Sojuz 3

9. ledna 2010 v 15:56 | spacedaniel |  My Soyuz
sojuz3
beregovoy


Let na palubě Sojuzu 3 byl jediný kosmický let tohoto hodně kontroverzního kosmonauta.

Sám sobě pilotem a velitelem zároveň. Jeho let nebyl lehkým úkolem a po psychické stránce velmi náročný. Po havárii kosmické lodě Sojuz 1, při přistání vlivem série nešťastných náhod zahynul kosmonaut Komarov . Let kosmonauta Beregovoje na kosmické lodi Sojuz 3 byl vlastně restart kosmické lodě Sojuz-tedy programově opakoval-kopíroval, to co měl za letu splnit kosmonaut Komarov.


Šlo o tzv. skupinový let s bezpilotní kosmickou lodí Sojuz 2. Právě proto, bude chybět všem sběratelům posádka-prostě nebyla. Sojuz 3 po svém vypuštění, a na svém prvním oběhu se v automatickém režimu letu přiblížila k Sojuzu 2. První přiblížení bylo na cca 200m mezi loděmi. Další manévry přiblížení již bylo v režii kosmonauta, ale k pevnému spojení nedošlo. . Spojení se mu nezdařilo, protože spotřeboval příliš mnoho paliva a dostal se jen 40 metrů k druhému Sojuzu. Pravdou, že Beregovoj byl nováček a navíc údajně na začátku letu, kdy mělo ke spojení dojít, trpěl kosmickou kinetózou.
Hlavní experiment tohoto letu byl naplněn tedy jen z části, a na řadě byly i jaksi řekněme méně důležité.
Nastal čas k návratu-aerodanamickému sestupu. Let byl ověřením letu neštastného letu Sojuzu 1, při kterém se zabil kosmonaut Komarov, a generální zkouškou před letem Sojuzu 4 a 5. Zapálení brzdících motorů na THP došlo cca 1 m nad Zemským povrchem. V historii tedy šlo o logický další krok v dobývání vesmíru. Vlastní let trval 3 dny 22 hodin a 51 minut.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama