Sojuz 28

10. února 2010 v 22:31 | spacedaniel |  My Soyuz
Sojuz 28 ., posádka "národní"., tedy naše, a bývalého SSSR. Let první mezinárodní posádky na družicovou stanici SALJUT 6. Stali jsme se tak třetí zemí, která má svého kosmonauta. 87. člověk ve vesmíru., a stal se jím ing.Vladimír Remek-občan tehdejší Československé socialistické republiky. Tato posádka by asi neměla chybět v žádné podobné sbírce kosmonautiky. Ne vždy se to ,ale daří. Jak vím asi to dnes nebude jednoduché . Jeden člen posádky již není mezi námi. Přesto pokud se štěstí usměje je možné na fotografii tyto autogramy sehnat. Podaří se Vám to dříve , a tedy rychleji na poštovní obálce FDC vztahující se k tomuto letu, nebo výročí kosmonautiky ,novinovém výstřižku a nebo dobových novinách., pohlednici…..a nebo známce.

Materiál na ,který se díváte je sice fotografie,ale tak trochu jiná. Je vytvořena na tzv. ink jet tiskárně-inkoustové tiskárně. Nicméně na tomtoo materiálu jsou "vhodně" dopněny originální autogramy obou kosmonautů posádky SOJUZU 28. Autogramy jsou vedeny modrou fixou a jsou dostatečně zřetelné.Leta páně jsem se pokoušel sehnat na příhodném materiálu záložní posádku našeho jediného a tehdy Československého kosmického letu. Kombinaci Gubarev-Remek najdete na kdejakém "podkladu". Tedy na fotografii,pohlednici,novinách,obálce a kde ví kde ještě. Zatím jsem však neviděl fotografii podepsanou záložní posádkou Rukavišnikov-Pelčák. Materiál pro mne chyběl ve sbírce a prostě musel jsem jej mít. Avšak, dočkal jsem se., a po své kořisti jsem skočil rovnou na všechny čtyři tlapy !

Nyní se díváte na výsledek boje :-)

hmmmmmmmmmmm a ještě černobílá fotografie-paráda
Takže nyní je ve sbírce hlavní a záložní posádka-hurá. No a pochopitelně by neměli jako vždy chybět i hlavní "aktéři" tohoto letu , z obou představovaných posádek.


Tento podepsaný snímek pochází z výměny mezi dvěma sběrateli, tedy mnou a německým kolegou. Musím podotknout, že byla obojstraná spokojenost. Každému přibyla nějaká nová věc do sbírky, a spolupráce dál probíhá i v jiných případech ve snaze své sbírky rozšiřovat.

SOJUZ 28 mapa


Ještě v roce 2012 , se podařilo získat v dražbě jeden velmi zajímavý kousek. Dodnes nelituji toho, že jsem tento získal. Zaujalo mne vyhotovení-tzv. traktorový papír do tiskárny ( tedy přesněji tehdejší traktorový papír pro dálnopis). Autogramy vedené, datumace autogramů a v neposlední řadě také vztah materiálu ke kosmonautice., a k letu Sojuzu 28.

Traktorový papír se totiž nepoužíval běžně, a byl k "vidění" pouze ve výpočetních střediscích a zvláštních pracovištích. V roce 1978 ani osobní počítače nebyly a lidé je znali pouze sporadicky a ještě z podání komedie Jáchyme hoď ho do stroje . Zbývá již identifikovat tento tzv. traktorový papír určený většinou pro dálnopisy.

Vztahem upoutá představovaný materiál nakreslenou mapkou bývalého Československa. Taktéž datumky uvedené k autogramům dávají jasnou nápovědu, že patří do doby kosmického letu Sojuzu 28. Pokud tedy sáhnete do historie a pamětníci pamatují, že to byl let našeho prvního a jediného kosmonauta Vladimíra Remka. A právě o to radostnější to byl okamžik zjištění.
No není špatná ta mapka co ?
Po nakreslené mapce, jsou to vyznačená místa-města. Zajímavé pro představu je také to, že vyznačuje přelety Sojuzu 28 , a to v průběhu celého trvání letu Sojuzu 28. Další zajímavostí je příkladně dráha, kterou uletěl Sojuz 28 z Plzně do Prahy-trvala 10 sekund! Samozřejmě atraktivitu materiálu podtrhuje jisté množství autogramů vedených přímo na tomto exponátu. Podepsáni jsou tedy Kosmonauti - Jelisejev., Titov.,Filipčenko., Makarov., Aksjonov.,Beregovoj., Leonov.,Šonin a Rukavišnikov. Dále je zde veden autogram bývalého šéfa Interkosmosu akademika Petrova, a autogram, který se mi doposud nepodařilo rozluštit.
Podle předpokladu , a podle uvedeného data u některých autogramů soudím, že tento materiál mohl vzniknout v průběhu kosmického letu Sojuzu 28. Autogramy byly jaksi vepsány až v době posledního dne letu a tedy 10.2.1978 a nebo postupně. To vše jak vidíte se dostalo do republiky a má to svůj příběh., který jsem získal díky prodejci. 3. 10. 1978 je to datum posledního dne letu a sestupu zpět na Zemi. Kosmonaut Jelisejev byl skutečně jako řídící letu a také on napsal azbukou věnování:
Čitatěljam žurnala Svet socializmu s samym serdečnym pozdravljaniam v den zaveršenija novota korablja Sojuz 28 - Jelisejev.
Čtenářům časopisu Svět socialismu se srdečnými pozdravy v den završení-ukončení letu lodě Sojuz 28 -Jelisejev
Takže tento materiál-exponát získal redaktor tohoto časopisu, a ten jej přivezl domů. Zatím nevím a nepodařilo se mi zjistit zda byl otištěn v uvedeném časopise-to se zjišťuje. Redaktor si tento podepsaný materiál nenechal a daroval jej svému známému. Sběrateli všeho možného………..a ten jej v tomto měsíci tohoto roku prodal na aukci. ……….pak šťastný kupec jsem já a zde jej můžete vidět. Pokud se stavíte na avizované výstavě k 35. Výročí kosmického letu Sojuzu 28 příští rok., pak tento materiál můžete vidět také.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joni | Web | 18. července 2017 v 20:13 | Reagovat

Ako sa dostať zdarma iPhone7? Veľmi jednoduché! Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama