Report-setkání kosmonautů v BRNĚ 2010

16. září 2010 v 11:22 | spacedaniel |  Z akcí
Dne 15.září 2010 se měla možnost veřejnost setkat s lidmi, a přesněji s kosmonauty,kteří navštívili vesmír. Přesněji řečeno navštívili a pracovali ve vesmíru. Místo setkání-krásné město BRNO. Zde bych chtěl také upozornit, že ve stejný den a ve stejnou hodinu a přesněji od 15.00-17.00 hodin se uskutečnily setkání hned dvě. Jedno setkání se uskutečnilo - v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea na tzv. Zelném trhu., setkání druhé v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné ulici. Na každém místě jiní kosmonauti-to byla sice zpráva radostná ,ale člověk aby se roztrhal-nešlo stihnout obojí. S kolegou se kterým jsem tuto akci navštívil ,jsme se nakonec rozhodli pro setkání v
Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea. Skladba jmen,která zde byla nás jaksi více přitáhla svou atraktivností.
Takže kdo z kosmonautů kde byli:
- v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea na Zelném trhu ,byli kosmonauti- Georgi Ivanov, Bertalan Farkas, Sigmund Jähn a Viktor Petrovič Savinych. Do knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici zavítali Vladimír Remek, Ivan Bella a Franz Artur Viehböck.
Nutno podotknout, že na příchod kosmonautů jsme s kolegou čekali již venku před zemským museem,a dočkali jsme se. Všichni zde jmenováni přišli společně-což nás docela překvapilo. Neváhal jsem a začal fotografovat. Byla to jedinečná příležitost vidět takovou skladbu kosmonautů z bývalého programu INTERKOSMOS a dob po. Při společném setkání těchto celebrit s manželkami se na chodníku všichni velmi přátelsky pozdravovali a objímali. Jde vidět, že mezi lidmi,kteří ve vesmíru byli existuje velmi silné pouto přátelství.
Předpokládali jsme , že se společně podívají do musea,ale nastal zvrat událostí-rozdělení na zmíněné dvě skupiny. Jedna s kosmonautem Remkem,Bellou a Viehböckem se odebrala směr Knihovna a ta druhá zůstala v museu. Několik z nás sběratelů, kteří se zde také sešli neodolali a hned využili příležitosti pro svůj lov autogramů do sbírky.
Nemohu popsat jak to bylo v Knihovně J.Mahena,ale kdyby se někdo našel,kdo tam byl-dám mu prostor jak k textu tak i foto,aby všem umožnil náhled jak to vypadalo právě tam. V zemském museu jsem byl a tak mohu dokumentovat ca a jak bylo.
Jak se tak dívám na svat počítadla návštěv...bylo dost netrpělivých a vyčkávajících na fotografie. Omlouvám se,ale nyní 23.33 jsem se vrátil z práce. Do díla jsem se tedy dal okamžitě., a myslím si ,že ti co vydrželi se dočkali. Ti co to vzdali s snad se tady podívají zítra tedy na druhý den budou také spokojeni... tak tedy jedem .
Celou akci propagoval pěkný plakátek., avšak dalo by se mu přeci jen něco vytknout. Není člověk normální zcela informován a dostatečně přesně. Nevyplývá z něj, že setkání byla dvě a na různých místech a ve stejný čas. Také jsem se ptal vrátného v zemském museu...ten snad něco málo věděl. Zato však byl velice ochotný vše zjistit a patřičné informace obtelefonovat-klobouk dolů.
A nyní ke sletu kosmonautů.
Než jsem vytáhl z batohu fotoaparát...kosmonauti už stáli u zdi zemského musea. Ještě nastavit clonu a fotit a fotit. Takže na tomto snímku lze poznat kosmonauta Rakouska Viehbocka jak se vítá s kosmonautem bývalé NDR S.Jahnem. Hned vedle v nahnědlém saku ,ale zády k nám stojí pan kosmonaut Savinych a rozmlouvá s unaveným B.Farkasem. Tak trochu to je fotografie z okamžiku setkání,ale vydržte budou i jiné.
Tak s trochou štěstí se dostáváme ke snímku s jinou skladbou osob. Z leva doprava. Držící si sluneční brýle-zde můžeme poznat manželku našeho prvního a jediného kosmonauta tehdy Československa Jana Remková., vedle zády k nám diskutuje kosmonaut S.Jahn se Slovenským kosmonautem I.Bellou, hned vedle opět stojí kosmonaut Ruska Savinych a přátelsky jej drží kosmonaut Maďarska B.Farkas., a jako poslední na snímku zcela vpravo stojí kosmonaut Rakouska F.Viehbock.
Jak jsem se již zmínil toto bylo neformální setkání ne s veřejností,ale zde před zdmi zemského musea se sešli všichni kosmonauti,aby se posléze k nevoli některých rozdělili na dvě "pracovní " skupiny . Na snímku opět z leva doprava-zády při přátelském rozhovoru Jahn-Bella se vítá s Farkasem,zády k nám přihlížející Savinych. A zcela vpravo z kraje snímku vykukuje Bulharský kosmonaut Georgij Ivanov.
Ti, kdo znají našeho kosmonauta V.Remka z častějších setkání s ním,byl pohled nyní na něj velkým překvapením. Výrazný úbytek na váze., hned vyvolal řadu domněnek o jeho zdravotním stavu. Doufejme, že se nic vážného neděje. Na snímku mimo pana V.Remka lze rozeznat zády opět k nám S.Jahn,za Remkem stojící B.Farkas a F.Viehbock.
Tak tedy trocha času a jedeme dále. Dalšími snímky se stále držíme momentu, kdy se kosmonauti setkali a společně přivítali před zemským museem v Brně.
...............pan Savinych při rozhovoru s S.Jahnem (zatím stále zády k nám) a vedoucím hvězdárny v Brně.
Velmi živý a přátelský slovenský kosmonaut Ivan Bella. Zde se podařilo někomu z přítomných sběratelů tohoto kosmonauta odchytit ještě před museem. To byla v tomto okamžiku vlastně jediná možná příležitost jak získat od něj autogram.
A konečně se nám dostal do záběru na krátký čas kosmonaut bývalého tzv. Východního Německa-NDR S.Jahn. Dále lze rozpoznat B.Farkase a V.Remka+F.Viehbocka. Tak trochu jsme si povzdychli s kolegou , že nám tady vlastně stále na takových setkáních chybí jistí lidé. Tentokrát těmi lidmi jsme nemysleli kosmonauty.,vlastně také kosmonauty. Je škoda, že vedle takových lidí, kteří v kosmu byli,se nepohybují také ti,kteří byli s nimi v tréninku a nakonec se museli spokojit s rolí dublerů-záložníků. Kosmonauti ,kteří vlastně neletěli na takové akce nejsou zváni. Přesto podle zkušeností z Prahy /ASE jsem si všiml, že i mezi tzv. kandidáty na let je velké přátelské pouto. Kosmonauti -valná většina si svých záložníků váží stejně tak dobře jako svých "letících" kolegů. To je také asi debata na delší dobu....ááááááááách jo.
Do hledáčku fotoaparátu se konečně dostal i pan kosmonaut V.Savinych. Elegantně oblečený,příjemné chování-laskavý. Neodmítl se podepsat nikomu,kdo jej požádal. Ze Savinycha vyřazovala energie a ochota se účastnit veřejného "chystaného" setkání.
Vlevo od něj stojící další legenda Bulharský kosmonaut Georbij Ivanov. Byl taká laskavý, byt tak trochu řekněme unavený. Tak trochu v pozadí vidíte kosmonauta B.Farkase s jeho manželkou.
A toto je již momet, kdy se skupina rozděluje na dvě části tak jak jsem již popsal. Zachycené osoby jdou v našem směru a tedy Jahn,Savinych,Farkas a Ivanov míří do prostor musea.Uvnitř zemského musea:

Kosmonauti byli pozvání na prohlídku expozice . Ze všeho nejdříve se zastavili u expozice s ukázkami meteoritů a bolidú, které jak předpokládám zapůjčila pro výstavu a nebo spolupracovala při realizaci výstavy právě Brněnská hvězdárna. Na obličejích kosmonautů byl vidět evidentní zájem., a jak by také ne. Vždyť toto" kamení":-)) jaksi souvisí s jejich milníky života,které strávili ve vesmíru. Expozicí je provázel pracovník hvězdárny a překladatelka do ruštiny. Později se také dovíme, že se stali moderátory vyprávění a besedy kosmonautů.
Tak trochu se za skupinkou opozdil kosmonaut S.Jahn. Byl zdržen neplánovaným rozhovorem a lovci autogramů.
Po krátké návštěvě expozice se kosmonauti vrací zpět . Došlo i na zápis do knihy čestných hostí musea.
Všichni si dávají na čas...není kde pospíchat., a tak se živě diskutuje. Na snímcích zápisu do knihy čestných hostů mi chybí S.Jahn. Omlouvám se ten mi jaksi unikl. Nebyl jsem ani sám kdo tady fotografoval, a také ne vždy se dal najít vhodný úhel pro snímek:-))
A jak tento pamětní zápis-podpisy do knihy čestných hostů vypadal ? Tady je náhled a jedna zajímavost.
Ta zajímavost....do knížky kosmonaut Savinych vložil malou kartičku-šlo vlastně o portrétovou fotografii ve skafandru . Na tom by až zase tak nebylo nic moc zvláštního. Viděl jsem kolik jich vytáhl z kapsy a nezaznamenal jsem, že by některý z přítomných obdržel tuto kartu. Hned zase obsah kapsy schoval. Pokud se na zvětšeninu a v lepším rozlišení na zmíněnou kartičku podíváte.....rýsuje se jisté překvapení.
Pokud si trochu lépe prohlídnete zmíněnou věcičku pak uvidíte i takto věc,které trochu přebývá-je to razítko-poštovní razítko "kosmické pošty".......a toto je razítko ze stanice MIR-o to vzácnější ,že tato již neexistuje.
Je to sběratelská rarita pro toho kdo ví i čem hovořím. Sběratel by jistě zajásal-filatelista i lovec autogramů-bodejť by také ne. Otázka je zda je to skutečné razítko-pokud se nejedná o přetisk. Neviděl jsem druhou stranu. Zaoblené strany na kartičce a velikost tak trochu prozrazuje, že jde spíše o kalendářík-kapesní., a to razítko ve skutečnosti přetisk je. Všiml jsem si , jak jsem šel kolem knihy podruhé, že kartička už tam nebyla :-)) kde asi je :-))
Dalším snímkem ,resp. výřezy se můžete podívat na jednotlivé detaily autogramů. Sběratelé a nadšenci kosmonautiky si mohou porovnat své autogramy,které ve sbírkách mají. :-)) neboť ty jsou více jak 100 procent autentické.Až dokončím tento report chtěl bych si pro vás připravit i srovnávání autogramů jednotlivých hostů a nebo kosmonautů . To proto, aby jste s jistotou vyloučili autopeny.,ale zpět.
Co k autogramům říct....V.Savinych se zvláštně podepisuje. Nejdříve se podepíše jako Savinych a před příjmení dopíše V a tečka. To ,ale na vrchním snímku neuvidíte,protože to "V" překrývá kartička. Farkas-autogram na první pohled podobný,ale přesto odlišný pokud se podíváte na alespoň 5 autogramů.,Ivanov-ten se stále drží a svou pevnou rukou autogram téměř nemění. Jáhn se poslední dobou podepisuje komplet. Dříve a to častěji to byla parafa za Sigmund a Jahn již normálně. Nyní i když by se dalo řídi ve spěchu si dává na čas. Trpělivě,ochotně vykrouží celý svůj autogram.
Netrvalo dlouho a kosmonauti-hosté źusedli za připravený stůl. Na svém místě je i překladatelka a moderátor-pracovník hvězdárny. Přítomní jsou vyzvání k tichu a může se začít. Slova se ujímá V.Savinych,který se s přítomnými zdraví a vypráví o sobě kdo je a jak se do vesmíru dostal. Tento kosmonaut měl delší řeč, neboť byl prvním ,který po jisté době musel diskusi s návštěvníky opustit. Důvod-prostý-návrat domů. Kosmonaut byl v Brně již od neděle. Na závěr svého vyprávění a před opuštěním musea rozdal ještě několik autogramů a rozloučil se. Savinych přiznal,že nejdříve ze vše chtěl být železničářem a proto vystudoval vysokou školu dopravní,Farkas chtěl být profesionálním fotbalistou a na dráhu letce se dostal díky svému již nežijícímu spolužákovi. Mnohé se vyprávělo o přípravě na kosmický let, ale také o průběhu letů jednotlivých hostů. Došlo i na plánovanou diskusi posluchačů s kosmonauty. Nutno podotknout, že se zde srotilo cca 60 lidí.,převážně mladšího věku. To je potěšující fakt a také kosmonauti toto vítali. Zaznamenal jsem také a to prosím není vtip....dva hochy z Vietnamu. Tiše seděli a poslouchali.
Takže netřeba představovat Savinycha-toto je jeho úvodní slovo. Vyprávění bylo zajímavé a mi osobně se líbilo dvojnásob ,protože jsem tomu všemu se svou ruštinou rozumněl., i když nějaké to slůvko už vypadlo....ale dát si to do souvislosti je hračka.
..............a už už za chvíli musím jet. Lovci autogramů ještě stíhají co nestihli:-)) tady a ještě tady a požalujsta zděs tože...:-)) a ono se podepisovalo. Taky jsem využil poslední příležitosti a popřál kosmonautovi ....šťastlivovo paljota i mnogo zdarovija-dasvidania.
Dále se tedy pokračovalo v obsazení tří kosmonautů.
....a začala také diskuse,kdy se přítomní posluchači mohli ptát na cokoliv. K radosti ptali se i malé resp. tak trochu odrostlejší děti. Každý dotaz zde byl odpovězen a také názorně ukázán-v rámci možností. Padl zde dotaz jak vypadá vesmír, a jaká je Země tam ze vesmíru. Jak tam ti lidé dostali takovou věc jako je vesmírná stanice, a nebo zda se dá hrát ve vesmíru golf. Odpovídali jednotliví kosmonauti a také na přeskáčku se doplňovali. Také jsem neodolal a zeptal jsem se G.Ivanova co konkrétně se stalo při nepodařeném spojení se Saljutem 6. Dal jsem dohromady větu otázky v ruštině a zeptal jsem se. Výklad byl v ruštině a velmi srozumitelný., i když se překládalo. Byl jsem překvapený, že mi vůbec tento kosmonaut odpověděl ., a jak technicky dokázal celou událost obhájit. V té době a situaci udělali zcela rozhodující a nejsprávnější krok k zdárnému vyřešení ,které vyústilo v havarijní- nouzové přistání. Jak sám uvedl při přistání byli vystaveni přetížení o hodnotě 8-9g. Celou událost také komentovali Farkas a Jahn, kteří vysekli tomuto letu hlubokou poklonu za vyřešení situace. Přiznali sami, že se posádka tohoto letu., a tedy Sojuzu 33 svým správným rozhodnutím zapsala velmi výrazně do dějin světové kosmonautiky.

G.Ivanov je již dnes starší pán ve věku kdy hodně bilancuje a přemýšlí. Na fotografiích vypadá znaveně,ale stále se drží. Poslouchá svého kolegu S.Jahna, který se ujal odpovědi vysvětlit jednomu školákovi, jak se ta stanice vlastně dostala nahoru., a jak je možné že tam tak drží:-)).,ano i na to se děti ptali. Správně, to neví dost dobře ani dospělci.
.........:-)) a zatím co Jahn hovoří...:-)) je možné trochu si odpočinout.
Začalo poutavé a názorné vysvětlování pro pana školáka. Jahn se ujal mikrofonu a malé minerálky. Podivný to předmět doličný pro důkaz z čeho se skládá a jak zhruba vypadá raketový nosič..:-)) ta věc co tak silně a rychle dopravila tu věc co se Saljut nazývá na oběžnou dráhu Země.
....tak podívej chlapče...každá raketa se skládá z několika stupňů. Každý stupeň má svoji nádrž a motory. Při startu však nějakou chvíli letí raketa jako celek....
.......vidíš a raketa startuje.,a letí a letí. Ženou jí motory prvního stupně a až v něm dojde palivo,tak se odhodí a raketa je lehčí a rychlejší......
"Musí se získat určitá rychlost., aby raketa unikla gravitaci Země. To je základ k tomu dopravit náklad na oběžnou dráhu". Došlo i na vyprávění o životě na Mars a jestli tam nějaký je a bude. Tuto otázku svorně odpověděli všichni kosmonauti. Posledního, kterého jsem zatím nezmínil byl Maďarský kosmonaut B.Farkas.
Také i on vyprávěl a odpovídal. Byl velice rád za otázku také která padla z řad školáků. Jaký že je ten vesmír...a jaká je naše Země z vesmíru. Farkas se rozvyprávěl a přiblížil své vzpomínky na let. Jak je ve vesmíru člověk blízko hvězd,jak krásná a křehká je naše planeta.
Velké a milé vzpomínky na vesmír a práci ve vesmíru....Toto je poslední snímek,který jsem pořídil pro report. Po diskusi došlo i na spořádanou autogramiádu. A to byla také jistá příležitost pro mne,také něco málo získat do sbírky. O tom ,ale až příště-musím vše připravit.
Zatím vám děkuji za pozornost spacedaniel@post.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama