Říjen 2010

Cockrell Kenneth Dale

31. října 2010 v 22:41 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Caldwell-Dyson Tracy Ellen

31. října 2010 v 10:55 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Nicole Passonno Stott

28. října 2010 v 19:28 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Litografie made in NASA a autogram astronauta-ženy Stottové......jsem získal od svého kolegy Standy Mlýnka. To proto není na litografii moje mnéno ,ale jeho. Stačí mi to také., mám jeden autogram v této podobě a jsem kupodivu spokojený.

Reisman Garrett Erin

27. října 2010 v 10:37 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Tento autogram získal jsem díky výměně s koleginí. Ano koleginí, je to vzácné,ale přesto existuje. V našem sběratelském revíru je žena-paní Jana Tomanová. Díky ní a resp. vzájemné výměně se do sbírky dostal tento autogram-tohoto astronauta. Velikosti a podobě toho co vidíte (vidíte koláž) je ve skutečnosti tento materiál ve velikosti kapesního kalendáře. Je to zajímavé tím, že si i tato paní sběratelka dokázala vytvořit svůj vlastní materiál,který jak dobře vím velmi pečlivě zakládá do své sbírky. Není to také jediný materiál...vím také o kartotéčních lístcích,které jsou jasné a přehledné. Klobouk dolů, a to bez nadsázky. Je to přeci jen něco jiného když si sběratel zakládá sbírku a také vede dle svých představ-to si cením. Sbírka není strojená a vedená podle všeobecné šablony., a tak by to mělo být.

Sullivan Kathryn Dwyer

25. října 2010 v 11:48 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Lukjanuk Vasilij Jurjevič

24. října 2010 v 21:30 | spacedaniel |  COSMONAUT
Kandidát lékařských věd,1984 zaměstnancem na IMBP se sídlem v Moskvě. Do oddílu kosmonautů jej vybrali 25.1.1989 a zařadili do skupiny IMBP-5. Základním výcvikem kosmonauta prošel v období 1.10.1990-31.1.1992. O roku 1994 zastával funkci náčelníka kosmonautů z výběru týmu IMBP. Sám byl účastníkem několika dlouhotrvajících experimentů -například
SFINCSS-99. Poté co opustil oddíl kosmonautů IMBP stále v této instituci působí a tedy dodnes.

SFINCSS-99 odkaz na info-http://www.asma.org/journal/abstracts/v73n3/v73n3p203.html

Institut lékařsko-biologických problémů - (IMBP-http://cs.wikipedia.org/wiki/Institut_l%C3%A9ka%C5%99sko-biologick%C3%BDch_probl%C3%A9m%C5%AF

V říjnu 1990 ve výběru IMBP-5 se rázem ocitly tyto osoby:
-Karaštin,Kondakovová,Lukjanuk a Morukov. Z této čtveřice se do vesmíru podívali Kondakovová a Morukov.

Tanner Joseph Richard, "JOE"

22. října 2010 v 21:52 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Kolesnikov Gennadij Michajlovič

16. října 2010 v 22:48 | spacedaniel |  COSMONAUT
Vystudoval vyšší vojenské-letecké učiliště se strojním zaměřením., a stal se tak kandidátem technických věd. V roce 1966 získává doktorát věd . 1989 jako plukovník vzdušných vojenských sil
odchází do penze.
23.10.1965 byl pro tohoto člověka přelomový .,byl vybrán
do oddílu kosmonautů s tzv. základním výcvikem TsPK-3. Výcvik probíhal cca od listopadu 1965 a ukončen byl v prosinci 1967. Z výcviku odešel ze zdravotních důvodů ., později však stále působil v centru výcviku J.A.Gagarina. Poslední zprávy hovoří o jeho činnosti vědeckého pracovníka přesněji působí jako profesor na letecké akademii v Moninu, je autorem více jak 220ti vědeckých prací.
Výběr kosmonautů 28.10.1965 absolvovali tito :
Bělousov,Děgtiarov,Fjodorov,Glazkov,Griščenko,Kludějev,Holka,Klimuk,Kolesnikov,
Kramarenko,Lisun,Petrušenko,Preobrazenski,Rožděstvenski,Sarafanov,Sharafutnikov,Šeglov,
Skvorcov,Stěpanov,Vološin,Jakovlev,Zudov

V roce 17.01.1966 byl do této skupiny dodatečně zařazen kandidát Lazarev. Jeho osoba nahradila kandidáta Děgtiarova.

Úspěšnou zkoušku ,mimo Děgtiarova a Kolesnikova složili všichni výše jmenováni.
Děgtiarov a Kolesnikov byli vyřazeni ze zdravotních důvodů.

A ještě nakonec-ti ,kteří z této skupiny vyrazili nejvýše-do vesmíru:

Glazkov., Klimuk., Rožděstvenski,Sarafanov.,Zudov a Lazarev

Fulier Michal

13. října 2010 v 23:37 | spacedaniel |  COSMONAUT
Plukovník letectva, absolvent Vojenské pilotní školy , Košice, 1974, později vystudoval Vojenskou akademii v Košicích, pilot 33-Vojenské základny v Malackách, Slovensko, od 25.03 - srpen 1998 základní odborné přípravy na TsPK, Byl vybrán jako dvojník Sojuz TM-29 mise.

Vorobljov Lev Vasiljevič

11. října 2010 v 8:04 | spacedaniel |  COSMONAUT
Vystudoval vojenskou pilotní školu. V roce 1952 jí úspěšně absolvoval a stal se tak pilotem vzdušných sil v Moninu. V roce 1955 byl povýen na hodnost plukovníka. Rok 1963 1.srpna změnil tomuto člověku celý život. Byl vybrán do oddílu kosmonautů TsPK-2 se základním školením-výcvikem kosmonauta . CCa od ledna 1963-21.ledna 1965 započal výcvik na let posádky Sojuzu 13-nicméně jako posádka náhradní( funkce-velitel posádky)-společně se svým kolegou Jazdovským Valerijem Alexandrovičem-coby palubním inženýrem. Kosmonaut Vorobljov a kosmonaut Jazdovský však během tréninku nenašli shodu.,rozcházeli se v názorech a to čím dál častěji.
Vorobljov, měl také jiný než standartní pohled a názory na tehdejší politiku SSSR,a tak nakonec odchází 28.6.1974 z "politických příčin"z oddílu kosmonautů . V současné době pracuje ve školícím a výcvikovém středisku J.A.Gagarina ve Hvězdném městečku., a je také mluvčím ruských kosmonautů. Z činné vojenské služby odešel až v roce 1986. 12.5.2010 zemřel po těžké dlouhé nemoci (některé zdroje uvádí rakovina hrtanu).

Malhotra Ravish

9. října 2010 v 21:03 | spacedaniel |  COSMONAUT
A tentokrát z jiné "zahrádky". Přesto stejná sorta lidí., další kosmonaut,který mohl vzlétnout,ale musel zůstat na Zemi. V roli kosmonauta záložníka se Vám představuje Ravish Malhotra.,který měl v případě nepředvídaných událostí zaskočit za svého kolegu Rakeshe Sharmu. Sharma, však do vesmíru letěl., a Malhotra zústal navždy "uzemněn". Zasluhuje si podle mého soudu také a po právu svou pozornost. Všichni dabléři si prošli vším martýriem výcviku jako kosmonauti,kteří se "nahoru" dostali....jen jisté příčiny tomu chtěly,aby zústali jak jsem již napsal "uzemněni".
Malhotra je Brigádní generál-letecký komodor a zkušební pilot indického letectva v jedné osobě.
Po událostech letu Sojuzu T11 působil jako test pilot na základně letectva v Bangalore. Později pracoval v letecko-kosmickém oddělení firmy Dynamatic Technologies Ltd., v Bangalore.

Kodin Petr Ivanovič

9. října 2010 v 11:33 | spacedaniel |  COSMONAUT
kolodin
A máme tady dalšího neletícího kosmonauta.
Absolvent vojenské akademie v oboru radioinženýrství. V roce 1959 se stává jedním z důstojníků raketových vojsk. 8.1. roku 1965 byl vybrán do skupiny kosmonautů TsPK-2. Tuto skupinu jsme si ostatně již představili ( podívejte se s kým byl ve výcviku...neletící kosmonaut-
Arťuchin.,Bujnovsky.,Dobrovolsky.,Ďomin.,Filipčenko.,Gubarev.,Guljajev.,Kolodin.,
Kugno.,Kuklin.,Matinčenko.,Šatalov.,Vorobljov.,Voronov.,Žolobov
Osoba tohoto kosmonauta je velmi zajímavá. Byl vybrán celkem do až pěti-5ti posádek ,které byly jako záložní. To o něčem svědčí.....kvality tohoto člověka a znalosti. Dalo by se tedy předpokládat , že do skutečné letové posádky by neměl být problém ho nominovat. Nikdy se tak nestalo., a mi osobně se zatím nepodařilo dopátrat proč zůstal jen v záložních posádkách. Posudte sami....byl v záložní posádce:
Voschod 2-jako druhý pilot
Sojuz 5-kosmonaut výzkumník
Sojuz 7-kosmonaut výzkumník
Sojuz 11-palubní inženýr
Sojuz 12-palubní inženýr
do důchodu odchází 20.4.1983 a jeho autogram jsem získal z adresy Hvězdného městečka.
Tato legenda a pamětník velkého kusu dějin ruské kosmonautikyjiž nežije.

Bujnovsky Eduard Ivanovič

7. října 2010 v 21:44 | spacedaniel |  COSMONAUT
Další v řadě pro veřejnost bezejmených hrdinů pro vesmír. Velmi vstřícný pro poskytnutí autogramu-samozřejmost je také slušné jednání a jistá dávka pokory toho,kdo tohoto člověka žádá. Dle datumace na černobílé fotografii,kterou mi poskytl., jsem tento autogram získal v letech 1999-to je tedy už doba. Velmi si také i tohoto autogramu vážím. Podívejme se tedy blíže na osobu tohoto člověka,kterému zůstalo přiřazení Test kosmonaut.
Je absolventem vojenské akademie vzdušných sil., a stává se inženýrem letectva . V roce 1973 se stává plukovníkem letectva. V roce 1963 8.ledna se stává kandidátem na kosmonauta a je zařazen do oddílu s označením TsPK-2. Zde absolvuje v základním školení na kosmonauta OKP.
Od roku 1963-21.1.1965 v činném tréninku,po tomto roce odchází ze zdravotních důvodů z oddílu., a pracuje na rozvoji komunikačních a řídících systémů v rámci sovětského ministerstva zahraničních věcí.
Společně s ním v oddíle byli :
Arťuchin.,Bujnovsky.,Dobrovolsky.,Ďomin.,Filipčenko.,Gubarev.,Guljajev.,Kolodin.,
Kugno.,Kuklin.,Matinčenko.,Šatalov.,Vorobljov.,Voronov.,Žolobov

25.01.1964byl do oddílu dodatečně včleněn kandidát Beregovoj


OKP-Zkoušku složili:
21.01.1965
Arťuchin.,Beregovoj.,Dobrovolsky.,Ďomin.,Filipčenko.,Gubarev.,Guljajev
Kolodin.,Kuklin.,Mitinčenko.,Šatalov.,Vorobljov.,Voronov a Žolobov
Vyřazeni z tréninku byli Bujnovsky a Kugno..........a dlužím ještě jedno skóre-ti kteří se do vesmíru podívali: Arťuchin(mrtev).,Beregovoj(mrtev).,Dobrovolsky(mrtev).,Ďomin(mrtev).,Filipčenko(v roce 2009 účastník ASE v Praze).,Gubarev(zdravotní potíže s klouby nohou-těžce se pohybující).,Šatalov(v roce 2009 účastník ASE v Praze) a Žolobov(dobrý zdravotní stav)

Šarafutdinov Ansar Ilgamovič

6. října 2010 v 17:39 | spacedaniel |  COSMONAUT
Zde je autogram jednoho z mnoha, který se chtěl stát kosmonautem, avšak jisté okolnosti tomu nepřály. Život tropí hlouposti a cesty Páně nevyspytatelné jsou. Jde o příběh člověka,který stál v pozadí kosmických letů do vesmíru a nebylo mu dáno letět ze zdravotních důvodů....musel vzdát. Takových lidí bylo na straně SSSR-Ruska a USA mnoho. Pro většinu lidí bezejmení, a přesto vše stáli tak blízsko. Lidé ,kteří si stejně tak jako letící kosmonauti a astronauti zaslouží náš respekt a obdiv. Právě jedním z nich ,které se do sbírky podařilo "lapit" je osoba Šarafutdinova.
28.října roku 1965 byl vybrán společně se svými kolegy do oddílu kosmonautů,který nesl název ve skratce: TsPK / VVS-3 Výběr
jeho kolegy se tak v tomto roce stali :

Z takto vytvořeného oddílu se pak do vesmíru podívali: Glazkov.,Kizim, Klimuk.,Rozhdestvensky, Sarafanov a Zudov.
Ke konci své kariéry a po roce 1985 ,kdy odešel z činné armádní služby, se stal učitelem na střední škole.
Kosmonaut stále žije,a pokud vložíte do dopisu například mezinárodní odpovědní lístky-což je kupón,který platí skoro na celém světě a hradí poštovné-rád odepíše. Posílá fotografii,která je zde uvedená také. Autogram může být vedený jak tímto tmavozeleným fixem., tak oranžovým. Právě tento oranžový fix způsobí na fotografii tak trochu zmatek. Není poznat zda jde o autogram a nebo o grafický zámotek:-))

Ham Kenneth Todd

5. října 2010 v 20:28 | spacedaniel |  ASTRONAUT
A je tady další SpaceShots karta. Tentokráte se podařilo ulovit autogram K.Hama. Na kartě je Industrial Space Facility-původně velmi zajímavý projekt. Jak to tak bývá, skoro tak je ve většíně případů....z papíru do šuplíku:-)) Tato technologická platforma se měla stát jakýmsi zárodkem fabriky na orbitě, a zmínka o něm pokud si dobře pamatuji již vyšla v časopise Spinoff. Tuším ,že to byl rok 1985-88. At je to tak a nebo jinak,trochu se mi vrátil čas a vzpomínka také.

Halsell James Donald, Jr.

2. října 2010 v 10:32 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Zde je tento astronaut podepsaný na snad notoricky známé poštovní známce "Project MERCURY". Známka je nalepena na kartičce., a astronaut je podepsaný přes tuto známku. Takže ve sbírce je zase něco jiného než obvykle. Z dalšího "handlu" pochází i litografie made in NASA s posádkou STS 101. Zde je astronaut podepsaný také a autogram se zase liší-tak trochu se vracíme k článku s příkladem autogramu kosmonauta B.Farkase.
...................a ještě jednou pro detail., resp. výřez z litografie:

Fuglesang + Reiter

2. října 2010 v 10:30 | spacedaniel |  MULTISIGNED

STS 121 EVA

2. října 2010 v 0:08 | spacedaniel |  My Shuttle
eva STS 121