Leden 2010

SMEAT-těžko na cvičišti lehko v boji

23. ledna 2010 v 21:01 | spacedaniel |  My Skylab
Přesně podle tohoto hesla....těžko na cvičišti, lehko v boji. Simulovaný pobyt na oběžné dráze spojený s lékařskými experimenty. To je složení posádky, která tento experiment abdolvovala. V této sestavě nikdy neabsolvovala kosmický let . Výsledky experimentu simulovaného letu , ale příznivě ovlivnily skutečné pobyty posádek na orbitální stanici SKYLAB.

Bagian James Philip

16. ledna 2010 v 20:04 | spacedaniel |  ASTRONAUT
bagian

Sojuz 11

15. ledna 2010 v 22:38 | spacedaniel |  My Soyuz
Nebude léhké získat tuto položku. Dříve se vám podaří "zakopnout" spíše o plagiát-falzum...... Řekl bych a taky si to dovolím tvrdit,že jde o skoro nedostižitelnou položku sbírky. Píšu skoro., protože lze taktéž věřit na nějaký zázrak v podobě náhody. Takže na položce se intenzívně pracuje. Taktéž na jednotlivých autogramech jednotlivých členů posádky. Nepředpokládám, že to bude hned a je to možná celoživotní snaha. Možná se také ani nemusí podařit získat komplet posádku, a možná ani jednotlivé -resp. dva stěžejní členy posádky. Dobrovolskij a Pacájev ,to jsou právě ti dva. V.Volkov se dá sehnat vcelku dobře. Pokud se podaří získat některý z autogramů, pak zajisté se k tomuto vrátíme. Tak tedy zatím se pracuje.............

MIR EO-19

11. ledna 2010 v 20:50 | spacedaniel |  My Shuttle
19. základní posádka orbitální stanice MIR. Velitelem A.Solovjov a pilotem se stal N.Budarin. Posádka, která se na místo svého pracoviště nedostala kosmickou lodí Sojuz, ale dovezl je tam raketoplán STS -71 Atlantis. Na palubě Sojuzu se přeci jen ,ale svezli alespoň dolů-domů. Sojuz 21 jim poskytl tuto službu. Celkem na palubě orbitální stanice MIR strávili 75 dní 11 hodin a 20 minut.

Šatalov Vladimír Alexandrovič

10. ledna 2010 v 12:13 | spacedaniel |  COSMONAUT

A opět jedna z dobových poštovních pohlednic made in CCCP. Propagace se činila, a zvláště v bývalém
Sovětském svazu. Bylo možné přes přátelé získat pohlednice tzv. portrétové, a hned i na
několik způsobů. Také kvality. Některé byly na lesklém papíře, některé na zrnitém, a jiné zase na obyčejném kreslícím kartonu. Bylo možné se také setkat s pohlednicemi podobného ražení kreslenými tužkou (přetisk)., a také
tzv. silně retušované. Vraťme se však zpět. Tuto pohlednici jsem obdržel z adresy Hvězdného městečka, na
mou písemnou žádost. Bylo mi vyhověno , a také "přidělen" kousek radosti ze sbírání.
shatalow
Dobová pohlednice, která přišla do sbírky+ detail na autogram kosmonauta

***
Za jistý čas jsem do sbírky získal další autogram tohoto kosmonauta 34. člověka vesmíru.

Sovětská "litografie" propagandy kosmických letů. Resp. jedena z mnoha distribuovaných v souboru.

Tuto litografii jsem již posílal sám na adresu Hvězdného, a musím říci, že do měsíce se vrátila zpět a podepsaná.
Všimněte si označení autogramů, které jsem připravil . PRINTED-je přetisk autogramu, a takto se do obchodu tzv. Ruská kniha v Ostravě dodával. Ten přetištěný autogram má zlatavou barvu. ORIGINAL- je skutečný autogram vedený na materiálu propiskou modré barvy a datumkou 250382 - 25. března roku 1982.

Toto je zatím také jedno lito z posledně vyrobeného souboru s názvem
"gordost i slava Rossii"-letčiki-kosmonavty CCCP i Rissii

****
Tato litografie-lito., je vytištěna ve vydavatelství Lev Tolstoj, v celkovém nákladu 3000exemplářů.,
a tento soubor ,který mám já je číslo 2931. Díky ruskému kontaktu je tento materiál také podepsán.
S tímto kosmonautem jsem se měl možnost setkat zatím jen jedenkrát za život. Ta příležitost nastala v roce 2009 na setkání ASE v Praze. Byl to báječný zážitek vidět tolik legend vesmíru na jednom místě a tak z blízka. Doposud jsem jen četl o jednotlivcích a nyní jsem je měl všechny na dosah, a také jsem toho patřičně a se vší slušností využil :-)
V osobném setkání je tento člověk velmi příjemný a společenský. Velmi rád si s vámi povykládá na jakékoliv téma a kdykoliv jej o to požádáte. Vyhoví na společnou fotografii a ochotně podepíše- prosím nezneužívejte ochoty těchto lidí.
Vladimír Alexandrovič Šatalov- se narodil 8. prosince roku 1927 v Petropavlovsku-Kazachstán. Do oddílu kosmonautů příchází 8.ledna roku 1963. Patřil do dvuhé skupiny kosmonautů TsPK-2 (Tcentrum podgotovki kosmonavtov)., a zařazen do zkušebních-testujícíh kosmonautů. Vystudoval Kačinskou vojenskou školu-1949. Poté v roce 1956 absolvoval vojenskou akademii v Moninu. V roce 1972 se stal díky rozšířenému studiu kandidátem technických vět, který "stvrdil" diplomem. Vraťme se však trochu zpátky.¨

21.01.1965 byl dosazen i do posádky VOSCHOD 3, ale tento let byl díky uzavření program take zrušen. Absolvoval tři kosmické lety Sojuz 4.,Sojuz 8 a Sojuz 10. Ve všech svých kosmických letech letěl ve velitelské funkci. Stal se 34. člověkem vesmíru. Ve vesmíru strávil dohromady 9 dní 21 hodin a 55 minut. Ve své karieře byl take doszen do záložních posádek .-Sojuzu 3.,Sojuzu 6 a Sojuzu 7.


Lew Allen.,Jr. - úmrtí

7. ledna 2010 v 11:24 | spacedaniel |  Celebrity
Tisková zpráva z Jet Propulsion Laboratory
Bývalý ředitel NASA/Jet Propulsion Laboratory -Lew Allen.,Jr. Zemřel ve večerních hodinách 4.1.2010.,dožil se věku 84 let. V letech 1982-1990 vedl JPL, během tohoto období se realizoval program letu sondy Galileo letící k Jupiteru, Magellan letící k Venuši, ale také Voyager2.
Allen se narodil 30.prosince roku 1925 v Miami. Studoval v akademii West Point,a prošel úspěšnou kariéru v armádě vojenského letectva. V roce 1982 opustil armádu jako čtyř hvězdičkový generál ,posléze nastoupil do úřadu ředitele JPL. V roce 1954 byl přidělen jako důstojník letectva do Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku. Tady dokončil svá studia doktora jaderné fyziky. Specializoval se na potencionálně škodlivé účinky jaderných výbuchů ve velkých výškách nad Zemí a také ve vesmíru. 1961 odešel z Los Allamos a sloužil v různých vědeckých hodnostech v úřadu pro ministerstvo vnitra. 1973 se stal ředitelem Národní bezpečnostní agentury. Byl také členem Národní akademie technických věd a Rady pro zahraniční záležitosti.
Lew Allen.,Jr. Bude pochován na národním hřbitově na Arlingtonu.

Magnus Sandra Hall

5. ledna 2010 v 11:12 | spacedaniel |  ASTRONAUT
magnus

Ochoa Ellen

5. ledna 2010 v 11:11 | spacedaniel |  ASTRONAUT
ochoa

Brown David McDowell

3. ledna 2010 v 12:47 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Carey Duane Gene "Digger"

3. ledna 2010 v 12:46 | spacedaniel |  ASTRONAUT
carey

Whitson Peggy Annette

2. ledna 2010 v 19:55 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Morin Lee Miller Emile

2. ledna 2010 v 19:54 | spacedaniel |  ASTRONAUT
morin