Listopad 2009

Po roce od Thieleho

12. listopadu 2009 v 9:22 | spacedaniel |  Photographs Spacedaniel
thieleajá
Po více jak roku přišla konečně odpověď od německého astronauta Thieleho. Foto pořízené z akce v MorgenRothe Rautenkranz v roce2008 a tedy přesněji 16-18.května. Již jsem Vám tuto akci představil a stačí dohledat v archívu příspěvků. Žádost o autogram jsem adresoval na EAC-Linder Hohe v Německu. Z toho usuzuji ,že administrativa EAC předává korespondenci tomuto astronautovi buďto jako hromadně a nebo v případě pokud se do EAC staví například v důsledku pracovních povinností. Takže stále ještě se dá na tuto adresu psát a žádat o autogram. Nepočítejte však na rychlou odpověď. Chce to tak trochu více trpělivosti, a nebo-li kdo čeká ten se dočká.
ASE PRAHA 2009 mojí kosmonauti-poslední fotoreport

8. listopadu 2009 v 21:56 | spacedaniel |  Z akcí
Několika záběry Vám chci přiblížit s kým jsem se dostal před objektiv fotoaparátu. Je to pro mne svým druhem vyznamenání a také pocta. No a já to je radost-těžko popsatelná-sběratelé mne nejspíše pochopí. Co jsem stihl to jsem stihl a tak došlo na oslovení některých kosmonautů a astronautů zda se po udělení autogramu mohu s nimi vyfotografovat. Tento dotaz jsem dal všem, které nyní vidíte na fotografii. Všichni souhlasili a nikdo neodmítl. Pravda nestihl jsem všechny,ale hold co se dá dělat. Nebyl jsem tady sám a každý si to tady chtěl užít po svém.
danAll1
1
Velmi si vážím, že jsem tyto pány přesvědčil k fotografování. Vance DeVoe Brand zleva a zprava R.Schweickart. Člověku se chce zvolat Jupí halelujaááááá kvak a už je to hotový. Snad se ještě podaří tyto pány k autogramu. Byli to právě oni,kteří se tady nechtěli nikomu podepsat.
2
Persona velmi žádaná a vážená. Je to zlatý hřeb.........kosmonaut ušlechtilé srdce v jedné osobě Alexej A.Leonov . První člověk ,který vystoupil do volného vesmíru a ukázal nový směr kam se má kosmonautika ubírat. Také jeho let Sojuz Apollo je legendou., je vážený kosmonaut a respektovaný také v celém světě. Uf ,ale mi bušilo srdce jako zvon,když jsem si s ním podal ruku,kardiogram by jistě začal upozorňovat na hraničící stav...:-))
3.
R.Richards. Nejdříve odložil kelímek s kávou,podepsal se a když jsem jej požádal o fotografii souhlasil -s úsměvem-co dodat............
4.
P.Vinogradov-taky dal svůj autogram,ale při focení zůstal sedět,ale s fotografováním dal souhlas.

Danall2
Při této druhé porci se také jednalo o fotografování a tedy věc příjemnou a dovolenou.

1.-s kosmonautem Avdějevem-pohodář
2.-s kosmonautem Baturinem-vypadá a tváří se přísně a odměřeně,ale ve skutečnosti je to dobrák
3.-So Yien-jižní Korea-holka do nepohody ,vždy ve velmi dobré náladě
4.-dalším váženým hostem J.Garn-astronaut a senátor-tak to se jen tak často nepodaří,ale tady na ASE se mi to podařilo Jupíííí
5.-s astronautem Hadfildem-šéfastronautem Kanadského týmu astronautů. Fešák a kliďas
6.- S. Shukor -Malajsijec-velmi vstřícný také usměvavý a ochotný-velmi dobře a moderně oblečený
danall3
Další porce kosmonautů.
1.-
s kosmonauty Afanasjevem a Serebrovem. Oba se téměř od sebe nehli a málo kdy se dostali z lavic, takže i tyto fotografie jsou s nimi -sedícími, ale díky i za ně.
2.-
O autogram jsem šel požádat kosmonauta Ewalda, takže jsem si k němu musel sednout,ale s fotografováním souhlasil.
3.-
Tady je další legenda ruské kosmonautiky kosmonaut Šatalov. Velmi přátelský s trpělivý. Děkuji za společnou fotografii
4.-
aaaaaaaaaa turista,přímo kosmický Richard Garriott, syn neméně slavného otce astronauta Owena K.Garriotta. Je o hlavu větší než já :-(
danall4
Tak a jsem u poslední porce.
1.-
s kosmonautem D.Prunáriu.Fajn jsem se pobavil v ruštině s tímto pánem. Dovedl mne pochopit při prosbě o společnou fotografii. Trval také na tom, že mu fotografii mám poslat na podpis-rád využiji....
2.-
Reightler Kenneth Stanley, Jr., "Ken" -ala Americký astronaut, další co souhlasil.
3.-
Již jsem se zmínil, že na obědě k nám přistoupil na svůj gáblík také kosmonaut Grečko. No a tak závěrka fotoaparátu cvakla hned dvakrát. Jednou pro kolegu Navaru a podruhé také pro mne.
4.-
Poslední snímek a na něm jsem společně s kosmonautem Savinycem. Dobrák,ale moc se nesmál

Tímto fotoreportem uzavírám přehled toho co jsem nafotil ,a jaké zážitky mne neminuly. Takto jsem se o to vše podělil s vámi. Pokud se někdy společně setkáme, pak si rád na toto setkání s vámi zavzpomínám.ASE Praga 2009 kolegové......

6. listopadu 2009 v 23:28 | spacedaniel |  Z akcí
IHudec
A protože tady nebyli pouze kosmonauti a astronauti.......,ale také kolegové sběratelé. Na záběrech se mi podařilo vyhledat několik z nich,kteří byli řekněme také aktéři dění. Na prvním záběru tedy vidíte Pražského kolegu Ivo Hudce. Taky si vše užíval a věřím, že plno zážitků zbylo i v něm. Ostatně ještě dlouho bude duch každého z nás mít dostatek potravy v podobě nepřeberných zážitků-a o tom to je.
JaroNavara
Nemohu zapomenout na svého kolegu a kamaráda Jardu Navaru. Také i on byl jako u vytržení a vše pozoroval s nadšením . Dokonce se skamarádil s technikou natolik, že si pořídil i digitální fotoaparát. Také i on fotil a fotil........a lovil autogram za autogramem. Pak jsme večer vždy probírali co jak se každému líbilo, a co jsme nechali doma ve špatné víře,že se ke kosmonautům nebudeme moct dostat. Vše bylo jinak, ale i tak neznám nikoho komu by se tady nelíbilo a nebyl by spokojený. Prostě aksolutně vydařený výlet.
PPluhař
A našel se další pražský a nyní studující kolega Patrik. Nebudu popisovat jak tady byl rád., bylo by to zbytečné,ale pravda. I on zde byl rád-kdo by nebyl-když si už ve čtvrtek nechával podepsat kosmonauty a astronauty se kterými se tady setkal. Bravo Patriku to byl tak, a vzpomínka na celý život.
JVopálka
...........................a další kolega.,a taky se mu tady líbilo. Jistě jej mnozí znáte ze setkání v Bohdaneči.
tři
Tady máte všechny tři nadšence a posluchače ASE pohromadě. J.Vopálka,P.Pluhař a I.Hudec.
KaBejček
Tak ten tady taky byl,a jak se mu tady líbilo, jestli vydržíte do Bohdaneče-což je relatívně za chvíli.......pak jistě povykládá své dojmy i Vám osobně.
JJ
AAAAAAAAAAA koho tady máme,kolega z Pardubic. A sedí za Afanasjevem a Serebrovem. Jiří poznáváš se ? No a kde najdete Jiřího tam je jistě na blízku i M.Halousek-další z města perníku -Pardubic. A taky fotí a taky loví a...........
MH
Nebyli tady jen a jen pouze našinci, tak pár zahraničních kolegů se našlo. A snad se sami najdou a poznají. Tak například:
LČ
Lubomir Čopjan ze Slovenska-a tedy hned od vedle.

JE
Jurgen Esders-Německo


Vedle mne si například sedl jeden filatelista Umberto Cavallaro. Mojí špatnou a slabou angličtinou jsem se dověděl,že je návštěvník mých stránek a je také sběratel. A tady je již blízko k dalším výměnám. Vrátím se však zpátky. Byl zde dlouho postrádaný kolega-Patrik Kutílek. Hurá, jsem rád ,že jsem jej viděl. Už jsem myslel ,že zanevřel na kosmonautiku,ale přeci jen se tak nestalo. Našel si čas a prostor mezi svými životními starostmi a povinostmi. Patriku, jsem rád , že jsem se s tebou zase viděl.
PK

PA
Petr Adámek. Z mladíka nám dospívá muž..........není sběratelem, ale velikým nadšencem pilotovaných letů lidí do vesmíru. Postupně si plní své sny jít za kosmonautikou....a daří se mu to. Snad nám dospívá nová generace. A je to dobře vidět a sledovat někoho kdo má perspektívu a hlavně cíl ,a co více jde za ním. Takže držíme palce,aby se vše splnilo podle představ.
EAKubičkova
Paní Eliška A.Kubičková zde byla také. Nechybí skoro n ažádné akci podobného typu. Pravidelná účastnice KNP. Také jedna z mála žen zabývající se kosmonautikou co znám v naší komunitě. Paní Eliško pozdravení míří k Vám.
FF
Z Českých Budějovic na ASE dvakrát vyjel i kolega František Fejgl. Také i jemu se zde velmi líbilo a spokojenost....nad očekávání. Ferdo ,to byla jízda co ???!!!!! Už jsi zařadil všechno co jsi zde získal ? :-)))
No a nakonec...........ze severu Moravy. Moravskoslezský kraj -z lidu razoviteho. Taky moje nejmenší maličkost tady byla . Takto mne kolegové vyfotografovali u poutače v učebně 209, kde v úterý 6.10.2009 a také 8.10.2009 ve čtvrtek ASE kongres konal také. Stále je mnoho vzpomínek velmi čerstvých,a stále si z paměti přehrávám co jsem tady viděl a zažil. Jedním z mých zážitků a také jistým přínosem pro sbírku,velikým zážitkem......je několik fotografií s kosmonauty a astronauty.
DL
ASE Praha 2009 fotoreport 27

4. listopadu 2009 v 22:45 | spacedaniel |  Z akcí


Tak a nyní Vás chci seznámit s jednotlivimi autogramy, které jsem mimo multisignety přitáhl domů. Byly již zařazeny do sbírky, a jednalo se jak o jednotlivé autogramy tak o autogramy,kterými postupně doplňuji jednotlivé posádky. Materiál jsem si vychystal sám pro tyto účely podepsání. Je zde i několik materiálů,které jsem ze sbírky vytáhl s tím,že autogramy tzv. jen doplňím. Takže tady je přehlídka-přehled a také nějaké poznámky.

0101
Takže tady byl záměr nechat podepsat docela těžko dostižitelného kosmonauta SSSR A.N.Balandina. To se také podařilo,což jsem rád. Zbývá doplnit A.J.Solovjova a snad se mi to někdy podaří. Pak to budete vědět . Já budu ješte více rád, protože pak už budu vědět, že budu mít další posádku pohromadě-Úúúúúúúž ,aby to bylo. Fotografii posádky jsem si stáhl z internetu a popisku pak pořídil sám.
balandinSam
Toto je portrétovka. Než jsem stačil podat Balandinovi fix,tak ten byl rychlejší. Autogram je tedy tažený černou propisovací tužkou. Když to podepisoval,jen si povzdechl......da vot eto byl moloděc.

bulharAlexandrov
Da davajte ja podpiszu Vam etuju fotografiju. Vot zdes pažalsta. Tak rychle to bylo vyřízeno. A nyní se díváte na druhého Bulharského kosmonauta Alexandrov Alexandr Panajatov . Když bylo trochu času a čas přestávky. Nevydržel jsem chtěl jsem se jej zeptat. Došlo na jeho dublera tedy náhradníka-Krasimira Stojanova. Chtěl jsem se dovědět zda je v Bulharsku a zda je možné mu napsat. Bylo mi potvrzeno, že ano,ale že jeho adresu mi neřekne,protože jí nezná. Takže to bylo vše. No škoda,budu pátrat dál jak se dostat ke kontaktu na náhradníka Stojanova.
klimHarmas
Tak a tady došlo k doplnění a kompletaci posádky. Hurá-je celá. Svým autogramem posádku doplnil kosmonaut Polska pan M.Hermaszewski. Když mi fotografii podával zpátky taky se podivoval kolik ,že je to roků. Jak byli všichni mladí a prý i pěkní.

aksjonovBykovskij
Další kompletní podepsaná posádka ve sbírce. Tentokrát doplnil kosmonaut Aksjonov. Při podepisování se také usmíval,a kroutil hlavou. Prý ,že tuto fotografii už dlouho u žádného sběratele neviděl. Pan Bykovkij ,svůj autogram již vytvořil na akci v Morgenrothe Rautenkranz. Mimo jiné na tomto blogu jsem Vás již s akcí v Německu seznámil.

filipcenkoPort
Přetištěná kresba portrétu kosmonauta Anatolije Filipčenka je dalším materiálem, který jsem přivezl do sbírky. Také k doplnění. Tento materiál byl podepsán v klidu a rozvážný Filipčenko mi jej podal zpátky s poděkováním a podáním ruky. Tohoto okamžiku si také velice vážím.

avdějevAP
Avdějev Sergej Vasiljevič -Sovětský kosmonaut. Podařilo se. Velmi vstřícný,kliďas,a pokud s ním hovoříte v ruštině pak s vámi bude schopen i žertovat. Pamatuji si jej jako jednoho s nejlepší náladou tady na ASE. Trpělivě podepsal všechno co mu přišlo pod ruky.
BaturinAvdejev
Tady se podařilo skoro poskládat celou posádku Sojuzu TM 28. Podařilo se ulovit kosmonauta Baturina a Avdějeva také. Pan Baturin působil odměřeně,přísně,ale neprotestoval se podepsat
:-))
TM22
Další také skoro postavená posádka. Sojuzu TM 22. Autogram kosmonauta Gidzenka jsem "ulovil" také v MorgenRothe Kranz. Tenkrát kosmonaut Raiter unikl, a nyní jsem dolovil Avdějeva. Takže stále se čeká na příležitost Raitera.
lyakhov
Graždanin Lyakhov vy možetě mne požalujsta podpisat vašu fotografiju? Da,a kdě ona? Minutočku, da zdes ona. Znaete vy mne podpisal,no malenkij autogram,a mne nužno v moej kollekcii kosmonavtiki bolšoj autogram........Dáváááj malčik ja tebe bolšoj autogram napišu,ničevo. No vot eto chorošie děló-da chorošo ? Da bolšoe spasiba vam. Ničevo.
Tak asi tak jsem požádal o autogram Sovětského kosmonauta Ljachova. Milý chlapík a dobrosrdečný.
molodojVolkov
Volkov Sergej Alexandrovič -ruský kosmonaut. S touto vychystanou fotorafií z letu Sojuzu TMA 12, jsem se připlížil k mladíkovi Volkovovi. Následovalo také zdvořilostní požádání o autogram . S úsměvem mi bylo vyhověno. Hurá.
KotovaSpol
A protože mladý Volkov seděl vedle dalšího kosmonauta Kotova O. V. takže to byla jen chilka a vilovil jsem za složky také fotografii tohoto kosmonauta. Požalujsta vy mne tože možetě podpisat vašu fotografiju ? Da, net problema dvaj.............a už se na ní díváte. Tady bych měl uvažovat také o tom jak taky doplnit na fotce kosmonauta Jurčichina. Záběr byl stažený z Internetu a archívu NASA. Doplnil jsem textem.
shatalow
Vzal jsem si také i tuto fotografii. Na fotografii jsou zachyceni kosmonauti SSSR z leva doprava-
Šatalov Vladimír Alexandrovič a vedle něj stojí Jelisejev Alexej Stanislavovič . Posádka Sojuzu 8. Také by stálo za to usilovat mít na fotce podpis Jelisejeva. No snad se to i podaří.
tm17sOjuz
A tady je poslední úlovek co jsem přivezl . K autogramu kosmonauta Cibliíjeva, se mi podařilo připojit také autogram Serebrova. Dodatečně se snad podaří sehnat chybějícího kosmonauta Francie Haignere J.P. Pak bude posádka Sojuzu TM 17 kompletní,a vy by jste se to také mohli dovědět.

ASE Praha 2009 fotoreport 26

3. listopadu 2009 v 20:11 | spacedaniel |  Z akcí
Asi jsem Vám, tady již napsal, že to pro mne byl fantastický zážitek být tady. Nepopsatelný,doporučuji si zažít něco podobného. Byla by asi škoda něco do sbírky "neulovit"a vyrobit si jistou vzpomínku na setkání s lidmi vesmíru. A tak vnikly fotografie v rámci času a možností. A pak také skeny autogramů,které se podařilo "ulovit".
Než jsem odjel na ASE v Praze,.musím přiznat, že jsem byl dost skeptický co se týká možnosti sehnat nějaký autogram. A tak jsem začal třídit materiály,které již byly přichystány dříve. Ty na kterých jsem si zakládal-považoval jsem za celkem důležité je sehnat. Takže asi na polovic byly materiály zredukovány. Nejvíce šancí jsem si dával možnost vytvořit si nějaký multisignet-mnoha podpis. Říkal jsem si , že pokud se mi podaří získat alespoň 5 autogramů......Bude to dobře,a postupně jak budu jezdit na nějaké akce-ty autogramy budou přibývat. Ovšem vše nakonec dopadlo zcela jinak a já jsem cestou domů při vzpomínkách tak trochu nadával, že jsem si měl vzít vše co jsem si dříve vychystal. No stalo se ,ale i tak jsem celkem spokojený s tím co mám.
Tak zvané multisignety byly nakonec dva. Vytvořil jsem je na dvou litografiích NASA-přesněji ze střediska JPL. Jednalo se tedy o dva kusy litografií ze souboru,který jsem kdysi dostal společně s podepsanou litografií-portrétem astronauta Chang-Diaz Franklin Ramon . Dlouho jsem držel celý soubor pohromadě a snažil jsem se je vyměnit a nebo prodat, ale jak to tak bývá nikdo je nechtěl. Stále ještě je v souboru dost litografií,které se na multisignet hodí. Jistě taky budou upotřebeny pro potřeby sbírky.
Nyní se díváte na oba dva tzv. multisignety. Na jednom jsou autogramy vedeny červeným fixem a na druhém jsou autogramy vedeny fixem modrým.


multisig01
multisig02
Takže toto považuji za své hlavní úlovky na ASE 2009 Prague., a mám z nich taky radost.
identmulti01
identlitos02
1balitos
2Ablitos
Zítra Vás seznámím ,které jednotlivé autogramy byly získány mimo tyto multisignety.


ASE Praha 2009 fotoreport 25

2. listopadu 2009 v 22:53 | spacedaniel |  Z akcí
Tak a je tady ještě pár fotografií . Skoro poslední porce fotomomentek z tohoto setkání. Tedy alespoň co se samotných kosmonautů a astronautů týká.
grupaD01
Čtvrtek 8.10.2009-Praha Dejvice......opět učebna technické university s číslem 209. Po skončení přednášky kosmonauta Malajsie Šukor al Masrie bin Šejch Mustafa , se sešli před posluchači hned tři kosmonauti najednou. Byl to správný moment pro pořízení snímku. A nyní je tady jeden pro Vás. Z leva doprava stojící-Šukor,SoYien,chlapík jehož identifikace mi tak trochu utekla-vrátím se k němu ještě zvlášť., a moderující kosmonaut DVLR/ESA Ewald.
chlapík
Tak tady je tedy "chlapík", o kterém jsem se zmínil a napsal, že se k němu vrátím individuálně. Skutečně identita mi tak trochu ušla. Nicméně.....jak přednášel o kosmickém výzkumu a průmyslu v Arabském světě. Tak tuto přednášku jsme si měli jako posluchači původně poslechnout od zcela jiné osoby. Tou osobou měla být její Výsost Saudsko-Arabský princ a astronaut Al-Saud Sultan Salman Abdul-Aziz . Pro vaší informaci : účast na kosmickém letu a let na palubě amerického raketoplánu STS 51G-Discovery. Princ se tak stal 173. člověkem ve vesmíru. Na snímku vidíte jeho záskok tady na ASE. Řečník na snímku omluvil princovu neúčast a předal pozdravy všem zde posluchačům. Pak následovala přednáška v již uvedeném duchu.
grupex1
Tímto snímkem se vracím k části "sedících "-převážně tzv. Interkosmonautům. Na snímku vespod
kosmonaut Ruska Baturin. Vedle sedí kosmonaut B.Farkas-Maďarský kosmonaut a vedle Bulharský první kosmonaut G.Ivanov. Oba fousatí-budí dojem, že jsou to starší a mladší bratr......:-))
lejčekL
.........................a poslední snímek. Pan Lubor Lejček-taky známá tvář,kterého můžete vidět,slyšet například v Bohdaneči na akci KNParty.ASE Praha 2009 fotoreport 24

1. listopadu 2009 v 22:47 | spacedaniel |  Z akcí
chrrrr
Chrrrrrrrr. Ach ten vzduch je hustý teda....větrání žádné,klimatizace funfuje,ale kdy a kdo jí zapne. Víčka jsou stále těžší, hlava se kloní,ale tělo drží.
Vedle A.Alexandrova-bulharského kosmonauta seděl-sedí kosmonaut Balandin. Alexandrov poslouchá a statečně se drží ., ikdyž čas od času se taky očko přivře. Balandin se přece jen nechal "ukolébat"monotónním výkladem přednášejícího. Řekl bych, že už na přednášku přišel nějak unaven, ale co roky přibývají a člověk už tolik nevydží. Tak proč si nezdřímnout,alespon 20,tedy nachvíli, chvilinku. Asi po 10 minmutách byl fit to se musí nechat. Balandin se jen tak hned někde neukáže a je docela těžké jej získat.........Čas od času se však vytratil neznámo kam. Nebyl problém si s ním promluvit a autogram byl ochoten věnovat také. Takže děkuji i Vám pane Balandin. Jsem rád , že jsem vás mohl vidět.

ljachovXa
Připomenu ještě jednou kosmonauta Ljachova. Zadumaný obličej až jako vytesaný do skály. Tady na ASE jsem jej téměř neviděl se usmát. Přesto kliďas na žádost o autogram nikoho neodmítl.
grupaA
Zajímavá skupinka kosmonautů. Hermaszewski,Aksjonov,Farkas a Ivanov. A to prosím v jeden čas,jednom místě a jedné řadě vedle sebe.ASE Praha 2009 fotoreport 23

1. listopadu 2009 v 11:57 | spacedaniel |  Ostatní
6.10.2009 úterý Praha Dejvice-technická university,posluchárna s číslem 209-Americký astronaut -Richards Richard Noel, "Dick" . Veterán letů raketoplánů-STS 21,41.,50 a 64. Let dvakrát na Columbia a dvakrát na Discovery. Také měl svůj vstup na ASE,ale na přednášku-vstup si pamatuji jen , že se jednala ISS. Ikdyž tak na záběru nevapadá, ale živel. Rád se s vámi vyfotografoval,dal autogram-vždy v dobré náladě.
Přes uličku ,kde seděl Richards seděli rusové........Vinogradov a Usačev. Toto je však už záběr ze čtvrtka.
Čtvrterní vstup Richadrse na ASE. Poznámky v poznámkovém bloku,sloužily jako vodítko pro vedené připomínky.
Chiao Leroy astronaut USA. Ukázal se v úterý 6.10.2009. Také jsme si mohli poslechnout i jakýsi vstup. Byl to však jediný den co se tady v Dejvicích ukázal.
Reightler Kenneth Stanley, Jr., "Ken" -astronaut USA
Svou vlastní přednášku si chystá astronautka Cady Colemanová. Vždy tak nějak seděla jinde a popsádavala jednou tam a podruhé zase jinde. Stále pracující na svém notebooku.
Toto je jeden z prvních snímků co jsem na ASE pořídil. Bylo to v úterý a v období,kdy přišli kosmonauti a astronauti do učebny. Přesněji než se usadili. Živě mezi sebou diskutovali-to konec konců i tento snímek dokazuje. Zleva doprava vespod již sedí : Melroyová,Garn,Dunbarová,Afanasjev,Serebrov a Grečko. Ořadu výše opět z leva do prava:Raightler,Voss,Ross a o sedadlo vedle Li-wei. Další řada výše z leva doprava: Schweickart,Garriott starší,Garriott mladší,o tři sedadla dál Kotov,Usačev a Vinogradov. Výše nad těmito sedí z leva do prava: Ivanov,Farkas Aksjonov,Harmaszewski,SoYien a Viehbock. Pěkné "hejno" to se jen tak hned nevidí. Však se mi taky třásly ruky a srdce tlouklo jako střeštěné. Musel jsem zvolit sportovní uzávěrku,asi bych to pod návalem dojmu jinak těžko zvládl. Cvak....a je to .
Snímek o moment později. Vespod spolu sedící Melroyová a Garn. Nad nimi Walker,Hartsfield,Raightler a Voss. Nad těmito pány sedí Schweickart,Garriott starší a Garriott mladší. A výše je vidět kousek Ivanova a dvě sedadla vedle sedí Hermaszewski.

Neměl bych zapomenout na astronauta Rosse Jerryho Lynna. Na ASE měl také řeč. Na spodním snímku jej vidíte sedět ve společnosti Walker a Richardse.