotechnika se stává v institutu MIT také v roce 1957. Své vzdělání si doplňuje ještě v roce 1959 ve stejném institutu MIT., a stává se mistrem -doktorem věd Sc.D v oboru elektrotechnika a vývoj příslušných přístrojů. V roce 1959-1962 působí na MIT ., později jmenován jako profesor aeronautiky a astronautiky MIT.
6.12.1991 byl vybrán za kandidáta na astronauta. Jeho jmenování na payload specialist -palubní specialista-specialista pro náklad padlo v případě letu STS 58., avšak jen jako tzv záložního astronauta. V součastné době je ředitelem Národního bio-medicínského výzkumného ústavu v Houston/Texas v USA(Director, National Space Biomedical Research Institute, Houston, Texas)
Výběr skupiny kandidátů kde byl tento astronaut nesla pracovní název ve zkratce SLS2-Spacelab Life Sciences. Byli zde tři osoby:
Jay C.Buckey+Martin J.Fettman+již zmíněný Laurence R.Young


Yardley John Finley-náměstek ředitele NASA

21. listopadu 2010 v 22:10 | spacedaniel |  Celebrity
Yardley, John F. (1925-2001) zemřel ve svých 76ti letech.
Narodil se v Chesterfield, Missouri-USA. Yardley byl veteránem 2.světové války., a své vzdělání zakončil jako bakalář na Iowské universitě jako letecký inženýr. Mistrovský titul inženýra letectví získal na Washingtonské universitě . Jeho vědecká dráha v tomto oboru začala působením jako profesor pro nepředvídané události-krizové situace v průběhu letu letadlem u McDonnell Douglas Aeronautics. Zhruba v 1950 se jeho "osud" začíná zpočátku nepatrně, ale později výrazně propojovat s vesmírným programem. Ten výraznější moment nastal v roce 1958 kdy se stal šéf projektantem
první kosmické lodě USA,která měla vyvézt prvního Američana do vesmíru-A.B.Sheparda.
Yardley zastával také funkci technického ředitele programu Gemini, a byl zapojen také do programu Apollo.
Byl jednou z vůdčí osobností v počátcích kosmických letů USA. Celým jménem ,pan John Finley Yardley "sloužil" v NASA co by jako první náměstek generálního ředitele NASA. V dějinách historie kosmonautiky USA jej lze znatelně zpozorovat v letu ASTP/EPAS-chcete-li jako Sojuz Apollo,Spacelab a nyní "dosluhujícím" programu Space Shuttle. V programu STS-Space Shuttle byl za svého působení přímo zodpovědný za technický vývoj tohoto programu a zvláště za zdárný vývoj motorových jednotek SSME. Po prvních zkušebních kosmických letech STS se však vrátil do privátního sektoru., ale kosmonautice se nevzdálil-byl opět velice blízko. Stal se presidentem společnosti McDonnell Douglas Aeronautics. Mimo jiné ve své době to byla jedna z dodavatelských firem programu Space Shuttle.
Za svou službu v NASA byl oceněn medailí NASA za veřejné služby a lidský přínos v programech Mercury a Gemini (1963-1966).
U firmy McDonnell Douglas Aeronautics pracoval od roku 1946, a zde si také budoval svou kariéru jako projekční inženýr. Stal se vedoucím projekčního týmu,které projektovala Mercury kapsli.Do funkce byl jmenován a potvrzen také jako tzv. operační šéf týmu pro Mercury a Gemini.
Později se stává technickým ředitelem programu GEMINI.. Yardley byl schopen za velmi silného nasazení svých sil vždy řešit jak technické tak organizační problémy kosmického programu.

Simon George Warren

21. listopadu 2010 v 19:53 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Bakalář z oboru fyziky a matematiky-absolvent ročníku 1955- Grinnell College-vysoká škola. Mistr věd-doktor věd Ph.D. v oboru fyziky v CalTech-1961-1963. Absolvent university Univesity of UTAH v roce 1976. Působil jako vědecký pracovník ve geofyzikálním ústavu pro americké letectvo Air Force Geophysics Laboratory v Sunspot(Nové Mexiko)., zde se zabýval výzkumem působení tzv. slunečních skvrn . 9.8.1978 byl vybrán za stejnou instituci do výcviku astronautů-vše v rámci programu SPACELAB 2. Jeho zařazení do posádky bylo co by záložník na tzv. palubního specialistu v rámci kosmického letu STS-51F. Společně v tomto programu procházeli výcvikem astronauti :
-Loren W.Acton
-John-David F.Bartoe
-Dianne K.Prinz
-George W.Simon
29.7.1985 byl G.Simon vyřazen z výcviku v 51ti letech., a do vesmíru se již nikdy nedostal. Po opuštění NASA se vrátil k výzkumu,kterému se původně věnoval-sluneční skvrny a jejich působení na Zemi.,s tím rozdílem,že jeho pracoviště se přesunulo
na Peak Observatory se sídlem také v N.Mexiku-USA


Savická Světlana Jevgenjevna

17. listopadu 2010 v 20:34 | spacedaniel |  COSMONAUT
sav01
Jedna z fotografií sbírky získána handlem. Posádka Sojuzu T7. Ne, že bych nebyl rád,ale je jen částečně podepsaná-takové nedodělky asi nemá žádný sběratel moc ád. Na fotografii je 2x autogram kosmonautky Savické. Ta mi celkem dlouho chyběla . Přesto se podařilo získat komplet celé posádky. Na zmíněné fotografii se pravděpodobně tato "ženská"legenda kosmonautky chtěla podepsat ,ale nedařilo se to. Jde o starý typ fotopapíru.,který má na svém povrchu politůru,která vzniká jen tzv. mokrou cestou vyvolání+tzv. žehlením. To tohoto povrchu se propiskou dost těžko realizuje autogram. Proto je na fotografii 2x autogram kosmonautky Savické. Jednou je autogram vedený propiskou modré barva a podruhé červenou. Oba dva autogramy se úsilím podepsat se protlačily až na zadní stranu. Zbývá však najít situaci a příležitost jak realizovat autogramy na stejném materiálu zbývajících členů posádky -Serebrova a
Popova. Pevně věřím, že se jednou taková příležitost ukáže. Nebude to hned...ale.......
sav02
Tento materiál jste již měli na tomto blogu také možnost vidět. Také zde je autogram kosmonautky Savické, avšak na zcela jiném materiálu-FDC obálka. Pochází z nákupu kolegy z Německa. I tento materiál by se dal vylepšit-doplnit .....
sav03
Také i tento materiál byl zde vidět-viděn....a zase vedle. Sojuz T7 a tady chybí zase pro změnu Savická.
savXX
..............a konečně trefa do černého. Tento materiál pochází z propagačního materiálu SSSR jednoho pracovníka velvyslanectví v USA. Součástí byla i malá gramodeska ., a přebal desky obsahoval o tuto podepsanou podobu. Nyní je součástí mé sbírky.

Spring Sherwood Clark,"WOODY"

14. listopadu 2010 v 21:46 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Holt Ray Glyn-Dokončení

12. listopadu 2010 v 22:12 | spacedaniel |  ASTRONAUT
A nyní se díváte na zmíněnou další verzi záběru posádky STS 73. Musím se opravit. Tuto posádku měli původně doplnit až dva astronauti a tedy nejen astronaut Holt. Tím dalším, kterého můžete vidět je astronaut Matthiesen David Henry-také podepsán na záběru posádky. Záměrem bylo tedy do vesmíru vypravit původně 9 členů posádky. Ve výřezech ze záběru jsou doplňující astronauti:
Matthiesen David Henry
Narozen 31.08.1958 Blue Island/Illinois-USA. Vybrán k výcviku 20.6.1994., Skupina USML-2. (United States MicrogravityLaboratory .) V případě letu STS 73 by zastával funkci PSP-Payload speciaist. Z výcviku vyřazen 5.11.1995.
Bakalář+Magistr věd v oblasti výzkumu keramických hmot. Tituly získány na University of Illinois., v letech 1980-1982.Doktor věd v materiálovém inženýrství na MIT a odborný asistent. Koníčky: golf, sjezdové lyžování, čtení, nyní profesor, Case Western Reserve University v Clevelandu (Ústav materiálových věd a inženýrství).
Holt Ray Glynn


Holt Ray Glyn-Pokračování

12. listopadu 2010 v 9:33 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Ani jsem nečekal nic navíc a už ne to co mi tento laskavý astronaut poslal-velký bonus. Velice si toho vážím, nebot nemusel to udělat,ale udělal. Mohl mne s lehkosti bytí odbýt fotografií,kartičkou s autogramem a vše by tak ze slušnosti mohlo být z jeho strany odbyto. Stalo se však to co se zažívá málokdy a proto si toho vážím. V obálce se "objevily" ještě další věci. Když jsem je ve finále vyndal.....tak trochu mi upadla čelist:-))
Dvě další litografie a kompletně podepsané. Žádné autopen,přetisk., ale skutečné autogramy. Autogramy posádky STS 73 ve složení původním a ve složení s doplněním posádky právě o tohoto neletícího astronauta Holta. Velmi mne ten fakt, že tuto posádku ve sbírce mám potěšil., tím spíše,když mi kolega z Polska napsal,že jednu z nich v tomto složení neviděl. Nyní se tedy budete moct podívat také.
Litografie kompletní původní posádky STS 73 s kompletními autogramy.
..............a jednotlivé výřezy z tohoto materiálu:

Coleman Catherine Grace
jako MSP-Mission Spacialist

Záliby: létání, potápění, sport, hudba.Bowersox Kenneth Dwane "SOX"
jako CDR-Commander-velitel posádky

Záliby: Zimní lyžování, plachtění, off-road motocykly, jízda na kole
Thornton Kathryn Cordell Ryan
jako MSP-Mission specialist -letový specialista

koníčky: potápění, lyžování


Leslie Fred Weldon
jako PSP-Payload specialist-Palubní specialista

Koníčky: parašutismus (volný pád ve formaci- světový rekordman 1992), létání, potápění, běh, silový trénink.


Lopez-Alegria Michael Eladio "LA"
jako MSP-Mission Specialist-letový specialista

Koníčky: sport, cestování, vaření
Rominger Kent Vernon
jako PLT-pilot

Koníčky: Zimní a vodní lyžování, jízda na koni, běhSacco Albert .,Jr. "AL"
jako PSP-Payload specialist-palubní specialista

Koníčky: běhání, čtení, procházky, potápění.


Holt Ray Glyn

11. listopadu 2010 v 9:48 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Bakalář věd v oboru fyziky na universitě Mississipi. V roce 1982 získává titul doktor věd v tomtéž oboru na University of Mississipi. V roce 1989 se stává vědeckým pracovníkem na universitě v Yale, a byl zařazen jako záložník-palublí specialista pro kosmický let STS 73. Mezi jeho koníčky patří tenis,basketbal,hra na kytaru a společenský tanec. 1993 nastoupil jako vědecký pracovník Microgravity Research Center v NASA Jet Propulsion Laboratory. Od roku 2000 pracuje v Boston University.
Tohoto astronauta jsem si dovolil oslovit svým dopisem o jeho autogram, a byl jsem úspěšný. Díky jeho laskavosti jsem získal i jistý bonus, který se stane součástí dalšího pokračování tohoto blogu.


Lopez-Alegria Mochael Eladio

5. listopadu 2010 v 19:52 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Sturckow Frederick Wilford, "Rick"

4. listopadu 2010 v 20:17 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Jones Thomas David

2. listopadu 2010 v 20:29 | spacedaniel |  ASTRONAUT


Crouch Roger Keith

1. listopadu 2010 v 20:33 | spacedaniel |  ASTRONAUT