Únor 2010

Tamayo Mendez Arnaldo "GUASSO"

25. února 2010 v 18:21 | spacedaniel |  COSMONAUT
Zde se díváte na autogram tohoto kosmonauta-Internacionála. V dobách před rokem 1989 to nebyl problém.....
dnes možné také ne,ale jeho adresa ,kterou jsem znal je prostě neplatná. Odpověd je prostě taková, že se korespondence vrátí jako nedoručitelná. Tato kartička má autogram předtištěný,ale já jsem jej v korespondenci dostal podepsanou ještě propiskou. Jak je vidět každá země svému kosmonautovi "asi" připravila v rámci svých možností různý propagační materiál.
Mám tedy namysli a domnívám se po těch letech, že se právě díváte na jeden z těchto tzv. propagačních materiálů.
Je totiž vidět do dnešních dní vcelku často.
Druhý autogram do sbírky na fotografii jako portrét jsem získal díky svému rakouskému kolegovi.
A nyní jej zde vidíte. Byl získán v celku nedávno a tedy v roce 2016 při jedné příležitosti setkak se s ním. Bohužel ne na naší "púdě" resp. v naší zemi, ale v Německu, kde podobných akcí je docela dost.
Podle tahu stříbrnou fixou lze však vidět, že se už projevuje vliv stáří. No co dělat., to je prostě zákon věku., a platí pro nás všechny .....

Sojuz 28

10. února 2010 v 22:31 | spacedaniel |  My Soyuz
Sojuz 28 ., posádka "národní"., tedy naše, a bývalého SSSR. Let první mezinárodní posádky na družicovou stanici SALJUT 6. Stali jsme se tak třetí zemí, která má svého kosmonauta. 87. člověk ve vesmíru., a stal se jím ing.Vladimír Remek-občan tehdejší Československé socialistické republiky. Tato posádka by asi neměla chybět v žádné podobné sbírce kosmonautiky. Ne vždy se to ,ale daří. Jak vím asi to dnes nebude jednoduché . Jeden člen posádky již není mezi námi. Přesto pokud se štěstí usměje je možné na fotografii tyto autogramy sehnat. Podaří se Vám to dříve , a tedy rychleji na poštovní obálce FDC vztahující se k tomuto letu, nebo výročí kosmonautiky ,novinovém výstřižku a nebo dobových novinách., pohlednici…..a nebo známce.

Materiál na ,který se díváte je sice fotografie,ale tak trochu jiná. Je vytvořena na tzv. ink jet tiskárně-inkoustové tiskárně. Nicméně na tomtoo materiálu jsou "vhodně" dopněny originální autogramy obou kosmonautů posádky SOJUZU 28. Autogramy jsou vedeny modrou fixou a jsou dostatečně zřetelné.Leta páně jsem se pokoušel sehnat na příhodném materiálu záložní posádku našeho jediného a tehdy Československého kosmického letu. Kombinaci Gubarev-Remek najdete na kdejakém "podkladu". Tedy na fotografii,pohlednici,novinách,obálce a kde ví kde ještě. Zatím jsem však neviděl fotografii podepsanou záložní posádkou Rukavišnikov-Pelčák. Materiál pro mne chyběl ve sbírce a prostě musel jsem jej mít. Avšak, dočkal jsem se., a po své kořisti jsem skočil rovnou na všechny čtyři tlapy !

Nyní se díváte na výsledek boje :-)

hmmmmmmmmmmm a ještě černobílá fotografie-paráda
Takže nyní je ve sbírce hlavní a záložní posádka-hurá. No a pochopitelně by neměli jako vždy chybět i hlavní "aktéři" tohoto letu , z obou představovaných posádek.


Tento podepsaný snímek pochází z výměny mezi dvěma sběrateli, tedy mnou a německým kolegou. Musím podotknout, že byla obojstraná spokojenost. Každému přibyla nějaká nová věc do sbírky, a spolupráce dál probíhá i v jiných případech ve snaze své sbírky rozšiřovat.

SOJUZ 28 mapa


Ještě v roce 2012 , se podařilo získat v dražbě jeden velmi zajímavý kousek. Dodnes nelituji toho, že jsem tento získal. Zaujalo mne vyhotovení-tzv. traktorový papír do tiskárny ( tedy přesněji tehdejší traktorový papír pro dálnopis). Autogramy vedené, datumace autogramů a v neposlední řadě také vztah materiálu ke kosmonautice., a k letu Sojuzu 28.

Traktorový papír se totiž nepoužíval běžně, a byl k "vidění" pouze ve výpočetních střediscích a zvláštních pracovištích. V roce 1978 ani osobní počítače nebyly a lidé je znali pouze sporadicky a ještě z podání komedie Jáchyme hoď ho do stroje . Zbývá již identifikovat tento tzv. traktorový papír určený většinou pro dálnopisy.

Vztahem upoutá představovaný materiál nakreslenou mapkou bývalého Československa. Taktéž datumky uvedené k autogramům dávají jasnou nápovědu, že patří do doby kosmického letu Sojuzu 28. Pokud tedy sáhnete do historie a pamětníci pamatují, že to byl let našeho prvního a jediného kosmonauta Vladimíra Remka. A právě o to radostnější to byl okamžik zjištění.
No není špatná ta mapka co ?
Po nakreslené mapce, jsou to vyznačená místa-města. Zajímavé pro představu je také to, že vyznačuje přelety Sojuzu 28 , a to v průběhu celého trvání letu Sojuzu 28. Další zajímavostí je příkladně dráha, kterou uletěl Sojuz 28 z Plzně do Prahy-trvala 10 sekund! Samozřejmě atraktivitu materiálu podtrhuje jisté množství autogramů vedených přímo na tomto exponátu. Podepsáni jsou tedy Kosmonauti - Jelisejev., Titov.,Filipčenko., Makarov., Aksjonov.,Beregovoj., Leonov.,Šonin a Rukavišnikov. Dále je zde veden autogram bývalého šéfa Interkosmosu akademika Petrova, a autogram, který se mi doposud nepodařilo rozluštit.
Podle předpokladu , a podle uvedeného data u některých autogramů soudím, že tento materiál mohl vzniknout v průběhu kosmického letu Sojuzu 28. Autogramy byly jaksi vepsány až v době posledního dne letu a tedy 10.2.1978 a nebo postupně. To vše jak vidíte se dostalo do republiky a má to svůj příběh., který jsem získal díky prodejci. 3. 10. 1978 je to datum posledního dne letu a sestupu zpět na Zemi. Kosmonaut Jelisejev byl skutečně jako řídící letu a také on napsal azbukou věnování:
Čitatěljam žurnala Svet socializmu s samym serdečnym pozdravljaniam v den zaveršenija novota korablja Sojuz 28 - Jelisejev.
Čtenářům časopisu Svět socialismu se srdečnými pozdravy v den završení-ukončení letu lodě Sojuz 28 -Jelisejev
Takže tento materiál-exponát získal redaktor tohoto časopisu, a ten jej přivezl domů. Zatím nevím a nepodařilo se mi zjistit zda byl otištěn v uvedeném časopise-to se zjišťuje. Redaktor si tento podepsaný materiál nenechal a daroval jej svému známému. Sběrateli všeho možného………..a ten jej v tomto měsíci tohoto roku prodal na aukci. ……….pak šťastný kupec jsem já a zde jej můžete vidět. Pokud se stavíte na avizované výstavě k 35. Výročí kosmického letu Sojuzu 28 příští rok., pak tento materiál můžete vidět také.