Září 2010

Sojuz TMA 13 komplet

30. září 2010 v 9:54 | spacedaniel |  My Soyuz TMA
Nedávno podařilo se ukořistit do sbírky kompletní posádku tohoto letu. Tedy přesněji hlavní a záložní posádku letu , a to včetně náhradníka turisty R.Garriotta. Tím byl jak víme Nik Hallik-turista z Austrálie,který byl připraven jako náhradník. Nicméně s touto rolí se musel smířit a svůj sen si již nerealizoval.
zálkad
15x21 cm takový formát fotografie to je. Jsem za tento exemplář rád,že jsem jej získal-sběratelé mne jistě pochopí.
prvníA
Výřezy členů hlavní posádky Sojuzu TMA13 nahoře., dole jako poslední snímek je tedy zmíněná záloha .
druhýAzáloha

Jamazaki Naoko-Sumino

24. září 2010 v 22:11 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Tak trochu zvláštním příběh autogramu. V období kdy jsem této japonské astronautce psal žádost o autogram....to byla teprve čekatelka na let-kandidátka. Také za svobodna se jmenovala Naoko Sumino. Sumino naráz zmizelo a bylo doplněno o jiné příjmení-JAMAZAKI.,a to již bylo všem jasné, že se tato paní vdala. Přesto se jedná o jednu a tu samou osobu . Na vyobrazeném snímku jde tedy o autogram ještě svobodné "verze" NAOKO, z roku 2002. Jakmile se podaří získat materiál s jejím příjmením JAMAZAKI,pak i tento budete vidět zde na tomto blogu.
Ještě dodám, že jde v podstatě o barevnou pohlednici výroby made in NASDA. Autogram je veden zlatavým fixem, a čeho si vážím ...Pak to je především, že autogram je vyhotoven v originále-rodném jazyku-japonská kaligrafie.
A toto je dopis, který doprovázel již zmíněnou pohlednici. Vlastně je to také důkaz toho jak se Jamazaki jmenovala za svobodna-Naoko SUMINO. Autogram na dopise je skutečný tedy tažený rukou-nejedná se o tisk.

Volkov Alexandr Alexandrovič

21. září 2010 v 21:17 | spacedaniel |  COSMONAUT
Volkov Alexandr "Starší".....autogram na kartičce SpaceShots. Znáte kartičky hokejistů,hráčů golfu,bejsbolu,košíkové,závodníků a kdoví ještě čeho? Tak SpaceShots je zase něco podobného jen s námětem kosmonautiky,kosmonautů a nebo astronautů.......Nyní jedna z nich shodou náhod zabloudila ke mně do sbírky:-)) a proč ne. Rozmanitost ve sbírce mne docela vždy pobaví, sbírka tak není strojená a je dá se říct živá. Já si myslím, že brzo zase podobný materiál zabloudí na mojí adresu. Jakmile se to stane...tak zase tady na blogu vše bude taky pro vás.

Brno 2010 lovy beze zbraní+trofeje:-))

19. září 2010 v 11:15 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
Jak jsem se již zmínil, také já jsem si zalovil ve zdejších vodách. Pořídil jsem několik fotografií a vytřídil ty lepší. Ty horší jsou pryč a skončily v počítačovém odpadu-poté...vysypat koš:-)). Na tyto jste se již měli možnost podívat při popisu jak bylo v BRNĚ. Pravda je, že jsem na druhém místě setkání nebyl. Takže jste neviděli prozatím obrázky z Knihovny J.Mahena, a zatím se nikdo neozval,který by tak chtěl učinit . Takže nic nestojí v cestě a nebrání,aby se tady dal prostor autorovi-snad se tedy někdo ozve.
Vybaven fotoaparátem ,předem připraveným materiálem na podpis,svačinou a odhodlaností si poslechnout kosmonauty jsem vyrazil s kolegou Jardou směr BRNO. Stále jsme cestou do BRNA spekulovali komu dát přednost,a nebo jak vystíhat obě místa setkání a vytěžit tak maximum pro sbírku. Nakonec jsme přeci jen dali přednost výběru skupině v zemském museu. Právě od tamtud pochází všechny moje fotografie. Podle toho byla také vytřízená skladba materiálů určená na podpis. Do poslední chvíle jsme věřili, že se do Brna podívá také ještě jeden kosmonaut-kosmonaut Polska-Miroslaw Hermaszewski. I když již jsme s kolegou na setkání již jeli s vědomím, že tento kosmonaut nepřijede-přesto jsem jeho fotografii na podpis měl. O to více jsem doufal, že přijede.,stejná situace byla i v případě ASE v Praze. Vrtochy tohoto kosmonauta tak trochu nechápu-čekalo jej tady hodně lidí.,nakonec zklamaní byli asi všichni. Nedá se nic dělat. Také jsme přemýšleli, proč a co nutilo vlastně organizátory setkání kosmonautů takto rozdělit na dvě míst, ve stejný den a čas. Vrátím se však zpátky k trofejím, získaným na tomto setkání.
První a to priorita byla osoba kosmonauta V.Savinycha. Setkal jsem se s ním na ASE v Praze 2009, a co více podařilo se mi s ním se také vyfotografovat. To bylo tedy první co podepsal:-)) to považuji jako trofej číslo 1. Pokud a to si myslím, že valná většina z vás, kteří sbírají autogramy mají autogram V.Savinycha si nyní mohou porovnat. Autogram vznikl ve spěchu,ve stoje s oporou tužší podložky. ...trochu se budu opakovat: prvně se tento kosmonaut podepíše jako Savinych a pak dodatečně dopíše před příjmení ruské v azbuce V.
Mým záměrem a cílem bylo začít realizovat autogramy posádek na fotografiích, i když jsou již podepsaní na FDC obálkách. Jde tedy o rozšíření a zkvalitnění záměrů sbírky kosmonautiky. Nezbývalo tedy vyhledat si posádky ve kterých Savinych nějak figuroval-ty letové. Sojuz T-4.,Sojuz T-13 a Sojuz TM-5. Zatímco Posádku Sojuzu TM 5 již v kompletu ve sbírce mám-bude představena také na tomto blogu., pak zbývaly již jen připravit dvě T-4 a T-13. Díky ochotě kosmonauta V.Savinycha tak vznikl základ a tedy 1/2 každé posádky. Čas ukáže a možnost také zda se kolem dokola naší republiky a nebo snad i uvnitř ukáží aktéři posádek,které lze pak efektivně doplnit.

Nyní tedy porovnejte a zkontrolujte ve svých sbírkách. Už nyní jsem zvědavý k čemu dojdete a co si budete myslet:-))...........a klidně mi napište-můžeme to tady "hodit" na plac.
Ale "jedeme" dál. Už jsem napsal, že jsme si s kolegou posteskli, že na podobných setkáních nejsou zváni a nebo nejsou vidět náhradníci kosmonautů . Díky jisté shodě okolností se to na ASE podařilo pouze v případě pana ing. Oldřicha Pelčáka. Vzpomínám si jak se živě zdravil a bavil se svými kolegy a kamarády, jak byli všichni rádi, že se vidí.......v čem asi je problém? Udělal jsem si fotografii, a vlastně na přání pana O.Pelčáka,který ji již má také. V tom naráz přišla příležitost si nechat tuto momentku z ASE 2009 v Praze si nechat podepsat v 2010 v Brně:-))
Když jsem jí nechával podepsat od B.Farkase,ten se divil,odkud mám tu fotografii ...a kde je autogram O.Pelčáka. Musel jsem vysvětlit o co jde a ,že jistě pana Pelčáka budu chtít oslovit kvůli této fotografii. A tady je., také pro Vás všechny:
Ostatně taky si prohlédněte autogram pana Farkase. Autogram je sice trochu odbytý a není až zase tak vyšvihaný jak jej můžete znát z různých například obálek,ale skutečně je to jeho podpis. Další úlovek jsem získal opět na mojí fotografii,kterou jsem pořídil na ASE kongrevu 2009 v Praze. Vedle G.Ivanova a B.Farkase jsem doufal v získání autogramu M.Harmaszewského -jak jsem psal-ten bohužel nepřijel. Na snímku jsou všichni vyrovnáni v řadě jako postupka v kartách. No ve skutečnosti bude asi ještě nějaká šance-uvidíme.
Dalším "skalpem" přivezeným z Brna byl samozřejmě také autogram G.Ivanova. I když jej již vidíte na horním obrázku,pak měl jsem nachystanou fotografii,kterou jsem opomněl vzít si při ASE 2009 Praha. A tak nyní v ten den a chvíli přišla řada na ní. Je to větší portrétová fotografie 15x21 cm., a velice rád ji zařadím do sbírky . Na snímku vypadá Ivanov jako mladík., však také když podepisoval tuto fotografi pronesl:"e vot molodec Ivanov, mnogo godov proszlo..a etaja fotografia iz interneta da !?". Ano-da:-)), ten mě odhalil.
Možná si někdo z vás vzpomene, když jsem tady psal report o návštěvě musea Morgerothe Rautenkraz, kde se slavilo výročí letu V.Remka a S.Jahna. V té době vznikla fotografie,kterou jsem měl korespondečně podepsanou třemi protagonisty-hosty. Naposledy jsem jí poslal panu Gidzenkovi....a tady doslova zamrzla-materiál se již nevrátil zpět. Takže jsem si řekl, začnu zase znova. Kosmonaut Jahn byl tedy prvním kdo se na fotografii zvěčnil, a možná se podaří získat i zbytek. Pak doufám, že někdy lety roztají a fotografii co jsem kosmonautovi Gidzenkovi poslal nějak připluje třeba lodní poštou:-))
A přišel čas ukázat co bylo uloveno naposled, Autogramy jsou vedeny-taženy-podepsány na také mojí fotografii. Pořídil jsem jí v museu na Le Bourget-Paříž-Francie. Někteří z Vás již v tomto museu byli a jistě jste si rádi prohlédli přistávací modul kosmické lodě Sojuz T-6. Také jsem tam byl a hodně fotografoval. Je to nádherný a vzrušující pocit stát u něčeho historického a reálného co ve vesmíru bylo a zase je zpět....a vy se na to můžete velmi,velmi zblízka dívat...a fotografovat. Z několika možných úhlů a poloh jsem udělal několik fotografií a vybral tu na ,kterou se nyní můžete dívat.
Identifikaci autogramů nechávám na vás. Ostatně jakmile bude příležitost přibudou další autogramy,ale chce to čas a tak trochu trpělivosti. O všem zase dám vědět.

Report-setkání kosmonautů v BRNĚ 2010

16. září 2010 v 11:22 | spacedaniel |  Z akcí
Dne 15.září 2010 se měla možnost veřejnost setkat s lidmi, a přesněji s kosmonauty,kteří navštívili vesmír. Přesněji řečeno navštívili a pracovali ve vesmíru. Místo setkání-krásné město BRNO. Zde bych chtěl také upozornit, že ve stejný den a ve stejnou hodinu a přesněji od 15.00-17.00 hodin se uskutečnily setkání hned dvě. Jedno setkání se uskutečnilo - v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea na tzv. Zelném trhu., setkání druhé v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné ulici. Na každém místě jiní kosmonauti-to byla sice zpráva radostná ,ale člověk aby se roztrhal-nešlo stihnout obojí. S kolegou se kterým jsem tuto akci navštívil ,jsme se nakonec rozhodli pro setkání v
Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea. Skladba jmen,která zde byla nás jaksi více přitáhla svou atraktivností.
Takže kdo z kosmonautů kde byli:
- v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea na Zelném trhu ,byli kosmonauti- Georgi Ivanov, Bertalan Farkas, Sigmund Jähn a Viktor Petrovič Savinych. Do knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici zavítali Vladimír Remek, Ivan Bella a Franz Artur Viehböck.
Nutno podotknout, že na příchod kosmonautů jsme s kolegou čekali již venku před zemským museem,a dočkali jsme se. Všichni zde jmenováni přišli společně-což nás docela překvapilo. Neváhal jsem a začal fotografovat. Byla to jedinečná příležitost vidět takovou skladbu kosmonautů z bývalého programu INTERKOSMOS a dob po. Při společném setkání těchto celebrit s manželkami se na chodníku všichni velmi přátelsky pozdravovali a objímali. Jde vidět, že mezi lidmi,kteří ve vesmíru byli existuje velmi silné pouto přátelství.
Předpokládali jsme , že se společně podívají do musea,ale nastal zvrat událostí-rozdělení na zmíněné dvě skupiny. Jedna s kosmonautem Remkem,Bellou a Viehböckem se odebrala směr Knihovna a ta druhá zůstala v museu. Několik z nás sběratelů, kteří se zde také sešli neodolali a hned využili příležitosti pro svůj lov autogramů do sbírky.
Nemohu popsat jak to bylo v Knihovně J.Mahena,ale kdyby se někdo našel,kdo tam byl-dám mu prostor jak k textu tak i foto,aby všem umožnil náhled jak to vypadalo právě tam. V zemském museu jsem byl a tak mohu dokumentovat ca a jak bylo.
Jak se tak dívám na svat počítadla návštěv...bylo dost netrpělivých a vyčkávajících na fotografie. Omlouvám se,ale nyní 23.33 jsem se vrátil z práce. Do díla jsem se tedy dal okamžitě., a myslím si ,že ti co vydrželi se dočkali. Ti co to vzdali s snad se tady podívají zítra tedy na druhý den budou také spokojeni... tak tedy jedem .
Celou akci propagoval pěkný plakátek., avšak dalo by se mu přeci jen něco vytknout. Není člověk normální zcela informován a dostatečně přesně. Nevyplývá z něj, že setkání byla dvě a na různých místech a ve stejný čas. Také jsem se ptal vrátného v zemském museu...ten snad něco málo věděl. Zato však byl velice ochotný vše zjistit a patřičné informace obtelefonovat-klobouk dolů.
A nyní ke sletu kosmonautů.
Než jsem vytáhl z batohu fotoaparát...kosmonauti už stáli u zdi zemského musea. Ještě nastavit clonu a fotit a fotit. Takže na tomto snímku lze poznat kosmonauta Rakouska Viehbocka jak se vítá s kosmonautem bývalé NDR S.Jahnem. Hned vedle v nahnědlém saku ,ale zády k nám stojí pan kosmonaut Savinych a rozmlouvá s unaveným B.Farkasem. Tak trochu to je fotografie z okamžiku setkání,ale vydržte budou i jiné.
Tak s trochou štěstí se dostáváme ke snímku s jinou skladbou osob. Z leva doprava. Držící si sluneční brýle-zde můžeme poznat manželku našeho prvního a jediného kosmonauta tehdy Československa Jana Remková., vedle zády k nám diskutuje kosmonaut S.Jahn se Slovenským kosmonautem I.Bellou, hned vedle opět stojí kosmonaut Ruska Savinych a přátelsky jej drží kosmonaut Maďarska B.Farkas., a jako poslední na snímku zcela vpravo stojí kosmonaut Rakouska F.Viehbock.
Jak jsem se již zmínil toto bylo neformální setkání ne s veřejností,ale zde před zdmi zemského musea se sešli všichni kosmonauti,aby se posléze k nevoli některých rozdělili na dvě "pracovní " skupiny . Na snímku opět z leva doprava-zády při přátelském rozhovoru Jahn-Bella se vítá s Farkasem,zády k nám přihlížející Savinych. A zcela vpravo z kraje snímku vykukuje Bulharský kosmonaut Georgij Ivanov.
Ti, kdo znají našeho kosmonauta V.Remka z častějších setkání s ním,byl pohled nyní na něj velkým překvapením. Výrazný úbytek na váze., hned vyvolal řadu domněnek o jeho zdravotním stavu. Doufejme, že se nic vážného neděje. Na snímku mimo pana V.Remka lze rozeznat zády opět k nám S.Jahn,za Remkem stojící B.Farkas a F.Viehbock.
Tak tedy trocha času a jedeme dále. Dalšími snímky se stále držíme momentu, kdy se kosmonauti setkali a společně přivítali před zemským museem v Brně.
...............pan Savinych při rozhovoru s S.Jahnem (zatím stále zády k nám) a vedoucím hvězdárny v Brně.
Velmi živý a přátelský slovenský kosmonaut Ivan Bella. Zde se podařilo někomu z přítomných sběratelů tohoto kosmonauta odchytit ještě před museem. To byla v tomto okamžiku vlastně jediná možná příležitost jak získat od něj autogram.
A konečně se nám dostal do záběru na krátký čas kosmonaut bývalého tzv. Východního Německa-NDR S.Jahn. Dále lze rozpoznat B.Farkase a V.Remka+F.Viehbocka. Tak trochu jsme si povzdychli s kolegou , že nám tady vlastně stále na takových setkáních chybí jistí lidé. Tentokrát těmi lidmi jsme nemysleli kosmonauty.,vlastně také kosmonauty. Je škoda, že vedle takových lidí, kteří v kosmu byli,se nepohybují také ti,kteří byli s nimi v tréninku a nakonec se museli spokojit s rolí dublerů-záložníků. Kosmonauti ,kteří vlastně neletěli na takové akce nejsou zváni. Přesto podle zkušeností z Prahy /ASE jsem si všiml, že i mezi tzv. kandidáty na let je velké přátelské pouto. Kosmonauti -valná většina si svých záložníků váží stejně tak dobře jako svých "letících" kolegů. To je také asi debata na delší dobu....ááááááááách jo.
Do hledáčku fotoaparátu se konečně dostal i pan kosmonaut V.Savinych. Elegantně oblečený,příjemné chování-laskavý. Neodmítl se podepsat nikomu,kdo jej požádal. Ze Savinycha vyřazovala energie a ochota se účastnit veřejného "chystaného" setkání.
Vlevo od něj stojící další legenda Bulharský kosmonaut Georbij Ivanov. Byl taká laskavý, byt tak trochu řekněme unavený. Tak trochu v pozadí vidíte kosmonauta B.Farkase s jeho manželkou.
A toto je již momet, kdy se skupina rozděluje na dvě části tak jak jsem již popsal. Zachycené osoby jdou v našem směru a tedy Jahn,Savinych,Farkas a Ivanov míří do prostor musea.Uvnitř zemského musea:

Kosmonauti byli pozvání na prohlídku expozice . Ze všeho nejdříve se zastavili u expozice s ukázkami meteoritů a bolidú, které jak předpokládám zapůjčila pro výstavu a nebo spolupracovala při realizaci výstavy právě Brněnská hvězdárna. Na obličejích kosmonautů byl vidět evidentní zájem., a jak by také ne. Vždyť toto" kamení":-)) jaksi souvisí s jejich milníky života,které strávili ve vesmíru. Expozicí je provázel pracovník hvězdárny a překladatelka do ruštiny. Později se také dovíme, že se stali moderátory vyprávění a besedy kosmonautů.
Tak trochu se za skupinkou opozdil kosmonaut S.Jahn. Byl zdržen neplánovaným rozhovorem a lovci autogramů.
Po krátké návštěvě expozice se kosmonauti vrací zpět . Došlo i na zápis do knihy čestných hostí musea.
Všichni si dávají na čas...není kde pospíchat., a tak se živě diskutuje. Na snímcích zápisu do knihy čestných hostů mi chybí S.Jahn. Omlouvám se ten mi jaksi unikl. Nebyl jsem ani sám kdo tady fotografoval, a také ne vždy se dal najít vhodný úhel pro snímek:-))
A jak tento pamětní zápis-podpisy do knihy čestných hostů vypadal ? Tady je náhled a jedna zajímavost.
Ta zajímavost....do knížky kosmonaut Savinych vložil malou kartičku-šlo vlastně o portrétovou fotografii ve skafandru . Na tom by až zase tak nebylo nic moc zvláštního. Viděl jsem kolik jich vytáhl z kapsy a nezaznamenal jsem, že by některý z přítomných obdržel tuto kartu. Hned zase obsah kapsy schoval. Pokud se na zvětšeninu a v lepším rozlišení na zmíněnou kartičku podíváte.....rýsuje se jisté překvapení.
Pokud si trochu lépe prohlídnete zmíněnou věcičku pak uvidíte i takto věc,které trochu přebývá-je to razítko-poštovní razítko "kosmické pošty".......a toto je razítko ze stanice MIR-o to vzácnější ,že tato již neexistuje.
Je to sběratelská rarita pro toho kdo ví i čem hovořím. Sběratel by jistě zajásal-filatelista i lovec autogramů-bodejť by také ne. Otázka je zda je to skutečné razítko-pokud se nejedná o přetisk. Neviděl jsem druhou stranu. Zaoblené strany na kartičce a velikost tak trochu prozrazuje, že jde spíše o kalendářík-kapesní., a to razítko ve skutečnosti přetisk je. Všiml jsem si , jak jsem šel kolem knihy podruhé, že kartička už tam nebyla :-)) kde asi je :-))
Dalším snímkem ,resp. výřezy se můžete podívat na jednotlivé detaily autogramů. Sběratelé a nadšenci kosmonautiky si mohou porovnat své autogramy,které ve sbírkách mají. :-)) neboť ty jsou více jak 100 procent autentické.Až dokončím tento report chtěl bych si pro vás připravit i srovnávání autogramů jednotlivých hostů a nebo kosmonautů . To proto, aby jste s jistotou vyloučili autopeny.,ale zpět.
Co k autogramům říct....V.Savinych se zvláštně podepisuje. Nejdříve se podepíše jako Savinych a před příjmení dopíše V a tečka. To ,ale na vrchním snímku neuvidíte,protože to "V" překrývá kartička. Farkas-autogram na první pohled podobný,ale přesto odlišný pokud se podíváte na alespoň 5 autogramů.,Ivanov-ten se stále drží a svou pevnou rukou autogram téměř nemění. Jáhn se poslední dobou podepisuje komplet. Dříve a to častěji to byla parafa za Sigmund a Jahn již normálně. Nyní i když by se dalo řídi ve spěchu si dává na čas. Trpělivě,ochotně vykrouží celý svůj autogram.
Netrvalo dlouho a kosmonauti-hosté źusedli za připravený stůl. Na svém místě je i překladatelka a moderátor-pracovník hvězdárny. Přítomní jsou vyzvání k tichu a může se začít. Slova se ujímá V.Savinych,který se s přítomnými zdraví a vypráví o sobě kdo je a jak se do vesmíru dostal. Tento kosmonaut měl delší řeč, neboť byl prvním ,který po jisté době musel diskusi s návštěvníky opustit. Důvod-prostý-návrat domů. Kosmonaut byl v Brně již od neděle. Na závěr svého vyprávění a před opuštěním musea rozdal ještě několik autogramů a rozloučil se. Savinych přiznal,že nejdříve ze vše chtěl být železničářem a proto vystudoval vysokou školu dopravní,Farkas chtěl být profesionálním fotbalistou a na dráhu letce se dostal díky svému již nežijícímu spolužákovi. Mnohé se vyprávělo o přípravě na kosmický let, ale také o průběhu letů jednotlivých hostů. Došlo i na plánovanou diskusi posluchačů s kosmonauty. Nutno podotknout, že se zde srotilo cca 60 lidí.,převážně mladšího věku. To je potěšující fakt a také kosmonauti toto vítali. Zaznamenal jsem také a to prosím není vtip....dva hochy z Vietnamu. Tiše seděli a poslouchali.
Takže netřeba představovat Savinycha-toto je jeho úvodní slovo. Vyprávění bylo zajímavé a mi osobně se líbilo dvojnásob ,protože jsem tomu všemu se svou ruštinou rozumněl., i když nějaké to slůvko už vypadlo....ale dát si to do souvislosti je hračka.
..............a už už za chvíli musím jet. Lovci autogramů ještě stíhají co nestihli:-)) tady a ještě tady a požalujsta zděs tože...:-)) a ono se podepisovalo. Taky jsem využil poslední příležitosti a popřál kosmonautovi ....šťastlivovo paljota i mnogo zdarovija-dasvidania.
Dále se tedy pokračovalo v obsazení tří kosmonautů.
....a začala také diskuse,kdy se přítomní posluchači mohli ptát na cokoliv. K radosti ptali se i malé resp. tak trochu odrostlejší děti. Každý dotaz zde byl odpovězen a také názorně ukázán-v rámci možností. Padl zde dotaz jak vypadá vesmír, a jaká je Země tam ze vesmíru. Jak tam ti lidé dostali takovou věc jako je vesmírná stanice, a nebo zda se dá hrát ve vesmíru golf. Odpovídali jednotliví kosmonauti a také na přeskáčku se doplňovali. Také jsem neodolal a zeptal jsem se G.Ivanova co konkrétně se stalo při nepodařeném spojení se Saljutem 6. Dal jsem dohromady větu otázky v ruštině a zeptal jsem se. Výklad byl v ruštině a velmi srozumitelný., i když se překládalo. Byl jsem překvapený, že mi vůbec tento kosmonaut odpověděl ., a jak technicky dokázal celou událost obhájit. V té době a situaci udělali zcela rozhodující a nejsprávnější krok k zdárnému vyřešení ,které vyústilo v havarijní- nouzové přistání. Jak sám uvedl při přistání byli vystaveni přetížení o hodnotě 8-9g. Celou událost také komentovali Farkas a Jahn, kteří vysekli tomuto letu hlubokou poklonu za vyřešení situace. Přiznali sami, že se posádka tohoto letu., a tedy Sojuzu 33 svým správným rozhodnutím zapsala velmi výrazně do dějin světové kosmonautiky.

G.Ivanov je již dnes starší pán ve věku kdy hodně bilancuje a přemýšlí. Na fotografiích vypadá znaveně,ale stále se drží. Poslouchá svého kolegu S.Jahna, který se ujal odpovědi vysvětlit jednomu školákovi, jak se ta stanice vlastně dostala nahoru., a jak je možné že tam tak drží:-)).,ano i na to se děti ptali. Správně, to neví dost dobře ani dospělci.
.........:-)) a zatím co Jahn hovoří...:-)) je možné trochu si odpočinout.
Začalo poutavé a názorné vysvětlování pro pana školáka. Jahn se ujal mikrofonu a malé minerálky. Podivný to předmět doličný pro důkaz z čeho se skládá a jak zhruba vypadá raketový nosič..:-)) ta věc co tak silně a rychle dopravila tu věc co se Saljut nazývá na oběžnou dráhu Země.
....tak podívej chlapče...každá raketa se skládá z několika stupňů. Každý stupeň má svoji nádrž a motory. Při startu však nějakou chvíli letí raketa jako celek....
.......vidíš a raketa startuje.,a letí a letí. Ženou jí motory prvního stupně a až v něm dojde palivo,tak se odhodí a raketa je lehčí a rychlejší......
"Musí se získat určitá rychlost., aby raketa unikla gravitaci Země. To je základ k tomu dopravit náklad na oběžnou dráhu". Došlo i na vyprávění o životě na Mars a jestli tam nějaký je a bude. Tuto otázku svorně odpověděli všichni kosmonauti. Posledního, kterého jsem zatím nezmínil byl Maďarský kosmonaut B.Farkas.
Také i on vyprávěl a odpovídal. Byl velice rád za otázku také která padla z řad školáků. Jaký že je ten vesmír...a jaká je naše Země z vesmíru. Farkas se rozvyprávěl a přiblížil své vzpomínky na let. Jak je ve vesmíru člověk blízko hvězd,jak krásná a křehká je naše planeta.
Velké a milé vzpomínky na vesmír a práci ve vesmíru....Toto je poslední snímek,který jsem pořídil pro report. Po diskusi došlo i na spořádanou autogramiádu. A to byla také jistá příležitost pro mne,také něco málo získat do sbírky. O tom ,ale až příště-musím vše připravit.
Zatím vám děkuji za pozornost spacedaniel@post.cz

Cockrell Kenneth Dale

3. září 2010 v 22:29 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Autogram astronauta Cockrella na FDC obálce. Asi na tom nic není,ale sběratelům a sledujícím kosmické lety skutečně dávám za pravdu, že vlastně autogram tohoto astronauta tady ani nepatří. Jak ukazuje přehled absolvování kosmických letů, pak emblém STS 26 ke Cockrellovi skutku nepatří. Tento let neabsolvoval. Nicméně takto jsem tento autogram získal od kolegy z USA. Vzhledem k tomu faktu,že v poslední době astronauti téměř neodepisují a prameny z i Astronaut Office se podobají vysychajícímu pramenu vody....nezbývá handlovat a nebo autogramy kupovat. Neznám soukromou adresu tohoto astronauta a zatím se do hledáčku zaměřovače nepodařilo získat kvalitní autogram na litografii NASA. Tak tedy,aby zústala zachována jakási tradice mojí sbírky., pak alespon takto.......

Irwin James Benson "JIM"

1. září 2010 v 13:15 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Autogram vlevo je tištěný, ten vpravo je skutečný . Autogram získaný korespondenčně na jeho adresu High Flight Foundation. Astronaut byl velmi laskavý a vstřícný . Poslal autogram na skládance HFF., malou 10x15 cm barevnou fotografii a přiložil ještě podepsanou knížku To Rule The Night. Vše došlo v poště ve vanilioné poštovní obálce-standart USA pošty., a kupodivu ve velmi dobrém stavu. Datum zásilky kdy přišla tato pošta na mojí adresu 13.2.1989. Velmi si cením jeho laskavosti. Bohužel již není mezi živoucími lagendami programu APOLLO.
A zde je již zmíněná malá fotografie. Knížku uvidíte později....pracuje se na tom.
........................a už je hotovo,konečně jsem se k tomu dostal až nyní a to hodiny ukazují 22.42SEC. Neskenoval jsem ,ale fotografoval-zdálo se mi tento postup rychlejší a dostačuje taky.
Kakže tady se díváte na záběry na knížku a z knížky také.