Cernan Eugene Andrew,"GENE"

18. listopadu 2009 v 20:47 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Někdy v roce 1979 jsem chtěl získat co by 14ti lety mlaďoch autogram posledního člověka, který si "šlápl" na Měsíc. Díky spisovateli a publicistovi K.Pacnerovi jsem se dočetl v jeho knížkách ,že má dokonce tzv. Československý původ. Tak nějak se ve mne hnulo vlastenecké cítění........původně vlaječku,kterou jsem si chtěl přišít na tepláky......
Vlaječka,která původně měla jaksi skončit na teplákách,naráz dostala zcela jiný a velmi odlišný a plánovaný význam. Adresu jsem znal, a přes kamarádku složil takový nějaký dopis, vlaječka byla přibalena do dopisu. Na poště se na mně dívali všelijak ,ale nakonec vše prošlo a dopis i s vlaječkou putoval poštou. Moc jsem nevěřil v úspěch celé "operace" ,a co více mne sice sběratelství a zájem o kosmonautiku chytl, ale patrně ještě ne natolik. Jaké bylo moje překvapení ,když asi po měsíci přišla pošťačka s obálkou NASA. Nepamatuji se, jestli jsem měl vykulené oči. Pamatuji se jen jak oba rodiče měli docela jiný výraz ve tvářích. Ono v letech před 1989 rokem to nebylo něco obvyklého,že Vám přišlo psaní z oficiální instituce,a převzetí musel podepsat otec.
Překvapením jsem kulil oči já i rodiče. Ostatně to ještě otec musel na nějaké schůzi vysvětlit,jak je možné, že jeho synovi chodí pošta z NASA. Jak to vše dopadlo? Otec v práci hlavnímu co namítal řekl, že nejen z NASA chodí korespondence,ale i ze země kde dnes znamená včera a tedy i z SSSR a to mnohem častěji. Jak se vše nafouklo tak i splasklo. A ještě tedy prozradím co bylo v obálce. Tak tedy ve vyztužené kartonem hnědé obálce-protože dříve byly i hnědé obálky, byla vložena litografie oficiální a tedy historicky poslední (zatím)letěné posádky na Měsíc. Apollo 17, litografie s evidencí :
*U.S. Government Printing Office: 1972-779.458/06 MSCL-92
a co více k mému potěšení byla podepsaná a věnována na mé jméno : To Daniel with special Best Wishes -Gene Cernan /Apollo XVII. Litografie však nebyla sama co tehdy v obálce bylo. Byla tam i moje vlaječka. V podstatě v naivitě 14ti leteho hocha bylo věnovat tuto vlaječku Cernanovi jako dárek,a ona tam najednou byla zpátky. Protože jsem na dně obálky vlaječku neviděl pořádně, zprvu jsem si myslel, že ji vrací a že jí nechce. Jaké to bylo ,ale překvapení,když jsem objevil i jeho autogram na rubové straně vlaječky. Hned jsem si vzpomněl na symboliku s vlajkou,kterou přivezl do tehdejšího Československa -tehdejšímu presidentovi Husákovi-a ten jej tenkrát nepřijal a vlastně ani jeho jako astronauta,který vlajku na Měsíc a zpět vezl. Nyní jsem měl svou vlaječku doma. Pravda nebyla na Měsíci, ale pro mne tuto váhu má, to mi věřte. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama