ASE Praha 2009 fotoreport 08

14. října 2009 v 22:51 | spacedaniel |  Z akcí
grečkoA
Grečko Georgij Michajlovič -další osobnost ASE. SSSR kosmonaut a veterán kosmických letů . 75 člověk ve vesmíru, jeho kosmické lety na Sojuzu 17.,26 a T14 se staly nedílnou součástí historie kosmonautiky. V případě Sojuzu 17 se stal členem první posádky osidlující orbitální stanici
Saljut 4. V případě letu na Sojuzu 26 se stal opět první posádkou,ale již na stanici Saljut 6. Až v případě letu na Sojuzu T14 se stal členem pátou základní posádkou na Saljutu 7.
V letu Sojuzu 17 vzlétl na stanici společně s kolegou A.Gubarevem, tento kosmonaut zde původně měl být také. Nakonec jeho zdravotní stav mu tuto cestu neumožnil. Hodně lidí se na něj těšilo a tedy včetně mně. No nedá se nic dělat.,ale zpátky.
Tento kosmonaut , a to zde musím zdůraznit je mimořádně hodný a laskavý člověk. Zážitek pohybovat se v jeho blízkosti a možnost si s ním srdečně pohovořit bylo pro mne něco jako vyznamenání a čest. Snažil se vždy každému vyjít vstříc a nikomu neodmítl dát autogram.,usměvavý........člověk na úrovni-osobnost. Sám jsem byl také mile překvapen jak snadno se s vámi dá do hovoru o čemkoliv. Bezesporu to také byl jediný kosmonaut na kterého se mne ptalo mnoho lidí kdo že to vlastně je.
grečko6
Vracím se dalšími snímky ke kosmonautovi Grečkovi.
1
Pan Grečko seděl v úterý v dolní řadě sedadel . Sluchátka na uších-to jsou tlumočnické staničky, které byly rozdány pouze kosmonautů a astronautům. To znamená , že například pokud se hovořilo anglicky,pak rusky hovořící dostali svůj "díl" překladu ve své rodném jazyku do sluchátek, a naopak.
2
Zde sedí pan Grečko vedle svých kolegů. A tedy hned vedle sedí pan Serebrov a vedle něj dále Afanasjev.
3
Jelikož sedět v saku, a docela dlouho....navíc nebyla odpoledne puštěna ventilace-klimatizace, pak se nedivte , že ve svém věku tu a tam někdo zdříml. Podařilo se to i Grečkovi, ale jen na chvíli pak se zase trochu probral, a zase.........rozhodně nebyl v úterý a čtvrtek sám. :-))
4
Konečně přestávka na oběd, a nebo lehký gáblík. A kdo že tam stojí řadu na jídlo,mezi studenty? Samotní studenti ani moc nevědí kdo to je, třebas profesor a nebo nějaký zahraniční host-přišel přednášet? A nebo se sem jen někdo jiný stavil na oběd ? "Parek a horscica ,i chlieb-jak jsem slyšel. Tento pán byl hned za náma. Polkl jsem jedno sousto svého oběda a nemohu uvěřit.
5
Ididte sjuda grazdanin Grečko,zdes vozmožno,požalujsta. A úsměv na tváři Grečka je znát. "Dobrovo dnia"-vazmožno....da net problema. A tak za okamžik se scházíme tři. Vzácný a velmi náhodný host kosmonaut Grečko ve vlastní osobě, moje maličkost a můj kolega Jarda Navara. Prostě jsem nomohl odolat a nefotit, to je pro mne památka numero uno!!!!!!! Takže vznikají fotografie na památku.
Ostatně pan Grečko si koupil párek s hočicí a křenem+jeden krajíček chleba. Chutnalo mu. Sám mi ale sdělil,že hořčice je dobrá,ale sladká, ale ten párek a křen ten teda píše. Jak mi sdělil " Ja vernul sja do moej molodosti ,takij chorošij chrien-molodost maja!" Takže menza, kde jsme jedli na tech. universitě v Praze Dejvicích byla potažmo pochválena.
6
Ta porce na talíři, není pana Grečka ,ale moje. Byly to halůšky se zelím a uzeným-taky mňamka. Ten člověk, který stojí vedle Grečka je zase můj kolega Jarda Navara. Tento okamžik se prostě na fotku hodil a nesměl se propásnout

seregreč
Snímek z úterý 6.10.2009, kdy se vlastně teprve po svém příchodu kosmonauti a astronauti jaksi usazovani v posluchárně 209. Na snímku vlevo můžete vidět kosmonauta Serebrova, a hned vedle již zmíněného kosmonauta Grečka. Sám Grečko vnášel do atmosféry tak trochu nevědomky dobrou náladu, jeho úsměv vždy zazářil. Zato pan Serebrov byl vážný od á po zet. Nutno přiznat, že se dotazovali v diskuzi oba dva. Slovy ..."Da ja tebě podpišu kak těbě nužno,davaj ......zděs?
A tak i autogram pro mne tolik vážené osobnosti a kosmonauta mám na svém tzv. multisignetu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama